Tichý dech - Zápisky českého lékaře z Afriky a Haiti

Tichý dech - Zápisky českého lékaře z Afriky a Haiti https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203605/mid_tichy-dech-zapisky-ceskeho-lekare-z-203605.jpg 5 533 116

Zároveň jde o velmi osobní, s nadhledem a s humorem psanou výpověď člověka, který vyrazil do dalekých končin plný romantického nadšení a postupně začal zjišťovat, že mnohdy za zbytečné utrpení lidí nemůže jen chudoba a nedostatečná technická vyspělost zemí, ale i obyčejná lidská zpupnost a arogance tamních lékařů a úředníků. Dramatické líčení náročných operací v africké džungli a v haitských ruinách se střídají s popisem exotických krajin a života jejich obyvatel i s líčením některých krvavých historických událostí nedávné doby.... celý text

Simona99
04.10.2018 5 z 5

Bezva, bezva, bezva! Skvělý motivační příběh českého lékaře...jsem ráda za podmínky, které tady v České republice máme. Aspoň si teď všeho budu více vážit. Nicméně vyprávění to bylo hodně zajímavé. Jan Trachta mi velice přiblížil celou situaci z krizových zemí, jako právě Afrika. Má můj obdiv a myslím si, že Lékaři bez hranic je skvělá nadace, které přeji jen úspěchy! Děkuju za takovou knížku. Myslím, že by jich mělo být více...

clairegoon
11.09.2018 5 z 5

Výborné čtení, ocení nejen medici.

Zdenas5
24.08.2018 5 z 5

Čtivé vyprávění o životě lékařů MSF, smekám před jejich prací. Příběhy, ze kterých často běhá mráz po zádech, jsou podány s nadhledem i s humorem. Zajímavý je i stručný nástin politického vývoje Konga.

rozvera
25.06.2018 5 z 5

Vynikajícím způsobem popsané zážitky lékaře z misí ve válkou zmítaném Kongu a zemětřesením těžce postižené Haiti.Autor popisuje svou práci chirurga na obou misích bez patosu a příkras, objektivně tak, až z toho čtenáře mrazí. Velmi cenný a poučný je stručný popis historie Konga od konce 19. století, jako belgické kolonie až do jejího osamostatnění a následných místních válek o moc a bohatství, které se táhnou až do dnešních dnů. Vzpomínky z obou misí jsou doplněny i fotografiemi z míst, ve kterých museli lékaři MSF pracovat a celý příběh dokreslují. Tato útlá knížka vzpomínek a zážitků a lékaře, který pracoval za otřesných podmínek a v prostředí, které si ani neumíme představit, musí nutně hluboce zapůsobit na každého vnímavého čtenáře a nedá se na ni zapomenout.

drahuse2410
24.04.2018 5 z 5

Skvělá kniha. Autor pojal toto téma s jistou lehkostí a humorem,ale mě místy mrazilo

Pavouček2
19.03.2018 5 z 5

Velmi čtiví a k zamyšlení. A jak toto berou kolegové v nemocnici, to jsem opravdu nechápala ten nezájem... Klobouk dolů před autorem.

VladkaBU
23.02.2018 4 z 5

... až těžko k uvěření, jak může také zdravotnictví fungovat. Je fakt, že lidé tam vydrží daleko víc než my tady, kde je všechno vybavené, vše se sterilizuje, všechno pod kontrolou. Fotografie úžasné.

St.Evelin
19.02.2018 5 z 5

Knihu jsem přečetla téměř jedním dechem. Pro někoho obyčejné vyprávění, pro mě klobouk dolů za popis bez příkras, bez povyšování se a honění si ega. Lékař na mě působí jako skromný člověk se srdcem na pravém místě.
Člověk pak jen kroutí hlavou,jak to v některých koutech světa chodí (Kongo) nebo naopak pokyvuje hlavou nad tím, jak i v mizerných podmínkách přírodní katastrofy funguje humanitarni pomoc, jak je organizovaná a lidé stateční.
V teple, pohodlí a bezpečí domova se kniha čte opravdu jedním dechem, zajímavá je i vsuvka ohledně historie a konfliktu v Kongu. A možná právě díky tomu pohodlí a tepla domova si člověk uvědomí, kolik odvahy a statečnosti tyto cesty vlastně stály!

piney
19.02.2018

Velmi čtivý a autentický příběh jednoho z Lékařů bez hranic. Jsem nadšená, jak otevřeně pan Trachta popsal situace, které ho potkaly. Smekám!

petrarka72
18.02.2018 5 z 5

Napsala bych, že kniha je jen pro silné povahy - ale tím bych možná některé potenciální čtenáře odradila, což by byla škoda... Takže jinak - ta kniha je důležitá zpráva o světě, který neznáme, a popisuje ho bez předsudků a bez sentimentu. Zpráva nejen o misích Lékařů bez hranic z války v Kongu nebo zemětřesení na Haiti, ale hlavně o lidech, kteří vystoupili ze své komfortní zóny, dokázali vstoupit do pekla a utkat se s ním. Chirurgie v polních podmínkách - tu a tam smrt z neznámých příčin - taky přežití z neznámých příčin - smrt zbytečná (když po úspěšné operaci pacient umírá, protože sestry v noci nenašly klíč od lékárny) - otřesné případy raněných, kteří se nedovolali... Také zpráva o nesmírné obětavosti lidí - a pro mne o skoro nepředstavitelném břemenu zodpovědnosti a rozhodování. Napsáno poutavě, nelze přestat číst - jen tu a tam knihu odložit a zhluboka dýchat.

Richisa
09.02.2018 5 z 5

Moc hezky vyprávěné zážitky pana doktora z misí s Lékaři bez hranic. Z vyprávění je cítit, že si pan doktor váží toho, co mohl získat tím, že se narodil v té bohatší části světa. Svými cestami zužitkovává své vědomosti v prospěch těch, kteří takové štěstí neměli.

Jsem moc ráda, že jsem si mohla knihu přečíst a hluboce se skláníme před odvahou a obětavostí pana doktora.
Tuto knihu by si měli přečíst všichni, kteří mají pocit, že u nás je nedostatečná lékařská péče.

Katerina961
03.02.2018 4 z 5

Velmi zajímavé čtení ...

Sandalkar
13.01.2018 5 z 5

Smekám před vypravěčským uměním pana doktora Trachty. I před tím jak otevřeně a upřímně píše o všech těžkostech i osobních záležitostech, vážím si, že nám dal nahlédnout pod pokličku známé humanitární organizace. Myslím, že i díky tomu ráda na Lékaře bez hranic přispěji...už vím, kde peníze končí a jak pomáhají. Nenásilně, napínavě a opravdově.

loudomar
02.01.2018 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Čtivě a autenticky napsaná. Občas mě až mrazilo. Tuhle knížku by měli povinně nechávat v čekárně na chirurgické ambulanci v ČR. Možná by pak lidi přestali nadávat a uvědomili si, jaké máme štěstí, že máme kvalitní a dostupnou zdravotní péči a navíc zdarma.

slunicko1958
27.12.2017 4 z 5

Já jsem asi nějaká divná. Všichni knihu vychvalují, mně bylo nevolno. Hluboce si vážím práce Lékařů bez hranic, obdivuji jejich odvahu, odbornost a lidskost. Ale knížku už číst nechci. Ne proto, jak je napsaná, ale proto, že je tak syrová, až to na moji nervovou soustavu není.

Calinda
25.10.2017 5 z 5

Vynikající knížka, Lékaři bez hranic mají můj velký obdiv. Knížka přečtena za jedno odpoledne, úplně mě pohltila (i když z velice detailních popisů některých lékařských zákroků mi nebylo vždy úplně nejlíp). Tahle knížka snad musí zaujmout každého, neumím si představit, že by někoho nebavila. Navíc si autor, při všech těch hrůzách, co jistě viděl a zažil, zachoval nadhled a vtip. MUDr. Trachta (a jemu podobní) jste borci!!!

Dandy1
13.10.2017 4 z 5

Velmi čtivý příběh o tom, jak fungují Lékaři bez hranic. A taky o tom, jak se liší vnímáni potřeb nemocných zde a v krajinách na pokraji katastrofy.

enguyen
22.09.2017 5 z 5

Pan Trachta je prostě kouzelník. To jak dokázal knížku napsat, umí jen málokdo. Bála jsem se, že to bude knížka psaná "chirurgem" - moc odborná na to, aby jí mohl číst obyčejný smrtelník, ale opak je pravdou. Nemohla jsem jí odložit. V nadšení jsem si zakoupila i knížku Mise Afghánistán od pana Šebeka, ale s touto se nedá srovnat. Afghánistán jsem vůbec nedočetla. Budu číhat na další knihy vydané panem Trachtou.

Ilona18
17.08.2017 5 z 5

Velice motivující kniha, která dává podnět k zamyšlení, jak i já mohu pomoci. Lékaři bez hranici je organizace, která mě přesvědčila, že jejich práce je velkým přínosem a má smysl. Klobouk dolů, pane doktore.

Macawi
15.08.2017 5 z 5