Den Trifidů

Den Trifidů https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29815/bmid_den-trifidu-QuA-29815.jpg 5 5622 5622

Trifidi série

Román o tom, jak neznámý roj meteoritů způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklosti, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen welsovský obecný pohled na život a jeho reálné jádro, které z fantastického příběhu činí podobenství o skutečném ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Mladá fronta

The Day of the Triffids , 1951

anthea
20.06.2012 5 z 5

Oproti všem těm sci-fi, co se teď v poslední době točí, ti věční vetřelci, všelijací mimozemšťané, co chtějí zabrat nebo zničit naši planetu, bylo toto velmi "osvěžující". Že si lidstvo samo může připravit svou zkázu je velmi reálné a pravděpodobnější než zásah z vesmíru.

vila amalka
09.06.2012 4 z 5

Knihu mi doporucil kamarad,podle nazvu me nijak nezaujala,ani nic nerikala,ale jen co jsem se do ni zacetla,uz jsem ji nezavrela.Opravdu vyborna kniha,cte se jednim dechem.

Drevak
19.05.2012 5 z 5

Konečně jsem se k této knize dostal a rozhodně nelituji. Ačkoliv normálně čtu spíš literaturu faktu, u téhle knihy jsem se zasekl a za pár dní ji přečetl.

snowball
16.05.2012 5 z 5

moje oblíbená knížka...doporučuji :)

Enolain
10.05.2012 3 z 5

Kniha vas chytne od prvni stranky, a celou dobu.. stranku po strance vas drzi... Vazne, nejsou tam zadne nudne pomlky (snad prvni kniha co jsme kdy cetla:).... ale zas tam neni ani zadne BUM... ale aj tak moc prijemne pocteni..

Jassem
06.05.2012 5 z 5

Wyndham předložil nezapomenutelnou a dnes už kultovní ukázku toho, jak se může to, co lidstvo jeden den krotí, ovládá a považuje za neškodné, stát druhý den naprosto nekontrolovatelnou katastrofou.

Hipi
20.04.2012 2 z 5

Tu knihu jsem dostala (sama bych si ji nikdy nepořídila, už na základě názvu, obálky a zařazení do sci-fi žánru) a myslela jsem, že se u ní unudím k smrti. Připadalo mi to neskutečně naivní, slabomyslné, banální, na sci-fi i dosti nudné. "Koukněte, ty květiny CHODÍ!" :) Ale uznávám, že já sci-fi nerozumím, ostatně, nikdy mě (kromě pár skvělých výjimek) ani nebavilo.

Barbastelle
17.04.2012 5 z 5

Jedna z knížek, kvůli které jsem zase jednou nespala, nejedla a jen jsem četla. Mnozí autoři podobných žánrů by se mohli inspirovat.=)

katka101
17.04.2012 5 z 5

Moje oblíbená knížečka,mám to nejstarší vydání(1972) ,je v polorozkladu,ale mě to nevadí...příběh mě zaujal hned od začátku. Nijak zvlášť scifi neholduju,ale skvělý příběh a dokonalý konec.Určitě doporučuji..:)

bedkniha
09.04.2012 5 z 5

Je to dlouho, co jsem tuto knihu četla. Moc se mi líbila. Jsem zvědavá jak se mi bude líbit Noc trifidů, když její hodnocení je slabší.

kivera
04.04.2012 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih.

reykjavik
06.02.2012 4 z 5

Kniha sama o sobě je vcelku výborná. Prokreslené postavy a dobrý děj. Ani tak moc nevypráví o trifidech samotných. Je to prostý boj o holý život, když lidstvo postihne velká skáza.
Vůbec mi nevadil sdlouhavější začátek, kdy hrdina vypráví o tom, jak se trifidi dostali na Zemi.
Po čase mě ale kniha začala trochu nudit.
Pak se ale objevilo další překvapení a kniha znova nabila dobrý spád.
Takže dobrá kniha pro čtenáře science fiction.

tsal
19.01.2012 4 z 5

Na postkatastrofických příbězích je něco, co mě nikdy nepřestane přitahovat a děsit zároveň. Vždy mě donutí si uvědomit, jak jsme díky své závislosti na technice ztratili určitou dávku soběstačnosti a schopnosti přežít. Možná by nebylo na škodu na nás vypustit pár komet a trifidů, abychom se zase sebrali a zesílili, abychom opět dokázali, že jsme pány tvorstva. Také mě to ale vždy donutí se zamyslet nad svou vlastní šancí na přežití a dojít k závěru, že by byla menší než mizivá...
Den trifidů mi v mnohém připomínal Wellsovu Válku světů a to nikoliv jen tématikou, ale hlavně i stylem vyprávění a důrazem na morální poselství, které ve srovnání se současnějšími knihami působí až téměř plyšově.

Neo1tex
09.01.2012 5 z 5

Tady není co komentovat. To se musí přečíst. Skvělá sci-fi....

B U B U
02.01.2012 5 z 5

Jedna z najlepších kníh, ktoré som čítala. A som rada že ma manžel vtiahol do sveta sci-fi a fantasy. K tejto knihe sa človek vždy rád vráti :)

Tresť
27.12.2011 3 z 5

Četla jsem ji někdy před lety. Pamatuji si, že byla celkem napínavá, ale hlubších dojmů ve mě nezanechala. Asi na takový styl literatury nejsem. Bohužel.

janettkaa
18.10.2011 5 z 5

Skvělý příběh, mohl mít ale klidně mnohem víc stránek. Ke konci už to bylo bráno dost "hopem".

Hanka876
04.10.2011 5 z 5

Jedna z prvních sci-fi hnih,kterou jsem četla.Myslím,že je velmi vydařená a ráda se k ní vrátím.

kiddlinka
29.09.2011 4 z 5

Docela chápu, proč kritika Den trifidů ve své době moc nebrala: on totiž nese místy až nesnesitelně moc prvků romantizujícího šestákového braku (hrdinný Bill a sexbomba Josella jsou už svými jmény předurčeni k rozmnožování řad lidstva usilovným pářením). Neff se při psaní Tmy asi hodně inspiroval Wyndhamovými naturalistickými popisy dezorientované společnosti. Na o 50 let starší Válku světů to nemá ani omylem (i když myšlenka, že k rozvratu naší křehké společenské struktury stačí pouhá ztráta zraku, je převratnější než Wellsův předpoklad, že i troubící Marťani jsou na nás krátcí), ale postapo je to stále luxusní. A hlavně je to důkaz, že dílo o vzbouřených kytkách nemusí být automaticky dementní (zdravím Shymalana).

chevron-man
27.09.2011 2 z 5

Řekl bych, že jde o knihu silně nadhodnocenou, což je pravděpodobně dáno samotným jménem knihy, které je dnes pro sci-fi fanoušky poněkud kultovní. Já zde ale nechci hodnotit děj knihy, který dnes, v jednadvacátém století je neskutečně známý z jiných filmů či knih zabývajících se postapokalyptickým stavem tohoto světa. Co se poselství, které nám kniha přináší, týče, musím uznat, že tu určitě je, nejde však o poselství samé, ale o jeho podání. Celá kniha se mi jeví spíš tak, že jsem se ji měl přečíst zhruba v rozmezí mezi patnácti až osmnácti lety, tehdy by mě bavila a připadala by mi i nadmíru moudrá a inteligentní. Dnes jsem však uvyklý na určitý literární standard a kvality, takže se mi dnes kniha jeví poněkud "dětská". Autorský styl není ničím zajímavý ani překvapivý, psychologie postav není dobře vykreslená, jak je zde mnohokrát zmíněno, spíš naopak jsou postavy plitké a neskutečně mě iritovaly rozhovory mezi vypravěčem příběhu a Josellou, které byly neskutečně kýčovité, naivní a příliš vykonstruované. K tomu všemu ono poselství, které kniha nese, není příliš šokující, a to jsem tak trochu čekal, takže shrnuto a podtrženo je kniha velkým zklamáním.