Temná zahrada ekniha

Toby je dítě štěstěny, okouzlující, výmluvný optimista, který se právě vyvlíkl z průšvihu v práci a svůj úspěch slaví s přáteli, když události noci naberou nečekaný směr a převrátí mu život zcela naruby – překvapí doma dva lupiče, kteří ho téměř umlátí k smrti a následně ho ponechají napospas osudu. Zatímco se Toby snaží ze svých zranění zotavit, začíná mu pomalu docházet, že už na tom možná nikdy nebude jako dřív, a místo aby se vrátil ke svému dosavadnímu životu, uchýlí se do starého rodinného sídla, aby se postaral o umírajícího strýce Huga. Pak je však na zahradě v kmeni statného jilmu nalezena lebka – a s tím, jak kolem rodiny začínají kroužit detektivové, je Toby nucen čelit možnosti, že jeho minulost je možná zcela jiná, než jak si ji vždycky pamatoval. Strhující román od jedné z nejlepších autorek napínavých psychologických thrillerů dneška pokládá otázku, co se z nás stane a čeho jsme schopní, když přestáváme tušit, kým vlastně jsme....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/427734/big_temna-zahrada-8Cy-427734.jpeg 3.8131
Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: (ekniha), Argo

The Witch Elm, 2018

Kniha Temná zahrada

šipek

Tak tato kniha mi ani nepřišla jako detektivka, spíše takové zdlouhavé vyprávění. Ne že by to bylo špatně napsané a bez děje, ale dle mého názoru by postačilo 300 stránek. Ale určitě s touto spisovatelkou nekončím.

Dajine

Krásné čtení, psychologie postav pozoruhodná, děj trochu vleklý, ale nevadí to a na konec mnoho otázek.

Sybelle

Pěkná detektivka zaměřená hodně na psychologii postav a metody policie. Toby celý život žije v bublině štěstí, a i když něco zkazí, dopadne to dobře. Po střetu s lupiči u sebe doma má zdravotní následky a začne se starat o svého strýce v jeho domě.
Po náhodném nálezu lidských pozůstatků ve starém stromě začne vyšetřování cca 15 let staré vraždy.
Příběh se mi líbil. Bylo zajímavé sledovat stopy až do dospívání všech podezřelých. Konec také překvapil.

Vesmich

No tfujtajxl! Po pobytu v temné zahradě mi zůstalo hnusné temno v duši. Nejspíš se k dočtení ani nehodí nedělní studený večer, lepší by bylo letní úterní ráno. Co autorka napíše, to čtu. Je to pokaždé pořádný mazec a nemilosrdně to do čtenáře pere, ale tady postupně vypouští do prostoru takovou jedovatou mlhu a ta se rozlézá a rozlézá, a než se jeden naděje, má to všude. A ještě si tak říkám, jestli český název vystihuje/nevystihuje to celé lépe, než ten původní..

Kniha je neskutečně čtivě napsaná, i když je to pořádný špalek ;-). Nejdříve začíná víceméně nenápadně a děj se točí kolem Tobyho práce v galerii. Poměrně dlouho trvá, než dojde k přepadení lupiči, jak je zmíněno v anotaci. A než se Toby dostane do starého rodinného sídla, uteče opět dost času. A takhle se to má s celou knihou ;-). Autorka rozsáhle popisuje osudy jednotlivých protagonistů, často se vrací i do jejich minulosti, což je ale pro pochopení celého příběhu nezbytné. Také Hugo je na scéně déle, než jsem podle anotace očekávala :-), to ovšem autorce zazlívat nebudu. A posléze je objevena lebka, která se v kmeni stromu skrývala již několik let. Policie se tedy pustí do vyšetřování a postupně - a zároveň opravdu hodně pozvolně ;-) - začíná najevo vycházet pravda, kterou Toby a jeho přátelé tak dlouho pečlivě skrývali... Autorka píše opravdu dobře, ale příběh jako takový se tak trochu vleče a těch stránek je až zbytečně moc ;-). Z tohoto důvodu tedy jednu hvězdičku strhávám, i když na ni určitě nezanevřu a nějakou její další knihu si určitě po nějaké době zase vyberu ;-).

Tyet

Tahle knížka doopravdy krásně odsejpá, navzdory rozsahu jsem ji přečetla za dva dny. Námětem a celkovým vyzněním (zničený život v důsledku "mladické nerozvážnosti") mi příběh velmi připomněl Tajnou historii od Donny Tartt. Vzhledem k žánru jsem nečekala nic světoborného, a také jsem to nedostala. Je to zkrátka dobře napsaný napínavý příběh.

shootingstar
05.09.2021

(+ SPOILER) Obávala jsem se zklamání, ale dostala jsem naopak vrchovatou porci toho, co od autorky očekávám: zlomené srdce a náměty na přemýšlení v dopravních zácpách a čekárnách u lékařů. SPOILER: Rafferty byl nejspíš (detaily nevíme) úžasná lidská bytost a přišel o život díky idiotskému řetězu idiotských maličkostí, které uvedli do pohybu idioti. A takto to na tom našem světě, milé děti, chodí. Děkuji, Tano!

PetK
28.08.2021

Nejprve prakticky - u téhle bichle jsem si znovu připomněla, jak skvělý vynález je čtečka. Protože jsem si ji půjčila v knihovně právě na prázdniny a netahala ji po všech dovolených a výletech, strávila jsem v Temné zahradě skoro tři měsíce. Myslím, že ty pauzy trochu ovlivnily celkový dojem.
Knížka má atmosféru, jakou u Tany French oceňuju u Dublinského oddělení vražd. Tak trochu tajemná a snad i duchařská, ale pořád v realitě. Příběh samotný byl dobrý, vyprávění v ich formě mi vyhovovalo. Nejvíc byla pro mě zajímavá změna, kterou prodělal hlavní hrdina a jak se s ní pral - jak se cítí člověk, který prakticky ztratí svůj život a musí se s tím nějak srovnat. Místy už mi to ale přišlo trochu rozvleklé, to musím přiznat. Konec to ale dost zachránil, tohle vyústění jsem opravdu nečekala.
Suma sumárum doporučuju, i když bych uvítala mírné zkrácení, které by podpořilo svižnost příběhu.