Tma nemá stín

Tma nemá stín https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/803/tma-nema-stin-803.jpg 4 55 7

Román vypráví o útěku dvou židovských chlapců z transportu do koncentračního tábora a jejich strastiplnou cestu za svobodou. Východiskem románu je povídka ze souboru Démanty noci, kterou autor rozvedl a vydal poprvé v anglickém jazyce v roce 1976.

tomas6658
16.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Původně povídka z povídkového souboru Démanty noci, vydaného v roce 1958. Přepracovaná a doplněná v novelu v roce 1991.
Drama dvou chlapců (Many a Dany) uprchlých z židovského transportu při náletu. Strastiplná cesta z jižního Německa do Prahy přes pusté lesy. Popis putování proložen retrospektivními "střihy", mezními zážitky chlapců z koncentračního tábora - psychologické sondy do vědomí chlapců tváří v tvář vypjatým životním situacím, s autorovými autobiografickými prvky. Many je sužován vzpomínkami na prožité hrůzy, Dany se obrací do budoucnosti, se silnou vůlí po životě a svobodě, se snahou vše špatné vytěsnit a "pohřbít".

Popis nacistické mašinerie a mentality, ztělesněné postavou primitivního esesáckého dozorce v koncentračním táboře. Popis nacismu jako degenerované pseudoideologie, demaskované sadismem a loupeživostí. Skupinová mentalita židů v koncentráku je popisovaná jako myšlenková mapa mezi komunisty (Kohenova parta), podřizující svůj život pro ideály revoluce na straně jedné a nábožensky ortodoxními židy (židé z Podkarpatské Rusi), hledající sílu a útěchu ve víře v boha. Významná pro děj je postava "světáka" Franka Bondyho - člověka, co "umí" žít v přítomné chvíli, snažícího se z ní vytěžit maximum pro sebe - jako symbolu nejednoznačnosti. Časté je střídání perspektiv postav.

Klíčová scéna je, když Many vstupuje do selského stavení, aby opatřil potravu, a setkává se s venkovskou ženou a dítětem - konfrontován jak s ní, tak se svými morálními postoji.

Leitmotivem díle je dle mého pojetí podstaty člověka a hodnoty lidství: "Člověk není jen souhrn zkušeností, ale co a čím se ukáže v rozhodující chvíli". Naděje v lidskou toleranci a nepředpojatost vůči lidem, prověřená mezními životními zkušenostmi. Závěr je nejednoznačný a otevřený pro oba výklady: smrt chlapců nebo jejich možný únik.

ZuzaP
12.05.2020

,,Vápna je ve mně jen tolik, že bys nevybílil ani strop hajzlíku v německým kasínu v Terezíně. Síry, že bys možná zaplynoval kotě. Z mýho fosforu bys vyrobil dvacet čtyři sirek. Ale z tuku a vody tři a půl kila mejdla. Proto z nás dělají mejdlo."

mot33
02.11.2019 2 z 5

Takový slabý průměr,četl jsem o mnoho lepších.

PetiJelinkova
12.06.2019 5 z 5

Moc pěkná knížka. Určitě doporučuji k přečetní!

Majdalenka
13.12.2013 5 z 5

Skvělá knížka. Příběh mi opravdu vzal za srdíčko.

K.accka
26.08.2012 4 z 5

Kniha se mi velice líbila, autora mám moc ráda, doporučuji, určitě stojí za přečtení!

dusin
15.02.2011 3 z 5

Bohužel jsem tuto knížku četl hned po Útěku z Osvětimy, která měla pro mne vražedné tempo. Takže mě tato knížka přišla místy rozvláčná. Jinak doporučuji.

Arnošt Lustig
česká, 1926 - 2011
2001  77%Colette z Antverp
2002  82%Démanty noci
2007  79%Dita Saxová
1968  90%Hořká vůně mandlí
2003  81%Krásné zelené oči

Kniha Tma nemá stín je v