Trosečník sibiřský

Trosečník sibiřský https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386057/bmid_trosecnik-sibirsky-BM6-386057.jpg 4 143 66

Skutečný, sotva uvěřitelný příběh malého českého chlapce na cestách po obrovském sovětském impériu. Kniha je volným zpracováním autentických vzpomínek otce autorky, který se narodil v roce 1925 v Sovětském svazu a mapuje jeho dětství a dospívání. Na jedné straně bolševické impérium třicátých let minulého století živořící pod krutým diktátem soudruha Stalina a na druhé malý kluk napůl Čech - napůl Rus, který se do té zvrácené doby a rozvrácené země narodil. Po několika málo klidných letech strávených na Sibiři v rodinné zemědělské usedlosti, přichází éra tak zvaného rozkulačování zemědělců a rodičům nezbývá, než se pokusit před komunistickými represemi uprchnout. Rodinná anabáze začíná na Transsibiřské magistrále, když otec s matkou a čtyřmi malými dětmi několik týdnů cestují společně s krávou Stračenou v dobytčáku do Vladivostoku. Ani zde na březích Japonského moře ale nenacházejí klid a tak se přesouvají znovu a znovu. Většinou vlakem, ale taky na velbloudech přes pouště Tádžikistánu i ruskou trojkou přes zasněžené pláně Západní Sibiře a mezi tím vlaky a zase vlaky, přes hory i nekonečné stepi té obrovské země. Železná Stalinova ruka je ale v roce 1937, v Západosibiřském hornickém městečku Prokopjevsk, nakonec stejně dostihne. Otec je zatčen a z poměrně slušně situované rodiny se rázem stanou hladoví otrhaní psanci. Maminka, které se mezi tím podaří získat československé občanství, se v zoufalství přesouvá již sama s dětmi do vytoužené vlasti svého muže. Československá republika ale v tu dobu stojí na samém prahu druhé světové války a tak bída, hlad a peripetie tímto přesunem ani zdaleka nekončí. Je pravda, že o ukrutnostech stalinismu toho bylo napsáno i nafilmováno již poměrně hodně a to většinou z pohledu dospělých perzekvovaných osob. Trosečník sibiřský je však pozoruhodný právě tím, že ty zlé a nepochopitelné časy jsou tentokrát viděny očima malého chlapce, což dodává příběhu jistou odlehčenost a kniha tak má všechny předpoklady stát se doporučovanou četbou pro starší děti.... celý text

mojimir586
30.10.2018 5 z 5

Strhující dobrodružný příběh. Přečetl jsem s chutí sám a teď čte i můj třináctiletý vnuk. Opravdu skvělá kniha!

MarieSibaiová
27.10.2018 5 z 5

Přečetla jsem jedním dechem.Velmi doporučuji.

pavla-smeta0297
27.10.2018 5 z 5

Málokterá kniha je napsána tak čtivě, dobrodružně a zároveň dojemně. Je poučná, zábavná i smutná . Vřele doporučuji.

sadlo
26.10.2018

Prostě skvělá. Těšila jsem se na ni, protože " Rusanda na větvi" mne pobavila i poučila. Paní spisovatelce vřelý dík !

hanča78
08.10.2018 5 z 5

Jedna z nečtivějších knih, co jsem za poslední rok měla v ruce.
"Maminko a kde jsou moje kořeny?" ptá se malý Slávek, který není ani Čech, ani Rus. Vykořeněnost, jako Slávkův nejpalčivější problém, se táhne vlastně napříč celým vyprávěním a je příčinou jeho neustálého neklidu a hledání vlastní identity. Což je úkol o to těžší, když kolem dítěte kráčí ty nejkrvavější dějiny v historii lidstva.

katy238
07.10.2018 5 z 5

Kniha vzpomínek na dobu, na kterou by se nejraději zapomnělo. Právě knihy jako je tato tomu díkybohu úspěšně zabraňují. Vyprávění formou vzpomínek chlapce od nejranějšího dětství až po dospívání je mnohdy úsměvné, ale častěji z něj mrazí, protože právě děti si jen málokdy uvědomí celý význam toho, co se kolem nich děje. V tom je síla i tohoto příběhu. V naději, lidskosti i dlouhé cestě na jejímž konci má čekat rozhřešení. Otázkou zůstává, zda je možné jej získat...
Kniha je výborná nejen pro dospělého čtenáře, ale i pro mladšího zájemce o tato témata, je vhodným úvodem do nepříliš příjemné části dějin nejen světových, ale bohužel i těch našich.