To najlepšie v živote

To najlepšie v živote https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474763/bmid_to-najlepsie-v-zivote-MEy-474763.jpg 4 280 78

Viacgeneračný román o štyroch dcérach, ktoré ľahkovážne rozdúchavajú starú rivalitu, a jednom dávno pochovanom tajomstve. Keď sa Marilyn a David v sedemdesiatych rokoch do seba zaľúbia, žijú v blaženej nevedomosti. Netušia, čo všetko ich čaká. O mnoho rokov prežívajú ich dospelé, celkom rozdielne dcéry ťažké časy. Wendy ovdovela veľmi mladá a útechu hľadá v alkohole a u mladších mužov. Violet je právnička, ale zostala doma s dvoma malými deťmi, trpí úzkosťou a pochybuje o sebe. Liza je neurotička, čerstvo vymenovaná za profesorku. Neplánované tehotenstvo ju nepríjemne zaskočí a ona váha, či dieťa vôbec chce. Grace je najmladšia dcéra, ktorá žije v klamstve a nikto z rodiny to netuší. Na scéne sa napokon vynorí Jonah Bendt, chlapec, ktorého sa pred pätnástimi rokmi vzdala jedna zo sestier, a postupne sa nám odkryje pestrá minulosť rodiny Sorensonovcov, roky poznačené dospievaním detí, zatrpknutosťou, ale aj chvíľami radosti, vďaka ktorým život stojí za to.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

The Most Fun We Ever Had , 2019

eva3992
12.09.2021 3 z 5

Otevírá se před Vámi příběh rodiny Sorensonových. Manželé Marilyn a David, kteří na všechny kolem působí jako nejšťastnější pár bez jediné chybičky. A jejich čtyři dcery. Každá je jiná, každá bojuje se svým životem. Někdy se navzájem milují, jindy nesnáší. A každý z rodiny se musí vyrovnat s tajemstvím, které se dostane na povrch.

V knize nás čeká jeden rok početné rodiny z pohledu různých vypravěčů a do toho se dozvídáme informace z minulosti, které nám postupně odhalují různá tajemství a objasňují některé životní momenty.

Když jsem si přečetla anotaci a tolik komentářů plných chvály, tak jsem byla přesvědčená, že je to kniha přesně pro mě. Mám ráda knihy o životě a ze života plné emocí. Mám ráda zajímavé a komplikované rodinné vztahy, ale bohužel, tahle kniha mě nezaujala a její čtení pro mě bylo náročné.

Myslím, že mým zásadním problémem bylo, že mi byly postavy nesympatické, já si k nim nedokázala najít cestu a v podstatě mě jen všichni štvali. Možná i díky tomu, jsem si nebyla schopná zapamatovat jména jednotlivých postav a poprvé jsem si při čtení postavy vypsala, abych věděla, o kom zrovna čtu. A to mi trvalo skoro až do poloviny knihy.

Některé problémy mi přišly až moc neskutečné, nereálné a někdy i trapné. Celkově mě to nebavilo a do čtení jsem se musela nutit. Ač jsou v knize probírána vážná a hodně citlivá témata, tak mě to nechávalo úplně chladnou. Nakonec (zhruba sto stran před koncem) mě jedno téma zasáhlo, ale na to, že má knížka přes pět set stran, je to opravdu málo.

Knihu úplně nezatracuji, o tématech, která se v knize řeší, čtu ráda a věřím, že pokud Vám sednou postavy, tak si čtení užijete. Já se do příběhu nedokázala ponořit a prožít ho.

aralka
06.09.2021 5 z 5

Neuvěřitelný, že toto je prvotina autorky!! Román je tak říkajíc "nadupaný", tedy hodně obsáhlý a velmi obratně napsaný, je to ten druh knihy, kdy je čtenáři předkládána postupně jakási mozaika, ze které si celý příběh sám poskládá, všechny informace a životní peripetie postav se dozvídáme napřeskáčku, ale všechna bílá místa se nakonec vyplní. Tato struktura románu je velmi chytlavá a ponouká čtenáře, aby pokračoval ve čtení dál a rozkryl další tajemství a nejasnosti. Rodiče, jejich čtyři dcery, každá povahově jiná s jiným přístupem k životu, dále jejich partneři a děti, kombinace vzájemných vztahů, náklonosti a žárlivosti, starých křivd a tajemství, důraz je kladen na psychologii postav. Mě osobně nejvíc fascinoval vztah hlavních hrdinů manželů Sorensonových, protože mi hodně v určitých směrech připomínal mé vlastní rodiče. Senzačně a trefně to shrnula Wendy, moje oblíbená postava z románu, takto: "Všechny jsme emocionálně zabržděné, protože se s tátou milujete víc, než milujete nás".
Nemít knihu půjčenou z knihovny, tak bych se asi nerozpakovala zaškrtávat si věty, které mě v románu zaujaly a bylo jich opravdu hodně. Do života jsme nějak vybaveni už od dětství a prostředí, ve kterém jsme byli vychováváni nás ovlivňuje celý život, ať chceme či nechceme, neseme si to v sobě a podle toho pak přistupujeme i životním trablům, které nás potkají. V tomto románu je tolik témat a životních osudů, že každý si tam určitě najde něco, co ho zaujme, z čeho se poučí a dokonce ho to donutí podívat se na svoje problémy s nadhledem.
"Nemusíte vždy udělat to, co od vás čekají druzí."

mekkejla
02.09.2021 4 z 5

Miluju propletené příběhy velkých rodin a postupné rozkrývání minulosti, díky kterému můžu pochopit chování jednotlivých postav. To jsem si v této knize užila opravdu naplno.

Kni-holka
02.09.2021 5 z 5

Skvělá kniha, která mě dostala hned od první stránky. Zapomeňte na přeslazenou romantiku! Naopak je to svěžím stylem napsaný román o manželích Davidovi a Marylin a jejich dcerách - emocionálně nevyrovnané Wendy, úzkostlivě puntičkářské Violet, lehkovážně paličaté Lize a maličké nesebevědomé Grace. Tyto rozdílné osoby spojí jedno velké tajemství a s výhledy do minulosti se dozvídáme vše o jejich povahách a životě.
Dozvíme se, že i rodiče mají pochyby o svých schopnostech. Že i děti mají pocit, že jsou zodpovědné za štěstí rodičů. Že v manželství jsou chvíle, kdy chceme udělat něco prostě jen proto, že si to náš partner nepřeje. Že na lásku není vzorec. Že problémy prostě jsou a člověk se na ně musí podívat z dálky a říct si, zda to za ty hádky stojí. Že mateřství je někdy ta nejosamělejší věc na světě a těhotenství člověka izoluje. Že smyslem mít rodinu jsou ty prchavé chvilky absolutního štěstí - Stockholmský syndrom - i když to bolí, vracíme se a chceme ještě. Že je potřeba najít partnera, pro kterého jsme ti nejdůležitější na světě. Že není důvod se spokojit s někým, kdo do nás není blázen. Že občas je dost těžké být člověkem na tomto světě. A že svět skoro nikdy není takový, jaký ho chceme a úspěchem je najít si v něm své místo.

Mandlevest
27.08.2021 5 z 5

Skvělá kniha, nevěřila jsem, že je to prvotina autorky. Na druhou stranu, Claire Lombardo pracovala , jak jsem se dočetla, v sociálních službách a je to znát, lidskou duši má načtenou znamenitě. Když k tomu přidáte obrovský talent vypravěče, kterým disponuje (a zde musím zmínit opravdu výtečný překlad Lenky Faltejskové, který má na celkovém vyznění knihy velký podíl), dostane se Vám nevšedního zážitku. Velkou romantiku ale nečekejte, život je zde popsán spíše dle mnou vypůjčeného citátu, že život není to, co chceme, ale to, co máme (a vydržíme), ale s velkou láskou a respektem k člověku i s jeho chybami a neochvějnou vírou v sílu rodiny. Marilyn, Davide, Wendy, Violet, Lizo, Grace a Jonahu, všechny jsem si Vás zamilovala a s napětím, radostí i bolestí sledovala Vaše osudy. Jedna z nejlepších knih, co jsem letos přečetla, moudrá a laskavá. A proto posílám velké doporučení.

raty
23.08.2021 4 z 5

Tak dočteno. Hodnotím s mírnými rozpaky. Příběh bohužel nenaplnil vysoké očekávání, které jsem od něho měla. Autorka poctivě a čtivě zpracovala příběh rodiny se čtyřmi dospělými dcerami. Každá je jiná, každá má své starosti a svá tajemství. V hodnocení se nejvíce přikláním k mé oblíbené uživatelce 85098211. Postavy z tohoto románu se mi pod kůži nezadřely. Snad příště.

Anna 13
16.08.2021 5 z 5

Absolutně nerozumím tomu, jak tohle dokázala...

Claire Lombardo je žena, která navzdory svému mládí a pravděpodobné bezdětnosti, napsala román, který jako by vzešel z pera staré moudré ženy protřelé životem; zasloužilé matky a vytrvalé manželky. Píše o životě, jako by ho již prožila a poznala veškeré jeho taje, krásy a bolesti. Neuvěřitelně syrově a (pokud to mohu posoudit) realisticky popisuje mateřství. Všechny jeho možné podoby a odchylky. Mnohaleté manželství postavila na tom nejsilnějším - na lásce. O níž je také celá její kniha.

Román NEJHEZČÍ DNY NAŠICH ŽIVOTŮ jsem četla celý týden. Místy se zatajeným dechem.
Prožívala jsem tu dokonale nedokonalou rodinu, jako by byla má vlastní. Často s kapesníkem v ruce.
Celý příběh září láskou Davida a Marilyn - nejhřejivějšího páru, o kterém kdy budete číst. Již o něco temnějšími tóny vybarvuje autorka příběhy jejich čtyř dcer... Wendy, Violet, Liz a Grace. Ženy, které na začátku nebylo snadné pochopit, jsem na poslední stránce opouštěla jako své přítelkyně, které znám skrz naskrz - každou obdivujíc.

Rodina Sorensonových mi bude strašně, bytostně chybět. Jejich dům, jejich kuchyně, jejich starý nemocný jinan. Všechny ty děti a ta láska a ten svět... Ten ryzí život ubíhající pod taktovkou Claire Lombardo příliš rychle...

Tak, jak jen příběh lze milovat... Tak miluji NEJHEZČÍ DNY...

MilackovaN
09.08.2021 5 z 5

Velmi zajímavá kniha. Z počátku jsem měla problém se orientovat kdo je kdo, ale jakmile jsem se začetla, četla jsem jedním dechem.

Runinka
25.07.2021 4 z 5

Jak jsem se zorientovala v postavách,tak už se to začalo pěkně rozjíždět.

xxbarbarelaxx
23.07.2021 5 z 5

Tak tato kniha mě naprosto dostala. Četla jsem doslova jedním dechem. Těším se, až autorka vydá nějakou další knihu. Román o životě jedné rodiny v průběhu několika let byl naprosto skvěle zpracován. Je tam několik radostných okamžiků, ale jsou tam i ty smutné - což je prostě život. Doporučuji.

zuzana2599
21.07.2021 5 z 5

Nejhezčí dny našich životů je působivé a inteligentní čtení. Literární debut tak mladé autorky je vyzrálým, hutným a emocionálně propracovaným dílem ! Barvitá rodinná sága rodiny Sorensonových ! Chvíle strávené čtením tohoto obsáhlého románu jsem si užívala a vychutnávala, moc se mi líbil a již teď se těším na další počin této autorky.
Oceňuji i krásnou originální obálku, ta těšila mé oči a samotný příběh byl zase potěchou mé duši !

markej
08.07.2021 5 z 5

Krásná kniha s krásnou obálkou. Pětisetstránkový román přibližuje život manželů Marylin a Davida a jejich čtyř dcer Wendy, Violet, Lizy a Grace. Všichni mají samozřejmě nějaké tajemství (někdy i skutečně velké a skoro až šokující), všichni si v sobě nesou nějakou tu křivdu, nějaký ten smutek. Manželství rodičů se zdá být naprosto idylické (a většinu času takové skutečně je), ovšem pro dcery je paradoxně zdrojem frustrace, že ony takový vztah nikdy mít nebudou. Kniha nese velké poselství, že ačkoli vás rodina dokáže i dost psychicky zdeptat, zároveň vás taky umí neuvěřitelně podržet a že rodinné vazby nejdou jen tak lehce zahodit a zrušit, krev holt není voda...

Kaja1
27.06.2021 4 z 5

Chvíli mi trvalo než jsem se začetla, ale potom to už docela šlo. Některé chování dcer, které vyrostly v láskyplné rodině, mě překvapilo. Ale ve vlastní rodině nikdo není prorokem.

85098211
27.06.2021 3 z 5

Jsem velice zklamaná a také trochu smutná z toho, že zde půjdu proti proudu hodnocení mými oblíbenými (Šánka a Dela111). Přitom jsem si knihu vybrala právě na základě jejich komentářů. Poslouchala jsem ji jako audio v němčině a bohužel se mi moc nelíbila. Do poslechu jsem se musela nutit, rodina Sorensonových mně moc nezaujala, přestože se autorka snažila a jejich osudy popsala poměrně čtivým způsobem. Rodiče Marilyn a David i všechny jejich dcery včetně dalších rodinných příslušníků mají opravdu pestrý život, ale nikdo z nich mi nepřirostl k srdci - a to jsem opravdu měla dobrou vůli a nutně jsem si je oblíbit chtěla :-(. Jenomže to prostě nešlo. Nakonec tedy dávám poctivé tři hvězdičky, kniha nemůže za to, že mi nesedla - jen prostě není můj šálek čaje. Snad tedy někdy příště...

Summer7
23.06.2021 5 z 5

Nádherná kniha. Hned jak jsem ji viděla v knihkupectví jsem si ji musela koupit, tušila jsem, že to bude stát za to. Kniha nám rozsáhle vypráví o životě jedné velké rodiny. A jak už to v životě bývá, jednou jste nahoře a jednou zase dole. V příběhu tak najdeme spoustu radostných okamžiků, ale i naopak velmi smutných až tragických momentů. Díky tomu si mě kniha získala, že nebyla plná jen radostných happy endů a ukázala nám prostě život, takový, jaký je … ať se snažíme sebevíc něco prostě neovlivníme. Někteří členové rodiny mi byli víc sympatičtější, jiní zase míň. Trošku mě mrzelo, že Grace měla nejmíň prostoru v knize, nebo to byl možná jen můj dojem. Připomněla mi tak trošku klasiku literatury Malé ženy. Doufám, že autorka napíše ještě další díla, její styl psaní se mi líbil :-). Pokud máte rádi tento typ literatury, nesáhnete vedle.

Dela111
17.06.2021 5 z 5

Kdo má rád rodinné ságy, ten si tady přijde na své. A protože v této rodině jsou dokonce čtyři dcery, nechybí tady z radostí, starostí a tragédií vůbec nic.
Děj má více časových linek, z přítomnosti se vracíme zpět na začátek manželství hlavních postav a potom postupně do různých fází jejich života. U dcer se děj vrací k jejich nejdůležitějším životním okamžikům.

Jde o rozsáhlou propracovanou barvitou ságu a stejně jak to chodí v životě nahoru dolů, tak i tady postavy zažívají jak ty krásné a dojemné okamžiky, tak ty smutné a tragické a pak takové, o kterých se později mluví jako o kostlivcích ve skříních.
Snad nejvýraznějším námětem této knihy je vztah mezi rodiči a dětmi. Pouto mezi nimi je tou nejsilnější a zároveň velmi křehkou věcí a vzájemná komunikace někdy vypadá jako tanec v minovém poli.

Kniha je rozsáhlá, ale čte se lehce, nejde tu o žádnou třaskavou směs nebo zásadní životní zvraty, ale děj je stále poutavý a k odhalení několika tajemství také dojde. Kdo má podobné příběhy oblíbené, bude velmi spokojený.

Šánka
16.06.2021 5 z 5

Nádherná kniha, trvalo mi pár stránek na začtení a už jsem byla chycená, po pár večerů se stala tichým společníkem této rodiny Sorensonových, prožívala s nimi všechna jejich trápení, radosti, životní milníky. Smála se i brečela, prožila 40 let ve společnosti milujících rodičů a jejich čtyř dcer od miminek po dospělost.
Je to příběh o rodině, vztazích, příběh o všem dobrém i tom horším, co život přináší, o sourozeneckých i manželských poutech, kompromisech, sourozenecké rivalitě i sesterské lásce. A ty postavy jsou tak živé, tak skutečné. Ne, nejsou dokonalé, jsou vykresleny opravdu reálně a ke každé jsem si vytvořila vztah.
Za mne velké doporučení, já si to maximálně užila a budou mi všichni scházet.....

andrejs
21.05.2021 5 z 5

Docela příjemné překvapení. Čekala jsem bezduchou rodinnou ságu, ale tohle mě bavilo. Dobře se to četlo, příběh sám o sobě mě zajímal a nenudila jsem se. Na to, že mě tenhle žánr obecně moc nebaví, jsem s touhle knížkou byla moc spokojená.