Terapia

Terapia https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375330/bmid_terapia-AbD-375330.jpg 4 565 565

ŽIADNI SVEDKOVIA ŽIADNE STOPY ŽIADNE TELO Josy, dvanásťročná dcéra renomovaného psychiatra Viktora Larenza, za nejasných okolností zmizne z ambulancie vyšetrujúceho lekára, zatiaľ čo ju otec čaká v čakárni. Lekár aj sestrička zhodne tvrdia, že tam nikdy nevstúpila. Odvtedy nikto nevie, kde sa dievča zdržiava a čo sa s ňou stalo. Doktor Larenz sa pokúša vyrovnať s tragédiou. O štyri roky neskôr sa utrápený otec odhodlá poskytnúť interview istému renomovanému týždenníku a utiahne sa do osamoteného víkendového domu na ostrove Parkum, aby si v pokoji premyslel odpovede. Tam ho vyhľadá záhadná mladá žena, ktorá sa predstaví ako spisovateľka a sťažuje sa, že ju sužujú bludné predstavy. Neustále sa jej zjavuje malé dievčatko, ktoré zmizlo bez stopy, podobne ako psychiatrova dcéra. Neznáma sa odvoláva na odporúčanie Viktorovho kolegu a požiada ho, aby ju liečil. Viktor spočiatku váha, lebo pod vplyvom traumatizujúcej udalosti zanechal svoju medicínsku prax, no napokon začne s terapiou, ktorá sa mení na čoraz dramatickejší výsluch... Cez chaotické výpovede schizofreničky sa Fitzekovi podarilo zotrieť hranice medzi predstavou a realitou a po istom čase čitateľ už nie je schopný určiť, čo sa skutočne udialo a čo je len chorým výplodom Anny Spiegelovej. Napínavý psychotriler s mnohými štylistickými prostriedkami hororu sa stal debutom roka. Terapia má geniálnu a svojím spôsobom jedinečnú ideu. Je nepredvídateľný, nervydrásajúci a neuveriteľne dobre vystavaný román. Rozuzlenie čitateľ vonkoncom netuší.... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Die Therapie , 2006

Verunka289
20.01.2020 4 z 5

Fitzek patří mezi moje oblíbené autory. Bohužel už jsou ale pro mě jeho knihy hodně předvídatelné a v podstatě už na začátku tuším, jak to vlastně celé bude... Každopádně mu zatím zůstávám věrná a čekám, zda ještě překvapí.

Dandy1
11.01.2020 3 z 5

Kniha má fajn styl, četla se díky krátkým kapitolám lehce. Děj už je horší.

burakino
06.01.2020 4 z 5

Na prvotinu docela povedená záležitost.

mirunda
04.01.2020 5 z 5

Tak to byla zase jízda. Nevěděla jsem kdo je kdo, kdo co udělal a neudělal a konec byl teda fakt překvapením.

Ivulka432
01.01.2020 5 z 5

Mistrně napsaná kniha a dá se vystihnout jedním slovem - návyková! Člověk je nucen číst a číst až do konce. Doporučuji!

martinka07
31.12.2019 5 z 5

Skvěle napsaná kniha. Příběh měl spád a byl plný napětí, které mi nedovolilo knihu odložit. V průběhu jsem měla několik osobních tipů na vraha, ale žádný z nich nebyl správný...

mareksevc
10.12.2019 5 z 5

výborná atmosféra, jeden z najlepších psycho-thrillerov ktorý som čítal

Dela111
08.12.2019 5 z 5

Na této knize není poznat, že jde o prvotinu. Pro mě je to další důkaz, že pokud má spisovatel talent, tak je jedno, že jde o prvotinu, už ta je minimálně dobrá, často rovnou vynikající. A to je i tento případ.
Na zhodnocení tohoto thrilleru bych potřebovala nějaký slovník superlativů, abych nějaký zasloužený nevynechala ;-). Knihu nejlépe charakterizuje citát na zadní straně obalu: "Tak napínavá, že se napětím chvějí i samotné stránky!" Za sebe dodávám - brilantní thriller!
Tady čtenář vůbec netuší, kdo mluví pravdu, kdo lže, co je skutečnost, co jsou bludné představy, co výplod mozku s psychiatrickou diagnózou. Až do posledních stran není jasné, jak to bylo, komu věřit... Nedokázala jsem si tipnout, musela jsem počkat až na rozuzlení.
Sebastian Fitzek je skutečně žhavým kandidátem na krále psychothrillerů. Za mě aspoň 6* ;-) a doporučení všem, které podobné knihy baví.

ilovebook88
01.12.2019 5 z 5

Napínavá, úžasná..práve som tohto spisovateľa zaradila medzi mojich top. Ďakujem za zážitok pri čítaní

dominika8486
16.11.2019 5 z 5

Perfektní!

romanka26
04.11.2019 5 z 5

Takhle kniha mne bavila od první strany, příběh pořádně graduje, nutí vás číst stránku za stránkou.. Nevíte čemu věřit.. Perfektní napínavé čtení! Po dlouhé době opravdu vynikající kniha,určitě si přečtu i další knihy autora..

romana0733
15.10.2019 5 z 5

Tak to byla jízda. Na konci knihy, kdy jsem v úžasu si říkala, tak to jsem nečekala a na úplnej závěr přišel ještě větší zvrat. Tohle se vážně povedlo. Autor mě pěkně vodil za nos. Doporučuji.

lištička123
06.10.2019 5 z 5

Psychotriller jak má být, ale to se u tohoto autora dá očekávat. Skvělá knížka.

rodak
28.09.2019 4 z 5

Pěkně zamotaný psycho.Rozuzlení se fakt povedlo,to bych teda nečekal.

Anne123
21.09.2019 5 z 5

Konečně jsem knihu sehnala v češtině a jsem za to velice ráda. Opět geniální zápletka a rozuzlení :)

Anette99
12.09.2019 5 z 5

Wow... Tahle kniha není na 5, ale tak na 6 hvězd. Už hodně dlouho se mi nestalo, že bych knížku přelouskala během asi tří hodin a nedokázala se od ní naprosto odtrhnout (a to se vždy dokážu hodně začíst). Děj od začátku dramatický, dobře stupňovaný, několik nečekaných zvratů (člověk už si myslí, že tuší, jak to bude dál, a najednou je to zase úplně jinak). A závěr byl naprostá pecka, velké překvapení. Je to moje první kniha od tohoto autora, ale určitě sáhnu i po jiných. Pro milovníky psychthrillerů tu(jako jsem i já) tuto knihu jen doporučuji.

Zrzavá_Tereza
08.09.2019 5 z 5

Fitzek je prostě moje láska. Vím, že nesedí každýmu (a je mi to fuk), ale já ho žeru. Vždycky je to jízda od začátku do konce, nikdy si nemůžete být čímkoliv jistí, všechno je zmatený a přitom docela jasný a všichni jsou divní. Mám od něj přečtený všechno, co u nás vyšlo, a pořád ho nemám dost!

dencuska
26.08.2019 5 z 5

V tejto knihe autor opäť raz nenechal nič na náhodu a pripravil pre čitateľa poriadnu dávku napätia. Pre mňa osobne je autorov štýl jednoducho nezameniteľný. Rovnako, ako aj v knihe Balík, aj tu sa stretávame s prvkami mysterióznosti a dozvedáme sa aj čo-to z medicínskeho sveta. Nejde teda len o spoznávanie vnútorného prežívania jednotlivých postáv, ale určité skutočnosti sú podložené reálnymi medicínskymi poznatkami, ktoré je však čitateľ schopný, bez nejakých väčších problémov, prijať.

Autor umožňuje čitateľovi nahliadnuť do hlavy schizofrenika, a popritom sa výborne zahráva s jeho psychikou. Predkladá mu množstvo súvislostí a náhod, samotnú pravdu odkrýva len veľmi pomaly a postupne. Vytvára tak veľký priestor pre úvahy o tom, čo je skutočnosť a čo len predstava.
Ako je už u tohto autora zvykom, na kompletné rozuzlenie si však budete musieť počkať až do úplného záveru. Ak by sa aj nejaké zásadné zistenie predralo na povrch skôr, nie je to ešte ani zďaleka všetko. Až pri epilógu ponúkne autor posledný kúsok do pomyselnej skladačky.

Odporúčam všetkým tým, ktorí majú radi príbehy bez zbytočných opisov, také, ktoré od prvej stránky vtiahnu do deja a nepustia až do úplného konca.

elenk
22.08.2019 5 z 5

Tak lidičky to byla opravdu něco..pokud rádi čtete cokoliv z oblasti psychologie a mate rádi thrillery tak Vás kniha nezklame....pravě naopak, a ja si říkám kam ti autoři na to chodí....Sebastian je pan autor.vynikajici, originální, jedinečný...knížku jsem zakoupila po Balíčku, který byl také úžasný...nechápu jak někteří hodnotitelé napíší, ze je konec zklamal...tak je to přeci na autorovi kam až jeho představivost spadá...a mě přišel konec pravěže spravedlivý a nadějný pro samotné hlavního hrdinu.....

Ann1307
11.08.2019 4 z 5

Tenhle autor mě už drahnou chvíli láká. A když jsem od kolegů dostala k svátku poukaz na nákup knihy, tak na mě v @martinus_cz zkrátka z té poličky koukala zrovna Terapie a tak ji mám.
Hned jsem se do ní pustila a nelituji!
Celou dobu jsem byla napnutá, co se stalo a jak to vlastně dopadne. Upřímně konec jsem neodhalila, což bylo moc prima!
Až na to, že mě trošilinku zklamal.

Kniha vypráví o psychiatrovi Viktoru Larenzovi, který jde se svou dvanáctiletou dcerou, která je těžce nemocná, ale nikdo neví, co jí je, na vyšetření k doktorovi. Ale z čekárny ji ve chvíli otcovy nepozornosti někdo unese.

Nyní už uběhly 4 roky, během niž se po malé Josy pátralo a její otec se zhroutil, zavřel psychiatrickou praxi a odjel na ostrov, kde se snažil z velké ztráty dostat.
Nyní po čtyřech letech ale jeho klid na ostrově naruší žena, která za ním přijela a tvrdí, že je schizofrenička a její nemoc se projevuje pomocí její profese. Je spisovatelka a postavy, o kterých píše, ožívají a prožívají osud, který jim předurčí.
Přijela za doktorem z toho důvodu, že ji trápí její poslední kniha o malé, těžce nemocné holčičce, která zmizela před 4 lety a od té doby neví, jak ten příběh dokončit.
Viktorovi to silně připomene osud malé Josephine a proto se i přes počáteční nechuť ženě pomoci, rozhodne ji vyslechnout a zjistit, zda má se zmizením jeho dcery něco společného... Sebastian Fitzek píše opravdu napínavě a čtivě. Knihu jsem hltala.
Jediné minus pro mě bylo to rozuzlení, které se mi až tak nelíbilo, ale rozhodně mě překvapilo, což je něco, co od Psychothrilleru očekávám, takže super!

Hodnotím 4⭐/5⭐ a včera jsem si koupila další autorovu knihu - Balíček, do které se taky brzy pustím.