Úsměvy smutných mužů

Úsměvy smutných mužů

Zápisky z léčebny. Když spadnete na dno, nezbývá než se odrazit směrem vzhůru. Místy úsměvné, místy drsné zápisky z protialkoholní léčebny. Příběhy čtyř pacientů, kteří se skamarádí při nelehkém úkolu - zbavit se závislosti, černého draka v sobě. Mrazí při sledování jejich předchozích životů, kdy se díky alkoholu ocitají až na pokraji smrti. To jim však při samotné léčbě nebrání zažívat humorné příběhy a situace, které plynou z nenormálního soužití třiceti mužů na uzavřeném oddělení. Podaří se jim přitom vyhrát válku s démonem alkoholu?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/219632/usmevy-smutnych-muzu-219632.jpg 3.8355
Romány, Literatura česká
Vydáno:, GEKKO

Rosana
10. záříodpad!

Knížka o ničem. Hrozná slátanina nemající hlavu a ani patu. Nebavila mě.

Boldrick

Příjemné čtení o nepříjemných lidech.
Ale na to abych dal víc mi tam něco chybělo. Tohle byl opravdu zápis z deníku, od spisovatele bych čekal víc. Nějaké sebe uvědomění nebo nějaký postřeh, prostě něco, a to jsem tam neobjevil.
Je fajn, že je to krátké, ale klidně bych si přečetl víc, kdyby bylo co.

immortal-party

příběh se line jako pravá kocovina, což se mi jeví jako autorův záměr. někdy je na ní zkrátka legrace, někdy jste v totální depce, někdy máte vokno a pusto prázdno ve svým zpackaným životě. s alkáčema je strašná prča dokud s nimi nezačnete žít. navzdory těmto poznatkům se domnívám, že film bude lepší než kniha.

hmyzák

Co si člověk kdy v životě nalil, to si musí taky vypít!

Motto Josefa F., který svoji niternou životní epizodu popisuje v er-formě s příměsí deníkových záznamů z léčebny pro alkáče. Pád milionáře a Ironmana Václava a odlet do vesmíru Archanděla Gabriela Milana.

Epizodní příběhy osob z psychiatrie, které mají ve své pravdivosti a otevřenosti lidskou hloubku. Osobní zpověď Josefa Formánka,díky jíž čístí svoji mysl pravdou. Jen pravda očišťuje, přiznání toho, že jste závislý. Klesnout na dno a znovu se zvednout? Nebo klesnout ještě hlouběji?

Černohumorné epizody bez hlubšího souznění čtenáře s postavami beru jako denníkovou exkurzi do světa alkáčů.

Pomíjivost je dokonalá.

Asheen

Ono je to takové obyčejné, nenápadné, mimochodem, a přitom je to vážně docela dost síla. Knížečka útlá a přece naplněná.

miretti

Pro mě maličko zklamání. Velice se mi líbily části deníkových zápisků, jinak to pro mě bylo chaotické a takové neučesané. Veselé čtení to opravdu není . Přesto stojí za přečtení.

I přesto, že v knize autor popisuje několik opravdu vtipných situací, tato kniha není vtipná. Právě naopak. Tragika, smutek, bolest. Své neveselé příběhy neprožívají jen ti, kterých se závislost na alkoholu bezprostředně týká, ale také jejich nejbližší. Jsou to skutečné osudy několika mužů a jejich lásky k alkoholu. Jejich počůrané kalhoty a jejich odhodlání pro "teď se toho chlastu jednou provždy zbavím." Minimálně do doby, než budu zase z léčebny venku a otevřu si novou lahev. A když čtu, že ona opustila ho, protože to nebo ono, připomínám si, že je to jen pohled z jedné strany. Ze strany člověka, který je nemocný alkoholem. A kromě smutných mužů, musela jsem přemýšlet i nad personálem, který těmto lidem pomáhá zbavit se závislosti. Jaké to musí být, když se do léčení opakovaně někdo vrací. Když to "teď jsem tady naposledy" nikdy není naposledy. Myslím, že těch sto stran je na smutné úsměvy tak akorát.

trudoš

Tohle je skutečně šálek smutného humoru. Drsné životní příběhy různorodých alkoholiků dávají knize hořce depresivní podtón, který snaha Josefa Formánka o legraci nijak neoslazuje. Jenže když je člověku nejhůř, smích je něco, o co se může opřít a jít dál, přičemž takhle k věci přistupuje i sám autor. Jistě, nejde o nic nového a podobných knih už tu bylo tisíce, přesto je právě tahle jednou z těch, které nezapomenu. Čistě proto, jak voní realitou. V tomhle ohledu u mě nejvíc vede kapitola „Na co nejsem pyšný“, v níž spisovatel vzpomíná na cestu za dcerou do zahraničí, kdy si až na místě znechuceně uvědomí, že jej vlastně víc zajímá co má doma k pití, než ona sama.
Formánek dokázal vyšvihnout upřímný obraz jednoho ozdravného cyklu v léčebně, aniž by čtenáři mazal med kolem pusy, nebo jen nutil někoho soudit. Vyprávění poté zakončuje sice otevřeně, ale o to realističtěji. Výsledkem je tvrdá sebereflexe, kterou si s odstupem času asi za rámeček nedá. Na to toho na sebe prozradil až příliš.

dagmar.rub

Zápisky příběhů pacientů z protialkoholní léčebny, které Josef F. sepsal a z nichž běhá mráz po zádech. O tom, jak alkohol mění charakter člověka, o co všechno je člověk kvůli alkoholu schopen přijít a kam až spadnout. Ten alkohol, který je v Česku pořád tak moc tolerován a kdy nepít je známkou divnosti.

katerina6763

Viděla jsem film, kterým jsem byla nadšená. Měla jsem potřebu si ještě přečíst i knihu a nezklamala mě. I když je pravda, že kdybych dříve nezhlédla film, asi bych měla v jednotlivých postavách trochu guláš... :-D

bookcase

Tohle sice byla jednohubka na večer, ale pořádně silná. Některé pasáže jsem četla dvakrát, abych je vůbec pobrala. Velký obdiv autorovi, že šel s kůží na trh. Není jednoduché přiznat (si) jakoukoliv závislost, natož ji se vším,co k ní patří - a že jsou to někdy zvlášť výživné záležitosti - naservírovat čtenářům. Klobouk dolů. Jsem zvědavá i na film.

helusa2

Po zhlédnutí filmu jsem si okamžitě našla i knížku. Obojí se mi líbilo. Tedy pokud se dá říct, že se tohle téma, až překvapivě upřímně zpracované, může líbit...
Zkrátka dobře napsáno i natočeno. Klobouk dolů před autorem.

simona1742

Možná špatná doba na čtení této knihy. Nedokázala jsem se začíst a ani nedočetla. Velmi chaotické, spousta jmen. Téma velmi zajímavé, ale nějak mě nekápla do noty. První kniha tohoto autora.

Gejitka

Knihu jsem přečetla celkem rychle. Je velmi čtivá. Líbily se mi ilustrace. Co mi ale při čtení vadilo, nazývání aktérů příběhu Josef F., Milan P., Václav K... Stačilo by Josef, Milan, Václav. Postavy se mi taky často pletly. Chystám se ještě zajít na film, abych měla srovnání.

Melanka

Skvělé čtení, těším se na film.

maygirl

Na první pohled jednohubka na odpoledne, která v sobě ale skrývá silné téma podané zajímavou formou - kompozice hlavní linky, deníkových záznamů a příběhů spolupacientů. Doporučuji velmi.

RMarkéta

Knížku jsem přečetla 2x v podstatě na jeden zátah. Je hodně čtivá.Pořád se ale nemůžu zbavit velmi zvláštního dojmu a to, že měla být mnohem víc osobní. Takhle to totiž působí, jako že pan spisovatel byl jen pozorovatelem všeho dění a ne že se ho osobně zúčastnil. Ovšem, napsat své osobní zážitky do knihy a podělit se s celým národem o svou třináctou komnatu není jednoduché. Je to jakoby člověk někam přišel nahý a ještě ke všemu neměl podepsané úkoly. Já si ale takové otevřenosti velmi cením, protože o tom může člověk pořádně přemýšlet. Viděla jsem i film. V půlce jsem se rozbrečela a chtěla z kinosálu odejít pryč. Má milovaná kamarádka Martina má jednoho alkáče doma, který se snaží závislost na chlastu přebít trávou. Prý se léčit nepotřebuje. Má přece všechno na háku.Takže jsem si její vyprávění projektovala jak do filmu, tak samozřejmě i do této knihy. Kniha je spíše sondou do života alkoholiků. Na příbězích ostatních lečených ukazuje jejich pohnůtky, které je vedly k napití se a jak to chodí v léčebně. Když už ale něco takového jako je závislost na chlastu nebo drogách ukazovat, tak nekompromisně tvrdě a brutálně se vším, co k tomu patří. Pak to jedině může zafungovat jako prevence. Víc knih s podobnou tématikou.

erik385

Toto na mňa posobilo skor ako glosy, popisy postavičiek alkoholikov a ich osudov. V podstate denníkové záznamy z liečebne, ktoré by mohol spísať ktokoľvek, takže určite to nie je nejaké výsostné literárne dielo. Niektoré príbehy zaujímavé, ale skor také plážové čítanie. Chýbalo mi hlbšie ponorenie sa do podstaty veci. Pre mňa je najlepšia kniha o alkoholizme Chobotnice od L.Černíka. Toto bolo také dosť "light", aj keď príbehy sú to smutné, nezasiahli ma. No, aby som len nekritizoval - boli tam aj zaujímavé myšlienky, zapamätal som si niečo v zmysle: "Pochopil, že i pomíjivost je v podstatě krásná..."

jan-da

Já se v knize teda celkem ztrácela. Věčně jsem otáčela stránku o kom, že je to vlastně ' řeč ' tentokrát.. rozhodně bych chtěla vidět i film, aby se mi všechny ty postavy propojily a ty 2 dny, které jsem knize věnovala, aby mi daly smysl.. jinak rozhodně zajímavý 'napad' napsat a vydat své zápisky z protialkoholní léčebny.. rozhodně jsem si potvrdila názor, že alkohol je zhouba lidstva a lituji každého, kdo do této pasti spadl a ještě víc ty, kteří si neuvědomili, jaké zlo to je (z knihy například osud Tomáše M. a Milana P.).

Kerberos

Velmi tvrdé a realistické popisy absťáků a stavů na pokraji komatu.Doporučuji i film,protože některé věci si nepředstavíte pokud je nevidíte.

gargamelka

Zápisníková kniha,díky které můžeme nahlédnout do jednotlivých vnitřních příběhů spoluléčících. Každý má jiný spouštěč demona...taková sociologická sonda do duší ovlivněných alkoholem.

deirdre

Bez komentára. Treba prečítať.

lassse

Tuhle knihu doporucuji vsem, kteri jakkoliv prisli do styku s alkoholem - takze vsem. Syrove pribehy alkoholiku, co donuti k zamysleni.

Magda2448

hezký, ale smutný, místy až tragický

Péťa1950

Démon alkohol. Stále aktuální téma, přebily ho problémy s drogami,ale je tu stále a většinou ho přehlížíme.

stanza

Moje první setkání s panem Formánkem a asi jsem nebyla vhodně naladěná.)))
Bez obalu, místy drsné a pravdivé zápisky alkoholika.

Layyen

zajímavej náhled do duše alkoholiků

FillaSFC

Knihy psané na vážná témata, které mě nenadchnou, se mi hodnotí těžko. Čekal jsem trochu více, i z hlediska délky – je to spíše taková obsáhlejší brožurka. Některé příhody mě pobavily (muž s pos*anými vlasy), jiné byly kapánek drsnější. Dávám hvězdu za dobrý úmysl a druhou za odvahu. Nic dalšího si ale od autora už nepřečtu.

Karborund

Tak tleskám pane J.F. Stoupnout si před zrcadlo, otevřít své nitro dokořán a popsat "bubáka" ve svém Já nedokáže každý.Humorné, smutné, pravdivé, upřímné a poučné.Komu často vysychá patro, doporučuji přečíst.

invisible

Nečekala jsem, že mě kniha tak zasáhne. I když nemám problém s alkoholem, našla jsem v ní spoustu témat k zamyšlení. Je to takové smutné a zároveň vtipné čtení. Rozhodně doporučuji :-)