Tři vánoční dárky

Ať chceme nebo nechceme, naše srdce o Vánocích zjihnou a lásku i zklamání prožíváme mnohem intenzivněji, než ve zbytku roku - byť pro to vlastně není žádný důvod. Tři čeští autoři se pokusili zpříjemnit Vám právě tento výjimečný a zjitřený čas novelami, jež se nesou v duchu adventních či vánočních setkávání i rozchodů, vzplanutí i ochladnutí… Vánoční dárek z pera Hany Marie Körnerové vypráví příběh osiřelé francouzské dívky, jež je nucena přijmout azyl v domě své tety kdesi na východě Čech. Studená zima i neméně chladná poručnice jsou kontrastem žhavého a opravdového strýce, jenž jako by za svou kamennou tváří ukrýval nejedno tajemství… Josef „Pepson“ Snětivý se v novele Adventní prsten pohybuje na tenkém ledě skomírajícího manželství. Čtvero adventů vykresluje na vztahu otce a tříletého syna. Ten sice přivádí svého milujícího tatínka do prekérních situací, jeho láska bez podmínek však osvětluje jinak poněkud temný předvánoční čas, jenž jako by vymýšlel bizarní úkryty pro jeden snubní prsten. Vánoční Afrodita, kterou stvořil Alexander Stainforth, sice nemá zrovna míry modelky, ale do vztahu s pohledným veterinářem Lukášem jde - za přispění svérázné babičky - po hlavě, byť občasný pád citelně bolí. Dočká se naplnění své lásky navzdory sněhové kalamitě i vrtochům samolibého šéfa?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/87_/87585/tri-vanocni-darky-87585.jpg 3.350
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Čas

medlovice

Možná, v čase předvánočním, nějaký zoufalec šáhne po této knize, aby ji daroval. Mě hrozně zklamala . První od Kornerová je přesně ten druh literatury, který nečtu a nikdy už číst nebudu a to jsem knihu vypůjčila jen kvůli jejímu jménu. Druhý vánoční dárek je smutný a nečetl se mi dobře , ale autorův styl je dobrý. Třetí povídka, ta ublížená zhublá baculka co najde pravou lásku po flámu o vánocích mě hodně šla na nervy. Souhlasím s Lin24 pod tento komentář se můžu podepsat. Knížka je zklamání a to není tím, že je červenec je to prostě špatná volba příběhů.

novina

První příběh byl lehce předvídatelný, to mě celkem zklamalo. Druhý a třetí byl docela fajn, takové nenáročné čtení :)

marimari

Každá jiná, ale všechny tři skvělé ! Od první autorky jsem četla skoro všechno, další byly pro mne novinkou.
Lehkou ironii a nadsázku mám ráda, byl to při čtení příjemně strávený čas.

lin24

Knížku jsem si vybrala kvůli Haně Marii Körnerové, navíc se mi hodila do Čtenářské výzvy. Bohužel přišlo velké zklamání. První povídka, sice určitě nejlepší, mi přišla jak z červené knihovny. Druhá mě nebavila a ve třetí povídce mi hlavní hrdinka lezla neskutečně na nervy.

Martina99

Celá knížka mi přijde, jako ty románkové sešitky. Možná ten třetí příběh je česká Bridget, ale méně vtipnější.

Pavouček2
19.01.2017

První povídka byla nejlepší, to uznávám, ale mě se líbili a dobře četli i ty další dvě. U té poslední jsem se i dost pobavila, protože ty myšlenky hned při prvním seznámení a plánování znám od mojí sestry, která to také tak má.

A navíc se mi líbilo, že na konci je o každém autorovi něco napsané + foto.

agatha2
30.12.2016

Bez debaty byla bezkonkurenčně nejlepší první povídka, Moc mile mě potěšila, byla to prostě stará dobrá Hana Marie Körnerová. Druhá povídka nic moc, je mi to líto, ale opravdu mě ničím neoslovila a třetí příběh nebyl nejhorší, ale dal se přečíst jen díky tomu, že mám ráda Vánoce a jejich atmosféru. Myslím, že kdybych si přečetla jenom první povídku, ničím bych neprohloupila a o nic bych nepřišla.

babyboar
16.12.2015

Souhlasím s ostatními čtenáři, že nejkvalitnější je první povídka od paní Körnerové. Bylo to pro mne první setkání s její tvorbou a musím říct, že bylo příjemné, přestože se jednalo o červenou knihovnu. Druhou povídku si do knihy protlačil majitel vydavatelství a je to na ní vidět. Na to jaké si zvolil téma, tak nepřinesl nic čtenářsky zajímavého. Navíc slovník, který by snad neužila ani blondýna stižená laktační psychózou. působí u muže středního věku velmi tragicky. Poslední povídka byla klasická ženská oddechovka, která se bude jistě líbit čtenářkám Kateřiny Petrusové.

tatruszka
03.11.2015

Příjemně strávené 4 hodinky čtením :-)

TaLu
21.07.2015

Přiznávám, že jsem četla pro tu povídku paní Körnerové. A ta mne nezklamala.

Pet007
21.09.2014

První povídka od známé autorky byla skvělá. Druhá mne příliš neuchvátila. Třetí mne zaujala a proto jsem si od stejného autora vyhledala další dílo a přečetla ho.

Dannielle
17.03.2014

Docela pěkné čtení sice žádná bomba,ale nenudí.

VladkaBU
29.07.2013

Krátce předtím, než jsem knihu začala číst, jsem zjistila, že je složena ze tří povidek a pouze první je je od paní Kornerové. Ta se mi moc líbila, malinko mi připomněla Heřmánkové údolí, kdy musí mladá žena žít v jiné zemi. Druhá povídka se mi nelíbila a ta poslední už byla lepší.

Vojslava
24.06.2013

Příjemná četba nejen na předvánoční večery! Nejvíce jsem ocenila první povídku z pera H. M. Körnerová - nezklamala vyprávěním zcela ve svém stylu, druhé dvě povídky neurazily, nicméně ani příliš nenadchly. Nicméně je vidět, že všichni autoři ovládají dobře řemeslo a zvládli zadání v příjemně čtivém stylu. Poslední povídka je ovšem naprosto moderní červená knihovna, a tu jsem i jen z tohoto hlediska musela ocenit!

aša
12.11.2012

Knihu jsem si půjčila v knihovně kvůli povídce paní Kornerové a také se mi líbila nejvíc. Příjemné čtení na dlouhé zimní večery.

modranka
08.08.2012

Moje hviezdičky sú najmä pre autorku Hanu Marie Kornerovú.... ostatné príbehy som prečítala, len preto, že tam boli. Tým nechcem povedať, že sa mi nepáčili, ale boli niečo iné, než príbeh pani Hany. Na Davida Kapsa alias Alexandra Stainfortha sa len chystám.

bookcase
01.02.2012

Příjemné zpestření vánočních svátků, čtení na dlouhé zimní večery.

Boboking
09.11.2011

Moje krátká recenze:
„Ať chceme nebo nechceme, naše srdce o Vánocích zjihnou a lásku i zklamání prožíváme mnohem intenzivněji, než ve zbytku roku – byť pro to vlastně není žádný důvod.“ , touto myšlenkou začíná anotace knihy z nakladatelství Čas a nezbývá než s tím souhlasit. Svátky vánoční už dávno ztratily pro většinu lidí náboženské opodstatnění, jsou to sice momentálně silně komerční svátky, ale přiznejme si, kdo se na ně netěší, kdo z nás během nich není přístupnější kladným emocím. Přesně tak to pochopili i autoři tří povídek, které jsou součástí knihy „Tři vánoční dárky“. Tři různí autoři, tři různé náměty, tři různé příběhy. První povídka je z pera u nás známé autorky historický a milostných příběhů Hany Marie Körnerové. Přestože její dílo jsem nečetl, přece jen tituly jako „Andělská tvář“, či „Pán hor“ mi párkrát prošly rukama, a tak její příspěvek nazvaný „Vánoční dárek“ přesně odpovídal mé představě. Milostný příběh, do kterého je zakomponovaná Francie, jenž je psaný ve stylu filmů z První republiky, ve které době se taktéž i odehrává. Dospívající Marguerita přijde o rodiče a musí odjet z rodné Francie do neznámých Čech, kde čeká její opatrovnice teta Alžběta. Z slunné Francii na maloměstské stavení v horách, kde tvrdou rukou vládne protivná Alžběta nad celým osazenstvem domu. A to včetně jejího sympatického, ale zasmušilého manžela Richarda. Nepřekvapujícím výsledkem byl smysluplný a čtivý romantický příběh se všemi náležitými ingrediencemi. Naopak trochu překvapující pro mne byla povídka „Adventní prsten“ od Josefa „Pepson“ Snětivého, autora několika knih i nakladatele této knihy. Měl jsem tu čest přečíst většinu jeho tvorby, ve které preferuje humorný podtón v příbězích o peripetiích partnerských vztahů. V této sbírce ale je jeho povídka přece jen jiná. Netradičně zasmušilejší, a to jak námětem, tak i postavou hlavního hrdiny. Jeho mužští hrdinové jsou většinou ukázkami typických „trubců“, kteří se honí za každou sukní, nebo se o to snaží. V tomto příběhu se dostáváme do skomírající manželství, které drží pohromadě už jen malý syn Pepino. Hrdina s ním prožívá neuvěřitelné příhody, jenž mohou nastat pouze s dětmi. Příhody, které se při četbě zdají humorné, vtipné, ale v reálu tomu tak není. A právě jen tento krásný vztah se synem je mu nakonec tím nejhezčím, co mu Vánoce mohou nabídnout. Na dílo „Pepsona“ skutečně netradičně melancholický závěr. A jen doufám, že není autobiograficky podložený. Závěr souboru patří Alexandru Stainforthu (v.jm. David Kaps) s povídkou „Vánoční afrodita“. Tento poměrně mladý autor je mi zatím čtenářsky neznámý, a díky jeho titulům jako cyklus „Sága temné vášně“ – historickým romancím, jsem byl celkem překvapen příběhem ze současnosti. Dá se říci, že z celé trojice příběhů byl asi nejpozitivněji naladěnou povídkou. Naše hrdinka Dana už o sobě nemůže říkat, že je mladá dívka, její milostné vztahy jsou nulové, práce deprimující a nudná … Prostě postava jako vystřižená pro kouzelný vánoční zázrak. A ten se uskuteční díky vánoční návštěvě u její babičky na venkově.
Kniha „Tři vánoční dárky“ je příjemně čtivým výsledkem práce autorů, kteří už mají za sebou celkem pěknou řádku titulů. Jsou to znalci řemesla zvaného spisovatelství, kteří umí používat jazyk, vědí jak přitáhnout čtenáře ke stránkám (nebo aspoň ho neodradit), a to i v námětech, které upřímně nelze považovat za naprosto originální a neodhadnutelné. Ale je to vánoční kniha, kniha která nemá šokovat, ani motat hlavu existenciálními myšlenkami. Má to být kniha příběhů o naději a lásce, o troše světla v jinak až ne moc veselém světě. A to se naší trojici podařilo bezvýhradně.