Captain America: Zimní voják. Část 2

Captain America: Zimní voják. Část 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272210/bmid_captain-america-zimni-vojak-2-0zU-272210.jpg 4 69 10

Otázky, které Captaina Ameriku trýznily ve snech a vzpomínkách, byly zodpovězeny tím nejbrutálnějším možným způsobem. A v závěsu za touto krutostí přichází generál Lukin se svým první totálním útokem, jenž otevře staré rány a mohl by vytvořit nové jizvy, které se nikdy nezahojí.

Literatura světová Komiksy Sci-fi
Vydáno: , Hachette

Captain America: Winter Soldier. Vol. 2 , 2006

ludek.n
31.12.2023 4 z 5

Je James Buchanan Barnes alias Bucky, bývalý parťák Captaina Ameriky, stále naživu a skutečně pracuje pro druhou stranu? Je možné, že by Bucky, dříve zastánce a pomocník spravedlnosti, byl legendárním zabijákem s krycím jménem Zimní voják? To jsou otázky, na něž hledá Ed Brubaker v této knize odpověď. Jednou věcí si můžete být nad slunce jistí - rozhodně si nic neusnadňuje. Naopak, jeho hledání pravdy jde pořádně do hloubky, zbavuje své hrdiny všech slupek a ukazuje jejich duši, jejich silné i slabé stránky, nekompromisně a bez skrupulí. Tohle je příběh promyšlený do posledních detailů. Jestliže se mi u předchozího dílu ztrácely některé souvislosti, tady už k žádným disproporcím nedochází. Jasná a přímočará dějová linka nedává místo k pochybnostem, přesto s ní nejsem úplně synchronizován. K absolutoriu chybí jen malý krůček. Jestliže nejsem až tolik ohromen vlastním příběhem, jeho výtvarnou stránku považují za dokonalost samu. Zmiňoval jsem to už u první knihy Zimního vojáka a s jeho pokračováním to jen potvrzuji, kresba Stevena Eptinga mě i tentokrát dokázala posadit na prdel. Je tady všechno, co tu má být a v provedení, které nezná kompromisy. Před jeho uměním se klaním až k zemi. Baví mě, vzrušuje mě a dává mi zapomenout na všechny starosti.

mirec88
06.08.2022 5 z 5

Vynikajúce zavŕšenie perfektného politického thrilleru, ktorý fakt stojí za prečítanie. Rýchlo sa číta, dej ide dopredu, je svieži, nekompromisný, drsný (ostatne je to Brubaker, takže drsnosť je namieste). Sfilmovanie tohto komiksu bol fakt dobrý nápad, je to jedna z najlepších marveloviek, aké natočili. Ale späť ku komiksu. Nečakajte extrémne akčné finále, ale kľudný posledný zošit, kde viac ide o myšlienku ako o akciu. A to sa mi páčilo, to kvitujem. Jednoznačne odporúčam.

ArkAngel
10.07.2022 3 z 5

O něco horší než první část, ale pořád povedené. Kapitán se konečně dozvídá pozadí Winter Soldiera a také jej s tím konfrontuje. Na pomoc mu přichází ještě Falcon a Iron Man, byť by se dalo říct, že jsou tu navíc. Kresba se na chvíli změní k horšímu, což mi přišlo rušivé, ale ošklivá vyloženě nebyla.

Ivan Kučera
23.10.2021 4 z 5

Zimný vojak je jedným z najzásadnejších komiksov Captaina Americu. Scenárista Ed Brubaker (Batman: Muž, který se směje) mu zložil medvediu službu, keď ho v neľahkej dobe po 11. 9. 2001 radikálne (a výborne) aktualizoval. Nič iné mu ostatne (asi) ani neostávalo. Zasadil Kapitána do doby, v ktorej majú problém orientovať sa aj spravodajsko-bezpečnostné služby, nieto bežní civili. Cap síce stále bojuje za správnu vec (je to ostatne Kapitán Amerika, čo iné by ste chceli), ale každý druhý okolo neho klame, takže je ťažké určiť, čo to vlastne tá správna vec je. Brubaker nášho obľúbeného hrdinu šmaril do chladnej doby, kedy nikto nemôže veriť nikomu. Je síce nutné o to viac dobrých skutkov robiť, ale nikdy neviete, či vami niekto nemanipuluje resp. či ich nezneužije proti vám. Majestátna, smrteľne vážna kresba Stevea Eptinga novému nenaivnému pohľadu na starú naivnú vec perfektne odpovedá, nesúc sa v duchu ponurého špionážneho akčného technotrileru (vytkol by som snáď len pár panelov, na ktorých Steve vyzerá akoby vážil 150 kíl). Eptingovu prácu nemožno podceňovať; bola rovnako dôležitá, ako Brubakerova, pretože čo z toho, že by bol scenár dospelý a temný, ak by to kazila detská kresba? Treba oceniť aj „pomocného“ ilustrátora Michaela Larka (Gotham Central), ktorý nakreslil parádne retropasáže. Oživiť Buckyho nebol jeden z tých momentov, kedy z mŕtvych vstáva nepodstatná vedľajšia postava. Oživiť Buckyho bolo ako keby oživili strýka Bena: niečo, čo sa proste nerobí, lebo smrť týchto postáv formovala charakter daných superhrdinov. Brubakerovi sa však podaril husársky kúsok: Buckyho oživil jednoducho a pritom zaujímavo. Ako desivý Zimný vojak bude mnohým vyhovovať viac, ako keď bol iba bežným komickým poskokom. Bohužiaľ, príbeh Zimného vojaka vlastne ani nie je o Zimnom vojakovi (!). Ten sa v podstate „iba“ mrazivo mihá na pozadí a netušíte, kedy sa z neho zas na pár sekúnd vynorí. Je skôr o ostatných a o tom, ako na oživenie reagujú. Ani to však nie je úplná pravda; Zimný vojak je najmä o banálnom ruskom záporákovi (akých už sme videli stokrát) s kúzelnou kockou, pričom s tým „nejako“ súvisí práve Zimný vojak. Niekomu to vadiť nebude. Mne trochu áno. Buckyho smrť je kultová, no jeho oživenie vyzerá ako keby si Cap od kuriéra prevzal balík a doma po rozbalení zistil, že tam nie je to, čo si objednal. Čím bližšie sme k finále, tým je to horšie. Predčasným vrcholom je origin Zimného vojaka, ktorý viac ako bežný komiks pripomína grafický román á la Superman: Mír na Zemi (samozrejme miešam jablká s hruškami, ale rozumieme si). Nick Fury je síce tvrdý ako modurit a má plán aj keď žiadny nemá, ale shieldovské uniformy s bielymi čižmami prehrali boj s časom. Dej je otvorený, pripomína prvé dejstvo á la „OK, základné pravidlá sme si vyjasnili, zajtra začíname naostro“. Film z r. 2014 sa mi páčil o štipku viacej (tá Brubakerova dospelosť predsa len trochu zostarla), napriek tomu je Zimný vojak skutočne dôležitý príbeh v rámci univerza a ak chcete mať Capa dôkladne naštudovaného, bez tohto to nepôjde.

Atlantis
12.07.2021 4 z 5

Oproti komentáři k prvnímu dílu asi nemám moc co dodat, přeci jen jedeme ten stejný příběh. Konec mi přišel podivně uspěchaný, ale zase se mi líbil "dovětek" v podobě příběhu Buckyho z padesátek.

trudoš
31.12.2020 4 z 5

Dokončení příběhu se Zimním vojákem mi přišlo o chlup horší než jeho rozjezd, především kvůli tomu, že mě zklamalo komorní finále. Čekal jsem nadupanou akční jízdu a obdržel psychologickou analýzu ve stylu „hrdina kontra padouch“. Tedy ne že bych si stěžoval, on jak má scénář podobu spíš politického thrilleru, než superhrdinské řachandy, působí to celé mnohem uvěřitelněji a člověk se tak s postavami dokáže lépe ztotožnit. Přitom Marvel zůstává věren svým zaběhnutým motivům, jako jsou klony, vstávání z mrtvých, roboti, duchové/halucinace a jiné komiksové vylomeniny. Tady to však všechno funguje na výbornou a ani na moment nemáte pocit, že by se už zašlo za čáru. Ed Brubaker zkrátka podává excelentní výkon a já jsem jen rád, že má člověk díky omnibusům z BB artu možnost sledovat, jakým směrem události vedl dál. Ono už tady se rozvíjí spousta drobných vedlejších linií, které začnou dávat smysl až později, což pak z opětovného čtení, kdy už chápete souvislosti, dělá ještě lepší zážitek.

Disease
24.07.2018 3 z 5

Tak nějak uzavřený slibný příběh.

KillHurt
18.07.2018 5 z 5

Pěkný závěr zajímavého příběhu. Tentokrát mě potěšili i dodatečné informace v závěru komiksu, které vysvětlují, jak se obě hlavní postavy vyvíjely. Dopad zjištění totožnosti Zimního vojáka na Kapitána je více než zajímavý. Autoři si dovolili překročit marvelovské tabu a povedl se jim zajímavý krok ve vývoji jedné z nejslavnějších postav.

Kapis
14.12.2015 4 z 5

Fakt dobře vymyšlený, pěkně nakreslený, inteligentní superhrdinský mainstream bez otravného propagandistického patosu. Opravdu se to dobře četlo a bavilo mě to. Pokračování jistě bude zábavné, tak třeba se k němu někdy dostanu. Brubakerovo jméno se u mně stává zárukou kvalitního čtiva.

martinstefko
08.12.2015 4 z 5

Příběh Zimního vojáka je za námi. Ed Brubaker dokázal zabít důležité postavy (hned v prvním dílu sejmul Red Skulla), ale stejně tak dokázal dát Capovu světu nový rozměr. Staré postavy dostávají nový význam a je možné očekávat, že do příběhu ještě zasáhnout. Především se ale nemění to, kým Captain America ve skutečnosti je. Vykořeněným bojovníkem za svobodu, za nevinné lidi, který nikdy nezabíjí, ale někdy musí přistoupit k opatřením, jež jsou určena situací. Více: http://www.comics-blog.cz/2013/05/76-ultimatni-komiksovy-komplet-51.html