Temná věž 1: Zrození pistolníka

Temná věž 1: Zrození pistolníka https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294561/bmid_temna-vez-zrozeni-pistolnika-fLS-294561.jpg 4 209 209

Temná věž (komiks) série

Skvělá komiksová adaptace brilantní fantasy série kultovního hororového tvůrce – máme vůbec říkat ještě něco víc? Možná jen to, že komiksová série není jen převyprávěním knih. Vracíme se v nich ještě před děj série, do doby mládí pistolníka Rolanda. Do doby jeho prvních přestřelek, lásek a zrad. Na kvalitě adaptace, inspirované střípky z knih, se podepsalo i to, že ji měl na starost zkušený vypravěč Peter David... a snovou kresbu dodal úžasný Jae Lee!... celý text

Literatura světová Komiksy Sci-fi
Vydáno: , Crew

The Dark Tower: The Gunslinger Born , 2007

Pavo.Klima
13.05.2017 3 z 5

Ani tento komiks jsem nepřečetl na jeden zátah. Tedy dávkováno a tím se možná ztrácely souvislosti. Kresba má sexy nádech, ale i škaredost. Hrubost a brutalita mne nechytly. Milostná linka se Susan dává romantický přídech. Asi nejsem ten správný čtenář pro story o mstě. Příběh mne nepohltil.

smazenaryba
30.03.2017 4 z 5

Hlavnou výhodou a lákadlom komiksovej Temnej veže je fakt, že je určená ako pre nováčikov, ktorí knihy nečítali, tak aj pre fanúšikov ktorí majú sériu jeden, alebo aj viac krát za sebou. Nováčikom ponúkne chronologické prerozprávanie deja (a tým pádom strávitelnejší úvod do série) a skalným mnoho detailov ktoré (najmä v ďalších dieloch komixovej série) v knihách nenájdete.

Zrození pistolníka ponúka v prvej kapitole strhujúce predstavenie hlavných postáv a vydarený úvod do sveta Temnej Veže so všetými jeho zákonitosťami a bezútešnou atmosférou. Keďže rozprávanie je chronologické, vo zvyšných kapitolách príbeh pokračuje dejom z knihy Čarodej a sklo, čo je druhá najrozsiahlejšia a podľa mnohých aj najvydarenejšia kniha celej série. Tam spočíva aj hlavný zápor tohto komixu a to fakt, že rozsiahly a košatý dej knihy bol natlačený do príliš malého priestoru a zaslúžil by si rozdelenie na minimálne dva diely komixu. Toto tvrdenie podporuje aj fakt, že neskoršie diely komixu (ktoré ešte niesu preložené), si dejovo z kníh prepožičiavajú oveľa menšie úseky a jeden celý diel komixu je venovaný dokonca len útlej poviedke (Setričky z Elurie). Rozhodnutia nahustiť štvrtú knihu do jedného komixu je preto škoda, ikeď je pochopiteľné, že autori chceli takto priniesť koncentrovaný a celistvý príbeh, ktorý by čitateľov navnadil na ďalšie diely komixovej série.

Napriek výtkam je to však úvod podarený (ako vizuálne stvárnenie tak aj text) a samotná možnosť vrátiť sa do sveta Temnej Veže a prežiť príbeh trochu odlišným spôsobom (a s časťami príbehu ktoré v knihách neboli ! ) je požehnaním.

Lucifer.CK
04.03.2017 3 z 5

Od Stephena Kinga jsem zatím nic nečetla a toto komiksové zpracovaní jedné z jeho nejslavnějších knih mi přišlo jako dobrý začátek. Jenže některé části mi přišla až příliš zdlouhavé a navíc se některé logické souvislosti nebo plná povaha schopností postav nedaly v komiksu dostatečně vylíčit. Proto dávám tři hvězdy jako takový lepší průměr, ale pro lidi kteří nejdříve četli knihu tak musely být ztvárněním nadšeni.
CK

LordSnape
13.02.2017 4 z 5

Samotný začátek, výcvik, výzva učitele na fight a okolnosti okolo Rolanda mě bavily, ale následná zápletka ohledně toho všeho "spiknutí" a samotné rozuzlení mě trochu zklamalo. Asi jsem čekal něco víc "fantastického". Kresba tradičně skvělá. Lee umí.

Aleen
10.02.2017 3 z 5

Příběh super, výtvarné zpracování mi nevyhovovalo. Asi to na mně bylo málo komerční, ale já mám prostě ráda jiný styl kresby i kolorování. Proto tři hvězdy.

jarynek
08.02.2017 5 z 5

Výborný komiks, který skvěle vystihuje atmosféru nezvratného a jednotlivým postavám předurčeného osudu. Hodně se mi líbil styl a jazyk vyprávění. Na kresbu jsem si chvíli zvykal, ale poté, co jsme se ponořil do příběhu mi přišla, že se na tento příběh skvěle hodí. Z knižní podoby mám přečtený zatím jen první díl, který mne úplně nezaujal, ale nyní vím, že i v této četbě budu pokračovat.

Astonius
29.11.2016 5 z 5

Myslím, že kniha je určena těm, kteří celý příběh pistolníka nejprve přečetli - tito čtenáři komiksové zpracování ocení nejvíce, protože je to lahůdka, která je zanese zpět do toho čarovného světa a do doby Rolandova mládí a první lásky. Pokud by však chtěl někdo komiksem začít, např. z důvodu, že první díl této série ho nezaujal nebo se mu rozsah knih zdá příliš velký, já osobně bych to nedoporučovala, protože věci, které díla znalého člověka nadchnou, mohou takového "laika" spíš naopak odradit. Komiksové zpracování knihy je trochu jako filmové - důležitých věcí se jen dotýká a zobrazuje prakticky jen kostru příběhu, ale člověk, který to četl, má všechnu tu "omáčku" v hlavě, takže pochopí daleko víc. Pro mě bylo pořízení této komiksové knihy naprostá nutnost a po grafické stránce to byla dokonalost. S velkou chutí jsem si znovu příběh pistolníka připomněla.

iveta3689
13.10.2016 5 z 5

Temná věž je moje srdcová záležitost. Byla jsem zvědavá, nakolik se podobají moje představy a představy autorů a vůbec nejsem zklamaná. Po grafické stránce vynikající práce a děj je prostě špička. Jen nepřináší nic nového, je to přepsaná část Čaroděje a skla. Což mi ale nevadilo, ráda jsem si oživila tento příběh.

michalmatousek
01.10.2016 5 z 5

Dechberoucí přenesení kultovního díla do komiksové podoby.

michal3736
12.08.2016 5 z 5

Nejlepší, nejlepší a ještě jednou... i když zrovna kniha Čaroděj a sklo mi dala z celé ságy zabrat nejvíc, toto zpracování je skvělé... :-)

Terva
31.07.2016 5 z 5

Muž v černém prchal přes poušť..........

Legendární věta Kingovo úžasné knižní série se každému, kdo nezapomněl tvář svého otce, okamžitě vybaví, jakmile vezme jakoukoliv knihu z této série do ruky.
A teď máte jedinečnou možnost jít v pistolníkovo stopách v komiksové podobě.
Krásně kreslené a tajuplně mystické. Jae Lee, Richard Isanove, Marvel a Stephen King bortí další struny Temné věže aby na svět přišla geniální myšlenka – všechno to nakreslit. Byla sice ohrožena spící želvou, ale „sai“ King ji probudil a udržel všechny struny napjaté až do samotného konce počátku. „KA“ je kolo, nástrojem osudu, jehož účelem je otáčet se a nakonec se vrátit tam, kde začalo. Pistolníka, stejně jako Stephena Kinga to neodvratně vrací k Temné věži.

Malá ochutnávka:
Uvědomuji si, že o ka-tet jsem vám ještě neřekl. Ka, ano, ale ka-tet...ne. Prosím za prominutí a napravím to. Je to skupina lidí spojených osudem „Ka“ mířících ke stejnému cíli a často i stejnému konci. Spolu, dokud smrt nemá poslední slovo, jako ho má vždycky........

Vždycky, když si domu přinesu komiksovou knihu, ještě zabalenou v igelitovém přebalu, těším se, až ji vyndám a přivoním. Nic nepřivolává vzpomínky tak mocně jako vůně. A tuhle vůni jen tak nezapomenu, tak jako nezapomenu tvář svého otce. Kdykoliv si vybavím tuto intenzivní vůni Temné věže, okamžitě projdu dveřmi do Pustin a vydám se po stopách Rolanda Deschaina z rodu Eldů, syna Stevenova z Gileadu. Tak pravím vám.

Tento příběh čerpá především ze čtvrtého dílu knižní série „Čaroděj a sklo“
Odehrává se někdy v době, kdy Líbající měsíc pomalu zapadá a už se ukazuje srpek měsíce Kupcova.

Na konci příběhu a těsně za ním je Otevřený dopis Stephena Kinga, kde se vyjádřil o Marvelu jako o své lásce. A prozradí i mnohem víc, to vám tedy říkám. Například, že by chtěl vydat komiksovou Carrie. Hromu strom.

Dále následují skici a několik variant návrhů na hlavní obálku. Jsou to vskutku nádherné kresby.

CITÁT - Dávno mrtvé hvězdy ještě svítí, víte. To aspoň říkají lidé, kteří jsou mnohem chytřejší než my. Ty hvězdy dávno zhasly, ale my stále vidíme jejich zář, přestože dávno zmizely v zapomnění.

Teď už nechte všední svět, aby se v tichosti vytratil. V poušti máme schůzku se záhadným mužem v černém. Nenávidí čekání. A proto říkám dík sai King a přeji dlouhé dny a příjemné noci, a kéž se vám daří dobře.

…..........a pistolník mu byl v patách.

Aja_CZ
03.07.2016 5 z 5

Z komiksu jsem nadšená, bylo to utěšené setkání! Krásné kresby, které oživují vzpomínky na dlouhou cestu k Temné věži. Příběh o Rolandově lásce a vlastně také přeměně na toho Rolanda, kterého známe z knih. Četla jsem se zatajeným dechem a měla jsem pocit, jako bych byla společně s ka-tet.. skoro jsem cítila naftu :) Těším se na další díl, tohle byl určitě krok správným směrem. Zároveň mě Zrození pistolníka nakoplo k tomu, že si celou Rolandovu cestu asi přečtu znovu.
Dlouhé dny a příjemné noci, a kéž se vám daří dobře!

martinstefko
15.06.2016 4 z 5

Nezbývá než s nadšením očekávat další díl. Více: http://www.comics-blog.cz/2016/06/1190-temna-vez-1-zrozeni-pistolnika-70.html

borknagar
07.06.2016 5 z 5

Výborné komiksové zpracování ještě lepšího románu od S. Kinga. Komiks sice nenabízí absolutně nic navíc (co se příběhu týká), ale jinak klobouk dolů před autory. Zvláštní kresba, vypravování příběhu, barvy, prostě nádhera. Ano, cesta k Temné věži začíná a pro mě osobně nikdy neskončí......

SedllY
26.05.2016 4 z 5

Jako komiks slušné, ale kniha je kniha, proto jen 4/5. :)
A podle mě by po tomhle komiksu měli šáhnout spíše ti čtenáři, kteří již absolvovali úplnou cestu k Temné věži.

3DD!3
21.05.2016 5 z 5

Čekal jsem bezmála deset let než u nás Zrození pistolníka vydali. Říkám CREW díky. Z Kingovy ságy Temná věž mě nejvíce uhranula prostřední pasáž popsaná v knize Čaroděj a sklo, vyprávějící o minulosti, kde se Roland Deschain z Gileadu setkal se Susan Delgádovou a poprvé se dověděl o i Temné věži. Kde byl zatracen. Příběh tehdy vyprávěl sám Pistolník svému ka-tet. Není o nic horší než byl tehdy. Jeho síla rezonuje v kostech, jen kresba korejce Jae Lee vede vaši mysl skrze konkrétnější, fantaskní obrazy. Už jsme zase na cestě k věži, uvidíme se brzy. Prozatím dlouhé dny a příjemné noci všem, kdo tu cestu půjdete znovu a nezapomenete při tom tvář svého otce.

DennisMoore
18.05.2016 4 z 5

Temná věž je moje srdcová záležitost a ačkoliv jsem se komiksové adaptace trochu obával (opravdu jen trochu, mnohem, mnohem méně než se obávám například chystaného seriálu), zvědavost nakonec vyhrála. Nejprve kousnu do toho kyselého jablka a komiksu si dovolím vytknout, že nepřinesl téměř nic nového, ačkoliv to sliboval. Znalec předlohy se dočká "jen" ztvárnění toho, co se děje zčásti v Pistolníkovi a zčásti v Čaroději a skle, ovšem že by se konala dejme tomu nějaká zajímavá nová dějová linka, to bohužel ne. Není na to prostě čas. Čtenář předlohy neznalý si ale myslím docela užije, protože leccos, co se v knize vysvětluje dlouho, je tady objasněno v pár panelech a několika bublinách. A v jakých panelech a v jakých bublinách! Kresba je skvělá a vypravěč (jímž je pravděpodobně sám Stephen King) k nám promlouvá s patosem klasických Marvel komiksů mixnutým osudovostí Temné věže. Jsem moc rád, že Zrození pistolníka vyšlo, navíc v tak krásné vazbě a s tolika bonusy v závěru knihy. Další díly si nejspíš ujít nenechám, ale pokud přijdou s nějakou inovací, budu ještě raději.