Třpytící se město

Třpytící se město https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442238/bmid_trpytici-se-mesto-N30-442238.png 4 253 87

Lea Honor série

1. díl

První díl fantasy ságy od debutující české autorky. Dva válečnické rody. Kdysi mezi nimi vzniklo pouto, které musí být naplněno. Ona pochází z kraje slunce a barev. On ze země deště a lilií. Ona nadevše miluje svou rodinu, on věnoval srdce jiné ženě. Společně se vydávají na cestu po krajích prosycených tajemnem. Každý ovšem sleduje vlastní cíl. Ona hledá způsoby, jak zpřetrhat vynucený svazek. On zase možnost, jak zachránit svou lásku, aniž by porušil dávný slib. Ani jeden však netuší, že je pronásledují Stíny, které se je snaží polapit do smrtelných osidel.... celý text

milunka21
28.05.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Příběh mě naprosto pohltil a nemohla jsem se odtrhnout. S Leou jsem prožívala každou stránku. Dost jsem se i u některých scén nasmala. A musím uznat, že kniha je mnohem lepší než některé YA, které u nás poslední dobou vychází. A už se nemůžu dočkat pokračování.

snoopylady
28.05.2020

Jsem moc spokojená, velmi čtivé a přesto, že tento žánr moc nevyhledávám, v tomto případě jsem ráda, že jsem udělala výjimku...
Doporučuji!!!

OsolenéKnihy
27.05.2020 1 z 5

S knihou jsem poprvé měla tu čest před několika lety, kdy jsem ještě byla velice nenáročný čtenář, a bavila mě. Ale teď na tom vidím všechny ty chyby, které nejsou zrovna v malém měřítku. Jedna hvězdička je za grafické zpracování.

S čím mám největší problém, to jsou postavy. Vztah Thomase a Ley je naprosto nezdravá ukázka toho, jak si jeden musí neustále dokazovat dominanci a druhý odporovat. Na jejich hádkách byla postavena celá kniha a to je prostě málo. Ostatní postavy byly na facku z mnoha důvodu.

Už nikdy nechci slyšet slovo lilie a jestli mi ji někdo někdy dá, asi mu kytku omlátím o hlavu.

V knize bylo neskutečné moc nelogičností a protiřečení si, styl psaní byl velice jednoduchý, ale místy až tak, že to nedávalo smysl.

Lucia_
27.05.2020 5 z 5

Príbeh Ley ako knihy a aj ako postavy sledujem strašne dlho a fakt som bola rada, keď som sa dozvedela, že vyjde aj na papieri. Pre mňa je táto kniha veľmi zaujímavá, deje sa prepletajú a opisy miest, ciest sú fajn. Je dosť originálna, už len tajomnou kráskou ledovou (tá báseň a celkovo myšlienka sa mne osobne veľmi páčila), tiež Obchodníkmi a Tieňmi. Originalitu nestráca ani v hlavných postavách, ktoré v iných knihách sú skoro superhrdinami, tu vidíme veľa chýb v charaktere a to sa mi na tom páči, že nie sú dokonalé. Rozhodne knihu odporúčam a tiež odporúčam budúcim čitateľom čítať viac recenzií a nedať sa zmiasť len tým, čo mnohé tzv. recenzentky v spolupráci s Albatrosom píšu. Nie je veľmi pekné, že chcú potopiť takto skvelú knihu, takže dúfam, že si to mnohí z vás uvedomia a dajú aj na názory iných. Predsa keď nejaká kniha má kladné aj záporné recenzie, je hlúposť len tak ju zahodiť do koša, pretože niekto napísal, že je to odpad (nie je).
Ja ju rozhodne odporúčam, mňa bavila, je to kniha pri ktorej sa nudiť nebudete a jej čítanie si určite užijete. :)

fenix13
26.05.2020 5 z 5

Originální, poutavá a dechberoucí, to jsou slova, která vystihují tuto knihu. Hlavní hrdinka Lea možná nesedne všem, ale rychle přiroste čtenáři k srdci a jen tak na ni nezapomenete. Kdo dá knize šanci, nebude litovat. Vzhledem k laťce, kterou nasadil první díl, nezbývá než se těšit na další...

roman6373
21.05.2020 5 z 5

Rozhodne me to presvedcilo o tom, ze fantasy zanr neni vyprazdnen, ze fantasy muze byt originální a že se mezi českými autory a autorky najdou taci, kteri nejsou hodní zatracení.

Veve721
18.05.2020 5 z 5

"Třpytící se město" mělo vše, co od dobré knížky očekávám. Charismatické hlavní hrdiny, kteří ale nejsou přehnaně dokonalí. Zajímavý svět, který mě bavilo poznávat. Vtipné dialogy, nad kterými jsem se dobře pobavila, ale taky spoustu akce. A nesmím opomenout ani velmi pěkně vystavěnou romantickou linku - láska tu nebyla prvoplánová, ani přehnaně posouvána do popředí na úkor akce. Dokázala jsem se do pocitů hlavní hrdinky vcítit a chápala jsem její vztek, smutek, i to, co se ji líbilo nebo nelíbilo na Thomasovi. Osobně mi byla sympatická i její rozmazlená drzost a nezlomnost. Vždy jsem milovala hrdinky nešetřící sarkasmem a v Leině případě ho schvaluji ještě o to víc, když jí byl vnucený takový panovačný trouba. :-D Nenapadá mě ani jedna věc, kterou bych autorce vytkla, knížka mě ohromně bavila.

Od doby, kdy jsem začala věnovat více času tuzemské tvorbě jsem doufala, že narazím na českého autora, který mi vyrazí dech. Konečně se to podařilo. Lea Honor byla láska na první pohled a zůstala jí i po dočtení. Za mě překonala i všemi milovanou Sarah J. Maas, ale počkám si na další díly obou sérií, abych mohla spravedlivě posoudit, kdo můj "fantasy duel" vyhraje. Zatím ale Lea pořádně nakopává Feyřin zadek... ????

kvetuska7868
18.05.2020

Kniha je úžasná.Nedokazala som sa od nej odtrhnúť. Knihu vrelo odporúčam a budem sa tešiť na ďalší diel.

ivmi13
18.05.2020 5 z 5

Pro mě velmi poutavě a krásně napsané,příběh se prolíná,je hodně zajímavý. Jen tak dál,těším se na druhý díl.

Synovea
18.05.2020 5 z 5

Na túto knihu som sa tešila najviac v tomto roku. Ja už si tlačené knihy nekupujem, ale túto som musela mať vo svojej zbierke ¯\_(ツ)_/¯ Kniha je podľa mňa úžasná. Nikdy nepochopím ako si niekto môže takto predstaviť a vytvoriť úplne iný svet, postavy.... Ale viete čo je na tom najkrajšie? To ako im Lenka vdýchla život plný emócií. Keď som knihu čítala, presne som si vedela predstaviť krajinu, v ktorej sa hrdinovia nachádzajú a prežívala som ich pocity. Keď bola Lea smutná aj na mňa to doľahlo,keď sa naštvala tiež som bola (◍•ᴗ•◍) Už dávno sa mi nestalo, aby som precítila takto postavy. Dej je úžasný a už sa neviem dočkať pokračovania. Som strašne zvedavá, dúfam že to bude čo najskôr (◠‿◕) A aby som nezabudla....tá báseň je úplne magická a stále ju mám v hlave, toto bol vrchol všetkých mojich pocitov z knihy, to prepojenie ,, povesti a skutočnosti,, Takéto veci ja môžem (◕ᴗ◕✿)

Christian951
18.05.2020 5 z 5

Kniha je čtivá a její čtení ubíhá rychle :)

KnihomolkaYulča
18.05.2020 5 z 5

Příběh začíná tím, že válečník Honor bojuje s jiným válečníkem a když ten se napřahuje, že ho svým mečem zabije, tak ho zachrání válečník ze sluneční vesnice. No a tehdy si slíbí, že se jejích prvorození děti vezmou. O spoustu let později, Thomas Honor přijíždí do sluneční vesnice, aby vyplnil dohodu jejích rodičů, že si vezme za ženu, dceru válečníka. Ale přijíždí o 5 let později než měl. Když dorazí zjistí, že nastávající je v očekávání. Tehdy se mu ulevilo, protože sám byl po uši zamilovaný do jiné. Jenže sliby se mají plnit že. Tak tedy, když první nevyšla, tak mu válečník nabídl mladší Leu, ale je ji teprve 17. Tehdy Lea nevěděla o co se jedná, udělala scénu pochopitelně, že nikam nepojede a otec udělal co musel, praštil do stolů, že jede a tím to hasne. Ráno se rozloučila a odjeli do Honorové země . Lea se rozhodla, že bude dělat samé naschvály a že ji pošle za to zpět domu, postavy si prostě zamilujete, mám hrozně ráda služebnu ta dokáže snad všechno...... Výpravy mě bavily, je jich tam hned několik , stane se tam spousta nečekaných věci, každá kapitola je o něčem jiném, ale krásně to na sebe navazuje. Jak je popsaná příroda, myslím že by jste si přáli tam být. Vůbec mi nevadili ani mečové souboje. Kniha je více historická, ale nějaké prvky fantasy tam jsou, jelikož Honor ovládá něco co by se hodilo i mě občas. Knihu přirovnávám k Malému princi, proč , protože se dá vnímat jako pohádka , příběh jako takový, ale má i hodně dobře zakomponované detaily z dnešní doby co se řeší. Já myslím, že máte se na co těšit, já tu knihu miluji.

Ewiczka
17.05.2020 3 z 5

Jsem na tenhle žánr mnohem víc adult než young (ačkoliv koukám že jsem ročník jako autorka, což snad omlouvá mojí zálibu v YA literatuře), možná i proto tohle hodnocení... Mně se to vlastně celkem líbilo, ALE do očí bilo docela dost věcí a to mne dřáždilo a vlastně ještě víc mrzelo. Třeba některé situace popisované podrobně a popisně jak operace, hádky dopodrobna a dokola, ale pak třeba kde se nám Lea zaběhla z trhu do uliček, tak to bylo vylíčené podivně a mnohde zbytečně stroze. Možná to mělo podtrhnout tu atmosféru, ale mne to iritovalo, stejně jako v dalších pasážích, často u popisu záporáků a jejich "světa"... A že jí ten namyšlený zmetek nedal k sňatku vylovený meč od otce mne překvapilo, úplně jsem to čekala :D Lea je navíc na svůj věk dost fracek, v YA literatuře většinou v tomhle věku mění svět a vedou války a povstání, navíc slečinka žila na vesnici a pracovala asi rukama, ale jinak je věčně unavená a vadí jí spát na zemi, just saying... Některé části knihy vyznívají hodně povídkově, třeba ledová kráska nebo příhoda s ustřižením copu, úplně jsem měla pocit že další kapitolou začne úplně jiný příběh, možná tím že děj byl podivně rozvleklý a pozornost se soustředila na ty drobné příhody. Každopádně nelituju že jsem četla a koupím si další díl, jen u něj možná zase nebudu úplně spokojená, ale i tak se těším :)

Andy0892
17.05.2020 2 z 5

Prvně jsem si přečetla komentáře níže, abych se ujistila, že jsem na stejné vlně :)
Musím říct, že českým autorům úplně nevěřím a většinou nejsou moje první volba, téhle knížce jsem dala šanci, protože obálka vás přitáhne a anotace slibovala poutavý příběh dvou lidí, kterým předurčila osud dohoda jejich otců...

Začátek je slibný, ale čím dále čtete, tím více vám chybí to hlavní - děj. Pořád jsem doufala, že na mě z nějaké stránky vyskočí, ale nedočkala jsem se. Opakující se rozhovory, opakující se scény, chování postav, to jak hlavní hrdinka (nejkrásnější dívka na světě) pokaždé sama uteče smrti, vedlejší postavy neměly vypracovanou žádnou minulost, nebo charakter, stejně jako hlavní hrdina. Co dělal těch pět let, kdy odkládal svoji povinnost?
Kniha má jistý potenciál, hezké ilustrace, jenže z určitého důvodu to nefunguje...

Nejlepší věta celé knihy je:
„Nikdy nikoho nepodceňuj, protože v té chvíli, kdy to uděláš, už jsi prohrála."
Nic jiného si z celého "příběhu" neodnesu... Bohužel.

KristieSpacil
17.05.2020 1 z 5

Ve spolupráci s Albatros Media.

A... Takhle teda ne. Kromě krásné obálky na tom zkrátka nemůžu najít nic, co bych mohla pochválit. Nesedl mi autorčin styl psaní. Ona totiž jednu informaci podává na X různých způsobů, ale pořád tím sděluje to samé. Nebo zbytečně popisuje to, co je logicky odvoditelné. Opakuje podobné fráze a slovní spojení, používá absurdní přirovnání.
V té knize se vlastně nic nestane. Nedokážu vám popsat příběh, protože mám pocit, že tam žadný není. Je to jen takový shluk scén, které jsou poslepované dohromady. Navíc se kolikrát opakuje ten samý scénář. Proč autorce přišlo adekvátní třikrát psát o tom, jak po sobě dvě dospělé ženy hází jídlo, to zkrátka netuším.
No a ani mě nenechte začít o postavách. Už dlouho se mi nestalo, aby mě postavy takhle iritovaly. Lea je samozřejmě ta NEJKRÁSNĚJŠÍ, Thomas ten nejlepší bojovník. Ale to je asi tak všechno, co o nich můžete říct. Nejhorší je, že se za celou knihu vůbec nevyvinou, na konci jsou úplně stejní jako na začátku.
A to jejich "škádlení" aka ta samá hádka pořád dokola? To má být romantické? Já ten vztah jako romantický nevnímám, když v něm má být žena ta podřízená (podle Thomase žena nesmí myslet za sebe, musí na slovo poslouchat manžela), nejsou jako partneři postaveni na stejnou úroveň. Ech.

Ať si říká kdo chce, co chce, já osobně jsem v tom prostě viděla tu kvalitu wattpadovské tvorby. Ve svých nedostatcích a pocitech, které to ve mně vyvolalo, mi to hrozně připomínalo After od Anny Todd.

Já teda doporučit knihu opravdu nemůžu.

Eslem
14.05.2020 1 z 5

Chválím anotaci, obálku, námět a místy zdařilou poetiku (na YA poměry). Dál už je všechno špatně, autorka vůbec nezvládla své wattpad stories přetvořit do funkčního celku. Postavy se buď chovají naprosto dětinsky, nebo jako ostřílení psychopati, a jejich neustále se opakující (ne)uměle vykonstruované konflikty pro mě představovaly holé utrpení. Celkově mi kniha připomněla tvorbu M. Burdové, která je ale přece jen o poznání příčetnější.

Noeni
14.05.2020 5 z 5

„Nikdy nikoho nepodceňuj, protože v té chvíli, kdy to uděláš, už jsi prohrála."

Proč si knihu přečíst?
Je čtivá.
Je originální.
Není klišé.
Má velmi propracované postavy, s nimiž se život nemazlí.
Jejím obsahem je dobrodružství, i tajemno.
Překvapivý konec. (Ten jsem opravdu nečekala. Potřebuju druhý díl!!!)
Ilustrace. (A moc povedený!)
Fantasy. (A teď vážně, kdo nemá rád fantasy? Tuhle knihu si totiž musíte přečíst, i pokud do této skupiny lidí patříte!)
Rozesměje vás.
Dojme vás.
Ohromí vás.
...
... jednoduše zkrátka proto, že je naprosto skvělá!

Kniha se mi velmi líbila, bylo to zase něco úplně jiného, a jsem moc ráda, že se dostala z wattpadu (kde jsem ji před pár lety četla poprvé) a konečně vyšla v tištěné podobě. Protože tohle je opravdu něco skvělýho. Co musím zmínit, je to, jak mě rozčilovala Lea, která se často (pro mě bezdůvodně) vztekala a urážela, ale nakonec jsem si ji oblíbila - je jiná, než ostatní hlavní hrdinky. Je svá, nikomu nedovolí, aby jí poroučel, nenechá si nic líbit, dokáže se ozvat i ve chvílích, kdy všichni jen zarytě mlčí, má svou hlavu, je reálná a není uťáplá. Takže už jen díky ní je tato kniha správná volba.
Úžasně vykreslený svět s mapou, jejíž místa můžeme sledovat po celou dobu cesty hlavních postav a co mě hodně zaujalo, bylo obchodování s bílým masem.
Byla jsem okouzlená po celou dobu čtení (a zvlášť při čtení Honorských pohádek) a pevně věřím, že druhý díl si zamiluju stejně tak.

Arnika111
11.05.2020 odpad!

Snad prvni fantazy/ young adult, co jsem nedocetla. Chtela jsem podporit ceskou autorku, bohuzel nedalo se to. Vse uz bylo zminene...chovani a vyjadrovani hlavnich hrdinu, zadna hloubka vztahu, charakteru ani sveta, hloupe dialogy, nelogicke chovani mnoha postav. Kazdy jednou zacinal, treba to priste vyjde autorce lip.

Ketfl
11.05.2020 2 z 5

Když jsem tu četla tolik pochvalných recenzí, trochu jsem přemýšlela, jestli se mnou není něco špatně. Nemohu říct, že by se mi kniha vyloženě nelíbila, to bych lhala... ale! Dlouho jsem přemýšlela, jak ji vůbec ohodnotit. Tak to asi vezmu od kladných stránek, až po ty negativní.

Za prvé: Kniha má rozhodně poutavou obálku. To bylo první, co mě na ní zaujalo, a proč jsem se rozhodla vůbec podívat, o čem vlastně je. Za druhé: obsah knihy na mě po přečtení působil opravdu poutavě. A navíc - nová česká autorka? Ano, znělo to všechno rozhodně slibně, tak jsem se rozhodla si knihu koupit.
Když jsem začala číst, překvapilo mě, že kniha obsahuje i ilustrace. To je moc fajn, líbí se mi to. Pak ale přišel první kámen úrazu. Úplně mi nevyhovuje tenhle styl psaní. U některých pasáží jsem byla i trochu zmatená, kdo vlastně co říká. Ale to samozřejmě není tak chyba autora, jako spíš moje, že mi vyhovuje spíš jiný styl psaní.

Co se týče děje, tady jsem si někdy musela opravdu hodně hlasitě povzdechnout. Podle mě to totiž mělo takový potenciál! Některé scény, kdyby byly více rozepsané, tak mohly být zlatým hřebem celé knihy. Tady spoiler! Jedná se např. o scénu, kdy Leu unesou. Tady bylo takového prostoru pro to, aby ten příběh trochu gradoval. Akce, ale hlavně emoce, tady mohly tu knihu vytáhnout úplně někam jinam. Místo toho ta scéna zabrala tak tři stránky a bylo po všem. Zase jsme se vrátili akorát k hádkám mezi hlavními postavami. Opravdu škoda. Kdyby se raději vypustil příběh s kráskou v ledu a více se propracoval hlavní děj, určitě by to nebylo na škodu.

Jak tady i někdo hodnotil - Lea, jako 17letá slečna, se spíš chovala jak 7letá. Rozmazlená, protivná. Na to, že to byla holka z nějaké vesnice, tak jsem to vůbec nechápala. Jednou spala na zemi a furt frfňala. Thomas na tom v závěru nebyl o moc líp. Namyšlený, děvkař, a ještě ten typ, kterého ženy musejí poslouchat. Když už to konečně mezi hlavními postavami začalo vypadat nadějně, přišla nepochopitelná hádka. A zase jsme pročítali ty obdobné dialogy dokola.

Jelikož se jedná o fantasy, nemůžu úplně brát v potaz nějakou logickou stránku věci - ale udivilo mě, že cestovali na koni a všude byli hned. Cestovali do jiného království a šup, hned druhý den tam byli. Nevím, kdyby cestovali třeba týden, přišlo by mi to reálnější.

No, jsem zvědavá na autorčinu další tvorbu, pokud se jí dočkáme. Třeba mezitím nasbírá nějaké další zkušenosti a pokračování nás příjemně překvapí.

Alex.Barunka
11.05.2020 1 z 5

Ve spolupráci s Albatros Media. A jako rádoby recenzentka podotýkám, že pro recenzování knihy si mě vybrala samotná autorka, aby tu nedošlo k nějakému nepochopení.

Lea Honor kolem sebe kvalitně rozvířila vody ještě před tím, než se dostala na pulty knihkupcům a do rukou prvních čtenářů. Je hodně velká škoda, že všemu tomu povyku ani zdaleka nedostála. A docela mě mrzí, že tohle musím říct, ale najít něco alespoň dobrého na této knize, bylo neskutečně těžké.

Největší překážkou na cestě k dočtení této knihy je bezesporu samotná hlavní hrdinka. Lee je v knize sedmnáct let, táhne jí na rok osmnáctý, což je jedna z informací, která se v knize propírá snad v každé druhé kapitole a docela často se využívá jako argument k zabřednutí do stejné, nepotřebné konverzace. Dle svého věku je Lea dítě, oproti jejímu protějšku sice mladší je, ale v sedmnácti letech, ve fantasy světě je už stěží dítětem. Haló! Nicméně tohle vlastně vůbec nic na věci nemění, protože Lea se 80% čistého času chovala jako pětiletý rozmazlený fracek. Byl doslova nadlidský úkol ji vystát, protože ta potřeba pořádně s ní zatřást byla fakt silná. Lépe na tom nebyl ani Thomas a zde nastává další kámen úrazů. Všechny postavy totiž mají nastavené maximálně čtyři charakterové vlastnosti a podle nich se chovají. Není možné od nich čekat překvapení, není možné od nich čekat šok, je možné od nich čekat pouze očekávatelné, protože na nic jiného nejsou naprogramovány. Vzájemná chemie? Neexistuje. Vlastně se docela divím, že Thomas Leu někde nenechal hned při první příležitosti. Lea se chovala tak, jako by ji každý na každém kroku ubližoval a mučil ji, její motivy nejsou ani zdaleka oprávněné a jsou tahané z paty.

Nemůže tu být řeč ani o žádném společném vývoji vztahu, už jen proto že jejich vztah je založen na vzájemném - Udělám ti ze života peklo x Ty se ke mě budeš chovat s respektem. Ne, ne, děkuji pěkně.

Rozhodně tu chyběla nějaká nosnější minulost postav. Postavy jsou tak ploché a neskutečně ohraničené.

Fantasy svět? Dle mapy na konci knihy vypadal hodně nadějně, různá místa, možnosti zabřednout do něčeho hlubšího, neskutečně moc možností a příležitostí. Jenomže zde je problém v tom, že čím více se něco nabízí, tím měně se toho využívá. Zde to bylo zlatým pravidlem. Neříkám, že jsou zde základy špatné, to vůbec ne, ale základy jako takové nestačí, je potřeba je rozvíjet a stavět na nich. Bohužel i tady se stavělo velice omezeně a zřídkakdy.

Příběh? Young Adult knihy dnešní doby stěží nabízejí příběh, který by se valně odlišoval jeden od druhého. Lea Honor tohle plní také. Kolem a kolem se jedná o záchranou cestu jejíž cílem je i vzájemné se sbližování hlavních hrdinů a řešení různých klišé. Nutně podotýkám, že klišé ne vždy musí znamenat špatnou věc. Milostný trojúhelník byl v tomto případě tím nejmenším problémem. Vlastně byl docela svěží, co se týče třetí strany.. No svěží, jak se to vezme. Každý příběh něco nabízí - vedlejší linky, nečekané zvraty, odhalování minulosti, vlastně cokoliv nad standard hlavní dějové linky, ale ani tohle nefungovalo. Chyběla tomu gradace, chybělo tomu rozhýbání, chybělo tomu napětí, chybělo tomu cokoliv.

Co je na vině? Styl psaní? Částečně taky. Z knihy doslova sála nevypsanost. Krátké nepotřebné věty, opakující se informace, opakující se fráze. Mrtvé popisy, bezpředmětné konverzace. Styl psaní ve většině případů odrazoval, nelákal, nudil. Autorka si měla ujasnit, které informace podávat, a jestli je třeba podávat je několikrát.

Lea byla velkým trápením, pro mě ale i sama pro sebe. Věřím, že počáteční nápad není vůbec špatný, ale provedení křičí o pomoc na každé frontě. Někdy je méně zkrátka více a v tomto případě je to zlaté pravidlo. Rozhodně si dokážu představit, že by Lea byla stylem psaní méně hutnější a autorka zapracovala více na charakterech a světě, protože na co jsou v tomto případě popisy okolí a házení jídlem, když je to právě hlavní hrdinka, příběh a svět, které nefungují? Tři základní stavební kameny. Škoda.