Těžší než nebe: Životopis Kurta Cobaina

Těžší než nebe: Životopis Kurta Cobaina https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12122/bmid_tezsi-nez-nebe-zivotopis-kurta-coba-661d6703c95e7.jpg 5 380 61

Autor na základě více než 400 rozhovorů s Cobainovými přáteli, rodiči, kolegy i díky exkluzivnímu přístupu k citacím z Cobainových deníků odhaluje mnohá neznámá tajemství, která se váží k této legendární hvězdě i jeho skupině Nirvána, jež pro něj představovala celý jeho soukromý život. Cross jej líčí jako rozpolcenou osobu, jako milého a oblíbeného mladíka atletického vzezření, ale i hrozivého zuřivce, morbidního a vizuálního umělce, jako ambiciózního muže, vyhledávajícího i odsuzujícího slávu. Poukazuje na průběh nelehkého rozvodu jeho rodičů i následky, které na něm zanechal, plné depresivních stavů a morbidních představ a odhaluje jejich genetický původ, který jej nakonec na vrcholu slávy přivedl k sebevraždě. Crossova práce tak představuje nejhlubší knihu o nejtemněji padající hvězdě, uvádějící na pravou míru celou řadu falešných mýtů.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Hudba a zpěv
Vydáno: , Volvox Globator

Heavier Than Heaven , 2001

Komnenos
21.04.2024 4 z 5

Do prečítania tejto knihy som mal o Kurtovi Cobainovi iba veľmi hmlistú predstavu. Pustil som si občas Nirvanu, ale určite som nikdy nebol oddaný fanúšik tejto kapely. Po prečítaní knihy sa dá Kurt Cobain vystihnúť jednou vetou: Bol to veľmi nešťastný človek. Tiež je pre mňa mimoriadne fascinujúce vidieť, ako sa v podstate z noci do rána mohol stať z úplného lúzra jeden z najslávnejších ľudí tej doby. Je to niečo naozaj neskutočné a takých prípadov bolo v dejinách veľmi málo. Bohužiaľ sa to podpísalo na jeho predčasnom odchode. Hoci treba povedať, že príčin prečo to urobil bolo viacero ako to správne na konci uvádza autor. Klobúk dole pred ním, pretože pred napísaním knihy uskutočnil množstvo rozhovorov s pamätníkmi Cobainovho života a prelúskal tiež veľa ďalšieho materiálu. Je to biografia vskutku na úrovni.

Nyctophile
05.02.2024 4 z 5

Asi najčastejšie sa mi pri čítaní tejto knihy opakovalo v hlave heslo: "Prestaňte robiť hlúpych ľudí slávnymi". Cobaina som vždy (ešte aj za jeho života) považoval za trápneho pózera (a táto kniha to do značnej miery potvrdzuje). Večne sa hral na "obeť" svojej slávy, obeť rozvrátenej rodiny (to by o sebe mohol povedať takmer každý). Takýchto ľudí fakt treba poslať do Bangladéša k šijaciemu stroju, aby mali pre tú svoju depresiu konečne skutočný dôvod. Teraz ale od hodnotenia jeho života treba prejsť k hodnoteniu knihy, no a to je iná káva. Vskutku výživné čítanie, detailné a profesionálne v autorovom prístupe. Chorá spoločnosť s chorými hodnotami vyprodukovala chorého umelca. Čo k tomu dodať.

Dashmo
07.01.2024 5 z 5

ťažko sa mi píše - ešte cez slzy. Som veľký fanúšik Nirvany. Rovnako tak zbožňujem ich ranú tvorbu a Bleach ako aj komerčnejšie veci. O Kurtovi vždy kolovali rôzne príbehy, historky, články, výroky - ťažké bolo povedať, čo z toho bola pravda. Bola som rada, keď sa ku mne dostal tento životopis a vravím si, že snáď konečne niečo ucelené. ale po jeho prečítaní mam zmiešané pocity. Je to napísané naozaj dobre - zhltla som to za dva dni. Na niektoré udalosti mám stále rozporuplné názory. Autor opisoval Kurtove postupné zhoršenie stavu, zdravia, jeho mysle tak surovo, až som z toho sama v ,,depkách,,. Čítať, ako postupne tento človek upadal, až na koniec dopadol tak, ako si sám zvolil. Niektoré pasáže si však netuším vysvetliť - odkial to mal? Ako k tomu došiel? Chápem - roky rozhovorov a článkov. A predsa sú tam pasáže, kde spisovateľ využíva svoju fantáziu a predpoklady a podané je to definitívnou formou - asi najviac som si to uvedomila pri čítaní Kurtových posledných krokov. Ďalej mi to miestami pripadá ako óda na Courtney - a tu musím povedať, že za roky rokúce si stále neviem spraviť názor na túto umelkyňu a ich vzťah a ani táto kniha mi k tomu nepomohla ostala som po prečítaní smutná, naozaj smutná. Hlavne koniec sa mi už čítal naozaj ťažko - naozaj cez slzy: ,,Takže to došlo až sem: najznámejšia rocková hviezda generácie ležala v aute na zadných sedadlách, nemohla hovoriť, nemohla sa pohnúť a znova sa ocitla len kúštik od smrti.,, Charles R.Cross to vystupňoval bravúrne a ja som až cítila s Kurtom, ako to definitívne vzdáva: ,,Neviem, kam idem. Ale tu už nevládzem byť.,, Nechal nám tu toho naozaj veľa: ,, Kurtovým nehynúcim odkazom je však jeho tvorba, nie okolnosti, za akých zomrel.,, Na nejakom fóre som dávnejšie čítala názory na túto knihu a jeden pán sa vyjadril, že po prečítaní jednoducho prestal počúvať Nirvanu. Ja si idem pustit platňu Unplugged a najbližšie dva dni sa nepustím do čítania žiadnej knihy. ,, Žil krátko, ale dosiahol mnoho.,,

Mrs.Depp
26.05.2023 5 z 5

Dočetla jsem a je mi smutno... Poprvé jsem pochopila, jaké trauma si Kurt nesl z dětství a provázelo ho nejen dospíváním, ale i celým životem. Jak to všechno bylo se asi už nikdy nedozvíme, proto nezbývá, než si užívat jeho hudbu a vše, co nám po sobě zanechal. Je ho věčná škoda.. Wanting to be someone else is the waste of The person you Are!!! Jak zpívá Frances Bean: I know you Were meant to stay in this place, sometimes i find it hard to look at my own face, maybe one Day i will talk to you, if im Lucky, it wont be too soon.

Cojekomupotom
18.02.2023 3 z 5

Ve třinácti jsem byl nadšený. Dnes musím konstatovat, že tohle je knížka pro toye. Ale jako úvod dobré

MíšaS.
07.10.2022 5 z 5

Snad už je Kurtovi teď dobře...
Zavzpomínala jsem si na "mládí", pustila jsem si CD MTV Unplugged, které jsem jednou jako první CD v životě dostala pod stromečkem a užila si zase tu rozpolcenou osobnost, která prostě nedokázala žít svůj život.
Také se moc těším na knihu od Dava Grohla.

soupik2012
16.05.2022 5 z 5

Mám ráda životopisy slavných lidí. A vypozorovala jsem následující. U umělců se stává téměř pravidlem, že nedokáží žít běžný život, tak jak ho žije většina lidí na celém světě. Jejich výjimečnost se tak ve velké míře zároveň stává jejich prokletím. Kurt Cobain byl navíc velice rozporuplnou osobností. Zajímavostí této knihy je fakt, že i když tuto knihu nemůžeme nazvat autobiografií, tak jí vlastně tak trochu je. Kurt totiž trpěl grafománií a do svých deníčků si zaznamenával naprosto všechno co ve svém životě prožil. Bohužel zároveň byl snad až patologickým lhářem a tak nevíme co všechno z toho co do svého deníčku zapsal je pravda. Naštěstí se pan Charles R. Cross neopíral pouze o tyto deníky. Je poznat, že přípravě k sepsání této knihy věnoval opravdu mnoho času. Absolvoval spousty rozhovorů a dokázal sepsat tento životopis tak, že nemám nejmenší důvod pochybovat o jeho věrohodnosti. Audioknihu načetl pan Matěj Hádek a způsobem jakým tuto knihu načetl velmi výrazně přispěl k mé celkové spokojenosti.

Barbanka
11.11.2021 5 z 5

Zajímavý životopis. Curt byl opravdu zvláštní rozpolcená osoba. Zajímalo by mě, zda by bylo vše jinak, kdyby se jeho rodiče nerozvedli. Jeho huba je skvělá i když texty jsou občas dost morbidní a zpěv připomíná spíše než zpěv,vřískot. I tak má člověk při poslechu husí kůži. Škoda tak velkého umělce a nadaného člověka. Bohužel démoni s kterými někteří musí žít jsou občas silnější než my sami.

Arven2001
31.05.2021 3 z 5

Celkově je knížka napsaná dobře. Akorát mi vadí, že se autor víc nezaměřil na Kurtovu smrt. Tento případ si zaslouží mnohem více pozornosti, a zrovna u životopisu bych očekávala, že se taková věc bude řešit.

ozzak
03.04.2021 5 z 5

úžasná knížka o Kurtu Cobainovi

misa.lemperova
13.01.2021 5 z 5

Kurt je nesmrtelný stejně jako Nirvana. Zanechal tu po sobě skvělou hudbu, která tu zůstane navždy. Je to velmi silné čtení, pro fanoušky povinná četba. Umožní nám trochu víc nahlédnout do Kurtovy duše, zjistíme, že byl geniální, citlivý (možná až přecitlivělý), sebedestruktivní, v něčem zvrhlý, ale pořád výborný a jedinečný umělec, kterého je strašná škoda. U čtení se člověk nejednou neubrání slzám, alespoň pokud Kurta a Nirvanu miluje tak jako já. O něm a jeho hudební skupině jsem toho přečetla spoustu a kniha Těžší než nebe je jedna z nejlepších knih o Kurtovi, která se mi dostala do ruky.
Pro Kurta byl prostě život velkým soustem, ať už to bylo na konci jakkoliv. Chybíš tu, ale děkujeme za geniální hudební tvorbu, kterou jsi tu po sobě zanechal. Mám dojem, že Kurt sám je teď šťastný tam, kde je, i když pro nás fanoušky je to nepochopitelné a smutné.
Jednoduše řečeno, je lepší shořet než vyhasnout...

Pavla-Adina
07.12.2020 4 z 5

Cobainův těžký život a umírání. Jeho hudbu mám ráda už řadu let.

Alienn
07.04.2020 5 z 5

Nirvana byla jedna z mých nejoblíbenějších kapel vůbec. Jsem ráda za tento životopis, který bez nějakých příkras mapuje Kurtův život. S postupujícími kapitolami, kdy se toho o něm člověk dozvídá více a více, mu dochází, že jeho život musel skončit přesně takto. Škoda takového mladého života a takového talentu.

Yorika
02.03.2020 5 z 5

Všechno to začíná už v dětství. Něco o tom vím.Kurt to nezvládl a je mi to nesmírně líto.Díky zato, co zde stihl zanechat.A není toho zas tak málo...

doktorking
18.10.2019 4 z 5

Vyborna knizka ja si precetl hlavne Kurtovo detstvi ktere opravdu nemel lehke protoze zbytek jsem znal.Na Nirvane sem vyrostl a zasahla veskerou vekovou generaci a hlavne je to jedina kapela co znam kterou si snad poslechle i clovek ktery normalne posloucha uplne jiny styl.Kurt Cobain byl uzasny umelec s bolavou dusi a je ho obrovska skoda nicmene odkaz kapely je nesmrtelny.

blonde_elis
04.09.2019 5 z 5

Děsivé a fascinující zároveň. Vše je vykreslené velmi realisticky, kniha v mnohém pozměnila a doplnila můj názor na Kurta. Za mě srdeční záležitost.
Povinná četba pro všechny fanoušky.

andrii24
23.06.2019 5 z 5

Nikdo ho nedokázal přikurtovat, když zaslechl zvuky temna. "Shořela" sněhová vločka, zaškvířila dešťová kapka v ohnivém, dějově jedovém žáru.

DeepSea21
23.06.2019 5 z 5

Velice obsáhlé,autentické zápisy z Kurtových deníků,detailní popisy pocitů a závislostí.On nebyl depresivním sebevrahem.
On se jím stal.A to je tragédie.
Ikona.

Velekněžka
29.05.2019 5 z 5

Divoká jízda ráda flirtuje se smrtí...

veronika431
19.03.2019 5 z 5

Jednoznačně skvělá kniha, ze začátku se příběh trochu líněji rozvíjel, ale pak nabral rychlý spád. Místy opravdu smutné čtení, ale nikdy lacině patetické. Když si vezmete knihu, hudbu Nirvany, film a videa, která jsou o Kurtovi a skupině k dispozici všechno do sebe věrohodně zapadá.