Toman a lesní panna

Toman a lesní panna https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141485/toman-a-lesni-panna-141485.jpg 4 79 14

Báseň pojednává o únosu Tomana Lesní pannou. Lesní panna je ve skutečnosti víla. Motiv únosu člověka vílami nebo rusalkami do jejich říše lze dohledat v mnoha evropských příbězích, objevuje se u severských Germánů, stejně jako u Keltů.

Akléda_
28.02.2024 3 z 5

Přečteno jen z důvodu nutnosti znalosti na seminář do školy, ale bylo to jedno ze čtení které mi nevadilo si přečíst. Jo, má to sice 14 stránek a zabralo mi to fakt málo času, ale stejně. I u krátké věci se dá trápit fakt dlouho když mě nebaví, proto jsem ráda, že se to tady nestalo. Příběh je jednoduchý na pochopení, i přes rýmy, díky kterým se to dobře čte. Konec není moc veselý, ale to mi vůbec nevadí. Jen mám stejně jako u skoro každé četby z devatenáctého století problém s moc rychlým koncem. Přečtení nelituji, sice nevím na jak dlouho mi tohle uvízne v paměti, ale pro rozšíření obzorů to bylo fajn.

mataaskorice
06.02.2024 3 z 5

Básnický minipříběh s tragickým závěrem. Pro přehled vývoje naší literatury je dobré si připomenout, jinak mi motiv i zpracování přijdou zkrátka vyžilé a bohužel ani nostalgii a romantické zachvění po starých časech a naší slovesnosti nepřinášející.

p.stranska
28.07.2023 4 z 5

Báseň je krásná, ale krátká, když je nejvíc napínavá, končí... Chtěla bych vědět, jak to bylo s Tomanem dál.

Hanka_Bohmova
06.06.2023

Pamatuju si z dětství i s ilustracemi, přišlo mi to tehdy strašidelné. Dneska jsme k tomu s dcerou poslouchaly Fibichovo zhudebnění.

Kontryhelka
22.01.2022 5 z 5

Toman a lesní panna je vynikající báseň, na kterou si vždy ráda jednou za čas nějakou tu chvilku najdu. Vždycky se mi verše líbily a krásně se četly.

Leona333
13.03.2021 5 z 5

Mám doma tuto knihu - báseň ve svazku druhého vydání z roku 1924. S obrázky od Adolfa Kašpara, toto skvostné dílo Františka Ladislava Čelakovského, ještě více emočně umocňují...

Slunce vyšlo nad horu,
skáče koník do dvoru,
smutně hrabe podkovou,
řehce zprávu nedobrou.
Sestra k oknu přiskočila
a rukama zalomila:
,,Bratře můj, bratříčku můj!
Kde skonal jsi život svůj!"

AlčaH
04.01.2021 3 z 5

Rozšiřuji si obzory v oblasti poezie a tak tato báseň, představující první českou umělou baladu, nemohla uniknout mé pozornosti. Byla napsaná pěkně a srozumitelně, navíc byla doplněna o moc pěkné ilustrace. Líbila se mi, jsem ráda, že jsem si ji přečetla, ale vyloženě hluboký dojem ve mně nezanechala. Možná ale zkusím celou sbírku Ohlas písní českých. ☺️

Ronnie68
05.11.2020 4 z 5

krásná báseň

LivN
29.03.2020 3 z 5

Moc pěkně napsané i ilustrace hezké.

Gweny
04.06.2019 3 z 5

Smutná a tesklivá báseň. Děj je tu snadno pochopitelný, nicméně mě dílo nijak extra nenadchlo.

Peleus
07.05.2019 3 z 5

Informační brožura varující před nebezpečím nabírání stopařek pochybného vzezření na opuštěných místech stran běžného silničního provozu!

Srozumitelnost: 4/5
Uvěřitelnost modelové situace: 3/5
Grafická část: 3/5

ferda16
23.11.2017 3 z 5

Povinná četba ve škole. Jinak bych určitě nečetla, ale když se kouknete na Básníky, jak si s dílem studenti pohráli, tak se dodnes usmívám :)

TessDragon
19.04.2014 3 z 5

Přečteno ve škole. Smutná, tragická báseň. Nic víc, nic míň.

vejik
25.03.2013 5 z 5

Nejkrásnější Čelakovského báseň, nepopsatelná, tajemná atmosféra, prostě skvělé dílo...