Úsměvy smutných mužů

Úsměvy smutných mužů https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219632/mid_usmevy-smutnych-muzu-i3y-219632.png 4 973 264

Zápisky z léčebny. Když spadnete na dno, nezbývá než se odrazit směrem vzhůru. Místy úsměvné, místy drsné zápisky z protialkoholní léčebny. Příběhy čtyř pacientů, kteří se skamarádí při nelehkém úkolu - zbavit se závislosti, černého draka v sobě. Mrazí při sledování jejich předchozích životů, kdy se kvůli alkoholu ocitají až na pokraji smrti. To jim však při samotné léčbě nebrání zažívat humorné příběhy a situace, které plynou z nenormálního soužití třiceti mužů na uzavřeném oddělení. Podaří se jim přitom vyhrát válku s démonem alkoholu?... celý text

Gejitka
31.07.2018 3 z 5

Knihu jsem přečetla celkem rychle. Je velmi čtivá. Líbily se mi ilustrace. Co mi ale při čtení vadilo, nazývání aktérů příběhu Josef F., Milan P., Václav K... Stačilo by Josef, Milan, Václav. Postavy se mi taky často pletly. Chystám se ještě zajít na film, abych měla srovnání.

Melanka
31.07.2018 5 z 5

Skvělé čtení, těším se na film.

maygirl
26.07.2018 4 z 5

Na první pohled jednohubka na odpoledne, která v sobě ale skrývá silné téma podané zajímavou formou - kompozice hlavní linky, deníkových záznamů a příběhů spolupacientů. Doporučuji velmi.

RMarkéta
26.07.2018 4 z 5

Knížku jsem přečetla 2x v podstatě na jeden zátah. Je hodně čtivá.Pořád se ale nemůžu zbavit velmi zvláštního dojmu a to, že měla být mnohem víc osobní. Takhle to totiž působí, jako že pan spisovatel byl jen pozorovatelem všeho dění a ne že se ho osobně zúčastnil. Ovšem, napsat své osobní zážitky do knihy a podělit se s celým národem o svou třináctou komnatu není jednoduché. Je to jakoby člověk někam přišel nahý a ještě ke všemu neměl podepsané úkoly. Já si ale takové otevřenosti velmi cením, protože o tom může člověk pořádně přemýšlet. Viděla jsem i film. V půlce jsem se rozbrečela a chtěla z kinosálu odejít pryč. Má milovaná kamarádka Martina má jednoho alkáče doma, který se snaží závislost na chlastu přebít trávou. Prý se léčit nepotřebuje. Má přece všechno na háku.Takže jsem si její vyprávění projektovala jak do filmu, tak samozřejmě i do této knihy. Kniha je spíše sondou do života alkoholiků. Na příbězích ostatních lečených ukazuje jejich pohnůtky, které je vedly k napití se a jak to chodí v léčebně. Když už ale něco takového jako je závislost na chlastu nebo drogách ukazovat, tak nekompromisně tvrdě a brutálně se vším, co k tomu patří. Pak to jedině může zafungovat jako prevence. Víc knih s podobnou tématikou.

erik385
24.07.2018 2 z 5

Toto na mňa posobilo skor ako glosy, popisy postavičiek alkoholikov a ich osudov. V podstate denníkové záznamy z liečebne, ktoré by mohol spísať ktokoľvek, takže určite to nie je nejaké výsostné literárne dielo. Niektoré príbehy zaujímavé, ale skor také plážové čítanie. Chýbalo mi hlbšie ponorenie sa do podstaty veci. Pre mňa je najlepšia kniha o alkoholizme Chobotnice od L.Černíka. Toto bolo také dosť "light", aj keď príbehy sú to smutné, nezasiahli ma. No, aby som len nekritizoval - boli tam aj zaujímavé myšlienky, občas...

jan-da
22.07.2018 3 z 5

Já se v knize teda celkem ztrácela. Věčně jsem otáčela stránku o kom, že je to vlastně ' řeč ' tentokrát.. rozhodně bych chtěla vidět i film, aby se mi všechny ty postavy propojily a ty 2 dny, které jsem knize věnovala, aby mi daly smysl.. jinak rozhodně zajímavý 'napad' napsat a vydat své zápisky z protialkoholní léčebny.. rozhodně jsem si potvrdila názor, že alkohol je zhouba lidstva a lituji každého, kdo do této pasti spadl a ještě víc ty, kteří si neuvědomili, jaké zlo to je (z knihy například osud Tomáše M. a Milana P.).

Kerberos
22.07.2018 4 z 5

Velmi tvrdé a realistické popisy absťáků a stavů na pokraji komatu.Doporučuji i film,protože některé věci si nepředstavíte pokud je nevidíte.

gargamelka
22.07.2018 5 z 5

Zápisníková kniha,díky které můžeme nahlédnout do jednotlivých vnitřních příběhů spoluléčících. Každý má jiný spouštěč demona...taková sociologická sonda do duší ovlivněných alkoholem.

deirdre
07.07.2018 5 z 5

Bez komentára. Treba prečítať.

lassse
29.06.2018 4 z 5

Tuhle knihu doporucuji vsem, kteri jakkoliv prisli do styku s alkoholem - takze vsem. Syrove pribehy alkoholiku, co donuti k zamysleni.

Magda2448
21.06.2018 5 z 5

hezký, ale smutný, místy až tragický

Péťa1950
19.06.2018 4 z 5

Démon alkohol. Stále aktuální téma, přebily ho problémy s drogami,ale je tu stále a většinou ho přehlížíme.

stanza
17.06.2018 3 z 5

Moje první setkání s panem Formánkem a asi jsem nebyla vhodně naladěná.)))
Bez obalu, místy drsné a pravdivé zápisky alkoholika.

Layyen
25.04.2018 4 z 5

zajímavej náhled do duše alkoholiků

FillaSFC
14.04.2018 2 z 5

Knihy psané na vážná témata, které mě nenadchnou, se mi hodnotí těžko. Čekal jsem trochu více, i z hlediska délky – je to spíše taková obsáhlejší brožurka. Některé příhody mě pobavily (muž s pos*anými vlasy), jiné byly kapánek drsnější. Dávám hvězdu za dobrý úmysl a druhou za odvahu. Nic dalšího si ale od autora už nepřečtu.

Karborund
13.04.2018 4 z 5

Tak tleskám pane J.F. Stoupnout si před zrcadlo, otevřít své nitro dokořán a popsat "bubáka" ve svém Já nedokáže každý.Humorné, smutné, pravdivé, upřímné a poučné.Komu často vysychá patro, doporučuji přečíst.

invisible
04.04.2018 5 z 5

Nečekala jsem, že mě kniha tak zasáhne. I když nemám problém s alkoholem, našla jsem v ní spoustu témat k zamyšlení. Je to takové smutné a zároveň vtipné čtení. Rozhodně doporučuji :-)

petrakočárová
19.03.2018 5 z 5

Drsná kniha z drsného prostředí. Měli by si ji včas přečíst lidi, kteří to začínají přehánět s alkoholem.

Evaho73
15.03.2018 3 z 5

Alkoholizmus - život ohrozujúca závislosť, ktorá berie človeku všetky zábrany a ženie ho do priepasti.
Záleží od okolností a takisto od pomoci okolia, aby sa mohol alkoholik vyhrabať von.
Odstrašujúce výpovede, ktoré môžu človeku pomôcť otvoriť oči a položiť si základné otázky o zmysle života.
Kniha je zároveň cestou k nahliadnutiu do duše alkoholika.

LadyAnn
10.03.2018 4 z 5

Vyprávění bez příkras či patosu, na kost pravdivé, upřímné a svým způsobem odstrašující. Zároveň s prvky šibeničního humoru a pěknými ilustracemi. Stojí za přečtení!