Trockij: Pád revolucionáře

Dramatický příběh posledních let Lva Trockého je spojen s mexickým exilem, bouřlivým přátelstvím malíře Diega Rivery a s milostnou aférou, kterou revolucionář prožil s jeho ženou Fridou Kahlo. Jak známo, příběh končí tragicky - atentátem v srpnu 1940. Lev Davidovič Trockij patří k nejkontroverznějším postavám neklidného dvacátého století. Více než půl století po jeho smrti neztrácí jeho epický osud, prchlivá povaha, a dokonce ani jeho myšlenky na poutavosti. Kniha dlouholetého vědeckého pracovníka Hoover Institutu ve Stanfordu Bertranda M. Patenaudea je založena na důkladném studiu pramenů. Autor líčí nejen mexický exil, ale podniká i kratší či delší exkurzy do minulosti, a staví tak dějovou linku zpětně od počátku jeho veřejného působení na počátku století v Rusku, přes jeho angažmá v bolševické armádě za občanské války a vyhoštění ze země až po tragický konec. Kniha je první monografií o Trockém na českém knižním trhu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/94_/94230/pad-revolucionare-94230.jpg 3.910
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno, Paseka

Trotsky: Downfall of a Revolutionary, 2002

Kniha Trockij: Pád revolucionáře

Vidlička
10.08.2017

Výborně zpracované poslední roky LDT a náhledy do minulosti. Je vidět, že autor si dal spoustu práce s vyhledáním veškerých možných faktů. Knížka je však i psána velmi čtivým způsobem. Doporučuji!

serpent6
22.09.2013

Poměrně vyčerpávající dílo pojednávající především o údělu exulanta, jednoho z nejmocnějších mužů počátku 20. století. Záplava životopisných informací, občas až triviálních, nečekaně podnětným způsobem podepírá politické pozadí komunistických a socialistických hnutí v Americe, zejména těch, které byly přímo napojené na Sovětský svaz, nebo právě na revolucionářského exulanta Trockého. Překvapivě velice zajímavá kniha, která, s nádechem lehké politologické odbornosti, poskytuje vnitřní náhled na Trockého zápas se Stalinem, ale i sebou samým. Doporučuji všem, kteří se úzce zaměřují na historii marxismu-leninismu a jeho hlavní představitele.

trockismus atentáty Mexiko ruská revoluce

Autoři knihy