Total Recall: Můj neuvěřitelný životní příběh

Total Recall: Můj neuvěřitelný životní příběh https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176917/bmid_total-recall-muj-neuveritelny-zivot-qrp-176917.jpg 4 446 115

Biografie jedno z nejúspěšnějších, nejoblíbenějších a nejlépe placených akčních hrdinů všech dob je upřímnou zpovědí muže, který si dokázal svým odhodláním a houževnatostí vydobýt to, o čem většina lidí pouze sní – slávu, postavení, moc. Životní příběh chudého chlapce z malého městečka v Rakousku je plný zvratů a přivádí čtenáře do světa profesionální kulturistiky, filmu i politiky.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , XYZ (ČR)

Total Recall: My Unbelievably True Life Story , 2012

work
06.08.2020 3 z 5

Nemohu si pomoci, ale ač je Arnieho životní příběh skutečně neuvěřitelný, tak jeho vykreslení v této biografii je takové aseptické.
Jediné, co je mezi těmi všemi řádky jasné, je odpověď na otázku, proč to dotáhl z bodybuildingového šampióna přes herectví až po spravování celé Kalifornie. To je Amerika. Má to silnou paralelu s úspěchem Trumpa. V Evropě by ani Schwarzenegger ani Trump neměli šanci, ale Amerika zbožňuje jednoduchost, svalnaté řeči i těla, úspěch se tam nabaluje na úspěch, a pokrytectví je v pořádku, pomůže-li vám k penězům. A když je máte, máte i přátele. A platí to i obráceně.
Biografie je rozdělena na zhruba tři oblasti: kulturistika - film - politika. Ta první Arnolda definovala a ty další už byly jen jejím důsledkem. Nicméně sám Arnold sám sebe definuje především jako vynikajícího herce, to je jeho všechno, a politika se objevuje jen jako jakásí další challenge v době, kdy je jasné, že osmdesátkovým akčním hrdinům odzvonilo. Dle mého skromného názoru hercem nikdy nebyl, a už vůbec ne vynikajícím. Ovšem třeba Nicholsonův výkon v Přeletu nad kukaččím hnízdem hodnotí slovy "Sám bych to lépe nezahrál", takže asi tak.
Pokud alespoň po očku Schwarzeneggrovu kariéru sledujete, knížka vám nepřinese nic objevného, nedozvíte se ani žádné pikantní historky ze zákulisí, je to jen prostý popis napřed jsem udělal tohle, pak tohle, a pak tohle. Snad jediná zajímavá je pasáž o operaci srdce, která v zásadě velmi zdařile ilustruje celý Arnoldův přístup a jeho tvrdošíjnou umíněnost, se kterou se pouští do věcí, o kterých nemá ani páru. Ale je to Amerika, tam se to vyplácí.

JP
06.07.2020 4 z 5

Od vydání jsem si tohle chtěl přečíst. Je to obsáhlá publikace a přitom paradoxně, když si rozdělíte jednotlivé kapitoly, zjistíte, že co do informací se toho o ničem zase až tolik nedozvíte, protože kniha de facto popisuje období celého života. Terminátor 2 je jeden z filmů mého dětství, který jsem viděl tolikrát na VHS, že se divím, že jsem nepřepálil pásku. A všechny Arnoldovy další klasiky ani nezmiňuju. Kluk z Rakouska, co se horlivě chtěl stát kulturistou, a byl dost možná nejpůsobivějším tělem v historii Mr. Universe, který se stal akční hvězdou a posléze guvernérem a kdyby to podle ústavy USA bylo možné, jak si Stallone v Demolition Manovi utahoval, nejspíše i prezidentem - Arnold je zkrátka definicí amerického snu, za kterým si od začátku šel, v tomhle ohledu je kniha skutečně a v pravém slova smyslu - inspirací jedné železné vůle. Politická část mě, samozřejmě, nezajímala. Naopak jsem si užíval ty drobné sviňárny, kterých se Arnold během života dopouštěl... třeba jeho podnikání (sleva za zedničinu), nebo jak při jeho zápolení se Sergiem Olivou mu řekl ať odejdou z pódia a pak pokrčil rameny, jakože neví proč Sergio odchází, a sám zapózoval dál, aby mu zasadil "poslední úder".

Bibionyka
16.06.2020 4 z 5

Tato kniha je nejen životopis, ale má velký motivační potenciál.

pavels36
22.05.2020 5 z 5

Velmi zajímavá biografie o slavném člověku. Sice mi trochu vadilo jak v každé kapitole píše o penězích, úspěších a slávě. To je fajn, že si koupil Boeing 747, ale o tom jak má syna s domácí pomocnicí píše v jedné kapitole. Znám i lepší biografie například Wayne Gretzky, to je jiná liga. Přesto mu dávám plný počet hvězd za to co v životě dokázal a jak ten nahoře při něm stál. Sice dobyl svět i politiku, ale měl sakra štěstí v dané době. Dnes by byl mimo realitu. Přeji mu mnoho zdraví a nějakou další knihu či film o jeho životě

Janadvorackova
07.03.2020 4 z 5

To byla jízda :). Pestrý život rozdělen do čtyř rovin:
- dětství, vtip a naivita
- dospívání a kulturistika
- herectví a rodinný život
- politika.
Každá etapa života herce, na jehož filmy se ráda dívám opakovaně, slibovala zajímavosti.

coradocat
19.02.2020 5 z 5

Tuto knihu mi doporučili nezávisle čtyři lidé. Jsem živnostník, kulturistika apod. mne nezajímá. Kniha pro mne byla velkým milým překvapením. Nejdřív její velký objem a pak skvělý obsah. Knihu jsem přečetl s velkým nadšením a moc mne bavila. Bylo to pro mne asi největší milé překvapení roku 2019. Za mne mohu opravdu DOPORUČIT. V podstatě to je především o nastavení mysli a velké vášni a vytrvalosti. Za mne RESPECT !!

MartyManCZ
15.01.2020 5 z 5

Bože to je blb :)) Strašně dlouhé vyprávění o dokonalosti jednoho pána který nikdy neudělal chybu a pokud se přeci jen něco špatného stalo, tak kvůli věcem za které přeci nemohl :) Jen nadneseně, ale přesně takový pocit sem z toho celkového vyprávní života měl. Kniha je velmi komplexní, velmi podrobná a pro Arnoldožrouty úplná extáze. Já sice mám jeho filmy rád, ale zkrácená verze by mi asi stačila. Poznal sem taky to, že nebudu jeho sympatizant co se názorů a osobnosti týká. Kniha je rozdělena na tři oblasti a těmi jsou přirozeně kulturistika, film a politika. Osobně sem si nejvíce liboval ve filmu, protože to je mi nejbližší. Literárně se proti tomu asi nedá nic říct, proto 5 hvězd. Opravdu Total Recall

kilometr
30.12.2019 4 z 5

Taky patřím mezi fanoušky Guvernátora.Jen těch věcí kolem politiky tu bylo přes příliš(nebavilo mě to) a vzpomínek kolem kulturistiky a filmu mohlo být klidně více(to mě baví).70%.

Cross88
27.12.2019 5 z 5

Pro me jako fanouska akcnich filmu 80. let a nekoho kdo na jeho filmech vyrostl, povinnost.

tlllk
10.12.2019 4 z 5

Kniha ma príjemne prekvapila. Skôr ako životopis mi to prišlo ako motivačná kniha, myslím že úmyselne vynechal niektoré detaily ohľadne rodičov a brata a naopak trochu príliš sa venoval svojej politickej kariére, kde som mal chvíľami pocit ako na pohovore keď Vám položia otázku "aké sú vaše slabé stránky" a vy ste si to pekne natrénovali ... Ale i napriek tomu kniha nenudila, a ukázala život z tej lepšej strany, taký nemecký Forest Schwarze-Gump.

ijacek.007
10.12.2019 4 z 5

I když jde o relativně dlouhou knihu o jediném člověku a jeho příběhu, tak překvapivě nezačíná nudit. Pomalu totiž posluchač proplouvá životem a měnícími se cíli Arnolda a vždy je co poslouchat. Pro mě byly sice nudné téměř poslední kapitoly popisující politické úspěchy, protože co si budeme nalhávat. Úspěchy politiků většinou zní jako zbytečné vychloubání. Nicméně celkově mě kniha bavila pokud máte rádi podobný styl pak mohu jedině doporučit.

Kachčenka
19.11.2019 5 z 5

Super kniha o člověku, který svou prací na sobě, ve všech směrech, nejen na těle, dosáhl až neuvěřitelných výsledků. Milovala jsem jeho filmy, teď se mu kláním, za jeho život. Určitě má co předat.

iLuciferie
27.09.2019 4 z 5

Musím říct, že mě knížka dost bavila. Arnoldův příběh je opravdu neuvěřitelný. Začátek knihy je velice vtipný, konec (zejména část o politice) už mi přišel zdlouhavý, ale jako celek určitě doporučuji.

Pasadenka
26.08.2019 3 z 5

Je to dlouhá knížka o dlouhém životě jednoho vysokého muže, který hodně posiloval a hodně se prosazoval. A je napsaná příšerně. Nikdo nečeká, že Arnold je spisovatel, od toho mu tam sekunduje jeho spoluautor – ale v tak něčem dlouhém je to tak neskutečně otravné a hloupé. Ve zkratce. Arnold povídá o tom, jak je vše úžasné a skvělé, jak každého miluje a jak je ze všeho nadšený. To by nebylo nic proti ničemu, kdyby to neznělo až příliš pateticky. I když se s někým „nepohodne“, vždy to korektně zakončí, jak je to v pohodě a jak je to úžasný člověk.

Co mě dostávalo do kolen a vyvolávalo ve mně salvy smíchu, tak to bylo jeho objevování světa. Nejdřív mi to přišlo hrozně trapné, no pak mě napadlo, že v době, kdy internet nebyl, kdy informací o všem bylo poskromnu – a navíc angličtina nebyla tak profláklá a mladí lidé, jako byl Arnold, navíc německy mluvící, ji neměli na denním pořádku – to opravdu nebylo snadné. Dnes už by bylo těžké pohledat někoho tak naivního. A právě proto si zaslouží uznání, i když mi přišel jak truhlík.

Trochu mě zarazila jeho chladnokrevnost a kalkul, jak racionálně ke všemu přistupoval. Je to prostě kalkulátor. :D I tato knížka mi přišla jako taková americká sebeprezentace, která se hlavně vyhýbala zaboření do Arnoldova nejhlubšího bahna. Své vyprávění hrál na „upřímnost“, aby jej nikdo nemohl nařknout ze zatajování, ale vše pikantnější pokaždé zazdil. Kupříkladu se neubráním myšlence, že jeho vztah z Marií pro něj nebylo lukrativní. Z toho, jak vykresloval své uvažování nevěřím, že by si nebyl vědom toho, že mu spojení s ní dodá legitimitu a váhu. Neříkám, že to byl hlavní důvod jejich vztahu, ale muselo to tam být. A to nemluvím o jeho utajeném synovi. To chce silné nervy si udržet svou milenku a svého nemanželského syna v domě se svou rodinou. A Marie stále při něm, a hrála svou roli, dokud byl veřejně činnou osobou – i když ní je pořád :).

Líbilo se mi, jak popisoval své působení v politice. Mluvil o svém týmu, přiznával si své neobvyklé praktiky a prodával své úspěchy. I když… V závěru knížky, když svůj život shrnul do několik stran + Arnoldovy rady do života, pořád dokolečka omílal – jak je úžasný a jak se mu vše daří. To bylo nesnesitelné.

Celkově mě knížka bavila. Byla jednoduchá a bavilo mě se něco o Arnoldovi dovědět. Jeho cílevědomost je moc inspirativní. Nicméně, pořád z toho čpělo takové uhlazené povídání a sebepropagace, která konec konců jen odpovídala tomu, co sám o sobě napsal. Určitě by mě zajímal jeho životopis z pohledu druhých lidí. Asi by nebylo vše tak báječné a skvělé. :D

RadkaBort
23.08.2019 5 z 5

Tohle je snad nejvic motivacni kniha, skvele napsana.

4652
08.08.2019 5 z 5

Úžasná knížka, četla se mi naprosto skvěle, navíc pro mě teda byla i dost motivační, ne co se týče kulturistiky, ale strašně se mi líbilo, jakej byl Arnie makáč. Že nedělal jen kulturistiku, ale dělal do realit, do filmu, přestavoval domy. Žádnej lenoch.

Dvorik
05.05.2019 5 z 5

Neskutečná kniha, kde hltáte každou stránku a dozvídáte se stále nové a nové detaily i přesto, že se pokládáte za velkého fanouška. S obavami jsem se přesunul do třetí části politické, kde jsem očekával úpadek rozjeté knihy. Za mě je to ale nejlepší kapitola, kde se odehrává ten největší Arnoldův boj a kulturistický souboj se S. Olivou nebo filmový s Predátorem je proti tomu slabý čajíček.

Berg1
13.12.2018 4 z 5

Jak se z kluka z chudé a trochu zvláštní rodiny stal nejúspěšnější kulturista v historii, nejlépe placený Hollywoodský herec a nakonec úspěšný politik. Pohádka, která se ale opravdu stala - inspirující člověk i příběh.

Yokolobuna
23.11.2018 3 z 5

Uff... tak tohle byl doposud největší knižní projekt. Arnieho životopis jsem četl několik let (i když bezmála polovinu v roce 2015 a druhou necelou půlku letos, zbytek po částech v mezičase). Bylo to úmorné a Arnoldovi to v mých očích udělalo nefalšovanou medvědí službu, kdy se postupně z jednoho z mých nejoblíbenějších (nejen) herců trochu propadl. Vadil mi totiž místy neuvěřitelně nabubřelý způsob vyjadřování. Nechápejte mě špatně, Arnold je bezesporu pozoruhodný člověk, který toho spoustu dokázal, ale obdivem by ho měl zahrnovat fanoušek – ne on sám. Arnold svým se často sebestředným pojetím vykresluje jako ředitel zeměkoule a naprostý všeuměl a já jen čekal, kdy prohlásí, že založil Avengers. Jako neskutečný borec se prezentuje i v odvětvích, kde to skutečně není na místě. Byl jsem zvědavý na jeho herecké prvotiny jako Zůstaň hladový, kde už podle svého uvážení začal obstojně hrát... pokud jste neviděli, svým "výkonem" by hravě zapadl do ultrasraček jako Ordinačka. A to byl jen jeden z příkladů, samochvála je bohužel alespoň v nějaké míře zastoupená ve skoro každé z třicítky kapitol. I v politické kariéře je vždy Arnoldův přístup ten nejlepší, nejrozumnější a ostatní jsou jen překážky. Na druhou stranu je zjevné, že mamutí ego, je tím, co z rakouského klučíka udělalo ultimátní megastár a i já bych mu byl ochotný lecco odpustit. To, že je někdo namyšlený, ještě neznamená, že nemůže být dobrým člověkem, což by na Arnolda celkem sedělo. Samotná kniha je poté psána možná až trochu moc jednoduchým stylem, Arnold prostě není spisovatel. Díky tomu lehce stane zejména v pasáží, kdy valí jedno neznámé jméno za druhým, problém ve čtení pokračovat a necelých šest stovek stránek se protáhne klidně na několik let. Přes všechna jedovatá slova, co jsem vypsal výše však nelze upřít, že Arnie je skutečně zajímavá osobnost, která dokázala mnohé a díky tomu dává sepsání jejího životopisu smysl... v případě Total Recallu by to ale chtělo více pokory. Velice povedeným doplněním jsou fotografie a je třeba přiznat, že některé perličky ať už ze světa kulturistiky, šoubyznysu či politiky jsou skutečně zábavné. Zkráceně? Fantastický životní příběh neskutečnýho řízka, který se po většinu knihy ale nejvíce obdivuje sám.

Opatov
29.09.2018 5 z 5

Velmi prijemne prekvapeni. Pozitivni, vtipny zivotopis. Trochu jsem si pozmenila nazor. V zivote nedostal nic zadarmo a za jeho uspechy je obrovsky kus prace a obrovska motivace. A asi taky kus stesti. Moc jsem se pobavila.