Tučná linka černou tuší

Tučná linka černou tuší https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/128232/tucna-linka-cernou-tusi-128232.jpg 5 6 4

Řekne-li se Neprakta, dostaví se stejný účinek, jako když se řekne Lada. Každý ví, o čem a o kom je řeč. A kdokoli spatří kresbu, charakteristickou silnou konturou a námětem povýtce humorným, nezaváhá ani na okamžik nad jménem autora. Takto se vryl do širokého povědomí Jiří Winter alias Neprakta, jenž přes půl století plnil časopisy, noviny a knihy karikaturami, kreslenými vtipy a ilustracemi. Má na svém kontě přes 35 000 publikovaných kreseb, ilustroval více než 350 knih, věnoval se i vědecké ilustraci, tvorbě plakátů a animovanému filmu. Nebylo snad tématu a námětu, kterému by se nevěnoval, a díky tomu se mu podařilo dospět k metám, o jakých se málokomu z tvůrců kresleného humoru zdá - stal se pojmem a normou a dnes již i klasikem. Za svůj život spolupracoval s řadou pozoruhodných a zajímavých lidí, ale nejznámější a nejdéle trvající (přes 25 let) byla jeho spolupráce s Miloslavem Švandrlíkem, jehož knihy ilustroval a od něhož čerpal náměty ke svým kresbám. O svých životních zážitcích a zkušenostech už vyprávěl v bezpočtu rozhovorů pro noviny, časopiseckých medailonů a v komentářích ke knižním sondám do jeho tvorby. Jedna zpověď však dosud scházela – Mistrovy osobní vzpomínky. Kniha z nich sestavená jeho posledním dlouholetým spolupracovníkem Jaroslavem Kopeckým vyjde bohužel už po jeho skonu, ale Mistr ji stihl autorizovat a – kde bylo zapotřebí – doplnit a upřesnit. Vypráví souvisle o celém jeho životě, o dobových událostech, o jeho přátelích, tvorbě, zálibách a sběratelských koníčcích a krom toho o zásadách a názorech, jimiž se řídil ve své výtvarné práci.... celý text

Komentáře (4)


knihomol.303
knihomol.303
22.11.2022 5 z 5

Velmi čtivě a lehce sepsané vzpomínky na dlouhý a plodný život, během kterého se Jiří Winter potkal s leckýms zajímavým a slavným. Je ale evidentní, že např. při popisu jeho uvěznění za odboj byl až příliš skromný a stručný – zřejmě kvůli jejich tragickému konci. Kdo ví, co všechno si mistr vzal s sebou do hrobu.

Denny456
Denny456
28.03.2022 4 z 5

Výborná kniha. Neprakta si zasloužil takovouto životopisnou knihu, ale podanou řekněme v odehčeném tónu a rytmu. Je to velmi odlehčené, ale přitom velmi obsažné.


zdenek4926
zdenek4926
12.09.2021 5 z 5

Perfektní kniha od Jaroslava Kopeckého, největšího nepraktologa na světě! U knihy jsem se mnohokrát zasmál, něco se přiučil a dozvěděl jsem se i více o geniálním Bedřichu Kopecném a Jiřím Winterovi. Vzpomínky na skvělého Miloslava Švandrlíka také nemají chybu. Vřele doporučuji !

adevr
adevr
27.05.2020 5 z 5

Skvělá kniha o mistru kresby, plná vyprávění o jeho začátcích, jeho uměleckém životě, a samozřejmě krásně ilustrovaná.

Autorovy další knížky

Jaroslav Kopecký
česká, 1945
2012  93%Tučná linka černou tuší
2010  74%Album strašidel a děsuplných přízraků
2013  0%Kuchyně mnoha tváří

Kniha Tučná linka černou tuší je v

Přečtených6x
Knihotéce14x
Chystám se číst1x
Chci si koupit1x