Terezín 1941 - 1945 - Tvář nuceného společenství

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Adlerova monografie o dějinách židovského tábora v Terezíně je jedním z nejvýznamnějších a nejdůkladnějších děl o holocaustu, které ovlivnilo poválečnou debatu o nacistických zločinech. Autor popisuje historii vzniku tábora, jeho promyšlenou organizaci a krutou nacistickou mašinerii, která stála v pozadí jeho vzniku a fungování. Těžiště práce však spočívá v podrobném vylíčení každodenního života jeho nedobrovolných židovských obyvatel, tedy onoho "nuceného společenství", jak jej autor nazývá. Kniha je výjimečná především tím, že Adler jako bystrý pozorovatel a hluboký myslitel předkládá čtenáři nejen ohromující množství nashromážděných informací o táborovém životě, ale také jedinečnou sociologickou a psychologickou analýzu chování lidí v extrémních a nelidských podmínkách, která ne vždy odpovídá dnešním představám. Především díky tomu se jeho práce stala pro pochopení fenoménu Terezína zcela nepostradatelnou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/4011/terezin-tvar-nuceneho-spolecenstvi-4011.jpg 4.45
Žánr:
Literatura faktu, Literatura česká, Literatura naučná

Vydáno: , Lukáš a syn (Barrister & Principal)
Originální název:

Theresienstadt 1941-1945, 1955


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (1)

V knize byla zmíněna smrt nejmilejší sestry Franze Kafky, milované Ottly Davidové (Kafkové).

Po příchodu do Terezína působila Ottla Davidová v dětském útulku, kde se starala o malé sirotky. Z polského ghetta Białystok přijelo transportem 1206 židovských dětí - sirotků. Tento transport byl součástí německé propagandistické hry. I když nacisté nikdy neměli v úmyslu nechat tyto děti naživu, dočasně je potřebovali pro vyjednávání s Velkou Británií.
Přijely v žalostném fyzickém i psychickém stavu, poznaly již krutost východních transportů. Děti v Polsku již slyšely o plynových komorách, bránily se proto v Terezíně dezinfekci ve sprchách.
Po jejich příchodu do Terezína k nim bylo přiděleno třiapadesát opatrovníků. Mezi nimi i Ottla Davidová.
Tato skupina byla v Terezíně izolována, jakýkoli kontakt s nimi byl pod pohrůžkou smrti. Šeptalo se, že mají být poslány do Palestiny, výměnou za zajaté německé důstojníky. Slibovaná destinace v Palestině však byla lež, a transport byl deportován do Osvětimi, kde byli všichni včetně dospělých nahnáni rovnou do plynové komory. (katerinn)