Tisíc domů snu a hrůzy

Tisíc domů snu a hrůzy https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25429/mid_tisic-domu-snu-a-hruzy-VeZ-25429.jpg 3 18 3

Druhým románem Tisíc domů snu a hrůzy potvrdil, že je vynikajícím spisovatelem, jenž umí zpřístupnit i ta nejtajnější pohnutí mysli obyčejných Afghánců, a pochopit tak alespoň část jejich tragického osudu. V perštině výraz tisíc domů znamená labyrint, místo, kde východ a slepá ulička splývají v jedno. Čas se zastaví, na všechno padá temnota a hrůza. Tak alespoň Rahímí nahlíží na Kábul a vlastně na celou zemi v době diktatury v 80. letech 20. století. V těchto kulisách žijí i lidé, z nichž každý se pokouší dostat z pasti různým způsobem: alkoholem, šílenstvím, smrtí, láskou...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Fra (Agite/Fra)

Les mille maisons du réve et de la terreur , 2002

Jizi
12.09.2021 2 z 5

Knihu jsem dostala před, jak tak koukám na rok vydání, už před docela dost lety k Vánocům a pamatovala jsem si z ní jen dvě věci: že jsem ji přečetla během zbytku Štědrého večera a že to bylo dost wtf?
Pěkným pár knihám, které mi při prvním čtení před lety přišly mizerné nebo nepochopitelné, jsem po druhém, třetím čtení postavila omluvný oltáříček, a když jsem teď po sto letech potřebovala čtení do kapsy do mhd, Rahímí splňoval všechny nezbytné předpoklady.
I po druhém čtení musím konstatovat, že je to pořád stejné wtf. Tak dlouho jsem čekala, co se z toho vyvine, v duchu jsem autorovi fandila a spřádala teorie, jak z toho asi vybruslí, co to teda s tím hlavním hrdinou je, kdo je, co je, kde se u "ženy" a "syna, který není jeho synem" vzal, kdo je "duch muže s bílými vlasy, kterého žena, jež je matkou chlapce, které není jeho syn, kojí" - a měla jsem pár nápadů, přičemž se neskromně domnívám, že VŠECHNY byly lepší, než polopatické autorovo řešení.
Takže nakonec jsou sovy tím, čím se zdají být a navzdory dramatickým kulisám a všem těm slinám, moči, krvi, zvratkům, slzám a já nevím čeho všeho a sem tam skvělé větě, ze které zatrnou zuby, je to dost nuda.
Ach jo.
Škoda.

Palivo
20.05.2017 2 z 5

Vzhledem k tomu, že nejsem Afghanistánec a nikdy jsem nebyl v 80 letech v Kábulu, ani mě nehledalo Gestapo, natož aby mi Stalin poslal rodinu na Sibiř, nějak nemůžu pochopit vnitřní pocity hrdiny a nejsem s to se s ním ztotožnit. Někdy mi to jde, ale někdy ne. Třeba v tomto případě mi to vůbec nešlo, páč ani sám hrdina prvních sto stran neví, jestli spí nebo je vzhůru, jestli kadí nebo je v příkopu, jestli je cizí syn jeho otec nebo babička. Tak vyčerpávajících sto stran jsem naposled četl, když nám přišel vysavač a manuál byl jen v litevštině. Vysavač nakonec fungoval. Tahle knížka ne. Ještě mě napadlo, že může být chyba ve mě, tak jsem se zeptal starý, jestli je chyba ve mě a ta mi potvrdila, že prej ne.

40%

herdekfilek
27.05.2011 4 z 5

Proč ti lidé v Afghánistánu a okolních provinciích jsou tak neskutečně zkoušeni? Nekonečné ohrožení. Nekonečný zmar. Tfuj tajbl. Máme se tu dobře. Dle všech předpokladů tam musí být nějaké vřídlo neskutečné duchovní síly, které je okolím zcela nepochopeno. Ale tepat se doň bude bez přezuvek a bez ustání. Tak jak pambu káže. Řežte je, verbežníky jedny.

Afghánistán afghánská literatura

Atík Rahímí
afghánská, 1962
2009  67%Tisíc domů snu a hrůzy
2009  80%Kameň trpezlivosti
2002  73%Zem a popol

Kniha Tisíc domů snu a hrůzy je v