Temná tajemství

Temná tajemství https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470965/bmid_temna-tajemstvi-1Il-470965.png 4 835 213

První díl série o policejním psychologovi Sebastianu Bergmanovi. Úspěšný švédský kriminální debut od dvojice autorů Michael Hjorth a Hans Rosenfeldt. Na policejní ústředně zvoní telefon. Šestnáctiletý chlapec Roger zmizel a jeho matka si dělá starosti. Je po něm vyhlášeno pátrání a skupina mladých skautů zanedlouho nalezne v bažinách jeho zohavené tělo. Rogeru Erikssonovi někdo vyřízl srdce z hrudi. Případ přebírá švédská kriminálka a využívá nabídky pomoci od psychologa Sebastiana Bergmana, jednoho z předních expertů na sériové vrahy. Sebastian se sice po smrti své ženy a dcery úplně vzdal policejní práce, ale má své vlastní důvody, proč chce být součástí týmu. Jeho zprvu vlažný přístup k vyšetřování se postupně mění v upřímnou snahu složit jednotlivé dílky skládačky a odhalit vraha. Ne všichni členové vyšetřovacího týmu jsou však Sebastianovou přítomností nadšeni. Jeho neurvalé způsoby a bezohledné chování, pramenící z pocitů prázdnoty po ztrátě rodiny, hraničí se zastrašováním a narušují harmonii skupiny. I přes osobní neshody se vyšetřovatelům podaří zjistit, že všechny stopy vedou jedním směrem — k prestižní soukromé škole, kam Roger chodil. Palmlövské gymnázium se na první pohled zdá být pro chlapce ideálním prostředím. Pod povrchem však dřímají temná tajemství. Kniha Temná tajemství přináší inteligentní a strhující příběh, který se čte jedním dechem. Michael Hjorth a Hans Rosenfeldt píší jistou rukou a přesvědčivým tónem. Připravte se na výjimečný zážitek! Temná tajemství jsou první společnou knihou autorské dvojice Hjorth & Rosenfeldt. Po vydání byla ve Švédsku osm měsíců na žebříčku bestsellerů. Všech tří zatím vydaných dílů série s hlavním hrdinou psychologem Sebastianem Bergmanem se prodalo na 450 000 výtisků. Také v Německu je série mimořádně úspěšná, od svého vydání se Temná tajemství drží na žebříčcích bestsellerů a spolu s druhým dílem se prodalo více než 400 000 výtisků. Televize ZDF ve spolupráci se švédskou SVT natáčí televizní verzi.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Det fördolda , 2010

Flyte
30.04.2016 5 z 5

Tak tohle byla velká paráda. Už se těším na další díly v sérii. Chválím zejména citlivé provázání vývoje postav v krimi týmu a pátrání po pachateli. Obě součásti se vzájemně skvěle doplňují. Jen jsem byla trochu zklamaná pachatelem, ale to je asi můj problém :)

tanika
17.04.2016 5 z 5

Sérii jsem náhodou začala od poloviny. Není podle mého až tak nutné číst od začátku, vnímala jsem poté první díl jako retrospektivu. Vztahy mezi vyšetřovateli se zase tolik neposouvají. I když pár překvapení je tímto prozrazeno dopředu. Knížka má pomalejší "náběh", ale poté svělé čtení, propracovaný příběh, napínavý a přesto uvěřitelný. Chválím konečné rozuzlení - logické a přesto překvapivé.

PetK
15.04.2016 5 z 5

Velmi čtivé, hlavní postava sympaťák, co by byl v reálném životě na zabití, a oceňuji závěr, který rozhodně navnadí na další díl.

danoj
01.04.2016 4 z 5

Kvalitné čítanie : zaujímavo napísané, dobrá zápletka a rozuzlenie správne načasované. Úvod je možno trošku komplikovaný, ale neskôr sa to celkom dobre rozbehne. Určite to treba prečítať do konca.
A jedna hviezdička dole za to, že hlavný hrdina mi je nesympatický :-)

tomai
15.03.2016 4 z 5

Vynikající, čtivá. Kniha, kterou přečtete na jedno nadechnutí, ale pak budete litovat, že jste s postavami neprožili více času. Doporučuji!

xxtom
12.03.2016 2 z 5

Některé kapitoly jsou nezajímavé a pro děj nepodstatné. Kniha by podle mě mohla být i poloviční.

raffi
19.02.2016 5 z 5

Veľmi kvalitná detektívka. Páči sa mi štýl, akým táto autorská dvojica píše - včetne popisu tej mravenčej policajnej práce a aj vykreslenia jednotlivých postáv.
A záver, kto je Bergmanovým dieťaťom, ma celkom šokoval.. koniec bol fakt dobrý.

sioux
30.01.2016 2 z 5

Nedočteno. Líbil se mi Učedník a to mě vedlo ke čtení Temných tajemství. Ale nějak se to nesešlo. Nezajímaví a nesympatičtí hrdinové, sáhodlouhé a nudné vyšetřování, nepříliš inteligentní vyšetřovatelé, kteří mají být elitou švédské policie, klasicky politicko-korektní severská zoufalost. Jediné, co mě bavilo, byli části, které byly popsány z pohledu vraha, ale těch bylo zoufale málo.
Navíc mi přijde, že psaní této dvojice nemá šmrnc, prostě to drhne, to mi vadilo už u Učedníka, ale tam byl lepší děj, tady nebyl děj žádný.
Vypadá to, že ze severské krimi nakonec můžu pouze Nesba a to ještě s rezervou.

matom76
05.01.2016 5 z 5

Výborná kniha , skvěle napsaný napínavý příběh,dobře se čte. Za mě jedna z nejlepších severských detektivek.

bookcase
30.12.2015 5 z 5

Výborná severská krimi. Nejen detektivní zápletka, ale taky kapka psychologie.

veronika9471
26.12.2015 5 z 5

Boží! Všechno, co jste od detektivky chtěli a čekali plus něco navíc. Naprosto ukázkový příklad toho, jak má vypadat kvalitní kniha.

Šánka
01.12.2015 5 z 5

Kvalitní detektivní román, který nestojí na detailním popisování hrůz a krvavých scén, ale na postupném vyšetřování a odhalování skládačky celého napínavého příběhu. Je také skvělou psychologickou sondou do soukromí hlavních postav. A ten sebestředný, bezohledný a nesympatický Sebastian, který mě z počátku tak neskutečně štval, si mě nakonec tak získal, že nutně potřebuji další díl.

Roni1900
23.11.2015 5 z 5

Inteligentní, propracované, napínavé.

crazyjuan
15.10.2015 5 z 5

Spolu s knihami Jussi Adlera Olsena je tato kniha to nejlepší, co jsem ze severské krimi četl. Okamžitě se pouštím do další ze série.

konicekbily
12.10.2015 4 z 5

Velmi dobře napsaná kniha, po úvodu se mi děj protahoval, ale vydržel jsem, a dobře jsem udělal.
Jdu číst Učedníka, od série se neutíká!

Darin-a
19.09.2015 4 z 5

Nechci se chlubit.....ale kecám, samozřejmě se chci chlubit. Na to, kdo je Sebastianovo dítě jsem přišla asi tak v půlce. Postava Sebastiana - asociála, kterému se pro jeho talent leccos omluví a kterého si čtenáři oblíbí, je dost ošoupané klišé. Plus je zde splněno pravidlo, že v každé severské detektivce někdo přijde o dítě. Proto mínus jedna hvězdička. A teď ty klady: řemeslo (stavba děje, dialogy, spád) je u této knihy vynikající. Jsou tam zvraty. Je to nenáročná oddychovka,ale přiznám se, že si v naší knihovně hned zamluvím další díly, takže účel splněn.Proto ty čtyři hvězdičky.

DriftBooks
18.09.2015 3 z 5

Začátek mě malinko bolel – a to doslova. V knize je hrozně malý font a já už asi potřebuji brýle. Takže jsem po ránu nezvládal svých pár obvyklých „toaletních“ stránek. Zrak se mi zostřuje tak po desáté… V tomto případě zlaté e-knihy, kde si písmo zvětším a stránku podsvítím... :-)

Jinak vcelku dobrá standardní detektivka, Nasypete nějaké hrůzné úmrtí, trocha sociální nerovnosti, špetku osobních problémů, dosladíte smutkem, nostalgií a rodinnými tragédiemi a nakonec zahustíte týpkem, co ho nikdo nemá rád a který vopruzuje všude a všechny a který to nakonec samozřejmě vyřeší. Inu – proč ne...

Makii
04.08.2015 5 z 5

Jak to, že mě tihle autoři tak dlouho míjeli? Výborná detektivka, napětí, dobrá zápletka, skvěle vykreslené hlavní postavy - co víc si přát? Těším se na další knihy od této dvojice.

dalia1769
01.08.2015 4 z 5

Velmi dobrá detektivka, postava Sebastiana není prvoplánově sympatická, ale je zajímavě rozporuplná a tým má dobrou dynamiku. Přečetla jsem jedním dechem.

Salonka
30.06.2015 4 z 5

Hovorím si – Temná tajemství sú iba jedným z plodov na momentálne atraktívnom, výdatne pohnojenom :-) a nesmierne úrodnom poli nazvanom „severské krimi“... synonymum vrážd na mnohoraké spôsoby (niektoré originálne, niektoré nápadne podobné iným – kto od koho odkukal?), typickí vyšetrovatelia so zbabranými osobnými životmi (jeden to, druhý ono, ach jaj), lepšie či horšie zvládnuté serióznejšie pasáže zachytávajúce vyšetrovanie, prípadne paralelný priebeh dejových línií z minulosti, ktoré akoby zázrakom do všetkého odrazu zapadajú... Kto sa v tom má vyznať? :-)

Žiadne obavy, len ironizujem, mám tento žáner celkom rada. Talentované duo Hjorth&Rosenfeldt mi svojím dielom plne ulahodilo. Výborná zápletka s rozuzlením, ktoré priam volá po pokračovaní; postupné odhaľovanie indícií, skvelý rozprávačský štýl, žiadne zbytočné vatové výplne s nulovou výpovednou hodnotou.
Super, len tak ďalej. :-)
(október 2016, dopĺňam zopár teplých slov) ... Len tak ďalej, ale nie pre mňa. Uvedomila som si, že tieto knižky ma nelákajú až natoľko, aby som v dohľadnej dobe pokračovala v ich čítaní. Čakajú ma štósy iných, lákavejších.