Den Trifidů

Když v roce 1951 vyšel poprvé Den trifidů, měl autor John Wyndham za sebou už řadu románů a povídek, s nimiž však literárně příliš neuspěl. I Den trifidů vycházel původně jen časopisecky na pokračování. Velký zájem čtenářů si však vynutil několik knižních vydání a způsobil, že se Wyndham věnoval již nastálo vědecko-fantastickému žánru. Román o tom, jak neznámý jev na nebi způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklostí, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen wellsovský obecný pohled na život a jeho reálné jádro, které z fantastického příběhu činí podobenství o skutečném ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/197/big_den-trifidu-Nad-197.jpg 4.65064

Trifidi 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , BB art

The Day of the Triffids, 1951

Kniha Den Trifidů

SlamLenka

Patřila jsem k těm, kdo byli nadšení, když bylo oznámeno, že v novém kole budou #klasikomilove číst sci-fi, ale nakonec jsem se k prvnímu dílu dostala až po celém měsíci, a to ještě k opáčku z dřívějška. Poslechla jsem si Den trifidů, což je snad první sci-fi, které jsem v životě přečetla. Přivedl mě k tomu tenkrát můj drahý manžel a vlastně jsem k tomu byla hrozně skeptická, ale má očekávání byla nakonec velmi překonána a já si to vychutnala do posledního písmene. A jak se tu začaly objevovat ohlasy, říkala jsem si, že bych si to mohla zopakovat, ovšem tentokrát jsem si to dala do uší (pro mě velmi nezvyklé!).
Musím říct, že jsem si z tohohle dnes už takřka legendárního románu Johna Wyndhama zdaleka nepamatovala vše. Utkvěla mi samozřejmě hlavní dějová linka a taky atmosféra, ovšem na co jsem už od minula zapomněla, to jsou ony rozvleklé Billovy úvahy, které mi teď místy trochu lezly na nervy… Ale to hlavní je, že mi to pořád přijde strašně chytlavé a napínavé čtení.
Skvělé jsou popisy strategií, které se po oné katastrofě hned začaly objevovat – a s tím i to, jak tu má tolik lidí tak typicky potřebu obhajovat svůj vlastní náhled na věc jako jediný možný přípustný. A pak tu samozřejmě nesmí chybět oportunisté, kteří ze situace chtějí sobecky vytřískat co nejvíce pro sebe samé – to je v celém tomhle sci-fi románu asi nejrealističtější a pro člověka nejtypičtější rys…
Tohle bylo milé znovushledání!

Mr.Moldau

Přiznám se, že než jsem se do knihy začetl, čekal jsem až epický souboj mezi člověkem a přírodou, kdy si masožravé rostliny začnou podmaňovat svět. Mé očekávání se částečně vyplnilo, ale zhruba ve třetině knihy začala být kniha spíše sociologickou sondou popisující vztahy lidí v určitých skupinách v podmínkách chaosu. Ačkoliv mi to přišlo trefné, ztratila se tím jistá dynamika děje, jež se vrátila zpět až v posledních kapitolách. Přesto oceňuji zdatně zvládnutou ich formu. Autor byl velmi pečlivý a zachoval kontinuitu příběhu z pohledu jedné postavy. Kniha mi vrátila jistou chuť po vědeckofantastické literatuře, jíž nebude na škodu si čas od času přečíst.

david9690

Tohle mě bavilo! Téma velmi zajímavé, barvitě vylíčený a tak nějak velmi lehce akceptovatelný a realistický příběh mě docela vytáhl a ne a ne pustit. Zkrátka se to četlo opravdu samo. Asi za to velkou měrou může i parta překladatelů, kteří z mého pohledu odvedli výtečnou práci. Každopádně tahle nenápadně vyhlížející kniha byla pro mě velmi milým a příjemným objevem a jsem rád, že jsem se nenechal odradit dobou vzniku a přečetl jsem si to. No a když si to člověk zkusí představit a tak nějak dostat se do té popisované reality, tak to muselo být fakt drsné psycho a nechtěl bych to zažít ani náhodou.

ondra295

Zajímavě pojaté téma, kdy je apokalypsa pojmuta tak trochu "jinak". Není to nic velkého, nekonají se žádné výbuchy, spíše pomalý skon lidské civilizace, přežití pouze několika vybraných jedinců a návrat několik století zpět. Dá se říci, že Trifidi samotní jsou pouze doplňkem, neboť největší díl práce vykoná oslepující "kometa". Hlavní postavy jsou zajímavě napsané, celý koncept je uchopen tak trochu jinak a čte se to poměrně dobře, ačkoliv si z mnoha důvodů nemyslím, že by to bylo zcela realistické. Ale doufám, že nikdy nebudu mít možnost si svoji teorii ověřit. :)

Katania

Parádní a nadčasové! Se špetkou humoru a zajímavým tématem. Doporučuji!

Fazulajda

Nápad skvělý, začátek dobrý, konec obstojný a všechno mezitím vcelku zklamání. Vesměs jednotvárné cestování náklaďáky, potkávání různých skupinek atd., přičemž samotní trifidi jsou pouze kulisou na pozadí, to mě úplně ze židle nezvedne. Škoda, čekala jsem víc.

Terezinka890

K té to knížce mě dokopal taťka a asi dobře udělal. Příběh mě celkem zaujal. Dobře se četl. :)

Mystig

Další varování, které nikdo nevyslyší. Vzrušující a hořce osvobozující dílo, které by si měl přečíst každý sci-fi fanoušek. Upřímné lidské jednání a morální dilemata. Hrdinů jsou přeci jen plné hřbitovy a nelze spasit všechny. Trifidi jsou už jen třešnička na dortu bídné situace. Osobně jsem si užila popisů, jak příroda opět dostává pod svou kontrolu velkoměsta. Zažít bych to nechtěla, ale v jejich nuceně novém způsobu života je cosi smysluplného, co nám v pohodlné moderní době možná občas chybí.