Tiny Pretty Things

Tiny Pretty Things https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453012/bmid_kridla-krehkych-motylu-OQa-453012.jpg 4 97 27

Tiny Pretty Things série

Je možné zajít příliš daleko? Na jedné z nejprestižnějších baletních škol na Manhattanu skrývají dokonalé, krásné baletky nepěkná tajemství a ohavné lži. Na privilegované Bette by nikdo nenašel jedinou chybu je jako baletka z hrací skříňky. Ale život ve stínu sestry, která je jednou z největších hvězd baletního světa, v ní probouzí temnou stránku. Perfekcionistka June má už po krk toho být věčnou náhradnicí. Tenhle školní rok se spokojí jen s tím nejlepším i kdyby to znamenalo, že bude muset sáhnout po nějakých ne zcela dokonalých prostředcích, aby toho dosáhla. A nová studentka Gigi zatím předčila všechny tanečnice z konzervatoře, ale samotný tanec by ji mohl zabít. Soutěživost je s každým blížícím se představením silnější a z nevinných naschválů se stává něco čím dál tím temnějšího, takže je jen otázkou času, kdy se jedna z mnoha jisker vznítí a popálí se i ty nejlepší.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , #booklab

Tiny Pretty Things , 2015

yetti09
25.01.2021 4 z 5

Za mě skvělá kniha. Hlavní hrdinky byly pěkné mrchy (až na Gigi), takže byl trošku problém si je oblíbit. Postavy jsou skvěle popsané, takže čtenář hned ví, s kým má tu čest, ani se nemusí podívat na jméno dívky. Moc se mi líbilo prostředí baletní školy, se kterým jsem se zatím v žádné knize nesetkala. Konec mi přišel trošku "přitažený za vlasy", ale už se stejně těším na další díl, kde se to snad všechno vysvětlí.

Musím ještě podotknout, že se mi asi poprvé líbí papaerback. Kniha je moc hezká, má teňoulinké stránky a dobře se čte.

Áža707
05.01.2021 5 z 5

Nádherná představení, u kterých člověk tají dech, dokonalý elegantní tanec a těžká dřina. Asi nikdo z nás si reálně nedovede představit, co vše stojí za jedním jediným vystoupením.

Jenže nejde jen o náročnost tréninku, opakování stejných póz a následné ošetřování ran na nohou. V této knize najdete mnohem víc: Přátelství, nenávist, faleš, problémy s rodinou, náběh na anorexii či bulimii, jiné psychické problémy, nemoci, rasismus, drogy, konkurence, manipulace a špatná rozhodnutí. A to je jen základní výčet.

Při čtení tohoto příběhu se mi tajil dech, a říkala jsem si: to snad ani není možné. Příběh vypraví tři hlavní hrdinky Bette, Gigi a June. Všechny jsou na prestižní baletní škole, a snaží se dosáhnout dokonalosti a dostat nejlepší role. Každá si za tím jde po svém. Upřímně musím říct, že mi nejvíce příjemná byla Gigi, i když je lehce naivní a dlouho ji věci nechavají chladnou. Bette je zakomplexovaná a snaží se překonat svou sestru za každou cenu, jen aby dosáhla uznání od matky. Ke konci knihy jsem ji začínala mít trochu ráda. U June jsem nechápala, proč si dlouho nechávala (s prominutím) srát na hlavu a šikanovat svojí bývalou kamarádkou. Jede hlavně sama za sebe a nebere na nikoho ohledy. Dokonce je jí řečeno, že z toho důvodu nemůže být skvělou baletkou.
Z vedlejších postav mě překvapila Elizabeth, která působí jako šedá myška, ale to co provedla jsem nechápala. Ale nejen ona je zajímavá vedlejší postava. Nejvíc mě upoutalo, co má vlastně Henri za plány, protože je to velmi zvláštní kluk.

Příběh se čte doopravdy skvěle a rozhodně lépe poznáte tento, na pohled dokonalý svět. Je vidět, že autorky si daly záležet, aby to bylo reálný pohled až vám z toho jde mráz po zádech.

Knihu mohu jen a jen doporučit, protože mě hodně zaujala a získala jsem díky ní nový pohled na tuto problematiku. S napětím jsem očekávala nové intriky a problémy, které nastanou. Musím se hodně snažit, abych vám vše nevyspoilerovala.

Doufám, že se brzy dočkáme překladu dalšího dílu, jelikož tento skončil tolika otázkami, které nebyly zodpovezeny a čtenář je doopravdy napnutný.

⭐ 5/5

Damonka12
03.01.2021 4 z 5

Hrozně hezky napsaný román, všechny hlavní hrdinky jsem si oblíbila a nesnášela zároveň.

RoseDadas
23.12.2020 5 z 5

Nikdo není vyloženě "zápornou" postavou. U každé ze tří protagonistek jsem pociťovala určité sympatie, jejich promluvy byly velmi procítěné. Vykreslení charakterů bylo naprosto uvěřitelné, hltala jsem stránku za stránkou a nedokázala se od knihy odtrhnout. Jedná se o skvělé YA drama s překvapivými zvraty.

Adris
02.12.2020 4 z 5

Bette, June a Gigi jsou studentky NY baletní školy. Na tuto konzervatoř jsou vybíráni jen nejlepší z nejlepších a ti úplně na špici mohou jednou za čas vystřídat profesionály a zahrát Louskáčka, Giselle a další slavná představení. A tak není divu, jak daleko jsou studenti schopni zajít, aby se dostali ke svým životním šancím. Tlak je obrovský, soukromý život žádný. Rodiče tvrdí. Konkurence obrovská. A tak si někteří hledají doslova jakékoli cesty ke zničení toho, kdo jim stojí v cestě za svými sny, na které dřou už od předškolního věku.

Kniha je výpovědí o životě na špici baletu - dřina, perfekcionismus, chladný život bez zábav. A ještě hůř - anorexie, bulimie, drogy, šikana, rasismus v baletu.

Příběh je psán jako teen, tudíž pro mládež. Najdete v něm kontrast v postavách - dvě temné oproti jedné zářivé. Bylo zajímavé sledovat vývoj z několika úhlů pohledů, hlavně se mě dotkl příběh Bette, pozadí jejího agresivního a manipulativního jednání, které vycházelo hlavně z chladného rodinného prostředí. Avšak nejlépe se mi četly kapitoly s June. Věčně přehlíženou náhradnici. Naopak paradoxně nejnudnější mi přišla Gigi se svou naivitou, dětinskostí.

Jednu hvězdičku dolů za občas zbytečné a nudnější pasáže (tak trochu vycpávky).

Kniha je předlohou seriálu na Netflix - Krasotinky.

Acourtofbook
11.11.2020 5 z 5

Tak tohle byla jedna z těch nejlepších knížek, co jsem za poslední dobu četla! Přečteno za dva dny, což hovoří za vše. Vůbec jsem se od ní nemohla odtrhnout, a když jsem na chvíli dělala něco jiného, pořád jsem na ni musela myslet. Celkem mě překvapilo, že se v Tiny pretty things řeší i poměrně důležitá a závažná témata, jako je například šikana nebo anorexie. Máme zde tři hlavní postavy, přičemž každá z nich je úplně jiná, což mě na tom bavilo asi nejvíc. Navíc se celý příběh odehrává v baletním prostředí, které je mi celkem blízké, protože jsem sama dříve dělala balet a kniha mi částmi navíc hodně připomínala můj oblíbený seriál Taneční akademii. Pořád jsem čekala, že se z toho vyvine něco temnějšího a měla jsem pravdu, ten konec mě dostal. Původně jsem do téhle knížky šla s tím, že je to stand-alone, a ono ne. Skončilo to tak hrozně otevřeně, že nejspíš nevydržím čekání na to, až se přeloží do češtiny i další díl a pokračování si objednám v angličtině. A už se nemůžu dočkat toho seriálu, který má být brzy na Netflixu.

5⭐/5⭐ Nemám co vytknout. Tohle vážně potřebujete číst.

knihomolkaŠárka
02.11.2020 5 z 5

Když mi kniha dorazila, zaujala mě nesmírně svou obálkou. Okamžitě jsem si totiž vzpomněla na seriál Pretty Little Liars, který jsem zbožňovala. A svým způsobem to je knize hodně podobné, ale zároveň zas vůbec... Nemáme tu totiž partu kamarádek, které by všemu čelily společně. Zde každý stojí sám za sebe a prostředí baletní akademie ději dodává neskutečně podmanivou atmosféru.

Celkově pro mě byla kniha milým překvapením. Rozhodně jsem totiž neočekávala něco takového. Má to nápad, jsou zde skvěle zpracovaná závažná témata (jako je například šikana či anorexie), a dost věcí vás zde dostane. Za mě je to tedy nečekaně jedno z největších překvapení podzimu.