Účastníci zájezdu ekniha

Koupit

Mladá průvodkyně cestovní kanceláře, několik manželských párů, dvě studentky, dva homosexuálové, poslanec, spisovatel a přinejmenším čtyři literární kritici — to jsou hlavní postavy románu jednoho z nejčtenějších současných českých autorů. Jde o svižně napsanou „melancholickou grotesku“ — tentokrát o lidech dočasně proměněných v turisty, jejichž zcela neturistické životní příběhy se během týdenního pobytu kdesi u italského Jadranu nejrůznějším způsobem tragikomicky proplétají. Čtvrté vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297289/big_ucastnici-zajezdu-90i-297289.jpg 3.61234
Romány, Literatura česká

Vydáno: (ekniha), Druhé město

Kniha Účastníci zájezdu

Kochy84

Potřeboval jsem do výzvy knížku od někoho, kdo je o 22 let starší než já. Tak otevřu Google a tam Viewegh.. chjo.
No nic, povídám si, dá se tu stáhnout zadarmo, kdysi jsem to četl, bude to taková jako jednohubka, dám tomu dvě hvězdičky, napíšu nějaký vtipný komentář a bude. Taková hezký ztracená neděle, říkal jsem si. Jenže...
Jenže ono to zase až tak úplně blbý nebylo a já se přistihl, že mě to místy vlastně docela dost baví.
Jasně, není to vysoká literatura, takové čtení na dovolenou anebo na záchod. Hodně postav, hodně stereotypů, ale taky několik originálních nápadů. Z knížky navíc čiší takový ten cynismus českého (tehdy) nejprodávanějšího autora, který si uvědomuje, že mu přijde snad úplně všechno. A tak tu vlastně od začátku sledujeme, jak se vlastně píše takový román o cestě autobusem a následném válení se u moře.
Není to na pět hvězdiček, možná ani na ty 4, místy je to zbytečně ukecané, linka s továrnou na varné sklo je naprosto zbytečná a podezříván autora, že tam měl nějaké osobní zájmy a že si vyřizuje účty. A závěr, ten je taky dost natahovaný, jako by autor už měl hotovo, ale ve smlouvě bylo o 100 stránek víc.
Ke knížce se asi vracet nebudu a nebýt výzvy, nečetl bych jí. Přesto ale nelituji a ve Vieweghově tvorbě jde rozhodně o tu lepší část jeho díla. Jo a taky to kdysi zfilmovali, ale přišlo mi to takové hodně zjednodušené, takový ten film co vznikl jen kvůli Vejdělku....

Simix.š
16.10.2021

Lepší než film, taková dobrá oddechovka

DuncanIdaho
21.08.2021

Dalo se to číst, ale čekal jsem od této knihy víc. Občas tam byla úsměvná pasáž, ale většinou to byl jen popis běžných situací z dovolené. Další minus byly odbočky od děje knihy.

Jara 56
18.07.2021

o trochu lepší než film, ale ani takto žádná pecka.

anetkapol
20.06.2021

Za mne je kniha lepší nežli film. Bavila mě a jednou se kni zase vrátím

Mi--LADA
02.05.2021

Já jsem se bavila! Líbil se mi i film. Je zajímavé, že před lety se na Viewegha stály fronty, autorská čtení a autogramiády praskaly ve švech a najednou je to synonymum braku. Podle mého jsou horší knížky a Viewegh chtěl prostě jenom být přístupný, bavit a když se to tehdy tak líbilo, i si přitom vydělat na složenky (no, spíš na ten luxusní barák). S tímhle dovolenkovým románem problém nemám, jak jsem podotkla, píšou a stávají se horší věci.

Katrinreading
19.04.2021

Já mám tuhle knihu prostě moc ráda. Je to sranda, a to je důležité. Sranda to je asi zejména proto, že je všechno, co se tam odehrává, pravdivé, sama jsem podobné věci na hromadném zájezdě zažila několikrát. Je to dobrá kniha.

Cherry1824
10.04.2021

Je mi to líto, pane Vieweghu, ale toto opravdu ne.
Asi jako většina české populace jsem po knize sáhla, až jsem viděla film. U nás doma Účastníci zájezdu patří na seznam letních filmů, tudíž jsem očekávala, že kniha bude ještě lepší!
Nebyla, byla ještě horší.
Chtěla jsem dát tři hvězdičky, ale pak jsem si vzpomněla na všechny scény, které mě nudily a hlavně na ten pocit zklamání, který jsem měla během čtení.
Jediné postavy, ke kterým si vytvoříte nějaký vztah, jsou Ignác a Oskar (Jolana má také své světlé momenty). Zbytek je charakterová směs a katastrofa.
Denisa s Irmou nic praktického do příběhu nedaly. Pan politik měl zajímavé scény až ke konci knihy. Pamela je katastrofa na druhou. K hlavnímu hrdinovi se nicméně hodí, tak mu ji přejme.
Což se dostáváme k největšímu průseru, bez pardonu. Hlavní hrdina není zpěvák, ale spisovatel. Proč ne. Není to nový Ryan Gosling, ale průměrný Čech, dle popisu žádný Delon. Tak vzhled není všechno, že ano? Problém je v tom, že on si to myslí. A nejen, že nechápe, jak je možné, že prsatá Pamela z něj neomdlívá, nechápe také, jak je možné, že kritici neocení jeho úchvatná díla. Říkáte si: jedna věta, to taková hrůza není (pravděpodobně si sám autor vzdychá nad kritikou a "nenápadně" ji dává do knihy). Jenže ono je to v KAŽDÉ kapitole, kde vypráví Max. A poněvadž je Max hlavním hrdinou, je toho dost.
Humor 0. Akce 0. Pohodová atmosféra 0. Sexuální problematika, která některé čtenáře pohoršila, mi zas tolik nevadí.

Další kniha, která mě utvrdila v tom, že pan Viewegh je mnohem lepší scénárista, než spisovatel.