Klíč 17

Klíč 17 https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399406/bmid_klic-17-FG0-399406.jpg 4 105 29

Tom Babylon série

V kupoli berlínské katedrály visí roztrhaná mrtvola s černými křídly: je to prominentní kazatelka dr. Brigitte Rissová. Kolem krku má zavěšený klíč. V rukojeti je vyraženo číslo 17. Tom Babylon z LKA chce případ získat za každou cenu - s tímto klíčem totiž před mnoha lety zmizela jeho malá sestra Viola. Sám tom se ale v rámci pátrání stává kontroverzní osobou - psycholožka Sita Johannová si brzy klade otázku, kdo toho v případě více skrývá: Tom, anebo tajemný vrah?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Vendeta

Schlüssel 17 , 2018

Sixtinka144
28.02.2024 2 z 5

Já tady budu lehce vybočovat z řady recenzí u této knihy, ale za mě je tohle podprůměrná detektivka, kterých už jsem četla tucty. Největší problém, který jsem s knihou měla je čtivost. Přišlo mi to zdlouhavé, nikam nás kapitoly moc neposunuly, a i když má kniha moc hezky rozdělené kapitolky, vůbec mi to v tomto případě nepomohlo. Co jediné mohu pochválit jsou kapitoly z minulosti, ze kterých jsem alespoň něco pochytila a zajímalo mě, jak to vlastně tehdy bylo, jenom kvůli nim. Možná je to tím, že jsem Thrillery moc přecpaná a už očekávám nějaká skvělé plottwisty a úžasné zvraty celou knihu, což se tady vůbec neděje, ale opravdu mi toto dílo nesedlo a nemohu ho doporučit. Do druhého dílu, i když má mnohem lepší recenze, se rozhodně neplánuji pustit.

Margerite
07.11.2023 3 z 5

Docela zajímavý rozjezd, trošku utahaný střed a nakonec ne moc věrohodné vysvětlení, proč vlastně byla úvodní vražda taková, jaká byla. Za mě nejspíš proto, aby knížka přilákala čtenáře. Poslední roky se ve světě krimi a thrilleru přímo soutěží o nejbrutálnější a nejnechutnější vraždu. K tomu se přidává poměrně špatný překlad, protože použít v jedné větě hovorovou koncovku a k tomu jmenný tvar přídavného jména je na mě už fakt moc. A nebylo to jen jednou a nebylo to jen tohle. Kdo dnes říká "proklatě"? Ve vypjatých scénách to bylo spíš k smíchu. Takže závěr: neurazí, nenadchne, jako hooodně odpočinkové čtení ano, ale do druhého dílu nepůjdu.

Peťulka3
08.08.2023 5 z 5

Super příběh. Napínavé,propletené. Troufám si říct, že to bude jedna z těch top sérií.

stanislav0373
26.07.2023 5 z 5

Tak tohle mi opravdu sedlo. Konec byl sice trošku komplikovaný, nicméně musím vyzdvihnout čtivost, dialogy a tajemnost hlavních postav. Nádherně dávkovaný příběh, relativně zvláštní prostředí i pozadí a jemné, ač vtíravé napětí jdou ruku v ruce se zvraty a postupně vyplouvajícími informacemi. A opět jsem rád, že mám druhý díl v knihovně, protože chci vědět, jak to dopadne...

MirkaProk
11.09.2022 5 z 5

Kniha se mi líbila. Čtivě napsáno. Určitě si přečtu další díl.

netopýrek1985
17.04.2022 4 z 5

Taky docela zajímavý konec. Mám teda už další díl. By mě zajímalo jak to dopadne s Viv s Tonyho ho sestrou

ZuzanaZ83
29.03.2022 3 z 5

Tom Babylon je policista. Jednoho dne je objevena brutálně zavražděná farářka, která má na krku klíč s číslem 17. Tento klíč má spojitost se zmizením jeho tehdy desetileté sestry Violy. V ohrožení jsou tak i jeho přátelé.

Na mě podivně utahaný a nepřehledný příběh, postrádala jsem tu potřebu otáčet stránky, abych zjistila, co bude dál. Druhý díl mám v knihovně, ale ještě si tam počká....

Majuš333
21.03.2022 3 z 5

Mám trošičku zmiešané pocity z tejto knihy. Autorov štýl písania mi veľmi nesadol, čo spôsobilo, že som sa občas strácala v deji...
Čítalo sa to síce dobre, ale na záver som mala viac otázok ako odpovedí... A aj keď mi otvorené konce nevadia, tu toho zostalo otvoreného až moc... Keby autor nechal pootvorené len okienko s Violou, tak ok, ale "okná zostali otvorené dokorán snáď na celom baráku"...

Kubajzz
29.11.2021 4 z 5

Na knížku jsem narazil náhodou a rozhodně doporučuji. Napínavá, čtivá, určitě si přečtu další ze série.

iveta3689
01.10.2021 3 z 5

Autor má zvláštní styl vyprávění, úplně mi nesedl. Nakousne nějakou historku nebo situaci a nedokončí ji. Asi by to mělo udržovat napětí, u mě to vedlo k tomu, že mi děj připadal zmatený. Jsou se zde obvyklá klišé s detektivem, který má osobní problémy s partnerkou, s drogami nebo alkoholem, pronásleduje ho minulost, pátrá na vlastní pěst. Ale abych nebyla tak negativní, kniha není špatná, je jen tuctová. Další ze série si přečtu, jen nebudu čekat nic velkolepého.

85098211
20.09.2021 5 z 5

Občas se mi stává, že vysoko hodnocené knihy (v červených barvách) mne zklamou a zase ty, které jsou zde zbarvené modře, mne doslova příjemně překvapí. Tak tomu bylo i u této knihy, kterou jsem poslouchala jako audio v jazyce originálu. Příběh, ve kterém se seznamujeme s Tomem a Sitou, je navýsost zajímavý a napínavý už od prvních stránek. A oba tito protagonisté jsou sympatičtí, i když se v tomto případu setkávají úplně poprvé a chvíli si na sebe musí zvykat. Kniha se odehrává ve dvou časových rovinách, v roce 1998 a v současnosti v září 2017. A nejde jen o záhadný klíč s číslem 17, který se jednou objeví, aby podruhé mohl zase zmizet ;-) - a který je pojítkem u všech vražd, ke kterým zde dojde. Kromě toho se podíváme do psychiatrické kliniky, kde je držena a (prý) léčena záhadná Klárka, o které nikdo pořádně nic neví. A kde vedoucí lékař skrývá nejedno temné tajemství... Při vyšetřování se nakonec všechno propojí a nejen Tom se ocitne v ohrožení života. Závěr knihy je jedna velká jízda a zároveň je příslibem pokračování. Za sebe musím přiznat, že jsem se nenudila ani na okamžik, případ se mi líbil, přestože téma asi nemusí sednout každému. Dávám tedy zasloužených pět hvězdiček a na další setkání s Tomem a Sitou se budu časem určitě moc těšit! :-)

Hall3006
18.08.2021 5 z 5

První případ Toma Babylóna nebyl žádný tuctový zločin, ale pořádně promyšlený akt pomsty za zločiny táhnoucí se do minulosti až za Zeď. Berlínskou zeď. NDR a tajné programy pro nepohodlné režimu, které po pádu režimu jeho strůjci nechtěli zastavit. Napínavý a chvílemi temný thriller vás nepustí dokud nedočtete epilog.

Artep25
24.07.2021 4 z 5

Četla se dobře ,ale chvílemi jsem se v tom ztrácela .Tak trochu chaotický thriller řekla bych ..

Julinka679
04.07.2021 3 z 5

Klíč 17 je prvním případem Toma Babylona, kterému asistuje sympatická psycholožka Sita Johannsová a která je ze začátku zároveň Tomovi trnem v oku.
Kniha je vcelku čtivá, nechybí místy i napětí ale za mě to je bohužel průměr. Četla jsem mnohem lepší detektivky/thrillery, u kterých jsem knihu nemohla odložit protože jsem potřebovala vědět, co bude dál. U této knihy se mi to nestalo, pravděpodobně z toho důvodu, že se ohledně hledání pachatele příliš neděje a tak je dle mého kniha zbytečně natahována.
Děj z pohledu ostatních postav, jako je např. Friederika bych klidně oželela, možná se autor spíše měl vydat cestou Tom - Sita a pohled ostatních postav vypustit.
Abych knihu příliš nehanila - jedná se o dobrý thriller/detektivku z berlínského prostředí, odhalení pachatele až na konci děje dobře zapadlo a i přes kostrbaté části knihy jsem zvědavá jak Tom bude v dalším případu pokračovat.

Nejedná se o nejlepší detektivku/thriller, na druhou stranu má kniha hodně co nabídnout a věřím, že své fanoušky si najde. Za mě průměr, tedy 3* :-)

Bee240
01.07.2021 4 z 5

Tato kniha je první díl ze série o Tomu Babylonovi takže se zde seznámíme s příběhem Toma a jeho démony které si sebou nese od dob co zmizela jeho malá sestra s tajemným klíčem.
V knize je několik pohledů na příběh - Jako hlavní je pohled Toma z dob kdy byl ještě mladý kluk a velký nález klíče s číslem 17 . Tato dějová linka mě bavila a líbilo se mi jak se minulost vysvětluje pod děsivými událostmi přítomnosti. Ale přišlo mi že je to někdy až moc přitažené za vlasy...některé události byli opravdu dost za hranou uvěřitelnosti, ale zase odehráli se v NDR a v tu dobu se dělo spousta divných věcí. Také nevím zda byl záměr že některé věci nebyli úplně vysvětleny, ale na konci mi chybělo pár informací k tomu abych považovala případ s klíčem za uzavřený.
Jak jsem již zmínila příběh mladého Toma se prolíná se současností, tedy s vyšetřováním brutální vraždy kde se opět objeví onen klíč - a od této první vraždy to jde od desíti k pěti a následně je zabito více lidí. Opravdu mě velmi zajímalo co ten klíč znamená...proč zrovna číslo 17 ... odpověď jsem dostala a vůbec se mi nelíbila...měla jsem husinu z představy že se dělo něco takového a hlavně když se jedná o malé děti.
Další z hlavních postav je psycholožka Sita, která se připojí k policii aby jim pomohla. Sita má taky spoustu démonů a podle mého by si její příběh zasloužil více rozebrat - některé okolnosti v jejím životě by mě zajímaly. Je přidělena k Tomovi takže tito dva hrají hlavní prim v celém příběhu co se týče strany zákona.
Máme tu také pohled z psychiatrické léčebny - toto je velmi důležitá část a díky mladé ošetřovatelce Friderice a pacientce Kláře se dozvíme spoustu důležitého. Jak jde případ a vyšetřování dál zjistíme že je do toho zapleteno velké množství lidí a každý má svá tajemství a většinou nejsou hezká.
Kniha má přes 400 stran, ale kdyby se vypustilo cca 100 stran vůbec by to nevadilo. Ze začátku to šlo velmi dobře a příběh byl napsaný poutavě a napínavě....jenže po nějaké době už tam bylo moc postav a bylo to lehce zamotané...také se to trochu vleklo a přišlo mi že se příběh už moc opakuje. Naštěstí posledních několik kapitol byl skvělý a knihu to zachránilo a naštěstí bylo vše vysvětleno dost jasně - tedy skoro všechno. Jak jsem již zmínila mě tam některé informace chyběli proto dávám knize čtyři hvězdy.

Lavender756
11.02.2021 3 z 5

Ze začátku jsem byla velice příjemně překvapená, Tom i Sita zaujali, příběh měl spád a byl napínavý. Konec mě ale naopak zklamal, v dalších postavách jsem se ztrácela, protože ničím neupoutaji, a příběh byl čím dál víc rozvlekly a plytký. Nakonec musím hodnotit jako slabší průměr.

elena2054
08.01.2021 odpad!

(SPOILER) Mé dojmy z knihy jsou takové, že nic horšího jsem nečetla.
Chyby v textu, chyba v nadpisu kapitoly (místo 10.7. napsáno 10.6.), což ovlivňuje vnímání děje. Nesmyslně dialogy s častým *hmm* (odpověď *hmm*).
Policajti se chovají a jednají tak, že ve skutečnosti by už po pár stránkách seděli v base, a ne že by vyšetřovali dál.
Nevysvětlení děje a toho, kde vzal pachatel takovou sílu, jak přemluvil oběti, aby se nechali zabít, proč byl tak brutální, kdo a jak ukradl klíč z vraždy v dómu, kdo, jak a proč vytáhl první mrtvolu v pletivu z řeky, jak může polda legálně používat zbraň, která pochází z Ruska, jak mohli dva kluci dostat nakládačku, poté toho násilníka zabít, navždy o tom pomlčet a následně se stát policajtem, aniž by se na cokoliv přišlo, a mnoho a mnoho dalších nesmyslů, které jsem během čtení musela strávit.
Z mého pohledu naprosto zbytečná kniha a můj první udělený odpad. Nic horšího jsem nečetla.
Naprosto nechápu, co se může čtenáři na této knize líbit.

michterhel
07.01.2021 3 z 5

Zajímavý příběh, i zpracování poutavé, ale přece mi v knížce něco vadilo. A to, že závěr mi přinesl víc otázek, než odpovědí. Chápu otevřený konec, ale přesto mi připadal takový nějaký useknutý a uspěchaný. Vůbec jsem nepochopil, proč pachatel farářku zlikvidoval tak brutálním a hlavně pro něj náročným způsobem? Aha, asi kvůli čtivosti.

Zmitko.m
01.08.2020 5 z 5

Parádní kniha, nemohl jsem se od ní odtrhnout a přečetl jsem ji poměrně rychle. Děj měl spád a příběh měl fakt myšlenku. Fakt super napínavá kniha.. Musím říci, že jak Tom našel Joshe, pak něco cinkne o zem a zezadu se ozve: "Ten je tvůj, Tome, jen si ho vezmi", to je podle mne nejmrazivější věta v knize..

Katania
29.06.2020 4 z 5

Moc povedené, já byla spokojená !

detektivní a krimi romány psychiatrické léčebny thrillery německé romány

Marc Raabe
německá, 1968