Tisíce planoucích sluncí

Tisíce planoucích sluncí https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2292/bmid_tisice-planoucich-sl-2292.jpg 5 1959 391

Marjam je pouhých patnáct let, když ji pošlou do Kábulu, aby se provdala za pětačtyřicetiletého Rašída. O necelých dvacet let později vyroste mezi Marjam a dospívající dívkou Lajlou ze sousedství silné pouto podobné vztahu matky s dcerou. Když se dostane k moci Tálibán, už tak neutěšený život se promění v zoufalý boj s hladem, krutostí a neustálým strachem. Láska však dokáže člověka pohnout k nečekaným skutkům a překvapivým hrdinstvím překonat i nesmírně bolestivé překážky. Druhý román Khaleda Hosseiniho přijalo světové publikum neméně příznivě než autorovu veleúspěšnou prvotinu Lovec draků.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Leda , Rozmluvy

A Thousand Splendid Suns , 2007

Juagustin
07.05.2020 4 z 5

Velmi silná kniha a velmi závažné téma! Utrpení žen ve válce a jejich nesvoboda v maskulinní společnosti jsou tu vykresleny velmi syrově a přesvědčivě. Čtení mě místy přímo bolelo, přesto jsem se od knihy nedokázal hodiny odtrhnout. Čtyři a půl hvězdy - trochu ubírám za přece jen občas přeslazené pasáže a taky si nejsem jistý, jestli by bývalo nebylo lepší knihu ukončit na kábulském fotbalovém stadionu, následující pasáž mi vyzněla příliš happy-endově až agitačně... Knihu doporučuju. Ať si uvědomíme, jak dobře a snadno tu žijeme.

ctenarka881
06.05.2020 5 z 5

Krasne napsane! Pribeh si zaslouzi plny pocet hvezd, ale bylo to o kapku slabsi nez lovec draku od stejneho autora;-)

mataj
18.04.2020 5 z 5

Tak krásná, smutná a dojemná kniha. Téměř vše už tady v komentářích bylo napsáno a souhlasím s tím. Je to příběh, který Vás zasáhne. Je o nepochopitelném násilí, bezpráví, beznaději a bolesti ale zároveň i o lásce, přátelství a obrovské vnitřní síle bojovat s tím vším a přežít. Doporučuji k přečtení.

ferdada
16.04.2020 5 z 5

Při čtení této knihy, kterou jsem měla v hlavě i ve chvílích, kdy jsem se musela věnovat jiným aktivitám, jsem si říkala, že se tu, v našich krajích, máme - útlocitní nechť prominou - jak prasata v žitě. Vůbec si nedovedu představit sebe, jak bych přežívala v popisovaných podmínkách. Inu, asi ano, nějak by to šlo, člověk se v zájmu zachování vlastní existence vždycky nějak přizpůsobí. Ale představit si to skutečně nedovedu. A ani se nebudu pokoušet, jen se stávám pokornější a to "obyčejno", které mám, stavím nad všechny statky světa.
Slovníček na konci knihy mě zaujal a potěšil.

Russelyahn
09.04.2020 4 z 5

Co všechno člověk vydrží, když má pro co žít, když má smysl života. Respekt k hrdinkám. Respekt k tématu a zpracování. Byť některé pasáže pro mě dlouhé a namáhavé.

camdy007
08.04.2020 5 z 5

Skvělá kniha, kterou moc doporučuji. Smutná, čtivá, smutný životní příběh.

Kopretina_aku
07.04.2020 5 z 5

Kniha o důležitých dějinách Afghánistánu a jejich ovlivnění životů obyčejných lidí. Je to depresivní čtení, které neobsahuje téměř žádné radostné události, ale vesměs jen životní těžkosti a tragédie, které především ženy v této zemi pociťují dodnes.

Martina023
01.04.2020 2 z 5

Pro mě byla kniha moc táhlá a dle mého tam bylo hodně výrazů, které mohly býti vysvětleny.

kuceju
03.03.2020 4 z 5

Neskutečně silným způsobem přiblížená kultura a život v Afghánistánu. Politický background dodává knize mrazivou opravdovost a čtenář je nejen emocionálně zasažený, ale z knihy si odnáší také fakta z historie, které se díky takovéto nezapomenutelné formě nevytratí “hned po testu“. Neskutečné svědectví o tom, čím si ženy v kulturách dominovaných muži a extrémním náboženstvím procházejí a proč jejich hlasy jsou jen těžko slyšet. Zároveň však díky tomuto statečnému boji demonstrují opravdovou sílu a nezlomnost žen, která je tu v porovnání s primitivní brutální mužskou silou něco neuvěřitelného. Zároveň je zde krásně vidět, jak extrémní náboženství a fundamentalismus nikdy nemůžou být správnou cestou, protože je to cesta násilí, která zanechává hluboké, bolestivé rány, ať už na těle či na duši. Velmi důležité svědectví, které by mělo být slyšet - právě toto jsou dějiny, které utvářejí dnešní svět a které jsou ve školách bohužel jen okrajovým tématem (narozdíl od pravěku:)). Člověk si uvědomí, jak se tu v Evropě vlastně máme dobře.
Poměrně jednoduchý jazyk a struktura mi nevadili, naopak to knihu činí dostupnou i mladším věkovým kategoriím, což si myslím, že je z edukačního hlediska velmi důležité.
Čteno jako povinná četba v angličtině.

Kája95
03.03.2020 3 z 5

Rozvoj děje pomalý pro mne příliš táhly. Příběh mohl být lépe zpracován

Iwy
04.02.2020 5 z 5

Kniha s velkým K. Silné emoce, obyčejní lidé s neobyčejnou vůlí přežít na pozadí dlouhých roků bojů a násilí. Na začátku jsem trochu pochybovala, jestli bude spisovatel schopen příběh vyprávět uvěřitelně z pohledu hlavních ženských postav, ale naopak, je to skvělé. Mrazivé, drsné, dojemné… V tomto příběhu je vše. A je děsivé vědět, že takovéto hrůzy se děly a dějí pořád, v dnešní době je kniha více než aktuální, doporučila by přečíst všem.
Jo a Rašíd... to byl fakt ultrahnusák, dobře mu tak.

tabaluga
31.01.2020 5 z 5

Příběh o životě žen v Afghánistánu, co víc k tomu dodat, když vše už bylo řečeno? Snad jen, že síla Marjam mne naprosto odzbrojila. Bohužel se za své utrpení lepšího zacházení nedožila, což bych ji opravdu přála. Ale věřím tomu, že takto to opravdu v muslimských zemích fungovalo, že ženy pro ně byly podřadné, ale jak by tedy se muži ocitli na světě, kdyby je ty podřadné osoby neporodily? Z některých úseku mi běhal mráz po zádech a já děkuji autorovi, že dokázal podat takové svědectví bez ohledu na to, že se jedná o součást jeho světa, ze kterého pochází.

Jumpova
27.01.2020 5 z 5

Moje první kniha od tohoto autora. Skvělá, čtivá kniha, hodně nečekaných a drsných momentů. Silný příběh, který mě úplně pohltil. Moc doporučuju.

Zarganwar
13.01.2020 5 z 5

Nečekal jsem, jak moc mne knížka zaujme. Z počátku mi trvalo, než jsem se na její notu naladil, ale posléze jsem byl hodně milé překvapený, jak dobře se četla.

Hanaluna
03.01.2020 5 z 5

Silný příběh, silné ženy, velice znepokojující a velmi důležité.

hermína14
30.12.2019 5 z 5

Zdálo se, že už to z řádků křičelo dříve a mockrát...ale najednou jsem s nimi byla v domě v Kábulu a nevím, zda tlouklo mi srdce více zděšeně tam nebo v ulicích. Jsou příběhy, kdy našim hrdinům přejeme, aby už konečně přišel jejich konec, neb obrat k lepšímu je nemožný...a tehdy nás třeba z beznaděje vytrhnou a zahřejí 3 šálky spikleneckého čaje v zahradě...na chvilku

keiko33
27.12.2019 5 z 5

Silny pribeh o zivote a utrpeni afganskych zien, kde autor vyzdvihuje silu zien, ktore dokazu zniest neskutocne utrpenie, nielen kvoli detom. Pribeh o dvoch priatelkach, ktore spojil tazky osud a utpenie, a aj tak boli vdacne, ze nasli jedna druhu. Aj tam bolo vela tazkych nazvoch a vela slov, ktorym som nerozumela, mi tento pribeh dal vela. Je to pribeh, ktory vam urcite utkvie v pamati a zacnete si vazit aj obycajne veci a malickosti kazdodenneho zivota.

kilometr
09.12.2019 2 z 5

Afghánský příběh poznamenaný smrtí,ztrátou a nepředstavitelným žalem.A přesto ženy nacházejí způsoby,jak přežít,jak žít dál.45%.

minde
06.12.2019 5 z 5

Nemám slov, to byla těžká četba, která vás sice na začátku chytne a nepustí, ale není pro každého. Je mi líto těch žen, které i dnes tohle všechno musí snášet. Nenávidím ty jejich muže, kteří s nimi takhle zacházejí. A je fajn že spisovatel -muž žijící, pocházející z tohoto prostředí se nad tím zamýšlí, a že jemu jako muži to není jedno jak se tam se ženami zachází.
Jako už mockrát u podobných knížek, si uvědomuji, jak jsem vděčná, že jsem se narodila a žiju tady.

lucyq
05.12.2019 5 z 5

Je to knížka, která vám změní život.