Zrnko pravdy

Zrnko pravdy https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191866/mid_zrnko-pravdy-tDC-191866.jpg 4 158 47

Teodor Szacki série

Čerstvě rozvedený Szacki byl na vlastní žádost přeložen do Sandoměře, malebného městečka v jihovýchodní části Polska, která v minulosti nechvalně proslula antisemitskými pogromy a nesmiřitelnými vztahy mezi polskými a židovskými sousedy. U bývalé synagogy je nalezeno tělo nahé ženy s proříznutým hrdlem. Szacki coby jediný místní prokurátor, který není s rodinou oběti nijak spojen, dostane za úkol vraždu vyšetřit. Přestože doma ve Varšavě byl uznávaným odborníkem a profesionálem, v novém prostředí si takové postavení musí teprve vydobýt.  Pro Szackého, který si po pár měsících na maloměstě uvědomuje, že jeho odchod z Varšavy byl osudovou chybou, se případ stává také šancí, jak skoncovat s pocitem osamělosti a prázdnoty, který ho v novém působišti, navzdory milostným dobrodružstvím, pronásleduje. Poznává, že i na počátku 21. století mohou ožívat dávné zločiny a antisemitské stereotypy, obzvláště pak legendy o krvežíznivých Židech a jejich křesťanských obětech. Houževnatý prokurátor se usilovně snaží dopídit „zrnka pravdy“, jež leží ukryto na dně spletitých vztahů mezi obyvateli města…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Ziarno prawdy , 2012

sten
28.08.2014 5 z 5

Zrnko pravdy jsem si původně koupil jen kvůli jménu polského autora a s důvěrou v nakladatelství Host. Kupodivu to vyšlo, kniha je po celou dobu napínavá a charaktery postav skvěle vystavěné. Nejlepší je nicméně popis východopolské Sandomierze, polských reálií a občasné narážky na fakta z polské současnosti, která ale domnívám se čtenáři, který jinak Polsko a jeho historii nezná asi mnoho neřeknou.

Zápletka je v druhé části knihy poněkud divoká, některé konstrukce zrychlující děj (alespoň pro mne) těžko uvěřitelné a zejména v závěru to vypadá, že se autor rozhodl opustit rovinu reality. Knize to ale myslím neubírá, s napětím se čte až do konce.

Také je jasné, kam se na podzim podívám – určitě to bude podzimní Halič - Sandomierz, Premysl, Lvov spojená s četbou knihy v sychravém počasí v originále.

Bastera
28.08.2014 4 z 5

Detektivky to nemají v poslední době zrovna jednoduché. Prorazit mezi všemi těmi chladnými kousky ze severu dá zabrat. Když se to některé povede, je rozhodně o co stát. Tak jako u výborné polské detektivky Zrnko pravdy od Zygmunta Miłoszewskiho. Druhý díl z volné série o svérázném prokurátorovi skrývá nejen výbornou zápletku, ale také ji umně spojuje s polskou historií plnou antisemitismu a nacionalismu.

asam
17.08.2014 5 z 5

Velmi čtivá detektivka, napínavá, z méně známého prostředí. Polsko trochu jinýma očima.Barvitě vylíčeny krásy města Sandoměře./ Město opravdu existuje - viz wikipedia./ Dobře prokresleny charakteristiky postav. Ten sex tam byl myslím zbytečný. Možná chtěl autor děj trochu odlehčit, nebo chtěl aby byl Szacki trochu lidštější? I bez toho byl prokurátor sympatický

Clara del Valle
10.08.2014 5 z 5

Opravdu vynikající detektivka. Moc se mi líbil styl vyprávění s občasnými vtipnými a ironickými narážkami, od první chvíle poutavý a čtivý děj. Zároveň zajímavá sonda do mentality sousedního národa. Veliká spokojenost!

bosorka
17.07.2014 5 z 5

Perfektní detektivka, která si v rámci žánru rozhodně zaslouží 5 hvězd. Po tuně severských detektivek je to zase něco jiného, má specifickou atmosféru, kterou podporují polské reálie. Miłoszewski umí zaujmout, píše poutavě, drží čtenáře v napětí. Navíc píše natolik barvitě, že děj před očima probíhá až filmově. Kromě detektivního příběhu zaujme zajímavými charaktery postav, náhledem do starých legend, ale i tím, že si absolutně nebere servítky, když se strefuje do polské morálky, kterou charakterizuje slovem "żółć" (žluč). Skvěle, pane Miłoszewski, moc potěšilo.

Neri
28.06.2014 5 z 5

Styl Zygmunda Miloszewského mi prostě sedí. Na Zrnku pravdy oceňuji nejen důmyslnou zápletku a propojení případu s osobním životem postav, ale také popis polského městečka Sandoměře, plného tajemství a starých legend, který je tak poutavý, že mám chuť okamžitě se tam vydat. Na autorových knihách mě fascinuje ta přidaná hodnota jeho detektivek, v Zapletených to bylo téma rodinných konstelací a pronikání struktur STB do porevolučního života Polska, v Zrnku pravdy je to zase téma vžitých stereotypů, židovská tématika a antisemitismus. Vážně hodně dobré a za mě jasných 5*.

kneslova
26.06.2014 4 z 5

Když dávám 4 hvězdičky tak knize trochu ubírám. Pro mě mnohem napínavější a lépe čtivé než Zateplení. Výborná detektivka s prvky mystiky a tajemna, přitom velmi realistická. Přiznám se , že o pachateli jsem měla správné podezření, které jsem ale během dalšího děje opustila a přece to tak bylo.

2014  85%Zrnko pravdy
2011  77%Zapletení