Temná hmota

Temná hmota https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332128/bmid_temna-hmota-qrM-332128.jpg 4 1263 372

„Temná hmota je jedna z nejlepších knih jakéhokoli roku… a jakékoli reality.“ – Book Reporter „Jsi v životě šťastný?“ To byla jedna z posledních slov, která Jason Dessen slyšel, než po útoku maskovaného muže upadl do bezvědomí. Než se probudil připoutaný na lůžku a obklopený cizími lidmi v ochranných oblecích. Než se na něj člověk, jehož nikdy neviděl, usmál a řekl: „Vítej zpátky.“ Ve světě, kde se probral, není Jasonův život ten, který zná. Jeho žena není jeho žena. Jeho syn se nikdy nenarodil. A Jason není průměrný profesor fyziky, ale proslulý génius, jenž dokázal něco pozoruhodného. Něco nemožného. Který svět je skutečný a o kterém se mu jen zdá? A pokud je skutečný ten z jeho vzpomínek, jak se do něj lze vrátit? Cesta zpět však bude úžasnější a zároveň děsivější, než si kdy dokázal představit…... celý text

Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Dark Matter , 2016

monushka
24.11.2021 4 z 5

Obdivuji autora za to, že se během psaní neztratil v jakékoliv realitě. Nikdy jsem nečetla žádnou knihu podobnou této. Byla super!

boruf
30.10.2021 5 z 5

Původně jsem se do této knihy ani nechtěl pouštět, ale jsem rád, že jsem to nakonec udělal a začal číst.
Po přečtení pár stránek mě příběh chytil a postupně mě tak vtáhl do děje, že jsem nemohl přestat číst, dokud jsem knihu nedočetl až do konce.
Skvěle napsané. Jistě, pár chybiček by se našlo, ale je to prostě tak skvěle napsané, že jsem doslova hltal stránku za stránkou, jen abych se dozvěděl co bude dál.

pupopony
26.10.2021 5 z 5

OOOO - úžasné

Naraca
21.10.2021 4 z 5

(SPOILER) Super počtení, hodně by mě zajímalo, kde se nakonec usadí. Nicméně jsem našla jednu, pro mě významnou díru.

Nevím jestli to tu už někdo psal, ale nejde mi do hlavy, jak je možné, že se z krychle nesypou další J2. Pokud se J "originál" na konci objeví v takovém počtu, není možné, aby se totéž nestalo už předtím i J2. Oba přeci hledali totéž...

Arev122
03.10.2021 5 z 5

Čtivý sci-fi román, kde hlavní hrdina musí projít několik různých paralelních světů, aby se mohl vrátit ke své rodině. Ale i s ní pak musí v nějakém dalším paralelním světě zmizet.

megamysl1901
12.09.2021 5 z 5

Moje první zkušenost s autorem a naprostá paráda. Jeho styl psaní se mi moc líbí. Napínavé a zároveň děsivé. Určitě si přečtu i další jeho knihy. 100% doporučuji a hodnotím 5*.

ZaS
06.09.2021 4 z 5

Z mého pohledu je to taková literární horská dráha - začátek pomalý, ale před půlkou se to zlomí a nastává parádní jízda zakončená takovým pomalejším dojezdem na vydechnutí.
Aplikováním teoretické fyziky do děje to silně připomíná Liou Cchi-sinovu trilogii Vzpomínky na Zemi. Jedinné co mi mírně vadilo je neustálé rozpitvávání osobních vztahů, ve kterém seodráží dekadence americké společnosti.
Povinná literatura pro všechny milovníky staré hry na 'co by bylo kdyby...'

ject9a
28.08.2021 4 z 5

(SPOILER) Pěkná, čtivá sci-fi, kterou jsem hltal jedním dechem. Autor se naštěstí příliš nezabývá nudným výkladem kvantových stavů a superpozice, místo toho čtenáři tuto teorii názorně připodobí kostkou, rozšířenou do nekonečné chodby s nekonečně dveřmi - takže i běžný čtenář si to snadno dokáže představit. Hlavnímu hrdinovi jsem fandil, hltal jsem jeho návštěvy alternativních Chicag a říkal jsem si, jak že se asi dokáže vrátit do své reality? Nakonec autor všechno pěkně uzavřel, takže spokojenost. Je jen otázkou času, kdy se této knihy chopí nějaká televizní nebo filmová produkční společnost, protože kniha Temná hmota na to rozhodně potenciál má.

LOP
31.07.2021

Skvělý začátek, který mě vtáhl do děje a současně mě nutil přemýšlet o fyzikálních aspektech našeho života a fungování celého vesmíru. Druhá polovina knihy mi již připadala trošku nudnější.
Kniha ale určitě stojí za přečtení.

Lenynek
10.07.2021 5 z 5

To tak máte na jedné straně Hovory s Bohem a na druhém se do problematiky lidské existence připlete fyzika. Někde mezi tím přemýšlíte, jestli náhodou zrovna nežijete jeden z těch loser životů, že ve vás tato kniha probudí optimismus křížený fatalismem a vírou, že tam někde se vám všechno daří. To zlé člověk ze své podstaty opomíjí, takže tím netřeba se zabývat. Závěr byl možná jedinou správnou verzí, ... každopádně můj rybníček na chvíli nebyl tak definitivně stejný.

Hall3006
05.07.2021 5 z 5

Kniha pro hard SF fandy. Fyzika multivesmiru převedena do příběhu. Začátek, trochu drsný, vypadá jako klasická detektivka a pak se začne rozkryvat zápletka šíleného vědce který chce život z jiné verze reality. Povedená kniha.

Bedřich63
30.05.2021 5 z 5

Pro mě velice zajímavý námět knihy, výborně zpracovaný a dovedený do nejrůznějších detailů popisujících prostředí a děj.
Kniha mě velmi bavila, takže za mě 5 *.
Po přečtení knihy už jsem přesvědčen, že Mnohovesmír existuje, že je možné najít paralelní světy a že člověk má mnoho různých životů. :-)
Je zajímavé se zamyslet nad tím, jak by se vlastní život mohl vyvíjet, kdyby člověk udělal některá životní rozhodnutí jinak. Ale vidět důsledky těchto rozhodnutí bych raději nechtěl.

klempy2
25.05.2021 4 z 5

Výborná jednohubka. Jedná se o sci-fi thriller s velmi zajímavou zápletkou. Kniha si pohrává s tématem kvantové mechaniky a mnohovesmíru. Líbilo se mi, že autor vám takto složité téma podá tak, že ho prostě pochopíte ikdybyste nechtěli.

Kniha je celkem krátká ale i přesto jsem si hlavního protagonistu oblíbil, cítil jsem se s ním "spojený" a celou dobu jsem mu fandil a držel pěsti. Tempo knihy je ukrutné a těžko se odkládá jakmile se začtete, protože akce je téměř na každé straně, takže se vážně nemáte čas nudit.

Pro mě to byl závan čerstvého větru, protože jsem knihu na podobné téma zatím nikdy nečetl - Snad kromě zápletky poslední části knihy, která mi už trochu připomínala knihu "My jsme legie" ze série Bobiverzum. Každopádně knihu jsem si neskutečně užil.

Po literární stránce to sice není mistrovské dílo - Proto nedávám za 5 hvězd ale určitě se jedná o sakra dobrou jízdu - Výborné! Zatím jedná z nejlepších knih, kterou jsem tento rok četl.

Mantikocka
22.05.2021 5 z 5

Prostě a jednoduše brilatní.
Párkrát jsem o tomto tématu přemýšlel a debatoval s kamarády.
Pan spisovatel mi to vzal přímo z hlavy :)

Lucy.Prochy
22.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Kniha se mi velmi líbila, protože mě téma multivesmíru vždycky fascinovalo. Často přemýšlím, jak by můj život asi vypadal, kdybych se místo pro A rozhodla pro B. Která rozhodnutí byla ta klíčová, která můj život ovlivnila? Úžasné téma, ze kterého ale začne po chvilce bolet hlava, protože je to pořád "co by, kdyby"...
Chvíli mi trvalo, než jsem se do knihy začetla, ale poté jsem asi posledních 60% knihy přečetla za jedno odpoledne. Úplně mě to vtáhlo. Kniha byla plná zajímavých informací z oblasti fyziky (kterým jsem popravně někdy opravdu nerozuměla).
A....pozor SPOILER!!! nějak jsem si nedokázala podle popisů představit, jak se z krychle vždycky dostali do té chodby s dveřmi. A to mě pěkně štvalo, protože to bylo snad to nejzajímavější na celé knize

Isew
16.05.2021 3 z 5

(SPOILER) Kostka jako cesta do paralelních světů. Super. S knihou jako takovou problém nemám. S myšlenkou tak, jak je zde podána, však ano. Viděli jsme paralelní světy pouze Jasona. Na světě je přes 7 miliard lidí. Pokud by každý z nich měl při každém svém rozhodnutí miliardy alternativních světů, dělil by se geometrickou řadou a svět by se zhroutil. Nikdy by se tolik nitek nemohlo, při konstatním dělení, v jednu chvíli potkat. Další podivný moment nastal, když se začali objevovat namnožení Jasonové. Pominu-li fakt, že většinou nakonec našli ty správné dveře, tak všichni u sebe měli ampulky s drogou? Takže stačilo jen dát ampulky dohromady a mít jich neomezený počet? Slyšel autor vůbec někdy o teorii zachování hmoty a energie? Chápu změnu chování Jasona2, který žil 15 let v jiném světě, ale tito noví Jasonové byli všichni max. pár dní staří klony původního Jasona. Jak je možné, že někteří tito noví, byli úplně charakterově jiní, než ten původní? Jak mohli zaútočit na svou rodinu s úmyslem jim ublížit? No, smysl to moc nedává. Závěrem chci dodat, že je to čtivá kniha, jen se u ní nesmí moc myslet.

maro47
16.05.2021 4 z 5

Perfektná kniha o tom, čo by bolo, keby... Autor píše veľmi pútavo a jednoducho, celú problematiku alternatívnych realít a všetkých následkov opísal zrozumiteľne, čitateľ sa v deji nestratí.

Vo všeobecnosti je to veľmi zložitá téma a nikto presne nevie, ktorý jej výklad je správny. Treba proste akceptovať, že autor nám priblížil jeho verziu ponímania paralelných vesmírov a nerozpitvávať detaily, lebo vám to len zbytočne zničí dojem z perfektného príbehu a hlavnej myšlienky diela. Kto chce čo najpresnejšie výklady teórie, nech si prečíta odbornú literatúru a nie beletriu, pri ktorej si má človek oddýchnuť.

Bál som sa, že záver knihy bude vzhľadom na všetko, čo sa udialo, neuspokojivý, no dej sa pekne uzavrie. Táto knižka je o to silnejšia, že ma donútila uvažovať o rozhodnutiach vo svojom živote a o tom, či by som niektoré z nich nemal prehodnotiť. Keď sa niečo takéto po prečítaní knihy stane, je to znak toho, že autor po sebe zanechal vysokokvalitné dielo s presahom.

Malú časť hviezdičky ale strhávam za jedno z rozuzlení, ktoré má byť neskôr akože prekvapivé, no vnímavejšiemu čitateľovi je jasné už od prvej kapitoly. V porovnaní s výpovednou hodnotou románu je to však detail.

lenka2557
13.05.2021 5 z 5

Nechutně dlouho mi trvalo, než jsem otevřela Temnou hmotu a začala číst. Netrvalo to pak víc než pár hodin a mám dočteno. Jsem lapena, ohromena a musím si to co nejdřív přečíst znovu. Tyhle typy knih, které se člověku vryjí do paměti a po kterých nemůže usnout, mám nejraději. Ufff!

Johncze
25.03.2021 5 z 5

Čtenářsky velmi vděčné a atraktivní téma, které zde navíc bylo šikovně uchopeno. Čtenář tápe spolu s hrdinou, což zde velice sedělo. Udržovalo se to rozumně na pomezí mezi hard sci-fi a klasickým románem. A kromě divočejšího závěru k tomu snad nemám výhrady, kniha se četla jedna radost a bavila.

Irika
23.03.2021 4 z 5

(SPOILER) Rychlé čtení a velmi zajímavý vývoj děje. Od začátku tušíte, že je něco špatně, ale stejně odhalení pravdy překvapí. Rozmnožení hrdiny na konci ovšem doteď nechápu. Asi na tohle nemám dostatečnou fantazii, ale knížka se mi líbila a milovníkům scifi určitě doporučuji.