Tichý dech - Zápisky českého lékaře z Afriky a Haiti

Tichý dech - Zápisky českého lékaře z Afriky a Haiti https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203605/mid_tichy-dech-zapisky-ceskeho-lekare-z-203605.jpg 5 534 117

Zároveň jde o velmi osobní, s nadhledem a s humorem psanou výpověď člověka, který vyrazil do dalekých končin plný romantického nadšení a postupně začal zjišťovat, že mnohdy za zbytečné utrpení lidí nemůže jen chudoba a nedostatečná technická vyspělost zemí, ale i obyčejná lidská zpupnost a arogance tamních lékařů a úředníků. Dramatické líčení náročných operací v africké džungli a v haitských ruinách se střídají s popisem exotických krajin a života jejich obyvatel i s líčením některých krvavých historických událostí nedávné doby.... celý text

janasim
14.01.2015 5 z 5

Napsat, že se mi tato kniha líbila, mi připadá hloupé, protože to, o čem v ní čtete, se vám prostě líbit nemůže. A přesto, že je o smutných událostech, o kterých víte, že nejsou fikce, ale nevíte, jak je v sobě zpracujete, co ve vás zanechají a jestli se vám o nich nebude zdát, nepochybuji, že tuto knihu dočtete až do konce.
Nevím, jestli ještě někdy budu tuto knihu číst, ale určitě ji chci mít ve své knihovně, aby mi připomínala, že jsou lidé, kteří jsou odvážní a odhodlaní pomáhat i za cenu ohrožení vlastního pohodlí a života.
Tato kniha stojí za vaší pozornost. Je jedno, jestli si ji půjčíte v knihovně nebo koupíte, ale určitě si ji PŘEČTĚTE.

Joges
28.12.2014 5 z 5

Vynikající kniha, zcela právem oceněná. Zprvu jsem se obával, zda mě bude popisný dokument a deníkový záznam zajímat, ale nakonec mě bavil, a moc! Kromě toho, že příhody českého lékaře jsou plné akce a napětí, dovede autor zážitek podat tak, že si připadáte jako přímý účastník děje. Trachtův jazyk je čtivý, občas i humorný a provokující. A pokud vám nevadí představa chirurgických zákroků v drsných podmínkách, časté smutné konce a neskutečná bída Afriky, tak směle do toho. Tichý dech je napínavý, autentický a čte se jedním dechem. Obdivuji práci dobrovolníků, kteří se pouští do této nelehké činnosti.

burian2728
26.11.2014 5 z 5

Jedinečné čtení,doporučuji.

amysa
21.11.2014 5 z 5

Ač jsou v této knížce popisovány smutné situace a každodenní boj o život, moc se mi líbila, před autorem smekám pomyslný klobouk a určitě doporučuji k přečtení! Vše je napsáno velmi svižnou a čtivou formou, která zaujme každého a rozhodně se nemusíte bát lékařské terminologie, myslím, že ji velmi snadno pochopí i laik. Autor je neuvěřitelně skromný, otevřený a naprosto úžasný člověk, který si zaslouží opravdu velké množství obdivu za to, co dělá ve svém volném čase.
Mě tedy velmi překvapil fakt, že řada lidí z našeho civilizovaného světa stejný obdiv vůbec nesdílí...
Honzo, já Ti fandím, děkuji za to že jsi, přeji do dalšího života jen to nejlepší, zdraví především a ještě jednou děkuji ta tuto knížku, moc se povedla!

booklover
23.10.2014 5 z 5

Vzhledem k tomu, ze se prave nyni chystam do Konga, to byla temer doporucena literatura. Brala jsem to jinak, osobne, skoro jako by se me to tykalo. Tesim a bojim se zaroven. Kniha absolutne dechberouci, Honzovi bych rada potrasla rukou a podekovala za to, co tam delal pro lidi..
ctiva, vtipna a oci otevirajici
Diky!

puml
19.10.2014 5 z 5

Zasloužená Litera, i když žádná cena není dost pro tohle, řekl bych unikátní svědectví ze "srdce temnoty" černého kontinentu a pak z Haity. Bez zbytečných kudrlinek a příkras líčí Trachta všední život lékaře na misích v těch nejzapadlejších a nejzbídačenějších koutech světa, přitom ale neztrácí potřebný nadhled, empatii a mnohdy i obdiv ke svým pacientům. Před touhle knížkou vypadá většina vítězů Litery a všechny ty povětšinou rozplizlé pitvy partnerských vztahů a soužití jen jako zbytečná veteš zabírající místo v regálech knihoven. Myslím, že to je jedna z mála knih, o které se bude mluvit i za pár desítek let, jako o svým způsobem iniciační a kultovní četbě. Doporučuji.

Burák
03.10.2014 5 z 5

K tomuhle není moc co dodat. O tohlu problematiku s dost zajímám, lidi co jezdí s Lékař bez hranic obdivuju, podporuje je a moc si jich vážím. Janu Trachtovi se podařilo skvěle popsat a přiblížit svět humanitárních pracovníků, respektive reálnou situaci ve zdravotnictví v zemích Třetího světa, a to i pro naprosté laiky.
Žádné naivní představy o tom, že když ukážeme černouškům jak se to dělá u nás, spasíme celou Afriku. Na knize je příjemná upřímnost, navíc leckdy podaná s vtipem.
Jestli má Jan Trachta jen z poloviny takový talent na chirurgii jako má talent na psaní, tak má české zdravotnictví ještě naději. :)
Doporučuji přečíst vlastně všem.

sosna
16.09.2014 5 z 5

Osobní zpověď lékaře z podmínek, které si člověk neumí ani představit. Klobouk dolu před odvahou a skromností Jana Trachty.

delfin32
01.09.2014 4 z 5

Tato útlá knížka by měla být povinnou četbou pro všechny Evropany - počínaje dětmi na ZŠ a SŠ, přes věčné nespokojence putující z jedné lékařské ordinace do druhé, až po ty naštvané, kterým -narozdíl od souseda- nepřiklepli lázně a jim se z toho příkoří zhroutil svět...
Jinak hluboká poklona před dr. Trachtou, který si z titulu své stavovské příslušnosti dovolil sesadit lékaře z piedestalu polobohů...

Vivienca
10.08.2014 5 z 5

O práci MSF něco málo vím a tak jsem silný příběh čekala. Co mě ale překvapilo (dostalo) podstatně víc, je autorova schopnost sebereflexe, schopnost přiznat vlastní chybu, trapnost a nesoudnost. Před tímto hluboce smekám. Knížce to dodává další silný rozměr. Je to jedna z mála knih, ke kterým se budu ráda vracet. Velmi povedené. Doporučuji přečíst.

Jarin212
06.08.2014 4 z 5

Trachta není spisovatel. A co má být?
Těch vyumělkovaných blábolivých blábolů, "triumfů formy", jež se snaží za každou cenu působit ojediněle, aby hned po deseti stranách přišlo nekompromisní konstatování, že čekání na Obsah pokračuje...
Trachta nabízí výpověď a ruce otáčí dlaněmi nahoru. Otevřeně zprostředkovává vše, co viděl, včetně niterných rozporů, pochybností. Strhující kniha!

štuclinka
24.07.2014 5 z 5

Výborná kniha, která člověku dodá zase trochu pokory k životu. Při čtení si člověk uvědomí, jak dobře se vlastně má. Kniha dá člověku představu o tom, jak funguje jedna z nejznámějších charitativních organizací.

sumcicka
07.07.2014 4 z 5

Opravdu otevřená zpověď lékaře, jehož touha pomáhat nezná hranic.
Na stylu psaní bylo poznat, že autor není spisovatel, což však v tomto případě není na škodu - dodává to vyprávění na autenticitě. Kniha mě opravdu donutila k zamyšlení (jaká by asi byla Afrika nepoznamenaná kolonizací, resp. jde vůbec kolonizovat citlivě?) a za jednu z mála jejích "vad" považuji to, že mohla být delší.

Melanka
30.06.2014 5 z 5

Úchvatná kniha o světě, o kterém normální smrtelník nemá ponětí. Klobouk dolů před otevřeností, s jakou pan doktor své zápisky vydal a klobouk dolů před všemi, kteří na mise jezdí a pomáhají, kde je třeba. Díky.

magnolia
21.05.2014 5 z 5

Od předmluvy až po závěrečné poděkování zajímavá, hluboce osobní výpověď mladého lékaře. Podobné knížky nečtu, ale recenze tady mě nalákaly a nelhaly - je to poutavé jako román. Smutné, strhující, lidsky zajímavé a citlivě podané příběhy s trochou humoru ve formě upřímné sebekritiky. Fakta o politické situaci v afrických státech smutně dokreslují celé předešlé vyprávění. Děkuji autorovi za tuto knížku i za jeho "posedlost" pomáhat.

lazenskaveverka
15.05.2014 5 z 5

Hluboce smekám. Drsné čtení. Tato útlá knížka mne totálně pohltila, patří k těm, po jejichž přečtení opět přerovnáváte hodnoty a životní postoje. A překvapil mne velmi kvalitní jazyk a styl, který jsem nečekala.

JitkaJak
15.12.2013 5 z 5

Prostě skvělé čtení. Poutavé, drsné, současně lidské, krásné.