Tři mušketýři ještě po deseti letech - 3

Tři mušketýři ještě po deseti letech - 3 https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96936/tri-musketyri-jeste-po-deseti-letech-3-96936.JPG 4 110 6

Na rozdíl od poněkud zdouhavé střední části je poslední čtvrtý díl románu opět plný napětí i akce. Vyprávění je založeno na pověstech o existenci dvojčete Ludvíka XIV., které je svému bratrovi k nerozeznání podobno. Z důvodů možného ohrožení monarchie ve Francii případnými boji o trůn, je toto dvojče uvězněno a tvář je mu skryta pod železnou masku, aby je nikdo nemohl poznat. Tohoto tajemství se zmocní jezuité a Aramis. Ten zosnuje spiknutí, do kterého zaplete i Porthose, a provede výměnu krále za jeho bratra, který má být dle názoru spiklenců lepším králem. Spiknutí však odhalí Nicolas Fouquet a, ačkoliv je u krále v nemilosti, zachrání jej. Aramis s Porthosem jsou nuceni prchnout. Král, přestože ho Nicolas Fouquet zachránil, přikáže d'Artagnanovi, který se mezitím vrátil do královských služeb, aby jej zatkl. D'Artagnanovi to připadá nečestné a chce znovu rezignovat. Když mu však Ludvík XIV. vysvětlí, že je to král, který je nucen řídit tuto zemi a dělat i nepopulární opatření, zůstává. Aramis s Porthosem chtějí uprchnout do Španělska. Těsně před naloděním jsou ale dopadeni obrovskou přesilou vojska. Porthos vyhodí do povětří jeskyni plnou pronásledovatelů, čímž umožní Aramisovi útěk, sám však při tom zahyne. Aramis se však nakonec do Francie vrátí jako španělský velvyslanec a grand (má titul vévoda z Alamedy). Athos umírá žalem nad ztrátou syna. V epilogu románu jsme pak svědky D'Artagnanovy smrti dne 23. března 1673 při obléhání Maastrichtu. Právě v okamžiku, kdy obdrží od krále povýšení na maršála Francie, hyne po zásahu dělovou koulí.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Historické romány
Vydáno: , Ústřední dělnické knihkupectví a nakladatelství (Antonín Svěcený)

Le vicomte de Bragelonne (Dix ans plus tard) , 1848

Emik87
18.02.2024 4 z 5

Toto pokračování mi nepřijde moc povedené. Je to sice klasika, moc se mi nelíbila.

Naďa2411
21.12.2023 5 z 5

Další díl mé oblíbené série připomenuta v aknize. Pěkný příběh z historie z období Ludvíka XIV. Autor se více věnuje politické situaci. Opět zdařilé dílo.

Baushka
18.03.2019 5 z 5

S třemi mušketýry jsem se sžila. O to víc mě asi mrzí ten konec. Tedy z jedné strany mě mrzí, že konec nastal, že již nebudou žádná další dobrodružství, žádné další plány a intriky. A z druhé strany mě mrzí, že konec nebyl tak pompézní jak jsem čekala, jak jsem si přála a jak by si tři mušketýři zasloužili. Jediný Portos opustil příběh, dle mého vhodným způsobem.

V souhrnu ale i tak tři mušketýry miluji a ctím a všem doporučuji.

katka134
03.12.2018 5 z 5

Všechny knihy o Dumasových mušketýrech hodnotím jako nádherné a jedinečné dílo.
Příběhy, které pohladí a potěší duši. Knížky, ve kterých zásluhou mistra vypravěče, nikdy nepřeskočím ani slovo.

..."Aramisi, něco přede mnou tajíte, cítím to."
"D'Artagnane, z čeho mě podezíráte?"
"Aramisi, jsme zde tři z naší staré čtveřice. Vy mě klamete, já vás podezírám a Porthos chrápe. Není to podivný trojlístek bývalých přátel na život i na smrt?.....

Kuža007
25.11.2018 5 z 5

Velkolepé ukončení mušketýrské ságy.

Andráse de la
01.08.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších knih jaké jsem kdy četl. A ta třetí část mušketýrů je ta nejlepší.