Útěk

Útěk https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462781/bmid_utek-Lby-462781.jpg 4 18 5

Román Útěk patří k základním dílům české vězeňské prózy. Nyní vychází poprvé v necenzurované podobě, doplněný o studie, jež přibližují Hejdovu vězeňskou zkušenost a rozebírají román v jeho historických a literárních souvislostech. Jiří Hejda, v procesu s Miladou Horákovou odsouzený na doživotí, vypráví ve své knize o útěku dvou vězňů, Blažka a Franty, z jedné z nejtěžších a nejvíce střežených věznic komunistického Československa, z Leopoldova. A právě z rozhovorů těchto dvou mužů, či z jejich ohlédnutí, postupně skládáme obraz vězeňského života padesátých let: výslechové metody, převozy vězňů zájezdovými autobusy, ztráta pojmu času a neměnný rytmus ubíhajících dní, stereotyp a jasný řád vězeňského bytí, odtržení od světa, kruté životní podmínky, hlad, unavující práce, přežívání v samotkách, tresty v korekcích, trýzeň návštěv, ale i touha po vědění za mřížemi, kulturní vyžití, vězeňský humor či vzájemná sounáležitost a ryzí přátelství, „jaké člověk najde jen v kriminálu, kde se lidé při dlouhém pobytu svléknou do naha i duševně“. V různých věznicích komunistického Československa strávil Jiří Hejda 12 let. Při psaní svého románu vycházel z vlastních zkušeností, ale především z vyprávění svého spoluvězně, kterému se podařilo z Leopoldova uprchnout. Knihu začal psát v roce 1966 zejména jako dobové svědectví, jež se má uchovat pro příští generace, o možnosti jejího vydání však mohl uvažovat až v době uvolnění politických poměrů, v roce 1968. Útěk nakonec vyšel až v listopadu 1969, a to v cenzurované podobě, přesto byl vzápětí z prodejních pultů stažen. Útěk nyní, po více než padesáti letech, vychází v rekonstruované, necenzurované podobě, doplněný o studie literárních historiček specializovaných na vězeňství a vězeňskou literaturu, Petry Loučové a Kláry Pinerové.... celý text

Přidat komentář

tittanie
16.03.2023 5 z 5

Ráda čtu knihy na toto téma. Jenom mi přijde, že je jich málo, určitě méně než knih o druhé světové válce.
Knihu jsem přečetla jedním dechem. Pořád jsem si říkala, že musím vědět jak to dopadne, to mě hnalo dál a dál. Musím říct, že konec je opravdu překvapivý.
A ještě bych dodala, že o některých příbězích z lágru jsem četla už v jiných knihách. Konkrétně tu o dozorci, který neznal hodiny, vězni mu namalovali, jak to bude vypadat, až je bude mít probudit, ale dozorce si popletl ručičky a probudil je o dost dříve než měl.

Kackap
04.06.2022 3 z 5

Zajímavý román. Nabízí nejen dobrodružství a napětí, jak hrdina dopadne, ale i mnoho podnětů k zamyšlení. Byla bych já schopná obětovat řadu let života pro své přesvědčení? Stojí to za to? Jaký život člověka čeká v emigraci? Těžko odpovědět. Konec byl pro mě překvapivý.


bábuška
17.02.2017 5 z 5

Silná, emocionální kniha. Chce to vzpomínat.

zdenekhajek
06.01.2017 4 z 5

Autor Jiří Hejda je mi jako člověk velice sympatický. Jeho autobiografii jsem četl dvakrát. Román Útěk jsem tedy nemohl nepřečíst. Jde o poměrně zajímavou knihu se silnými autobiografickými prvky, konkrétně nejvíce v osobě uprchlíka Blažka. I když autor sám nikdy z vězení neutekl a ani útěk neplánoval. Kniha je napsána poměrně věcně bez nějakých kudrlinek. Úplný závěr knihy je zcela hejdovský a vystihuje na pár stránkách věrně autorovy postoje k životu.

Gracian1964
25.01.2016 3 z 5

Tuto knihu som cital kedysi davno ako vacsie dieta a dodnes si ju pamatam, asi ma dost zaujala...bolo by isto zaujimave precitat si ju este raz, v dospelom veku, ale kdesi sa mi stratila, takze sa k tomu nedostanem...prekvapilo ma, ze tu nie je ziadny komentar, to ju nikto necital?