Tiberius: Pohnutý život císaře

Tiberius: Pohnutý život císaře https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33690/bmid_tiberius-ABG-33690.jpg 4 10 3

Populární vyprávění o životě a činech římského císaře Tiberia (42 př.n.l.-37 n.l.) Úvodní kapitola popisuje politickou situaci v Římě v době Tiberiova narození, další pak Tiberiův domov a péčí jeho matky Livie Drusilly a pozdější Tiberiovu vojenskou průpravu. Podstatná část textu je věnována římským výbojům od r. 28 př. n. l. až do r. 19. n.l. a pozdějšímu úpadku římské říše - zejména za bezohledné vlády prefekta Seiana, kdy se stárnoucí Tiberius trvale uchýlil na Capri (až do své smrti r. 37 n. l.). - Text doprovázejí stručné biografické informace o citovaných osobách (v abecedním pořadí), dále tzv. politický glosář, což je stručný výklad některých pojmů z dějin římské říše, a konečně chronologie Tiberiova života.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Beta-Dobrovský , Ševčík (Plzeň)

Tibére , 2002

Alphwen
06.05.2024 2 z 5

Pro mě bohužel zklamání. Na každé druhé straně se rekapitulují příbuzenské vztahy, hojně se popisují pohyby armád (a to včetně tažení, kterých se Tiberius sám neúčastnil), období císařova života na Capri je pojato velmi stručně, autor upřednostňuje informace s bulvárním nádechem.

braunerova
15.06.2014 4 z 5

Normálně životopisy moc nemusím, ale tento je výborně napsaný. Život Tiberia to je cesta úspěšného vojevůdce, vzdělaného politika, šetrného hospodáře a slušného člověka k podezíravému a krutému pederastovi. Kdyby se nedožil tak vysokého věku, mohli jsme ho znát z dějepisu jako veskrze kladnou postavu. A na závěr jedna citace. Když Tiberiovi dával otec přednášku o tradicích a vyžadoval si jeho pozornost slovy "Posloucháš mě vůbec?" odpovědělo mu dítě: "Pozorně tě poslouchám otče a říkám si, že musí být příjemné poroučet a nemuset nikoho poslouchat."

Christo
08.09.2011 5 z 5

Výborný životopis a román v jednom. Klenot, který dopodrobna popisuje, jak život císaře, tak prostředí starověkého Říma. Člověk se dozví skutečné mnoho o starověkém Římu velmi zajimavé postřehy. Vřele doporučuji!

starověký Řím Tiberius římští císařové římské dějiny

Roger Caratini