Titanic

Titanic https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/160186/bmid_titanic-WKg-160186.jpeg 5 188 49

V mrazivé noci ze 14. na 15. dubna 1912 se jižně od ostrova Nový Founland potopil po srážce s plovoucím ledovcem obrovitý Titanic, největší a nejluxusnější parník té doby, a při této katastrofě zahynulo patnáct set cestujících a členů posádky. Zájem o osud nešťastného parníku však přetrvává až do našich dnů a doznal výrazného oživení, když se v roce 1985 americko-francouzskému týmu výzkumníků podařilo v hloubce 4 000 metrů pod mořem najít jeho vrak. Jako bychom si byli vědomi, že i my máme své Titaniky a i nám hrozí nebezpečí, že podlehneme pocitu přehnané sebejistoty, přehlédneme rizika – a zaplatíme za to tvrdou cenu. Třetí vydání je oproti druhému rozšířeno zhruba o dvacet stran nových poznatků.... celý text

tarasnica
13.10.2018 5 z 5

Naprosto perfektně napsána kniha s úžasnými fakty a zajímavostmi. Jedna z nejlepších, kterou jsem kdy četl.

DennisMoore
29.09.2018 5 z 5

Literatura faktu napsaná stylem strhující beletrie. Mistrovsky to uměl například Michael Crichton (Pojídači mrtvých, Čtyři klíče) a Miloš Hubáček mu nezůstává nic dlužen. Drží se ověřených fakt, vyvrací pomocí nich fantasmagorické teorie, může si dovolit ocenit hrdinský čin a odsoudit zbabělost, neboť se zdá, že o Titaniku ví naprosto vše... A vlastně to asi ani není zdání. Vše je napsáno tak strhujícím způsobem, že ačkoliv víte, co se stane a jak hrozné to bude, při čtení nedýcháte, mrazí vás v zádech a cítíte tu takřka hmatatelnou magii a zároveň pietu, která na Titanic nepřestává upozorňovat, ať je sebevíc zmrzlý, zrezivělý, rozpadlý, pokrytý korály a bůhvíčím dalším. Zapomenutý nikdy nebude.

SSTknihy
10.09.2018 5 z 5

Kdykoliv čtu jakékoliv zpracování příběhu „lodi snů“, vždycky mě zamrazí v okamžiku, kdy si uvědomím, že to není žádná beletrie, ale skutečnost. Že kdesi na dně Atlantiku opravdu leží vrak téhle nádherné lodi, že se opravdu potopila během své první plavby, že oné mrazivé noci opravdu zahynuly stovky cestujících. Hubáček už v roce 1989 velmi detailně popsal nejen pravděpodobný průběh katastrofy (R. Ballard objevil vrak teprve čtyři roky předtím!), ale i stavbu lodi, její vybavení, plány a následně celý průběh vyšetřování. Četla jsem několikrát a mohu jen doporučit.

katy238
30.08.2018 5 z 5

Výborná kniha o těžkém tématu. Autor citlivě a přitom přísně faktograficky přibližuje jednu z nejznámějších námořních katastrof všech dob. Kniha je vhodná i pro naprosté laiky v tématu.

petrnovic
29.06.2018 5 z 5

Zajímavá a napínavá kniha o nepředstavitelné tragédii. Při čtení si člověk uvědomuje, jak se za 100 let změnily různé technologie. Počátky telegramů a s tím související bytí "offline" (nedostatečné výkony vysílačů) a nutnost být trpělivý. Společnost mi přijde stále stejná lačnící po senzacích a bulváru (noviny a falešné depeše radioamatérů). Už při popisu potápění se Titanicu jsem přemýšlel, jak by nastupování do člunů dopadlo dneska, jestli by opravdu ženy dostaly při záchraně přednost. Pak přišla zmínka o feministkách a já si uvědomil, že já bych jim přednost dal, i když jsme si rovni. Prostě žena nikdy nebude muž, rozdíly mezi námi byly, jsou a budou a to je právě to zajímavé na lidech. To ovšem neznamená že bychom neměli mít stejná práva a povinnosti. Má první knížka od autora a už se těším na další, hlavně na pacific.

pavel80
07.10.2017 5 z 5

Velice podrobně, ale zároveň i přes to, že se jedná o literaturu faktu, skutečně čtivě a poutavě zpracovaný příběh nejznámější námořní katastrofy všech dob, včetně toho, co jí předcházelo, i toho, co následovalo. Přečetl jsem jej jedním dechem. Navíc je obsahem knihy i zajímavá fotografická příloha, náčrtky a mapky.

JohnnyBane
02.09.2017 5 z 5

Strhující událost popsaná vlice čtivě přestože se jedná o literaturu faktu. Hubáček a Kovařík tohle prostě umí. Než se v knize k samotnému titaniku dostaneme, představí se nám paroplavba od svého archaického počátku, jednotlivé rejdařské společnosti myšlení tehdejších konstruktérů a vylepšení jenž byla postupem času zaváděna. Je to zajímavé a o to víc na vás poté zapůsobí detailní popis stavby Titaniku. Na svou dobu se jednalo o technický zázrak ve všech myslitelných technických a bezpečnostních aspektech a proto tvrzení tehdejší doby o její nepotopitelnosti se dá pochopit. protože až k jejímu monumentálnímu konci ve kterém hrála roli i tato katastrofa. Dozvíte se v ní taky o všech předcházejících neštěstích (SS Arctic, SS Pacific aj.) a dostanete obrázek o tom, jak se formoval přístup k paroplavbě, jejímu vývoji a její bezpečnosti.

bookworm007
19.05.2017 4 z 5

Některé pasáže se mi zdály příliš rozvláčné, ale jako celek hodnotím knížku kladně. Byla čtivá.

spackova.p
03.02.2017 5 z 5

Příběh Titanicu mě fascinuje už od dětství. Tato kniha obsahuje kompletní popis jeho vzniku a zániku, podložený historickými materiály, a od čtení byl mnohdy problém se odtrhnout.

haki34
20.11.2016 5 z 5

Moje prvni kniha od Hubacka, kterou zacal hlad po dalsich jeho knizkach.. Historii Titanicu zna snad kazdy, ale jak to bylo doopravdy ?? Ne romanticky pribeh ale i technicka fakta vcetne nakresu a presne rekonstrukce, co se asi te mrazive noci stalo,,,za me nelze nez dat plny pocet, mistr pera, cte se jednim dechem, top !!!
A pak jsem se vrhla na dalsi Hubackovy knizy - pro zmenu s valecnou tematikou, ale o tom jinde..

AllyKumari
23.07.2016 5 z 5

Vynikající kniha/studie s přehledným a jasným vhledem do všemožných aspektů Titanicu - od konstrukce, složení cestujících, přirozeně samotnou tragédii a také následné vyšetřování. Společně s obrazovou knihou Titanic: An Illustrated history (Donald Lynch, Robert D Ballard, Ken Marschall) tvoří Hubáčkova kniha tak skvělý komplet, že necítím potřebu kupovat další knihy na stejné téma.

Desamparada
03.05.2016 5 z 5

nejprve se mi do toho vzhledem k poctu stran moc nechtelo,nemam rada obsahle knihy...dalsim povzbuzenim nebyly ani pro me nudne pasaze ohledne prvnich parniku,jejich postupne zdokonalovani az sama stavba titanicu. technicke udaje me vazne moc neberou,ale jakmile titanic vyplouval z pristavu a uz mel potize,cteni pro me nabiralo obratky a ja nechtela prestat. plavba titanicu,kolize,potapeni,zachrana prezivsich,nasledne vysetrovani a nakonec objeveni vraku,to vse bylo velmi zajimave a detailne popsane a dojemne,doporucuji tu knihu,kde muzu. pro cteni jsem se rozhodla po tom,co jsem se vratila z vystavy v praze a byla zklamana,tahle kniha mi dala mnohem vic,nez cela vystava,ale po precteni tehle knihy,jsme se rozhodla ji znovu navstivit,protoze se na exponaty clovek diva zase jinak

beluca
27.04.2016 5 z 5

Naprosto souhlasím se Samirou a jejím hodnocením - lépe bych to nevyjádřila :-), mluví mně z duše. Perfektní!

sofmysl
19.03.2016 3 z 5

Kniha je velmi zajímavá, ale pro mě jako lajka je dost nezáživný začátek, kde se popisují spíše technické parametry lodi. Nic mi to neřekne a od dalšího čtení by to snadno mohlo čtenáře odradit. Za to mě velice zaujal zbytek a to především vyšetřování této nezapomenutelné a tragické katastrofy, proto tři hvězdy nikoli méně.

IYv
01.03.2016 5 z 5

jedna z knih, u které se mi pálil oběd, děcko řvalo a já četla a četla...tedy hltala a hltala.

Samira
17.02.2016 5 z 5

Knihovny rodičů, když je člověk malý ukrývají poklady, tohle byl ten můj. Fascinující a maximálně podrobné čtení, které obsahuje každou drobnost, od celé konstrukce, po vybavenost jednotlivých pater, včetně vizuálního ztvárnění. Neopomene žádný detail a vše, co by vás jen mohlo zajímat.
Nadčasové, komplexní a pro mne nostalgické.
Doporučuji!

Atuin
12.01.2016 5 z 5

V této knize jsem se prvně střetla s Titanicem, bylo to v době kdy jsem byla blázen do plachetnic ( což jsem pořád ) a děda mi to dal du ruky s větou " na tohle je zajímavější ".
Kniha je napsaná perfektně několikrát jsem se k ní vrátila, její velkolepostí nikdy neztratila na velikosti. Informativně není úzkoprsá a nevyjadřuje se nepodajně.

katy238
03.01.2016 5 z 5

Má milovaná kniha, kterou jsem dokázala číst stále dokola a mnohdy měla veliký problém ji odložit. Čtivě napsané příběhy, odehrávající se na umírajícím symbolu luxusu své doby a doplněné o krásné dobové fotografie. Kniha je napsána srozumitelně a zbytečně stále dokola neomílá složitá technická data, snadno ji pochopí i čtenář, který zrovna nestuduje námořní univerzitu. Mohu doporučit každému, kdo se zajímá o historii a nechce omezovat své povědomí o tomto symbolu své doby na větu: "Jacku, já letím."

zahadum
20.12.2015 5 z 5

Veľmi úžasná kniha ktorá sa čítala sama...kompletná história katastrofy menom Titanic. Autor pozoruhodne presne opisuje nielen samotnú nehodu a jej okolnosti, ale aj detailnú históriu lodnej dopravy na tejto trase. Priam z minúty na minútu sledujeme Titanic a jeho prvú a žiaľ aj poslednú plavbu. Zoznámime sa s posádkou od kapitána až po posledného kuriča a stewarda. Poteší aj zoznam cestujúcich ktorí boli niečim známy alebo prispeli k vyšetrovaniu tragédie. Samotná zrážka s ľadovcom je skutočne bravúrne predstavená a sledujeme ju očami celého spektra ľudí čo dodáva opisu ešte dôveryhodnejší zmysel. Kniha sa delí na históriu námornej prepravy, dôvody prečo a ako bol vyrobený Titanic, kto ho vlastnil, pokojné dni plavby, zrážka, záchranné práce, a zhruba druhá polovica knihy je vyšetrovanie prečo sa stalo čo sa stalo. Skutočne ak sa zaujímate o túto majestátnu loď, tak táto publikácia je skutočným klenotom. Vlastním druhé vydanie ktoré knihu obohacuje o nové skutočnosti a fakty.

sem1rek
31.10.2015 5 z 5

Nejkomplexnější knížka o Titaniku, která se mi dostala do ruky. Zahrnuje stručnou historii paroplavby po obou stranách Atlantiku, stavbu lodi, průběh plavby, následné vyšetřování katastrofy i objevení vraku. Autor na celou problematiku nahlíží objektivně a přestože se jedná o literaturu faktu, knize neschází spád a množství emotivních okamžiků.