Timur a jeho parta

Timur a jeho parta https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/112910/bmid_timur-a-jeho-parta-4Px-112910.jpg 3 165 43

Kniha se odehrává za války. Dvě chlapecké party - Timurova a Kvakinova, mezi sebou svádí boj o prvenství. Timurova parta pomáhá tajně rodinám, jejichž muži jsou na frontě nebo dokonce ve válce zemřeli. Nosí dříví, vodu. Proti nim stojí Kvakinova parta, která bez ohledu na vojenské zásluhy krade ve všech zahradách jablka a tropí další škody. Po ultimátu, kterého Kvakinovci nevužijí, dojde k boji.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Příběhy
Vydáno: , Lidové nakladatelství

Тимур и йего команда (Timur i jego komanda) , 1940

Radka1911
01.03.2019 2 z 5

Knížku jsem četla jako dítě a tehdy se mi líbila, ale myslím, že pro děti vyrpůstající v dnešní době by byla dost nepochopitelná.

Zdeniczka
05.02.2019 4 z 5

Další z knih, kterou jsme ve škole měli jako povinnou literaturu. Ani nevím, odkud se vzala a proč, ale máme ji i doma. Zřejmě jsem ji dostala coby dítě. Možná, že si ji opět připomenu. :)

haki34
25.01.2019 3 z 5

čítala som v detstve a celkom bavila...ušlo to, niektoré príbehy a dobrodružstvá Timurovej družiny sa mi páčili, kľudne by som sa k nim pripojila....vzhľadom k dobe nedávno minulej (v tej dobe dá sa povedať čerstvo minulej) mi ani tá agitka neprišla divná...naviac keď sa dej odohrával v Rusku..;)

Igor1311
24.07.2018 4 z 5

kniha pre deti a mládež (síce už asi nie pre dnešnú), kde sa Timur a jeho kamaráti snažia aspon trocha zlepšiť svet a najmä pomocť ludom trpiacim vojnou

Marekh
06.07.2018 4 z 5

Ačkoliv se jedná o knihu pro děti a mládež, tak jsem si knihu přečetl a kniha se mi líbila. Moc se mi líbilo, že děti nezištně pomáhali lidem, kteří to nutně potřebovali.

Nejsem si jistý, jestli dnešní děti a mládež bude číst tuto knihu, ale rozhodně kniha stojí za přečtení. :)

SSTknihy
19.06.2018 3 z 5

Kdyby se hlavní hrdina jmenoval třeba Tomáš a v příběhu nevystupovali rudoarmějci, možná by to byla dodnes oblíbená dětská kniha. Mne bavila. Dodnes si vybavuju tu nostalgickou atmosféru, kterou příběh vyvolával, jako bych při čtení poslouchala jednu z těch smutných ruských harmonikových písní.

Ikkju
26.03.2018

Jednoduchý příběh psaný zvláštní poetickou zadumaností, místy jsem skoro netušil, co se vlastně děje. Co mi ale uhranulo byly ilustrace Kamila Lhotáka, který několika čarami dokáže zachytit snad i charakter a náladu postavy.

Z nějakého důvodu jsem si představoval, že se postavy v knize domlouvají rádiem, ale přebytek stanic se ve Svazu objevil asi až po válce (v Amáru to popisovali jako fenomén, pro obrovskou rozlohu země, tedy kvůli zanedbatelnému dosahu stanic takřka neexistovala cenzura, v rádiích jely dětské party i váleční veteráni)

topi80
23.02.2018 5 z 5

Krátká kniha o partě kluků, kteří se tajně pomáhají rodinám odvedených vojáků. Drobné skutky, jako je naštípání dříví či donesení vody, ulehčí nejedné babičce či vdově práci a udělají radost v těžké době. Situaci poněkud komplikuje jiná parta kluků a pak několik soukromých problémů Nádherná knížka.

DuncanIdaho
26.06.2017 3 z 5

Pokud pominu tu agitku a uvědomělost Timura a jeho kamarádů, jde o docela pěkný příběh. Rozsahem je to spíš povídka než přímo nějaký román. A ta agitka není až tak velká. Doufám, že někdo takový někdy žil, i když ta pomoc je trochu přehnaná (spíš její provedení než pomoc sama). Dnešní děti by to nepochopily a považovaly by Timurovce za blbce, což je škoda.

Karnager
22.04.2017 3 z 5

Takový milý pitomoučký příběh který četli naši rodiče jako povinnou četbu :)

medlovice
20.04.2017 4 z 5

Slohově je to pěkné a příkladné pro děti. Jestli někdo takový opravdu existoval a choval se tak vzorově, není co vyčítat, spíše chválit.

TipsyChipsy
16.02.2017 5 z 5

Nedávno jsem si řekla, že bych si tuto knihu mohla opravdu přečíst, ten titul zní jako symbol profláklé sovětské tendenční dětské četby. Byla jsem překvapena geniálním tématem. Děti si ve vesnici označují domy padlých rudoarmějců a jejich rodinám tajně pomáhají. Myslím, že to je o velkých dobrých skutcích a v tomto směru úžasné.

martas006
09.01.2017 3 z 5

Jako dítě mě knížka příliš nezaujala, ale přemýšlím, že bych se k ní teď vrátila a třeba nakonec hodnocení změním.

Freedomova
14.11.2016 4 z 5

Četla jsem ji jako malá u prastrejdy na prázdninách, protože tam jiná dětská kniha nebyla a moc se mi líbila, ačkoli už tehdy byla hodně poplatná době. Dnešní děti by už podle mě nezaujala.

marketa9252
09.07.2016 5 z 5

Čtivá kniha,líbila se mi.

Kabátice
27.02.2016 3 z 5

Jak úsměvně na mě dnes působí tajné dobré skutky čestného Timura a jeho party... Ale bavilo mě to a zavzpomínala jsem na dětství a plnění bobříků odvahy.

mazlak
24.01.2016 2 z 5

Tak tuto knihu jsem nečetl ani tenkrát, co byla v povinné četbě. A ani nyní, kdy jsem po ní sáhl jen tak že zvědavosti a v dočasné melancholii, mne vůbec neoslovila. Myslím, že i současnou generaci nikterak nadchne. Představa někomu skládat dříví, nosit vodu a jiné práce nezaujmou. A dokonce potujmu, tedy úplně zadarmo.

decemlineata
17.01.2016

Timura jsem měla ráda.Měla jsem ho hned vedle Rychlých šípů.
Jaký měli ti kluci super život.Taky jsem to chtěla zažít
Pomáhat a chránit slabé a bezmocné.Udělat za někoho jeho práci,ale tajně (ten Gajdar byl asi magor)
Odnosit uhlí jako v Timurovi a vyplnit za to modré okénko podle Foglara.To byly sny mého dětství
Bylo to bezva dokud babičce nepřivezli uhlí a tím se splnil můj sen.Byl to černý den a přinesl mi prozření.
Od té doby si na svá přání dávám pozor.Můžou se totiž vyplnit.

Eva2412
07.12.2015 4 z 5

Čítávala jsem tuto knížku nejen v dětství, ale i v pozdějším věku a nemůžu říct, že byla špatná...

pobijecmuch
12.07.2015 1 z 5

Naši rodiče četli Timur a jeho parta a naše děti Labyrint. Podoba čistě náhodná, pro změnu zase, ale americká.
Největší zajímavost je, že je to kniha o válce a přitom byla napsána už v roce 1940. Jen pro ty, kteří už zapomněli, tak Hitler Sovětský svaz napadl až v roce 1941.
Vrchol sovětské propagandy zabalený do nenápadné formy dětské literatury.