Ticho touhou znavené

Ticho touhou znavené https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46548/ticho-touhou-znavene-46548.jpg 5 16 2

Karel Hlaváček je jedním z nejvýraznějších představitelů symbolismu a dekadence. Jeho melodická poezie odráží básníkovu rozervanou duši i pocit konce století. V našem výboru najdete básně plné výjimečných, nevšedních pocitů a představ, jemných nálad, nočních neurčitých a pohádkových krajin bez pevných obrysů a naplněných fantazií.... celý text

Poezie
Vydáno: , Dokořán

Maanna
31.08.2018 5 z 5

Podmanivé hluboké a až hudebně znějící verše, které člověka zavedou do šedých krajů a šumění deště, a nad tím vším probleskuje autorovo ironické pousmání. Další z básníků, u kterého je mi moc líto, že nežil déle, protože mě náhled do jeho světa hodně obohacuje.

ziriant
12.03.2015 4 z 5

Číst Hlaváčka je jako nahlížet nad propast. Nachýlit se k polibku. Víme, že za nějakými slovy již není nic. Že jsou obrazy, které na nás zírají živýma očima, ale nelze do nich proniknout. Hlaváčka považuju za opravdu velkého básníka, protože pochopil, že tyto obrazy nestačí, a věnoval se své poezii i po stránce formální do nejmenšího detailu. Bez nudných, nebo dokonce směšných rýmů, které by shazovaly, ale naopak s ladností a rytmem. A kdykoli když "pršelo v noci", věděla jsem, na koho si vzpomenout. A budu to vědět pokaždé.

Karel Hlaváček
česká, 1874 - 1898
2010  74%Pozdě k ránu
1989  95%Vteřiny duše
1986  76%Milostný listář
1898  71%Mstivá kantiléna
1978  93%Hrál kdosi na hoboj

Kniha Ticho touhou znavené je v