Umění být zdráv

Umění být zdráv https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432416/bmid_umeni-byt-zdrav-Wul-432416.jpg 4 582 131

Proč neustále roste počet chronicky nemocných lidí? A proč si s těmito chorobami současná medicína neumí poradit? Jak naslouchat signálům těla a napojit se na svou skutečnou podstatu? Jeden z nejuznávanějších představitelů funkční medicíny Jan Vojáček vám ukáže, jak ve vlastním organismu probudit schopnost samoléčby a najít ztracenou harmonii. Umění být zdráv může ovládnout kdokoli – zjistěte, jak na to! Ptala se Věra Keilová... celý text

VilkoLy
13.02.2021 2 z 5

Některé myšlenky a informace zajímavé, ale kniha by se dala o dost zkrátit kvůli častému opakování. Přespříliš ezoteriky a málo medicínských informací. Očekávání nenaplnilo.

DaSmoulinka
07.02.2021 5 z 5

Jsem překvapená, kolik negativně laděných komentářů je u této knihy! Moje maličkost je nadšená. Každou kapitolu jsem četla opravdu poctivě, slovo od slova. A i přesto, že se v knize najde několik drobností, s kterými nesouzním (např. že si naše duše vybírá do jaké půjde rodiny, kolikrát denně jíst aj.) je to pro mě kniha která byla napsána velmi trefně a výstižně pro dnešní dobu. V podstatě shrnuje mé dosavadní poznání a myšlení vůči zdravotnictví, nemocem, stresu a dalších problematik. Cesta kterou kniha nabízí a popisuje je směr, kterým bych se ráda vydala. Vše, co jsem už dlouhou dobu vnímala, pan Vojáček pojmenoval. Tuším, že něčemu takovému se říká osvěta! Těším se na pokračování, věřím, že se bude tento specialista funkční medicíny i nadále rozvíjet.

Lachpresak
05.02.2021 3 z 5

Pro čtenáře objevující kouzlo celostní medicíny je kniha hodně přínosná, pokud už máte o tom něco načteno nenajdete zde zase tolik nového.

Kvítek84
16.01.2021 4 z 5

Honzu Vojáčka mám naposlouchaného ve spoustě rozhovorů a tak jsem si nebyla úplně jistá, jestli mi kniha může přinést ještě něco nového. Ale jelikož je Honza můj oblíbenec, chtěla jsem jeho knihu mít ve své knihovně. Nakonec jsme Umění být zdráv dostali jako svatební dar s přáním zdravého manželství :-)
Kniha přináší více osobní rozměr, kdy Honza obnažuje do hloubky své peripetie a osobní příběh, který ho na cestu hledání umění být zdráv přivedl. To mi bylo velmi sympatické, neboť ukazuje Honzu jak (ne)obyčejného člověka, který si taky "zažil svoje" a životní nepohodlí přetavil do svého životního poslaní.
Jsem moc ráda, že Honzovo "učení" může díky knize proudit k více a více lidem, snad i široké veřejnosti. Z knihy je cítit jakýsi krásný vnitřní klid mezi všemi těmi přínosnými informacemi. Prostě krásný počin! Honzo, děkujem!

Elsinor024
14.01.2021 5 z 5

Rozhovor s lékařem, kterého nebaví pouze léčit příznaky chorob, ale chce přijít na kloub tomu, proč nemoc vůbec vznikla. A postarat se o to, aby už příště raději nepropukla. Je ochotný tomu obětovat kariéru ve státním a zašít se na soukromé klinice, kde není možnost atestace. Pořád mu to za ten cíl stojí. Chce, aby člověk (slovo pacient nemá rád) našel s jeho přispěním svoji vlastní cestu a směr, jak z nemoci.
Zároveň nenasazuje na "normální" lékaře, ale uznává jejich přínos v urgentní medicíně. Přijde mu jako ideální propojení medicíny klasické s tou komplexní. Což mně také :)
Líbilo by se mu, když by se nemocnicím říkalo uzdravovny. Dobrý nápad.

Zabývá se též mužsko ženskými vztahy, principy, a nabízí možnost rovnováhy s tím, že ženy v sobě najdou sílu "odpustit mužům historickou křivdu" a tím nepoženou věc do druhého extrému, jak se mnohdy, třeba v Americe, děje.
S tím i jako ta, která má k feminismu docela blízko, zcela souhlasím.

Umění být zdráv mi přijde jako kniha, která naše poznání posouvá, podle mého názoru, zase o kus dál tím dobrým směrem.
Proto to asi v určitých kruzích a ohledech nebude mít úplně jednoduché.

Verrrunka
11.01.2021 4 z 5

Musím se přiznat, že mi chvíli trvalo, než jsem se začetla, ale pak už to šlo vcelku rychle. Knížka asi nebude pro každého, člověk k tomu musí přistupovat s otevřenou myslí a vzít si od všeho trochu. Spousta věcí se tam opakuje, ale ono je to vlastně celé tak jednoduché a není potřeba hledat žádnou vědu. Rozhodně sympatické a těším se na další díl.

Lucia.lon
25.12.2020 2 z 5

Pokud vám zatím není jasné, že psychika a to jakým stylem žijeme je půl zdraví, určitě si knihu prečtěte. Pokud však chcete o sebepoznání a o cestě za lepší psychikou vědět víc, tady to nehledejte ;)

jadunka
19.12.2020 3 z 5

Já fakt nevím, co si o této knize myslet. Se spoustou názorů souhlasím a líbí se mi. Třeba mě velmi potěšila kapitola a ženském a mužském principu. Ale ve spoustě názorů mě pan Vojáček vyloženě vytočil do běla. Třeba očkování a autismus. Za tohle prostě velké NE, protože výzkumy na toto téma byly již několikrát dělány, a nikdy zde vědci souvislost nenašli. Celkově na mě kniha působila jako taková působivá reklama na jejich kliniku. Věřím, že tato funkční medicína je pro budoucnost velmi důležitá, že se musí na člověka nahlížet po všech stránkách (tělo, duše, duch), ale prostě zde byly věci, které mi osobně nesedly a od vystudovaného lékaře je slyšet nechci.

BlaFre
11.12.2020 3 z 5

Po přečtení této knihy jsem nabyla pocitu, že pokud nedojdu za panem Vojáčkem, nemám šanci se nikdy z ničeho vyléčit. S odstupem hodnotím, že mi kniha nic moc nového nepřinesla. Věřím ale, že Umění být zdráv může otevřít oči někomu, kdo moc nepřemýšlí nad souvislostmi mezi tím, co se odehrává v hlavě a jeho zdravotním stavem.

ziriant
28.11.2020 5 z 5

Člověk musí k určitým věcem dozrát, nejen hlavou a tělem, ale i situací, do níž ho život hodí (a plav!). Už zde bych mohla souhlasit s panem Vojáčkem, jelikož jeho kniha ke mě přišla nenásilným způsobem přesně ve chvíli, kdy jsem již vykročila podobným směrem, a tak mě jen utvrdila v tom, že je to v pořádku. Nikdy jsem neměla ráda motivační, seberozvojové knihy či publikace s podobným ražením. Žila jsem vždy hlavně hlavou, pragmaticky, vědecky, nebo jsem si to aspoň myslela. Poslední dobou ovšem pozoruji, že "srdce" již dávno mluvilo jinak a že to bylo zcela hmatatelné. Proč jsem neposlechla? Ovšem někdy trvá dlouho, než se nám otevřou oči. Knize i panu autorovi tedy mohu velmi poděkovat a také osudu, velké paní Náhodě, že mi je připletla do cesty. Ale zpět ke knize jakožto literárnímu dílu - velmi se mi líbí to pojetí. Jelikož nemusím s autorem ve všem souhlasit a přeci cítím tu rezonanci, neboť text nic nevnucuje, nepřesvědčuje. Spíše jen ukazuje směr tomu, kdo se zeptá na cestu. Z hlediska formálního také nemám větší problém; kniha je čtivá, jen bych doporučila trochu lépe strukturovat - chvíli jde jakoby o rozhovor, chvíli o jakýsi monolog, občas trochu zvláštní přecházení z tématu do tématu. Pokud jde o námět, líbí se mi ten výběr stylů, ukázky a odbočky k jiným směrům/filosofiím apod. Ten antidogmatismus. Budu se těšit na další díl. Jinak věřím, že se najde dost lidí, kteří knihu odsoudí (pokud se k ní vůbec dostanou). A odsoudí ji s tím, že jde buď o šarlatánství nebo naopak o známé pravdy a nic nového (nebo možná od každého něco). Těmto lidem se nedivím. Také bych nejspíš před pár lety reagovala takto. Nyní ale cítím, že tento přístup potřebuju, a čím dál více vnímám i v okolí, že se v tomto ohledu svět řítí do záhuby. Kéž bychom časem všichni z nás dospěli do bodu, kdy se o tuto problematiku budeme aspoň trochu zajímat a uznáme ji jako hodnou naší pozornosti a nejlépe i aplikace ve vlastním životě. Buďte zdrávi :-)

vercas945
08.11.2020 4 z 5

Moc zajímavá kniha.. není to knížka, kterou by člověk přečetl rychle, spíš jsem si ji pročetla proto, abych se v ní orientovala a budu se k jednotlivým částem vracet, pokud budu mít dojem, že je zrovna potřebuju. Vzhledem k tomu, že jsem těsně před tím, než jsem se ke knize dostala, přečetla Alchymistu, teď čtu Cyklickou ženu a ještě jsem se přes výzvu dostala náhodným výběrem k Hygge, tak vážně uvažuju nad tím, jak funguje "náhoda" :-) Ale chápu, že mně tyto knihy daly hodně, ale někomu tento typ literatury nemusí říct vůbec nic.

sarka45
02.11.2020 5 z 5

Asi to nebude kniha pro každého, ale mně se líbila velmi. Vše mi připadalo logické a korespondovalo to s tím, co ve svém životě prožívám a co se mi za určitých okolností děje. Rozhodně to beru jako odrazový můstek pro svůj další osobní rozvoj a vlastní sebepoznání. Vyhovuje mi, že pan doktor Vojáček není dogmatický, nevnucuje pouze své názory, navrhuje, předkládá k zamyšlení a vybízí k vnímání vlastních potřeb a k individuálnímu přístupu.

JajaCZ
02.11.2020 5 z 5

Skvelá kniha, ktorá ukazuje aké dôležité je konečne prevziať za seba a svoje zdravie zodpovednosť. Škoda, že sa ku mne nedostala skôr...ešte predtým, ako som tak dlho žila v strese. No, ale všetko sa deje z nejakého dôvodu a je potreba prehodnotiť rebríček hodnôt a povedať si, čo je človeku dôležitejšie - práca alebo zdravie, uznanie alebo spokojné, zdravé a oddýchnute telo? Je všetko v našich vzťahoch v poriadku? Cítim sa šťastne a naplneno? Jem zdravo alebo sa krmím polotovarmi? Spím dobre? Hýbem sa dostatočne? Ďakujem Janovi za uvedomenie si. Určite vo svojom prípade zmeny urobím :)

Martin466
01.11.2020 2 z 5

Míň stresu, zdravá a vyvážená strava, nezavírat oči před problémy které máme. Tohle už jste někde slyšeli a je to ta lepší část knihy. O zbytku není důvod se zmiňovat.

Susan94
25.10.2020 4 z 5

Pokud se chcete dozvědět něco o fungování celého člověka, důvody vzniku chronických onemocnění, je tato kniha jasná volba. Některé kapitoly se mi líbili více, některé méně. Nicméně už teď vím, že se ke knize zase vrátím. Kniha nutí k zamyšlení a rozhodně mám v plánu například víc vnímat svoje tělo a jeho potřeby...

Jandýs
17.10.2020 5 z 5

Velice srozumitelná, inspirující kniha. Vřele doporučuji.
Pan Vojáček má můj hluboký respekt za osvětu, kterou šíří v oblasti zdraví. Každá kapitola dává smysl a člověk si to dokáže daleko lépe zpracovat a popřemýšlet o tom, pokud je tomu, co čte otevřený. Není to žádné šarlatánství, nýbrž naprosto logické uvažování a souhra mnohem více faktorů než pouze - problém x lék.
Opravdu skvělé čtení a přála bych si jen, aby se panu Vojáčkovi opravdu povedlo, zařadit prevenci pro zdraví do životů každého z nás..

jituliste
09.10.2020 5 z 5

Výborné čtení, pan Vojáček je velice rozumný a přemýšlivý člověk a vzhledem k vystudované medicíně vše krásně propojil. Je to vlastně všechno neuvěřitelně logické a v dnešní uspěchané době plné stresu velmi inspirativní, protože to jde i jinak.

heliholt
08.10.2020 5 z 5

výborná kniha, hodně věcí k zamyšlení a některé návody určitě vyzkouším

PetraBery
03.10.2020 4 z 5

Rozhodně zajímavá kniha, funkční medicína pro mě byl spíše málo známý termín. Spousta informací a věcí k zamyšlení. Každý si v knize může najít něco nového a pro kvalitní život důležitého.

kiris
02.10.2020 3 z 5

Kniha ve stylu rozhovoru je čtivá, zaujala mě kapitola o hladinách mozkových vln (praktický výcuc na str. 111), o kterých si ráda přečtu něco více - celkově je kniha dobrým odrazovým můstkem pro další hledání, avšak titul Umění být zdráv má, myslím, větší potenciál, ale kdoví, třeba je to jen rozjezd a druhý díl půjde do větších hloubek a komplexností.

Rozhodně by však stálo za to odstranit z knihy stovky překlepů, dost mě zklamalo, jak nedůtklivě je zeditovaná.