Trujkunt

Trujkunt https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449888/bmid_trujkunt-xnc-449888.jpg 4 145 52

Trujkunt série

Trujkunt je zvláštní místo. Trujkunt je i titul kriminální trilogie. Její autor tak nazývá nejvýchodnější cíp naší země, trojmezí Česka, Polska a Slovenska, kde prolnutím sousedských jazyků vzniklo originální nářečí zvané po naszymu. Srdcem Jablunkovska a Třinecka – právě o téhle oblasti je totiž řeč – jsou Třinecké železárny, zvané werk. Tady pracuje značná část obyvatel silně religiózního kraje, dodnes poznamenaného rozdělením Těšínska po první světové válce. Žijí zde potomci mladých mužů, kteří kdysi museli narukovat do wehrmachtu, a zdejší lidé ctí a udržují staleté gorolské tradice. Protagonistou knihy je major ostravské kriminálky Roman Saran, stejně svérázný jako kraj, kde žije. Spletité případy, které provázejí velmi neobvyklé okolnosti, řeší v příbězích nazvaných Dwur, Kruhy a Čtverka.... celý text

tami1
03.09.2021 4 z 5

Milé překvapení. Nadšená jsem především z přímé řeči postav, někdo mluví polsky, někdo po naszymu a všichni, když je potřeba, přecházejí do češtiny. Kniha díky tomu získala na autentičnosti, protože přesně takhle se u nás mluví.
Detektivní zápletky nebyly špatné, postavy uvěřitelné. Skvěle popsané prostředí a rázovité obyvatelstvo dotváří pestrou mozaiku zdejšího kraje. Tedy až na majora Sarana. Ten je přece jen trochu mimo. "Milostné scény" bych vynechala, ty se moc nepovedly. Jinak moc sympatický civilní styl. Bavilo mě to.

mira399
10.08.2021 4 z 5

A tohle bylo prima překvapení. Detektivky moc nečtu, skoro vůbec, ale tady jsem udělala výjimku.Manžel pochází z Třince a jeho prarodiče z Jablunkova. Často tam jezdíme, takže pro mne to mělo i přidanou hodnotu, Děj se odehrával na mě známých místech a Saran je teda týpek :-) A i když podle popisu autora to nesedí já v něm vidím jednoznačně Hynka Čermáka :-)

IreneP
18.06.2021 4 z 5

Po první povídce jsem to málem odložila, postavy byly dost nesympatické a nějak mi to úplně nesedlo. Ale naštěstí jsem dala šanci té další a už jsem se chytla. A to tak, že se chystám na pokračování.

tonysojka
30.05.2021 4 z 5

Představte si seriál Rapl umístěný na Jablunkovsko. Vyšetřovatel je neskutečně neuvěřitelný a pro mne nesympatický "mačo". Trocha reality je ve vztazích mezi domorodci a historií regionu, od níž se odvíjejí případy a to už je dosti zajímavé.Co novela ,kvalita stoupá.Jen škoda podbízivosti v erotických scénách.
Ale...czemu ni....

ctuvnoci
15.05.2021 5 z 5

Nejsem žádný vášivý čtenář detektivek, takže možná nemám dostatečné srovnání ani nároky na tento žánr, ale toto mě bavilo moc. Prostředí, které jsem si dokázala přesně představit, pro mě sympatické a dobře srozumitelné nářečí (ač z opačného kraje Moravy), hlavní postavy mají své chyby a běžné starosti, přesto jsou ve svém oboru velmi dobří. Napětí tak akorát, děj zajímavý, postav přiměřeně a dobře popsány, byla jsme opravdu nadšena.

alzbeta4340
05.05.2021 5 z 5

Literární reklama na kraj trojmezí - Třinecko, Jablunkovsko. Stěžejní je zde využití znalosti místního prostředí, historie, zvyků i specifického nářečí. Detektivní linka je na "první dobré" čtení ucházející, ovšem soustředěný čtenář najde drobné nesrovnalosti a nejasnosti v motivech i provedení zločinů. Nejvíc se mi líbil případ třetí, ten už těmito neduhy netrpěl.
Detektiv, major Saran, je samorost, rváč a sympaťák - figura, která určitě snese i další pokračování.
Dobře jsem si početla a ráda doporučuji i dalším čtenářům.

evajs.evajsek
02.05.2021 5 z 5

Zajímavé čtení z trojmezí. Příběhy a osudy jsou uvěřitelné, s dobře vystavěnými zápletkami. Potěšilo mě, že se děj odehrává ve Slezsku. Jsem zvědavá na další díl trilogie. Pokud rádi čtěte příběhy z Moravskoslezského kraje, doporučuji mimo úžasných knih Karin Lednické, také knihy paní Nely Rywikové, Richarda Skláře a Petra Čichoně.

Mara68218
09.03.2021 4 z 5

Jako asi všechny Třinecke ex-gymnazisty mě jako první zaujalo příjmení hlavního hrdiny ;-). A výsledkem bylo prima počtení, takový agent 007 z Třinca. Známé kulisy příběhů, hezky vykreslené postavy obyvatel toho našeho kraje i samotné případy....příjemné překvapení Petře.

fruitbueno
25.02.2021 4 z 5

Málokdy se mi poštěstí číst texty s dějem z rodného kraje! Proto jsem zajásala nad prvními dvěma "jablunkovskými" povídkami. Je sranda procházet s hrdiny známými místy, usmívat se nad nářečím a tak celkově číst detektivky právě odtud :) hlavní hrdina trochu neuvěřitelný, podobně jako jednotlivé případy, ale proč ne, nečteme literaturu faktu ani zpravodajství, čteme beletrii, kde je všechno dovoleno. Užila jsem si, náš bývalý starosta mě u knihy udržel jednoduše.

lenkavildomcova
15.02.2021 3 z 5

První povídka mě děsně nebavila, druhou jsem začala číst jen kvůli sem tam použitému nářečí "po našimu" a nakonec to bylo docela dobré. Třetí byla super. Takže dávám zlatý střed.

MartinaP
26.01.2021 3 z 5

Dobrá detektivka. Tři příběhy z Trujkuntu, nejvýchodnějčí části naší země na pomezí Česka, Polska a Slovenska propojené vyšetřovatelem Saranem. Syrové případy s rázovitými upřímnými lidmi. Moc se mi líbily reálie tohoto kraje. Kriminální zápletky byly fajn. Doporučuji.

petrarka72
21.11.2020 4 z 5

Detektivky, které si na nic nehrají, s výrazným vyšetřovatelem a "šlonzáckým" feelingem, zvláštní směsí pokory a vzteklosti na chudobu a provinčnost popisovaného kusu země (ano, včetně Ostravy). Napětí tak akorát, aby člověk neztratil zájem a dočetl až k rozuzlení, které má vždycky něco navíc. Czemu ni...