Tramvaj č. 1852

Tramvaj č. 1852 https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452392/bmid_tramvaj-c-1852-SXC-452392.jpg 4 74 26

Představme si, že v roce 1934 obdrží spisovatel H. P. Lovecraft dráždivou výzvu k napsání povídky pro avantgardní literární časopis Erotesque. Je mu nabídnut velkorysý honorář a příslib, že jeho dílo bude vydáno pod pseudonymem. Věčně živořící Lovecraft by větší sumu peněz samozřejmě uvítal, jenže věc má háček: povídka pro toto exkluzivní periodikum musí být hlavně a především erotická. Poněkud puritánský autor se napřed zhrozí, ale okolnosti ho záhy přesvědčí, aby nabídku přijal, popustil otěže své představivosti a sexuálně provokativní prózu si vyzkoušel… Edward Lee (1957–), který se s představou Lovecrafta píšícího nespoutanou erotiku v této knize popasoval nadmíru nápaditým a až šokujícím způsobem, už léta patří k nejvýraznějším autorům extrémního a transgresivního hororu. Lovecrafta uvádí jako svůj hlavní inspirační zdroj a mimo jiné i Tramvají č. 1852 se jej pokouší zasadit do zcela nového kontextu, pro někoho rouhavého, pro jiné podnětně originálního.... celý text

Literatura světová Horory Erotika
Vydáno: ekniha , Carcosa

Trolley No. 1852 , 2009

Verresa
18.04.2024 3 z 5

Tak první polovina knihy se neskutečně táhla, bylo to takové nijaké a knihu jsem i párkrát odložila. Zlom nastal něco za půlkou, kdy to bylo zajímavější a více to ubíhalo. Kniha má hezkou a zajímavou obálku, ale děj mě moc nenadchnul.

Aghatte
11.04.2024

Lovecraft, Lovecraft, Lovecraft...
Každý komentář se tím ohání.
Myslím, že kdyby dílko napsal Pepa Vopršálek, všichni ho zahodí jako nechutný paskvil, vhodný maximálně jako účinné dávidlo.
Dejte tomu šablonu Lovecraft, a všichni jdou do vrtule, jak je to skvělé.
Za mě celkem ujeté, ale tím, že jde o mužíky bez obličeje, bez kloubů a s chapadly a mrkví mezi nohama, nepadám znechucením do mdlob.
Jinak na tak malém formátu mi vadí opakování téhož, což neodpovídá o autorově velké slovní zásobě. Spanilé křivky s divnou barvou jsou snad na každé stránce. Přečetla jsem ze zvídavosti, nevěda, co znamená bizzár fikce, a když už to vím, myslím, že se asi vrátím k literatuře krásné, tudíž nelovecraftovské.

Pobavila mě jedna věta.
Po té, co se na hrdinovi vystřídalo 5 dívek a on si ležíc na zádech, s rukama za hlavou, trochu znuděně a trochu shovívavě posteskne - ženy dokážou být pošetilé.
Myslím, že kdejaký čtenář by chtěl mít doma takto pošetilou ženu :-D

Pavlushka458
04.04.2024

Tuto knihu jsem přihodila do košíku vlastně jen kvůli poštovnému zdarma. Je to prostě boží. Začátek ve vší slušnosti a počestnosti, který velice brzy vezme úplně jiné obrátky. Ty prasárničky ve spojení s tajemnem a temnotou mě naprosto uchvátili. Doufám, že v budoucnu vyjdou v češtině i další autorova díla.

Ladis777
21.03.2024 4 z 5

Kniha mi přišla do rukou někde v knihobudce, kde nic moc jiného nebylo a já moc nezkoumal, oč půjde. Nakonec mě kniha mile překvapila. Propojení erotiky, která ale vlastně je hodně upozaděna a spíš působí jako karikatura erotické literatury (co chceme od postavy prudérního spisovatele-intelektuála) a je vlastně spíš vtipná, ale ne směšná, s mýty, bájemi a fikčními světy, sci-fi žánrem i sociální tematikou nakonec vyšla nečekaně zajímavě. Je dost na nás, kde si postavíme hranici parodie tohohle díla a ostatních, ano, chybí mi tu i pochopení některých zjevných aluzí, ale musím říct, že je to docela svěží dílko s hutným dějem na poměrně málo stránkách, prostě novela na to, když má člověk málo času a chce si něco přečíst.

Morning
24.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Zápletka sama o sobě docela fajn. Grády knize dodává až geniální navození "alternativní reality". Nestalo se to, ale vlastně by se to Lovecraftovi stát mohlo. Navíc se E.L. povedlo v povídce slušně napodobit styl Lovecrafta. Erotika správně ujetá, místy protíná tenkou linii mezi horrorem a bizarro-fiction.

jaroiva
02.01.2024 3 z 5

Stejně jako u Sukub mi zdejší erotika připadá cílená výhradně na muže. To mi moc neříkalo. A když si odmyslím erotiku, tak už nezbývá moc, co by chytlo. Líbí se mi to lovecraftovství, i když Lovecraft se mi nelíbí.
Jinak ale Sukuby byly podle mého lepší a tramvaj musím tedy hodnotit hůř.

FirstDaw8ID
11.07.2023 4 z 5

(SPOILER) Musím říct, že má očekávání nebyla vysoká. Přeci jen, knihu jsem koupil v balíčku Carcosa se sbírkami Lovecraftových děl. Na začátek je určitě vhodné říct, že to nebude vhodná četba pro slavným hororovým spisovatelem nepolíbené. Krása této publikace totiž vychází ze způsobu, jakým je psaná. Takže tady naleznete naprosto klasický náčrt pradávného, leč vlastně směšného, mýtu, který se později ukáže být pravdivý, hlavní hrdina, který pozoruje tajemné a nechutné kultistické rituály z úkrytu, nechybí nepopsatelné hrůzy, kyklopské stavby, stejně tak věty typu: "Následující stránky popisuji s největším sebezapřením a pochybením o mé příčetnosti." A díky tomu máte pocit, že opravdu čtete nějaké zapomenuté dílo spisovatele H. P. Lovecrafta. Ovšem kniha se nebere vážně a stojí na pomezí parodie a pocty onomu spisovateli. A dokonce vám sám autor v ději prozradí něco na sebe, včetně postupu, jak zaměnil mýtus Cthulhu za cosi podobného. Místo shoggotů jsou tu thoggové, místo Yuggoth jakási paradimenzionální pseudozemě...Celé je to nasyceno nadpozemskými stvůrami, rituály, sexuálními narážkami i popisy styků, jakožto i znásilňování a incestu. A květnatá mluva a popis všeho, jak jste od originálního autora zvyklí, tu naráží na pořádně ráznou mluvu prostitutek a je to opravdu zábava. A vůbec by mi nevadilo si přečíst další titul v podobném duchu.

jefff
03.07.2023 4 z 5

Překvapivě dobrá novela s velice pikantním příběhem. Edward Lee píše vážně dobře a líbí se mi jeho na oko strojený styl v Lovecraftově duchu, do kterého vsadil docela popisný eroticky-hororový příběh. Tramvaj ale nemá jen šokovat nebo pobouřit, ale baví svým nápadem a na poměrně krátké ploše rozbíhá plastický a epický svět se zábavným příběhem. Carcosa tentokrát sáhla po opravdu dobrém díle a už teď se těším na jeho Sukuby.

tetanurae
29.11.2021 4 z 5

Už jste někdy slyšeli o Edwardu Lee? Ne? Tak to je chyba. Tento zajímavý, osobitým založením vyznačující se chlapík působí na hororové scéně již drahnou řádku let. Ačkoli... Zde, v ČR, není doposud příliš známý. Milan Žáček a Nakladatelství Carcosa však jeho uvedení zvládli na jedničku a já se už nemůžu dočkat na chystaný překlad jednoho z dalších Edwardových příběhů - Succubi.

Nyní ale recenze na knihu Tramvaj č. 1852.

Nám všem důvěrně známý H. P. Lovecraft nikdy neoplýval penězi, podobně jako to zažívá majoritní část spisovatelské obce, pročež, když jej vyzve magazín Erotesque k sepsání povídky, jejímž ústředním tématem bude sex, autor cítí, že by dobře honorovanou nabídku neměl odmítnout. Jenže považme... Lovecraft je přeci konzervativní, puritánský muž, jemuž choulostivé opojení zůstávalo zatajeno až do vyzrálého mužského věku. Dokáže se s úkolem vypořádat? Podle všeho nemá příliš na výběr, proto usedá za psací stroj a ujímá se psaní povídky s názvem Tramvaj č. 1852. Příběhu, v němž Howardovo alter ego pátrá po osudu své sestry, již neuzřel mnoho let, a pátrací důslednost jej zavede i do jistého vykřičeného domu. Jenže tento dům je v něčem jiný.

Edward Lee zde ukázal, že i z dnes již lehce okoukané a zdánlivě vytěžené weird fiction se dá stále získat víc než dost. Příběh, líčený imaginárními slovy slavného spisovatele, nás zavádí do fantaskního světa, po jakém prahneme v příbězích otce Cthulhu, avšak šťavnatou (rozumějte doopravdy šťavnatou) formou, která schvátí a ponechá ve stavu úžasu až do samého konce. Co bych knize vytkl, ačkoli bez tohoto aspektu by dílo ztratilo význam, že si Lee půjčil (či spíše zneužil) Lovevraftovu osobu k roli a úkonům, s nimiž by skutečný Lovecraft za svého života stěží souhlasil.
Celkové hodnocení 80% -hluback-

kapitan9556
12.11.2021 4 z 5

Knihu jsem začal číst a po dvaceti stránkách jsem ji odložil. Byl to průměr, tedy s pěkným nápadem, ale prostě nějak nebyl čas. Včera jsem ji po měsíci zase vzal do ruky a musim říci, ze nešla nedočíst! Veliká parádní Lovecraftovská šmakuláda, kterou by jste od H.P. nečekali. Jsem strašně mile překvapen. Horrorporno rulez :)

snimcibdim
02.05.2021 4 z 5

Velmi zábavná hříčka - která pobaví ale myslím hlavně toho, kdo od Lovecrafta něco četl a kdo má alespoň základní wikipedijní znalosti o jeho osobě.
Tramvaj je velmi stylově napsaná (a brilantně přeložená!!!) směska humoru, hororu a porna - což jsem až doposud pokládala za nereálný mix.
Plný počet hvězd nedávám jen proto, že ten si schovávám pro serióznější literaturu.

r0st4
06.04.2021 3 z 5

Tohle bylo ovšem velmi bizarní. Takové Lovecraftovské "kam s ním" :) Hodnotit více jak třemi hvězdami se mi příčí, neboť na to Tramvaj č. 1852 podle mě jednoduše nemá. Lepší hodnocení by vyžadovalo mnohem méně předvídatelný děj, alespoň jeden zajímavý zvrat či, v neposlední řadě, výrazně nižší počet (!) překlepů a zdvojených slov. Ale...

Já si to vlastně dost užil :) Knížka (no, spíš novela) je tak akorát dlouhá, aby to nezačalo nudit; úžasně ujetá a lovecraftovsky popisná. Kdo je vyladěný na stejnou notu, určitě si Leeho traktát užije stejně jako já (a mnozí další), přičemž přečtení tohohle porna s chapadlama mu nezabere víc jak jedno odpoledne :)

Archie
12.01.2021 5 z 5

Tak tohle bylo dokonale bizarni. Lovecraftovsky archaicky jazyk popisujici groteskni, ale pudove naprosto funkcni porno, v naprosto funkcnim kosmickem hororu. Ukrutne vtipne, mrazive, animalni, brakove. Skoro na jeden zatah.

genie
31.12.2020 4 z 5

Ještě že jsem tušila, do čeho asi jdu ... Poněkud náročnější a popisnější (přitom sugestivní) text plný bizarností - prostě nápodobu HPL jsem v tom opravdu viděla. Dobré to bylo.

Politre
15.08.2020 5 z 5

Tak tady musím udělit plný počet, naprostá povinnost pro všechny fanoušky HPL. A ti kdož ho neznáte, přečtěte si nejprve něco od samotného Lovecrafta, až pak budete schopni docenit jak bravurně se Leemu povedlo napodobit jeho styl a zároveň ho s láskou parodovat v sexuálních scénách. Spojení archaického Lovecraftova jazyka s pornem u mě vedlo kolikrát k výbuchům smíchu. Pochválit se musí také překlad Milana Žáčka a prosím víc takových Leeů Carcoso! Takové moje guilty pleasure number one mezi knihami.

Shaxx
23.07.2020 4 z 5

Tak tohle musím hodnotit s nadsázkou a nadhledem :D Nemůžu tvrdit, že mám v tomhle žánru více načteno, ale věděla jsem, do čeho jdu. Od chlápka, který, cituji: patří k nejvýraznějším autorům extrémního a transgresivního hororu a proslul jako král hardcoru, průzkumník nové hororové extrémnosti... rozhodně nebude čekat něco obyčejného. A spojení Lovecrafta s psaním erotické literatury? Tomu se nedá odolat :D

Že Lovecraftovi přišla nabídka napsat erotickou povídku pro nějaký magazín je ještě decentně a kulantně řečeno. Pod "erotická" si představím něco soft, dráždivého, smyslného. Ale tady fiktivní Lovecraft, každým coulem puritán, se do toho obul a napsal totální zvrácený kosmický mega porno. Fakt zážitek :D

Je vidět, že Lee má Lovecrafta dobře načteného. Jeho styl psaní zvládl napodobit fakt skvěle. A že si vybral něco, co k Lovecraftovi absolutně, vůbec nesedí? O to je to větší sranda. Jeho rozvláčný, popisný styl působí komicky při popisování děje, aneb kdyby psal Lovecraft prasárny, rozhodně by "lůno naráželo na falus" :D Tady nutno dodat, že překlad je fakt super.

Je to krátká jednohubka, je to ujetý, zvrácený, se spoustou tělních tekutin (nejenom lidských) s různou konzistencí. Pro člověka, co nepřečetl od HáPéčka ani jedno dílo, to nebude to pravé ořechové a pro někoho, kdo se nesetkal s bizzaro fikcí, nebo podobným stylem, to taky nemusí být zrovna ideál kniha ke kafi.

Váhala jsem s hodnocením a skončila jsem někde na 3,75*, takže zaokrouhluju na ty čtyři hvězdy - jednak za výstřední nápad, za lovecraftovské psaní (ať už na bázi parodické) a za fajn český překlad.

Morbidus
16.05.2020 4 z 5

Zajímavé kombo – erotika, lovecraftovský horor a situační humor. Čtenář bez znalosti díla a života HPL možná patřičně neocení všechny detaily a narážky, ovšem na celkovém vyznění to nic nemění. Střet Lovecraftova archaického puritánství a nespoutaného světa sexuchtivých dam vytváří úsměvný kontrast. Pakliže však tento na okamžik zmizí, skryté znepokojení začne nabývat zřetelných kontur. Dle té nejlepší tradice se tak postupně přesouváme z všednosti do oblasti mimo lidskou představivost. Především však stále jde o fungující „fikci ve fikci“ s neotřelým nápadem.
Po vyvrcholení příběhu následuje i příhodný bonus, jímž je Lovecraftův snový fragment Cosi v měsíčním světle. Také povedená obálka knihy doslova křičí „Lovecraft!“, což je v souladu s jejím obsahem. Jde o čtivé vyprávění, ovšem úplná topka to není. :-)
První jízda Tramvají s Edwardem Lee se mi zamlouvala. Budu se těšit na další.

DiLay
27.02.2020 3 z 5

Koupila jsem si tuhle knihu, protože jsem doufala, že to bude podobné stylu psaní Mellicka.

Nebylo to špatné,ale taky ne nejlepší. Hrozně moc slovům jsem nerozuměla a ani nevím, že existují. :D Příběh celkem dobrý, i když mi Teda hlavní postava nebyla moc sympatická.
Jako nejlepší pasáž považuji tu se sestrou. :D
Nečetla jsem nic od Lovecrafta,takže je možné, že knihu neumím náležitě ocenit.
A chválím obálku. :)

Gustik5
25.01.2020 4 z 5

Pokud vám ve Strašidelné vagině od stejného nakladatelství chyběla explicitnější erotika, nevadí vám nechutné scény a máte načteného Lovecrafta, je tohle kniha přesně pro vás. Edward Lee; autor této novely nejen že ovšem nepíše jen lacinou pornografickou jednohubku, ale skládá skutečnou, nebál bych se napsat až láskyplnou poctu autorovi mýtu Cthulhu. A teď babo raď. Místy je to praštěným humorem napěchované porno se vší jednoduchostí (i dějovou) k tomu patřící, o stránku vedle je to zase perfektně vypiplané (kdyby mi někdy někdo vybraný úryvek bez erotiky dal přečíst, asi bych nepoznal že to není od Lovecrafta) a čiší z toho atmosféra snad ještě "lovecraftovštější než samotný Lovecraft..." :-)

A prosím nakladatelství Carcosa - jen houšť a víc podobných knih! Čte se to jedna báseň.

Miro.slav
31.12.2019 5 z 5

Kam sa hrabú prvé tri časti "Černá křídla Cthulhu"! Tento útly príbeh je oveľa viac lovecraft než príbehy, ktoré boli vybraté do "Č.k.C", a to myslím naozaj vážne. Od danej knihy som nič nečakal a dostal som porciu pravej slizkej dávky postupne budovaného lovecraftovského príbehu. Na kvalite neuberá ani explicitne vyjadrená sexualita, vulgarita či a erotika. Samotná električka č. 1852, Aheb, thoggovia, pyramídovci a veľa iného boli skvele zvolenými rekvizitami. Za seba vrelo odporúčam.

P.S.: Páčilo sa mi ako autor využil Lovecraftovu nedokončenú poviedku "Cosi v měsíčním světle".

New York horory lovecraftovský horor

Edward Lee