Tulák

Tulák https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275145/bmid_tulak-z3c-275145.jpg 3 167 48

Tulák série

Strhující debut plný úplatných a zkažených rytířů a ztroskotaných létajících lodí. A v centru děje stojí tajemná postava osamoceného tuláka. Svět je zničený, slunce se rozpadlo na dva kusy. Z trhliny se vyvalila démonická stvoření, přivlastnila si svět a ničí vše, co jim přijde do cesty, zemi i lidi. Lidé svedli bitvu a prohráli. Rytíři a ochránci zemřeli. Nesmrtelní vůdci byli umlčení. UŽ není naděje. Je jen Tulák. Tulák je zničený, zlomený muž: nemá jméno, nemluví. Ale opatruje poslední naději lidstva. O jeho vzácné břemeno ho chce připravit mnoho zlých sil. Co se událo, že se svět změnil v noční můru plnou démonů? Proč síly zla Tuláka tak neúprosně pronásledují? A coje vlastně Tulák zač?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Host

The Vagrant , 2015

nikkifinn
27.05.2018 4 z 5

Knihu jsem začala číst někdy minulý rok, dotáhla to do slabé poloviny a pak ji odložila. Musela jsem ji začít číst znovu, protože byla hodně náročná, v podstatě jsem do půlky netušila, o co jako jde, kde kdo co a jak... ale nevzdala jsem to, protože hlavní hrdina je prostě srdcovka (asi stejně jako Thomas Cale) na první čtení :), i když po celou dobu knihy neřekne jediné slovo...V momentě, kdy se člověk dostane za polovinu, všechno do sebe začne krásně zapadat a člověk začíná chápat, proč se které věci dějí, jak Tulák přišel k malému uzlíčku, který neustále tahá s sebou...
Je to zkrátka jedna z nejzvláštnějších knih, jakou jsem kdy četla, protože autor se doslova vyřádil na vytvoření vlastního světa plných podivných lidí/nelidí. Nevěřila jsem, že to řeknu, ale moc se těším na druhý díl :)

ozzy79
01.05.2018

Takova jednohubka pro milovniky bizarnosti ala China Mieville. Pribeh sam o sobe nic moc, ale pokud si libujete ve vyprave, tak tohle budete milovat. Pokud nekdo hraje stolni hry a zna obskurditu Cave Evil, tak je to snad i povinnost.

Paj-Inka
23.04.2018 4 z 5

Kniha je psaná jednoduchým stylem a čte se lehce, i když není vyloženě čtivá. Ze začátku vůbec nechápete, která bije. Hlavní postava nemluví, prostě jen jde dál na sever, poráží všechny nestvůry, které na něj a dítě útočí a vy ani nevíte proč a jak a co se vlastně děje. To vám pomalu vysvětlí až pasáže z minulosti, které občas nenápadně po kouskách vykouknou mezi kapitolami a postupně začne všechno dávat smysl.

trudoš
21.04.2018 3 z 5

Tak dlouho Andělští rytíři podceňovali síly démonů, až se ten největší z nich utrhl. Válečníci, kteří přežili zničující nájezd, se pak ukryli na dalekém severu, kde si však spíš lížou rány, než že by chystali nějakou ofenzívu. A tak prastará temnota zaplavila svět a lidé se museli naučit žít pod jhem stvoření pekelných…
Román Petera Newmana je první z plánovaného triptychu, který má zachytit finální střet dobra a zla v kulisách postapokalyptického světa. Po vzoru japonské klasiky Lone Wolf & Cub i on vložil osud malého nemluvněte na bedra mlčenlivého zabijáka (o kozlu nemluvě), který má trochu problém hrát si na klaďase. A právě to je alfou i omegou příběhu, protože zkuste nemilovat hrdinu, který chce dělat správná rozhodnutí, ale svět nočních můr morálním hodnotám moc nepřeje. Slabinou vyprávění jsou však exteriéry. Autor kombinuje techniku s fantastikou, aniž by přesně vymezil pravidla hry, díky čemuž přes ohromující nápady může člověku chvilku trvat, než do základní osnovy pronikne.

Vivienne
24.02.2018

Novinky téměř nečtu, ale tato kniha mě nalákala svojí úžasnou obálkou a anotací. Základní kameny jsou opravdu dobré, svět plný démonů a v něm osamocený němý hrdina s dítětem. Potenciál, který kniha měla, ovšem dle mého soudu zdaleka nenaplnila a já mám po přečtení rozporuplné pocity. Místy to bylo zmatené, jakoby tomu prostě něco podstatného chybělo. Škoda.

Azryn
13.02.2018 4 z 5

Krátká anotace mě navnadila. Po přelouskání drsného spasitele jsem byl velice zvědav, jak se s touto tematikou popasovali jinde. A musím říct, že jsem byl ohromen. Právě onen zde poměrně často zavrhovaný styl vyprávění mi skvěle sednul. Prostředí a charaktery nejsou jen plochá výplň, ale opravdu mají svou duši. Ano, jsou často splácané narychlo a ti šťastnější mají i nějaký svůj příběh, ovšem v tom je právě jejich kouzlo. Tady jde o životy, na dlouhé seznamování není čas. Ovšem ten, kdo mě dostal nejvíce, byl sám hlavní protagonista. Bezejmenný tulák, který neřekne ani slovo je neuvěřitelně charismatický a každý jeho počin jsem prožíval s ním. Když bojoval, doslova jsem slyšel Gamin zpěv. Když byl unavený, klížila se mi víčka a když byl smutný, téměř jsem plakal s ním. Tento počin možná nemá úroveň světových kvalit, ale rozhodně neurazí a pro někoho s bohatou představivostí je to přímo zlatá pozvánka do pochmurného postapokalyptického světa, kde přežívají jen silní válečníci či pleticháři, do světa, díky kterému si dokážeme znovu uvědomit, jak důležité jsou morální hodnoty jako je lidskost, obětavost, soucit, odpuštění či láska. Moc se těším, až dočtu druhý díl.

Knihomlok2015
28.10.2017 4 z 5

No jo, je to jen taková jednohubka. (ostatně přečtená za jeden večer) Ale jednohubka z poctivého čerstvého rohlíku, s pěknou vrstvou pekelně česnekové pomazánky a pořádným kusem pár let zavařeného ananasu. A takové já mám moc ráda. Takže ano do druhé dílu rozhodně jdu.

parvitas
17.10.2017 2 z 5

Prvá polovica bola o ničom a druhá to nič vysvetľovala. „Nič” je v tomto prípade synonymom zničeného sveta, so Slnkom ako zadok (na dve polky), s trhlinou v zemi, skadiaľ vychádzajú démoni a osem rokov terorizujú Zem a ľudí...

Rezet
22.09.2017 4 z 5

Tahle knížka je poměrně zvláštní. Zdála se mi velice čtivá (snadno jsem ji přečetl za dva dny) a přitom samotný děj byl až téměř...no takový nudný. A stále nevím, co je v knize za hlavní plus a co za mínus, jestli autorův styl vyprávění nebo příběh.
Svět ve kterém se příběh odehrává jsem sice už někde viděl, přesto byl zajímavý a pořád jsem zapomínal, že to opravdu fantasy není (to ty meče a rytíři ;). Situace někde působily až příliš linkovatě. Autor už věděl, jak daná situace či postava skončí, ale tak nějak nedokázal dobře vysvětlit co, kdy, kde, jak, proč. No a k postavám. Komickou roli tu má dítě s kozou, mlčenlivou tulák a tu plochou, nevýraznou, "jemijednocosesnístane" všechny ostatní. Přesto se mi knížka z nějakého zvráceného důvodu líbila. 7/10

Weezing
31.08.2017 3 z 5

Originální námět a temný svět, ve kterém je jeden démon odpornější než druhý. Každopádně příběh a většina postav mě nijak zvlášť nezaujala, takže další díl již nebudu číst.

kata0strab
11.08.2017 2 z 5

Já jsem se do knihy nemohla začíst, přijde mi velmi chaotická. Po 100 stranách jsem to vzdala. Možná se k ní někdy vrátím, ale v dohledné době to určitě nevidím.

olle3
18.07.2017 2 z 5

Říká se: Nesuď knihu podle obalu. V tomto případě je to také chybou, ovšem z jiného důvodu - obálka je totiž jediná věc, která je na knize dobrá.

Z amatérského vyprávění přímo prosakoval autorův záměr: mlčenlivý hlavní hrdina, za kterého vždycky někdo odpoví - protože jak to, sakra, napsat, když od něj bude odpověď vyžadována? (knihu jsem dočetl jen do půlky, ale vsadím se, že na konci "překvapivě" promluví); děj, který se vždycky zvrátí v hrdinův prospěch; dítě, které se chová tak, aby hrdinovi nezpůsobovalo potíže...

Postavy nejsou ploché - žádný charakter ani nemají. U vedlejších postav by se to možná dalo překousnout, ale ani samotný hrdina se nemá čím pochlubit - v mnoha situacích si jeho chování vyloženě protiřečí - asi aby byl zajímavý.

Během čtení jsem dával knize šanci několikrát a snažil jsem se do děje vžít, vyprávění bylo ale tak chaotické, že jsem nevěděl, o co vlastně kráčí.

Také začínám být poslední dobou alergický na přehnané používání přídavných jmen. Na každé lekci tvůrčího psaní by to autorovi seškrtali. A v této knize jsou některá obzvlášť vydatná. Byly to tvary typu: hladové jídlo, životem zklamaná postava... Bylo vidět, jak se autor snaží zapůsobit květnatými výrazy. Takový typ psaní má svůj název, říká se mu literární onanie.

Pak se musím zasmát (i když je to spíš k pláči), když čtu recenze, které z Tuláka dělají nejlepší dílo všech dob a říkám si, kolik za to autor dostal zaplaceno.

Lyra95
27.06.2017 3 z 5

Kniha mě příliš nezaujala. Příběh mi přišel takový nemastný, neslaný a možná až moc uspěchaný. Autor sice načrtnul zajímavý námět (němý bojovník ochraňující malé dítě), ale patřičně jej nevyužil. Realistické problémy, které se staráním o mimino souvisí by mohly navodit zajímavé situace obzvláště, když s něčím takovým nemá ochránce mnoho zkušeností. Nemám tím na mysli rozsáhlé popisy výměny plínek, ale přece jenom to autor udělal pro hlavní postavu až příliš jednoduché. Nehledě také na to, že tulák měl sakra kliku na dítě, které je většinu příběhu obzvláště tiché a spíš vzbuzuje dojem jakési věci, jež se jenom nosí a uchvacuje svou roztomilostí. Ke konci příběhu je to naštěstí o něco lepší. Světlou stránkou jsou dobře popsané akční scény a osobnosti postav jako třeba i osobnost obyčejné kozy, která nakonec ukradla show.
Druhý díl snad bude lepší :)

Peťule159
08.06.2017 4 z 5

Tato kniha je čtivá. Přečetla jsem jí docela rychle. Je hodně napínavá a zajímavá. Přijde mi sice trochu jiná. Ale příběh se mi moc líbil... takže si nejspíš přečtu ii druhý díl.

frantisek6180
27.05.2017 3 z 5

Zajímavá kniha, kde autor šikovně pracuje s mlčenlivostí hlavní postavy, na druhou stranu mi často chyběli vysvětlující pasáže, nicméně poslední třetina knihy je myslím si zvláště zdařilá a já se těším na další díly ! ;-)

Kakiko
09.05.2017 4 z 5

Knize dávám kladné hodnocení hlavně z toho důvodu, že jsem se s podobným příběhem zatím nesetkala. Moc se mi líbila postava osamoceného tuláka, který čelí světu sám a ještě se musí postarat o malé dítě. Příběh byl dle mého názoru zajímavý, co mi ale sedělo ze všeho nejvíce, byl autorům styl. Jsem zvědavá na další díl.

Halka2
22.04.2017 3 z 5

Zvláštní, vzbudilo to ve mně rozpaky jak ji ohodnotit. Něco jiného? Ano. Čtivé a napínavé? Jak pro koho. Budí představivost? Ano děsivou. Chtěla bych číst další díl? Asi spíš ne.
Ale určitě si najde své čtenáře.

Pasadenka
16.04.2017 3 z 5

Knížka mě navnadila, snad jako jiné, svojí obálkou, a příslibem tajemné prvotiny plné utrpení a nelehkého života. Verdikt? Těžko říct. Na jedené straně se najdou čtenáři, kteří příběh honorují jako nevšední počin, mě však nechává v mírných rozpacích. Ano, byl zde pokus o psaní malinko jiným stylem; hlavně prolínání dvou časových linek, které mi přišlo logické, jelikož hlavní hrdina nemluví. Nemůžu se však ubránit dojmu, že knížka je spíše řemeslem, nežli uměním a při čtení mi v mysli vyvstávali představy toho, jak si autor pečlivě skládá, co, kam a jak vsune, aby to bylo cool. Takže za mě tomu něco chybělo. A teď pozitiva. :) Je to fajn počteníčko, fajn koza, fajn zapracována holčička. Někdy mě přišlo, že je to vět bez techniky a najednou podívej, mají elektřinu a motorky, čipy a spoustu hraček. Toto dvojí ztvárnění jednoho světa se mi opravdu líbilo. Posledním vzdechem knížky mi přišla vhod půl hodinka zamyšlení a vychutnání si přečtené prvotiny. A pak se mi zastesklo po těch 200 korunách, co to stálo, protože za ty peníze to nestálo. Jednoduše knížka plná rozporů. ★★★★★★★☆☆☆

Detroit
11.04.2017 4 z 5

Ze začátku nic moc, člověk se tím musí prokousat, ale postupně se kniha rozjede a rozhodně stojí za to ji aspoň zkusit. Těším se na další díl.

missana
16.03.2017 3 z 5

Fakt dlouho mi trvalo než jsem se začetla...nevím čím to. Možná to bylo trochu chaotickým zasvěcením do poměrně složitého světa. I když se jednalo o hezky vymyšlený svět a sympatické hrdiny, nějak ve mě přetrvává dojem, že na tom prostě není nic převratného. Nedokázali si mě tak úplně získat...

prvotina postapokalyptické romány

Peter Newman