Terezín 1941 - 1945 - Tvář nuceného společenství

Adlerova monografie o dějinách židovského tábora v Terezíně je jedním z nejvýznamnějších a nejdůkladnějších děl o holocaustu, které ovlivnilo poválečnou debatu o nacistických zločinech. Autor popisuje historii vzniku tábora, jeho promyšlenou organizaci a krutou nacistickou mašinerii, která stála v pozadí jeho vzniku a fungování. Těžiště práce však spočívá v podrobném vylíčení každodenního života jeho nedobrovolných židovských obyvatel, tedy onoho "nuceného společenství", jak jej autor nazývá. Kniha je výjimečná především tím, že Adler jako bystrý pozorovatel a hluboký myslitel předkládá čtenáři nejen ohromující množství nashromážděných informací o táborovém životě, ale také jedinečnou sociologickou a psychologickou analýzu chování lidí v extrémních a nelidských podmínkách, která ne vždy odpovídá dnešním představám. Především díky tomu se jeho práce stala pro pochopení fenoménu Terezína zcela nepostradatelnou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/4011/terezin-tvar-nuceneho-spolecenstvi-4011.jpg 4.73
Literatura faktu, Literatura česká, Literatura naučná
Vydáno:, Barrister & Principal

Theresienstadt 1941-1945 (1955)

Kniha Terezín 1941 - 1945 - Tvář nuceného společenství

Damato
15.07.2016

Knížku jsem začala číst o dovolené, vlastně skoro jako povinnou četbu, protože ji měl od kamaráda půjčenou otec a protože se blíží den, kdy se tam vydáme celá rodina uctít památku našeho dědy, který přežil Terezín i Mathsausen- v Terezíně byl v malé pevnosti , kde byli političtí vězni. Nikdy o tom co zažil nechtěl mluvit a říkával, že se to nedá , že by tomu nikdo nevěřil, co může udělat člověk člověku. Čím víc o tom čtu, tím víc mi je nejasné, jak takové brutálnosti mohli dělat lidi. Přeci nebyli všichni ti kápové, velitelé lágrů a potažmo i ti obyčejní vojáci, co řezali do lidí hlava nehlava , samí sadisté, vyšinutí jedinci a alkoholici. Měli to - i ten způsob věznění, výslechů a týrání jak fyzického, tak psychicého tak dokonale promyšlené, že se z toho chce člověku řvát na celý svět , proč tolik neštěstí, smutku, zloby a hnusu se valilo na všechny kolem .

Lenka4
01.03.2016

Velice obsáhlý a podrobný pohled na vznik a fungování ghetta v Terezíně a na jeho nedobrovolné obyvatele. Autor mohl jako další šťastlivci, kterým se podařilo válku přežít, vyprávět svůj osobní příběh. Místo toho - s nezúčastněným odstupem - předkládá fakta v ucelenosti a z různých úhlů. První díl je výborný, ve druhém se už některé záležitosti opakují a navíc obsahuje až nadměrné množství statistických tabulek věnovaných opravdu detailním záležitostem. Redukce by neškodila ani u přepisů nařízení a formulářů. Příliš šťastné není umístění poznámkového aparátu do třetího dílu, praktičtější by bylo v podobě poznámek pod čarou přímo u textu. I přes tyto nedostatky se jedná o úctyhodné dílo.

katerinn
25.03.2014

Kniha se sestává ze tří samostatných částí:
I. Dějiny
II. Sociologie
III. Psychologie

Autor popisuje historii vzniku tábora, jeho promyšlenou organizaci a krutou nacistickou mašinerii, líčí každodenní život nedobrovolných židovských obyvatel, psychologicky analyzuje chování lidí v extrémních a nelidských podmínkách.
Zatím jsem měla k dispozici díl první a musím říct že zde najdete ohromující množství nashromážděných informací o táborovém životě, perfektně uspořádaných. Těším se na další díly.

Terezín holokaust židovská ghetta Židé historie koncentrační tábory

Hans Günther Adler
česká, 1910 - 1988