Den Trifidů

Den Trifidů https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29815/bmid_den-trifidu-QuA-29815.jpg 5 5622 5622

Trifidi série

Román o tom, jak neznámý roj meteoritů způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklosti, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen welsovský obecný pohled na život a jeho reálné jádro, které z fantastického příběhu činí podobenství o skutečném ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Mladá fronta

The Day of the Triffids , 1951

J.O.N
10.12.2012 5 z 5

Jednoduše krásná knížka. A ten popis prostředí... No prostě paráda

CruSoe_028
06.12.2012

I postkatastrofický svět lze popsat věrohodně.

Kefidlo
03.12.2012 5 z 5

6x ... zacinam se stydet :D

kapllu
19.11.2012 5 z 5

Knížka, která mě uvedla do světa sci-fi a povedlo se jí to skvěle, nemám co vytknout. Uchvátila mě od první do poslední stránky.

sarekaslukova
17.11.2012 3 z 5

Celkem to ušlo. Sice jsem se u toho docela dost nudila, ale stejně měl spisovatel dobrý nápad napsat něco takovýho. Dost mě naštvalo ten film. Byl vážně děsnej vážně. Když jsem to četla tak jsem si řikala. Sakra jak by bylo mě kdyby jsem oslepla a nebo kdyby jsem byla mezi těmi který neoslepli. No bylo by to děsný a to nemluvim kdyby jsem ještě něla za paty ty rostliny. Ale i tak tomu musim dát jen tři hvězdičky protože nemam zrovna dvakrát v láse když se u knížky nudim.

dearkiki
09.11.2012 3 z 5

Kniha se četla dobře, až na kapitolu o původu trifidů. Tu jsem měla sto chutí přeskočit, ale vydržela jsem. Možná jsem od toho čekala příliš, vzhledem k umístění mezi nejlépe hodnocenými knihami, ale moje očekávání se nesplnila. Myslím, že postavy nejsou dobře vykreslené, autor si s nimi moc práce nedal. Na druhou stranu musím pochválit námět. Kniha určitě donutí čtenáře přemýšlet, představovat si, jak by jednal on sám, porovnávat nejrůznější způsoby přežití v novém světě... a uvědomit si, na čem vlastně v životě opravdu záleží.

Amelie.
28.10.2012 4 z 5

Skvělá kniha, ale několik pasáží jsem musela přeskakovat.
Ale to je jen malá chybička na kráse knihy.

tygrilady
28.10.2012 5 z 5

Skvělá kniha,kterou přečtete jedním dechem .-)

Atuin
26.10.2012 5 z 5

Měla jsem strach že to bude samoúčelné,ale spletla jsem se, když jsem ji prvně četla užasla jsem nad tím skvělým vyprávěním tak očividně že jsem to vzala na jeden záběr, patří zcela určitě k vrcholkům sci-fi a každý komu není tento žánr cizí by si ji měl s chutí přečíst. Protože tho nezklame.

čuřil
24.10.2012 4 z 5

Skvělá knížka, přečtena jedním dechem. Všem doporučuju!

maaca
17.10.2012 5 z 5

Postkatastrofické sci-fi? To zní jako slátanina plná klišé a "těch dobrých" a "těch zlých", hrdinů a bezmocných. Den Trifidů je ale okořeněn slušnými dávkami anglického humoru, zábavnými zvraty, je postaven docela uvěřitelně a jako celek funguje skvěle. Kniha, která se prostě nedá odložit, dokud nedočtete poslední stránku.

nikajeptiska
03.10.2012 5 z 5

Knihu jsem si koupila pred 15-ti lety po precteni z knihovny. Cetla jsem ji uz nekolikrat a ted jsem po ni zase nahodou sahla a vite co? Stejne tak dobra jako byla po prve.......

petruska.z
27.09.2012 5 z 5

moje první sci-fi, které jsem četla ve 13 letech. čas od času se k němu vracím, protože je jedno z nejlepších.

Melic
23.08.2012 5 z 5

Den Trifidů patří mezi moji top 5 knih. Sice jsem ho už pár let nečetl, ale stále ho mám v paměti. Není divu, když jsem se k němu vracel vícekrát (což jinak nedělám, krom třeba Orwella a 1984, většinou stačí 1 přečtení i u velmi dobrých knih). Příběh sám o sobě mě fascinoval, navíc podaný způsobem, kdy se v průběhu sami ocitáte vtaženi do oné postkatastrofické budoucnosti, to je důvod, proč dílo mohu každému doporučit. Navíc, což je také výjimka, kniha má spád hned od první stránky, odpadá tedy sáhodlouhé seznamování s charaktery, které u mnoha jiných děl krystalizuje v děj, který vás pohltí až třeba po 100 stranách. Tím pádem i člověk, který neoplývá trpělivostí a je spíše svátečním čtenářem, by mohl přijít na své.

Oophaga
21.08.2012 5 z 5

Velké množství motivů z knihy je nadčasově k nalezení v aktuálně oblíbených zombie hororech (ať už filmových či literárních). Je to logické, protože spojnic je hromada. Když si odmyslíme slepotou znevýhodněnou většinu, jde o boj zbytkové menšiny proti přesile, která zachvátila Zemi, před trifidy stejně jako před nemrtvými je třeba se důkladně opevnit/obrnit, zabít je lze pouze ranou do konkrétního místa (u zombíků hlava, u chodících rostlinek její obdoba), smrt či otrava je způsobena kousnutím/štípnutím... Nechybí ani oblíbené postkatastrofické boje o moc v komunitě a problematika "homo homini lupus". Zábavná je přiznaná brakovost i sentimentalita love story (odkaz na tvorbu Jocelly), morální konflikty jsou celkem uvěřitelné a britský nadhled je příjemný.

Fuchsie
17.08.2012 5 z 5

Tuhle knihu jsem začala číst už kdysi - hned jak vyšla (1972) a od té doby se k ní pravidelně vracím. Patří k nejlepším sci-fi, které znám.

nervy
29.07.2012 5 z 5

Knihu jsem četla asi kolem roku 1985, ještě na střední. Od té doby si ji čtu co pět let znova, protože je to velmi optimistická kniha, o vůli lidí začít znova...

lolek
17.07.2012 5 z 5

Konecne jsem se ke knize dostal. Krasna.

Leprikon
17.07.2012 4 z 5

Neřádím se mezi fandy žádného žánru a právě naopak s chutí mezi různými literárním žánry přebíhám a střídám. K Wyndhamově knize Den Trifidů jsem se dostala na doporučení, že bych si takovou klasiku neměla nechat ujít. Nenechala jsem a rozhodně nelituji. Přečetla jsem ji jedním dechem a to díky tomu, že se jedná o poměrně tenkou knížku (k mému překvapení). Mnohem s menším nadšením jsem sledovala filmové zpracování, protože jde o neskutečný brak.

Zdendin
05.07.2012 5 z 5

Excelentní příběh o přeměně dnešního světa ve svět apokalyptický a následně post-apokalyptický. Není třeba se déle rozepisovat. Kniha se právem řadí mezi nejslavnější sci-fi. Znát jméno Wyndham a Den Trifidů je pro fandu tohoto žánru povinnost.