Utekl jsem z Osvětimi

Utekl jsem z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13570/bmid_utekl-jsem-z-osvetimi-65bfdf3830ae2.png 5 1104 215

Příběh slovenského Žida za okupace působivě líčí především jeho zážitky z koncentračního tábora. Hlavní hrdina Walter Rosenberg (Rudolf Vrba) byl při druhém pokusu o útěk za hranice Slovenského štátu transportován do vyhlazovacího tábora v Majdanku a posléze do Osvětimi. Podstatná část knihy je tvořena líčením jeho zážitků a pozorování z táborů. Roku 1944 s jedním ze spoluvězňů z Osvětimi uprchl. Ve zprávě, kterou s sebou přinesli, podávají první ucelené, podrobné a zároveň otřesné informace o situaci, která ve vyhlazovacích táborech panovala. Děj knihy končí ve chvíli, kdy hrdina jde poprvé do boje proti Němcům. ISBN 80-85924-50-1 (chybné)... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Příběhy
Vydáno: , Sefer

44070: The Conspiracy of the Twentieth Century , 1998

Falda
17.02.2015 5 z 5

Výborná kniha plná děsivé minulosti...

amladar
13.02.2015 5 z 5

Jedna z vynikajících knih o hrůzách Osvětimi. Statečný příběh pana vrby a jeho kamaráda mě naprosto uchvátil a konečně jsem snad pochopila co vedlo nacisty k těmto zrůdným činům. Kdo se trochu zajímá o tuto část dějin tak doporučuji.

arthera
17.11.2014 5 z 5

Napínavá kniha, která je plná sadismu vykonaném lidmi na lidech. Člověk při čtení neustále kroutí hlavou a nechápe jak je toto možné, jak se tohle mohlo stát. Pro ty, kteří mají podobné otázky, kniha přináší vysvětlení, které je samo o sobě hrozivé.

historikola
08.11.2014 5 z 5

Zdravím Vás přátelé písmenek a příběhů,

dočetl jsem tuto děsivě napsanou knížku. Děj vypráví bývalý vězeň z nacistického lágru. Knížka je napsaná výborně. Je to tím, že vypráví svůj příběh a není to jen smyšlenka. Co kapitola to přemýšlení o ději a o době, kdy bylo normální si kopnout do Žida. Autorovi děkuji, že zveřejnil jeho příběh. Takových knih je prostě málo a neměli by jsme dopustit, aby se životní chyby opakovali. Uznávám je to děsivé co se v autorově příběhu odehrávalo. Ale je vidět, že do knihy dal vše co mohl a je napsána výborně. Ano děsivě (příběhově). Je to ten styl knížky co Vás nutí potom přemýšlet. Já tuto knížku četl před spaním a pak jsem musel přemýšlet a znovu se vracet k příběhu v mysli než jsem usnul.
Jsem rád, že jsem se k této knížce dostal a mohl jsem ji přečíst.
Neuškodí si připomenout co se stalo a dnes již lehce dohledat více odpovědí v dalších knížkách (životních příbězích) nebo veřejných zdrojích.
Je to jedna z mála knížek, kde najdete informace, které firmy s nacisty spolupracovali a jaké jsou ještě mezi námi. Stačí se zamyslet. Některé firmy se za toto chování veřejně omluvili. Ale stačí to?
Děkuji autorovi, že jsem mohl číst jeho příběh.
David

Matesik94
03.11.2014 5 z 5

Knihy s touto tématikou mohu číst stále dokola a i přes to mi to rozum nebere a neustále se najde něco co mě překvapí.

buschka
02.09.2014 5 z 5

Neuvěřitelné, děsivé, pravdivé, dechberoucí....jak jinak popsat pravdivý příběh z Osvětimy. Napsané velmi hezky, bez příkras a přehánění.

1georgio
13.08.2014 5 z 5

Veľmi pútavo napísaná kniha - je tu vidieť osobné prežitie strastí koncentračného tábora. Je to kniha, ktorá by mala byť povinným čítaním pre všetkých. Táto kniha ma výrazne ovplyvnila vo veci čítania ďalších kníh s tematikou osvienčimu.

fan_tomas
11.08.2014 4 z 5

Mám rád knihy, které vyprávějí reálný životní příběh a to tahle kniha splňuje ve všech měřítkách. Nezkutečně působivý životní příběh z prostředí koncetračního tábora Osvětim. Knihu jsem přečetl jedním dechem. Mohu jen doporučit!

Luciga
11.08.2014 5 z 5

Ač téma holokaustu, války i koncentračních táborů samozřejmě v obecné rovině znám, tato kniha mi v přečtených chyběla. Snad jsem se bála toho, že bude jiná, velmi osobní, když se jedná o autobiografii. Nevěděla jsem, co od knihy mohu "čekat" - v dobrém mne překvapila. Je čtivá a osobní rovina vyprávění není až tolik emotivní (pokud se to tak vůbec dá napsat), jak jsem měla pocit, že bude. Nicméně na toto téma ve mě i nadále přetrvá ono pověstné: "Kdo nezažil, nepochopí..."
Ale pokud zvažujete zda číst či nečíst, za sebe určitě doporučuji.

Jana Zockova
27.07.2014 5 z 5

Myslím,že tuto knihu by si měl přečísl každý. Chvílemi člověk nechápe,že se takové hrůzy vůbec mohly dít. Je pravda,že utéci se podařilo asi jen těm kteří,měli buď štěstí,nebo vlivné spojence a silnou vůli. Kniha je napsaná srozumitelně a dobře se čte. Doporučuji.

Mermaid
08.07.2014 5 z 5

Velmi čtivá, poslední dobou čtu samé knihy odehrávající se za druhé světové války a stejně mě nepřestává fascinovat zvrácenost tehdejšího světa. Určitě bych nechtěla být na místě Rudolfa Vrby, utrpení muselo být nezměrné.
Na druhou stranu jsem se velice často nemohla ubránit pocitu, že to byla jakási jeho bezohlednost, která mu dovolila přežít. A z tohoto důvodu jsem k němu nemohla chovat ani 100% sympatie. Protože moje vnitřní přesvědčení se neslučuje s faktem, že vždy přežijí především Ti, kteří se vyšplhají ostatním po hlavách (omlouvám se za silná slova). Na druhou stranu - rozhodně jsem hrdinovi při útěku fandila a souhlasím s dalšími názory zde - pokud není tato kniha v povinné četbě, je něco špatně.

dark.ma93
29.06.2014 4 z 5

Líbí se mi knihy s touhle tématikou

Tess.96
07.05.2014 4 z 5

Kniha o neuvěřitelné době, kterou si většina z nás nedokáže představit, proto obdivuji ty, kteří v sobě naleznou tu sílu a začnou psát o tom, jak přežili holocaust. Je to silný příběh a jsem ráda, že se autorovi podařilo z tábora utéct. Ovšem zarazilo mě, že i jeho matka nebyla deportovaná, ale je to jen detail.

venndys
28.02.2014 5 z 5

Moc knih s touto tématikou jsem zatím nečetl, možná i z obav z hrůz, kterých se dopouštěli lidé na lidech. Ale jinak jsem jí přečetl jedním dechem. Určitě jí doporučuji všem.

hrosik3
06.01.2014 5 z 5

Za mne super napsaná kniha, která mě chytla hned od začátku, včetně doplňkových dokumentů, zpráv, doslovu, doporučuji přečíst všem.

Samitho
17.12.2013 5 z 5

Snad nejlepší kniha o této tématice, co jsem kdy četl. Přestože kniha je autobiografická, tak je velice napínavá a přečetl jsem jí jedním dechem. Kniha je nabytá informacemi, které se v jiných podobných knihách nedočtete. Měla by být zařazena do povinné četby.
100%

Vojslava
30.10.2013 5 z 5

Přečteno jedním dechem a autenticita záznamu ještě zvyšovala dojem. Dobře, že toto dílo vzniklo a mám za to, že by mělo být téměř povinnou četbou. Doporučuji rozhodně!

Dudek
16.09.2013 5 z 5

Kniha Rudolfa Vrby je v mnohem odlišná od podobně zaměřené literatury. Emoce tu jdou stranou, jen málokdy vyjadřuje vlastní pocity, ale umožňuje nám nahlédnou více pod pokličku toho strašlivého stroje na smrt. Věnuje se táborové hierarchii, kšeftování i mezilidským vztahům. Nehodnotí žádná rozhodnutí, ani neodsuzuje. Spíše popisuje a nechává veškeré hrůzy bez zbytečného přibarvování, které je přeci jen trochu neuctivé. Ve své podstatě vše uvádí tak jak to emočně obrnění vězni vnímali. Z beletristického hlediska tak může být kniha pro určitou skupinu jistým zklamáním. Přesto se však domnívám, že právě díky své ojedinělosti a informační hodnotě by neměla být opomenuta, jelikož právě kvůli tomu se jedná o neobyčejný příspěvek k tématu. Další „žánrovou“ novinou je způsobem jakým Vrba celou mašinérií proplouvá. Vše se mu daří, škobrtnutí jsou minimální a jak několikrát tvrdí, na poměry, které v táboře vládly si žil královsky. Těžko usuzovat, na kolik si příběh mohl přibarvit, uzobnout příběhy jiných lidí a podobně. Když to porovnáme s ostatními příběhy z Osvětimi, zní to celé dost neuvěřitelné, či možná spíše nepatřičně. Rozhodně to nesplňuje očekávání, které od podobného příběhu většina má. V Útěku sám píše: „Duševně jsem byl, díky osvětimské univerzitě o dost starší, v jiném ohledu jsem však pořád byl tím nemotorným klukem, který se doma v Trnavě hlasitě vychloubal svými úspěchy, ale ve skutečnosti se nikdy nedostal dál, než k neohrabaným polibkům po večerní zábavě.“ Stejně šokující je, i že se Vrbovi podařilo z Osvětimi uprchnout, a to jen těžko bude někdo vyvracet. A pokud knihu bereme jako dokumentární beletrii, má smysl přemýšlet zda se Vrba opět hlasitě vychloubá? Lze se vůbec životem v Osvětimi chlubit?

Askarinka
02.07.2013 4 z 5

Pro mě to byl dost silný příběh o silné lidské vůli přežít. Je něčím jiný než většina knížek s touto tématikou. Doporučuji ji všem, kteří se tématem koncentračních táborů zabývají...

Tereszka
16.06.2013 5 z 5

Tuto tématiku si vždy ráda přečtu, i když se v ní člověk nedočítá moc hezkých věcí.