Třináctá hodina

Třináctá hodina https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172519/bmid_trinacta-hodina-172519.jpg 3 38 7

Antologii Třináctá hodina sestavil Honza Vojtíšek. Antologie povídek současného českého a polského horroru v jeho různých polohách. Duchové, posedlá auta, maniaci, šílení vědci, čarodějnice, krev, bolest, kouzla, čáry, divy, opravdu zvláštní způsob zabezpečení vlastního domu, podivné sny, ještě podivnější zážitky a nejpodivnější mysl. Šest českých povídek od známých i začínajících autorů a autorek. Sedm polských povídek od předních autorů žánru. Kniha vyšla jako bezplatná samostatná příloha sedmého čísla časopisu Howard.... celý text

Holanka
Holanka
18.01.2024 1 z 5

Nenapadá mě nic kladného, co bych o této knize řekla. U některých povídek jsem ani neměla pocit, že čtu horor, ale spíše něco zvrhlého a nechutného. Měla jsem problémy knihu dočíst.

marcus0379
marcus0379
18.04.2020 odpad!

absolutně nezajímavé

ElaineLóre
ElaineLóre
04.02.2019 1 z 5

Bohužel... Většina povídek nechutná. Musím souhlasit s komentáři níže, naštěstí ty nejhorší povídky jsou dost krátký :)

Alma-Nacida
Alma-Nacida
30.12.2018 2 z 5

Při čtení jsem se musela sama sebe ptát, co považuju za horror a co je jenom nechutné nebo hnusné. Vzhledem k tomu, že se v tomhle asi rozcházím s většinou autorů povídek z této knihy, jsem si ji moc neužila. Snad kromě Prokletého lovce a Rande na temno. A co je proboha za žánr povídka Chcípni, ať můžu žít! Celkem je to spíš zklamání.

panCHLEBA
panCHLEBA
05.08.2016

MOHOU SE VYSKYTOVAT SPOILERY! NÁZOR NA POVÍDKY JE ČISTĚ MŮJ VLASTNÍ A KAŽDÝ ČTENÁŘ MŮŽE MÍT JINÝ. NERAD BYCH SVÝM NEGATIVNÍM HODNOCENÍM U NĚKTERÝCH POVÍDEK ODRADIL AUTORY OD TVOŘENÍ DALŠÍCH DĚL!!!
Tak trochu to tu zhodnotím. Není to nejsilnější hororová antologie, ale není rozhodně nejhorší - pár dobrých povídek se tu najde. Nejlepší povídka, dle mého názoru, je PROKLETÝ LOVEC - relativně krátká, plná hutné atmosféry, hranice mezi reálným světem a vidinami (halucinacemi?) jsou nezřetelné...není co vytknout :) Druhá, poměrně vydařená povídka, je RANDE NA TEMNO. Celková stavba je chytlavá a nutí číst až do konce, čímž oživuje jinak moc nezajímavou zápletku. Třetí povídka, kterou zařadím mezi ty lepší, je VŠE O MÝCH MATKÁCH. Já osobně čtu horor a přináší mi to v podstatě nějaký druh potěšení, ale z této povídky jsem potěšení rozhodně neměl. Měl jsem z ní opravdu nepříjemný pocit, byla něčím hodně odporná, hnusná - tudíž když se oprostím od subjektivního vnímání, tak tahle povídka je pravý HOROR. To je důvod proč jsem jí LOGICKY zařadil mezi ty lepší, i když POCITOVĚ bych jí dal až na samý konec. Špatně se mi četla i kvůli jazyku, ale bez toho, jak byl použit, by to asi nebylo ono. No a teď ten střed - spin-off povídka AUTOSTOPEM PEKLEM má poměrně potenciál. Jelikož mám rád původní předlohu (Christina - S.King) povídka mě ze začátku bavila, ale autor to zbytečnou brutalitou zkazil. Brutalita je levná a snadno se píše!. Povídka EPILEPSIE JE TANCEM má celkem dobrou atmosféru a kupodivu i předvídatelný konec nakonec není tak předvídatelný, ale nějakým zvláštním způsobem povídka není úplně dotažena - určitě by jí vylepšil o něco detailnější popis prostředí. Povídky HLÍDAČI a TÝ JO, MAMINKA MĚLA PRAVDU ničím moc nenadchly, ale ani neurazily. No a teď se dostávám k tomu horšímu. Povídka SAMA. V NOCI. SEBE. je vlastně snová, erotická povídka. Ne hororová. Hororový je ten nucený konec. Přišlo mi, že autor nejdřív napsal erotickou povídku a pak, aby jí mohl zařadit do hororové antologie, jí připsal nechutný konec. Asi bych to pochopil, ale u autora antologie mě to zaráží... PŘÍHODA ALFREDA SWIACHY byla slabá, nic jiného mě u ní nenapadá. Snad že nebyla nejhorší - k tomu se teď dostanu. Povídka PŘEDSTAVENÍ byla dost špatná. Ze začátku se zdálo, že autor bude čerpat z Kingova Osvícení. To se nakonec nekonalo a dál byla povídka už jen naprosto zmatená a chyběla jí jakákoliv pointa. CHUŤ LÁSKY patří k těm opravdu nejhorším. Vím že je to gore a tak, ačkoliv já gore opravdu nemám rád, jsem se při hodnocení snažil od toho oprostit. Oprostil jsem se a stejně jsem tomu nakonec dal jen jednu hvězdu - pojídání vagíny (ano čtete správně) je fakt už extrém. Naprosto levný extrém. Autor se může už snížit jenom o jeden stupeň a to k pojídání exkrementů. Víc už se klesnou nedá, doufám... a to proč jsem povídce nakonec jednu hvězdičku dal ( ano stydím se za to) je opravdu lehce překvapivý konec. Jenom lehce. A to nejhorší je povídka CHCÍPNI, AŤ MŮŽU ŽÍT! tam je špatně úplně vše. Snad kromě jazyka, který je průměrný. A abych nezapomněl - ještě jeden plus to má - povídka je krátká, takže čtenář není trápen moc dlouho......... povídku STÍNY nedokážu zhodnotit - je v ní něco zvláštně neetického - svým způsobem podobná VŠE O MÝCH MATKÁCH. A ať se snažím sebevíc, nedokážu se od subjektivního hodnocení úplně oprostit - proto jí nakonec nebudu vůbec, co se týče hvězdiček, hodnotit.

Lady Dracula
Lady Dracula
07.11.2015 3 z 5

Asi jsem zmlsaná nebo mám vysoké nároky, každopádně mne kniha nenadchla ani neurazila. Více než hororové mi povídky přišly více psychologické, ale taky, jak které.
Ono, čím dál tím více mám pocit, že žánr hororu je pekelně těžký, mnohem těžší než se zdá.
Takže za mne standardní průměr :)

Ronin Roujin
Ronin Roujin
13.10.2013 3 z 5

Celkem povedený mix mladých horrorových autorů z Polska a z ČR. Každý příběh je trochu jiný a některé jsou lepší než druhé ale v globálu je kniha minimálně v zlatém středu.
Kdyby si ji někdo chtěl také přečíst, doplňuji (legální) odkazy na stažení knih.
http://dstats.net/fwd/1fljr (ePub a mobi)