Thérèse Desqueyrouxová

Thérèse Desqueyrouxová https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236011/ther-se-desqueyrouxova-236011.jpg 4 9 4

Therése Desqueyrouxová vedie pomýlený život ženy, poznačený prostredím a dobou. Chce byť sama sebou v prostredí posvätných rodinných predsudkov. Chce roztrhnúť putá bezcitnosti, zvíťaziť nad meštiackym farizejstvom a pokrytectvom.

Literatura světová Romány
Vydáno: , SVKL - Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry

Thérèse Desqueyroux , 1927

bookemma
12.11.2020 5 z 5

A bylo ticho : argelouské ticho! Lidé, kteří neznají tu ztracenou končinu, nevědí, co je ticho: obtáčí dům, jako by ztuhlo v tom hustém lese, kde kromě sovy, která časem zahouká, není nic živého...

Takové ticho není jen tam, takové ticho je ve všech domech bez lásky, ve všech domech, kde tuhne krev a studené stěny hrozí, že vás každou chvíli pohltí.
Tereza jako oběť, Tereza jako Nemesis, Tereza jako Madame Bovary, Tereza bez Boha, borovice, duby, dusné vedro, a to ticho. Ticho, až máte pocit, že se jím zadusíte.

Lessana
10.11.2018 1 z 5

O manželstve uzavretom z povinnosti a neslobodnej, cynickej, nešťastnej žene v ňom, ktorá vo svojom nešťastí praje nešťastie i druhým. S detektívnou zápletkou bez jasného vyriešenia. Na môj vkus chaotické a depresívne.

knihomilka
16.10.2017 5 z 5

Úžasný zážitok som mala z tejto novielky. Úplne dokonale vykreslená psychologizácia hlavnej postavy. Keby som ja žila v takomto prostredí, v tej dobe, v tej dedine, medzi takými ľuďmi, tiež by sa mi stalo presne to isté a tiež by som prežívala presne to isté a dopadla by som takisto ako Thérèse. Takže by to mohol byť kľudne aj príbeh o mne, keby...

petgona
12.04.2017 1 z 5

Od tejto malej knizocky som necakala nic ohromujuce a ani som to nedostala. Takze sklamana som nebola. Kniha sa mi popravde velmi nepacila. Uvedomujem si, ze situacia zien skutocne v obdobi, v ktorom sa dej knihy odohrava, ine nebola a obvzlast nie na vidieku. No napriek tomu som nemala ani najmensie zlutovanie s hlavnou hrdinkou. Jej konanie, ci konanie inych postav mi bolo vrcholne nesympaticke.
Jedine co sa mi pacilo, a za to davam jednu hviezdicku, bolo prostredie a to ako ho autor podal.

François Mauriac
francouzská, 1885 - 1970