Tučná linka černou tuší

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Řekne-li se Neprakta, dostaví se stejný účinek, jako když se řekne Lada. Každý ví, o čem a o kom je řeč. A kdokoli spatří kresbu, charakteristickou silnou konturou a námětem povýtce humorným, nezaváhá ani na okamžik nad jménem autora. Takto se vryl do širokého povědomí Jiří Winter alias Neprakta, jenž přes půl století plnil časopisy, noviny a knihy karikaturami, kreslenými vtipy a ilustracemi. Má na svém kontě přes 35 000 publikovaných kreseb, ilustroval více než 350 knih, věnoval se i vědecké ilustraci, tvorbě plakátů a animovanému filmu. Nebylo snad tématu a námětu, kterému by se nevěnoval, a díky tomu se mu podařilo dospět k metám, o jakých se málokomu z tvůrců kresleného humoru zdá - stal se pojmem a normou a dnes již i klasikem. Za svůj život spolupracoval s řadou pozoruhodných a zajímavých lidí, ale nejznámější a nejdéle trvající (přes 25 let) byla jeho spolupráce s Miloslavem Švandrlíkem, jehož knihy ilustroval a od něhož čerpal náměty ke svým kresbám. O svých životních zážitcích a zkušenostech už vyprávěl v bezpočtu rozhovorů pro noviny, časopiseckých medailonů a v komentářích ke knižním sondám do jeho tvorby. Jedna zpověď však dosud scházela – Mistrovy osobní vzpomínky. Kniha z nich sestavená jeho posledním dlouholetým spolupracovníkem Jaroslavem Kopeckým vyjde bohužel už po jeho skonu, ale Mistr ji stihl autorizovat a – kde bylo zapotřebí – doplnit a upřesnit. Vypráví souvisle o celém jeho životě, o dobových událostech, o jeho přátelích, tvorbě, zálibách a sběratelských koníčcích a krom toho o zásadách a názorech, jimiž se řídil ve své výtvarné práci....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/128232/tucna-linka-cernou-tusi-128232.jpg 4.85
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Tučná linka černou tuší

knihomol.303
22. listopadu

Velmi čtivě a lehce sepsané vzpomínky na dlouhý a plodný život, během kterého se Jiří Winter potkal s leckýms zajímavým a slavným. Je ale evidentní, že např. při popisu jeho uvěznění za odboj byl až příliš skromný a stručný – zřejmě kvůli jejich tragickému konci. Kdo ví, co všechno si mistr vzal s sebou do hrobu.

Denny456
28. března

Výborná kniha. Neprakta si zasloužil takovouto životopisnou knihu, ale podanou řekněme v odehčeném tónu a rytmu. Je to velmi odlehčené, ale přitom velmi obsažné.


zdenek4926
12.09.2021

Perfektní kniha od Jaroslava Kopeckého, největšího nepraktologa na světě! U knihy jsem se mnohokrát zasmál, něco se přiučil a dozvěděl jsem se i více o geniálním Bedřichu Kopecném a Jiřím Winterovi. Vzpomínky na skvělého Miloslava Švandrlíka také nemají chybu. Vřele doporučuji !

adevr
27.05.2020

Skvělá kniha o mistru kresby, plná vyprávění o jeho začátcích, jeho uměleckém životě, a samozřejmě krásně ilustrovaná.