Toman a lesní panna

Toman a lesní panna https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439524/mid_toman-a-lesni-panna-mZa-439524.jpg 4 79 14

Během svatojánské noci jede Toman na koni za svou dívkou do nedaleké hájovny. Jeho sestra ho od této cesty zrazuje, protože je velmi nebezpečná. Zvláště ho varuje před tajemnou doubravou, kterou ovládají zlé síly. Proto se jí Toman raději oklikou vyhne. V myslivně se však dočká nemilého překvapení, neboť jeho milá slaví zásnuby s novým nápadníkem. Zklamaný Toman pak neuposlechne sestřina varování a vrací se domů doubravou, kde se setká s krásnou, leč pro něho osudnou lesní pannou..... celý text

Akléda_
28.02.2024 3 z 5

Přečteno jen z důvodu nutnosti znalosti na seminář do školy, ale bylo to jedno ze čtení které mi nevadilo si přečíst. Jo, má to sice 14 stránek a zabralo mi to fakt málo času, ale stejně. I u krátké věci se dá trápit fakt dlouho když mě nebaví, proto jsem ráda, že se to tady nestalo. Příběh je jednoduchý na pochopení, i přes rýmy, díky kterým se to dobře čte. Konec není moc veselý, ale to mi vůbec nevadí. Jen mám stejně jako u skoro každé četby z devatenáctého století problém s moc rychlým koncem. Přečtení nelituji, sice nevím na jak dlouho mi tohle uvízne v paměti, ale pro rozšíření obzorů to bylo fajn.

mataaskorice
06.02.2024 3 z 5

Básnický minipříběh s tragickým závěrem. Pro přehled vývoje naší literatury je dobré si připomenout, jinak mi motiv i zpracování přijdou zkrátka vyžilé a bohužel ani nostalgii a romantické zachvění po starých časech a naší slovesnosti nepřinášející.

p.stranska
28.07.2023 4 z 5

Báseň je krásná, ale krátká, když je nejvíc napínavá, končí... Chtěla bych vědět, jak to bylo s Tomanem dál.

Hanka_Bohmova
06.06.2023

Pamatuju si z dětství i s ilustracemi, přišlo mi to tehdy strašidelné. Dneska jsme k tomu s dcerou poslouchaly Fibichovo zhudebnění.

Kontryhelka
22.01.2022 5 z 5

Toman a lesní panna je vynikající báseň, na kterou si vždy ráda jednou za čas nějakou tu chvilku najdu. Vždycky se mi verše líbily a krásně se četly.

Leona333
13.03.2021 5 z 5

Mám doma tuto knihu - báseň ve svazku druhého vydání z roku 1924. S obrázky od Adolfa Kašpara, toto skvostné dílo Františka Ladislava Čelakovského, ještě více emočně umocňují...

Slunce vyšlo nad horu,
skáče koník do dvoru,
smutně hrabe podkovou,
řehce zprávu nedobrou.
Sestra k oknu přiskočila
a rukama zalomila:
,,Bratře můj, bratříčku můj!
Kde skonal jsi život svůj!"

AlčaH
04.01.2021 3 z 5

Rozšiřuji si obzory v oblasti poezie a tak tato báseň, představující první českou umělou baladu, nemohla uniknout mé pozornosti. Byla napsaná pěkně a srozumitelně, navíc byla doplněna o moc pěkné ilustrace. Líbila se mi, jsem ráda, že jsem si ji přečetla, ale vyloženě hluboký dojem ve mně nezanechala. Možná ale zkusím celou sbírku Ohlas písní českých. ☺️

Ronnie68
05.11.2020 4 z 5

krásná báseň

LivN
29.03.2020 3 z 5

Moc pěkně napsané i ilustrace hezké.

Gweny
04.06.2019 3 z 5

Smutná a tesklivá báseň. Děj je tu snadno pochopitelný, nicméně mě dílo nijak extra nenadchlo.

Peleus
07.05.2019 3 z 5

Informační brožura varující před nebezpečím nabírání stopařek pochybného vzezření na opuštěných místech stran běžného silničního provozu!

Srozumitelnost: 4/5
Uvěřitelnost modelové situace: 3/5
Grafická část: 3/5

ferda16
23.11.2017 3 z 5

Povinná četba ve škole. Jinak bych určitě nečetla, ale když se kouknete na Básníky, jak si s dílem studenti pohráli, tak se dodnes usmívám :)

TessDragon
19.04.2014 3 z 5

Přečteno ve škole. Smutná, tragická báseň. Nic víc, nic míň.

vejik
25.03.2013 5 z 5

Nejkrásnější Čelakovského báseň, nepopsatelná, tajemná atmosféra, prostě skvělé dílo...