Temná hmota

Temná hmota https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332128/bmid_temna-hmota-qrM-332128.jpg 4 1263 372

„Temná hmota je jedna z nejlepších knih jakéhokoli roku… a jakékoli reality.“ – Book Reporter „Jsi v životě šťastný?“ To byla jedna z posledních slov, která Jason Dessen slyšel, než po útoku maskovaného muže upadl do bezvědomí. Než se probudil připoutaný na lůžku a obklopený cizími lidmi v ochranných oblecích. Než se na něj člověk, jehož nikdy neviděl, usmál a řekl: „Vítej zpátky.“ Ve světě, kde se probral, není Jasonův život ten, který zná. Jeho žena není jeho žena. Jeho syn se nikdy nenarodil. A Jason není průměrný profesor fyziky, ale proslulý génius, jenž dokázal něco pozoruhodného. Něco nemožného. Který svět je skutečný a o kterém se mu jen zdá? A pokud je skutečný ten z jeho vzpomínek, jak se do něj lze vrátit? Cesta zpět však bude úžasnější a zároveň děsivější, než si kdy dokázal představit…... celý text

Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Dark Matter , 2016

Jergon
09.09.2022 4 z 5

Za mě výborná věc. Dobrý nápad, dobře postavený příběh, zajímavé postavy i čtivé podání. Je to sice "jen" zábavné čtení, hloubky hodné klasiků bych v tom nehledal, ale zábavné čtení dotažené po všech stránkách k dokonalosti. Název je trochu mimo, ale na tom zas tak nesejde. Těším, že to někdy uvidím zfilmované (tohle si o film přímo říká) i na další autorovy romány.

Kudlanka03
14.08.2022

Já jsem byla překvapená. Hlavně, co jsem tu četla posledních asi třicet komentářů - recenze hodnotí příběh, který je napsaný. Pokud jste něco čekali nebo si mysleli, pak je to vaše past a tu knihu to poškozuje. Nikdy, nikdy a nikdy od knihy nic nečekejte a prostě si ji přečtěte a hodnoťte to, co je napsáno. V opačném případě je tu dost prostoru pro váš vlastní příběh a knihu.
Za mě jako plus manželce, protože asi těžko by jen tak někdo nevěřil tomu, co si přijde nějaký člověk - i když stejný, vykládat. Přitom ona ví, že ten on je v práci. Na to, jak to všechno dopadlo, to bylo hustý. Měla jsem u toho místy stavy typu no jako určitě, tohle se jako stát muže...ale ve finále jako celek mi to příjde zdařilé, napínavé.

nemer
07.08.2022 4 z 5

Akční sci-fi, které přečtete velmi rychle. Kvalit Marťaňa a podobných děl sice bohužel (z literárního hlediska) nedosahuje, přesto z mého pohledu je Temná hmota mnohem zdařilejší a čtivější než např. nyní tolik protěžovaná Půlnoční knihovna. Pokud hledáte něco zajímavého, co má současně spád a udrží vaši pozornost až do konce, lze doporučit jako nenáročné čtivo, kterým si lze zpestřit jedno či dvě odpoledne (největším kamenem úrazu, pro někoho to může být plusem, je stylistické pojetí - připomíná filmový scénář).
Ústřední motiv je pro fanoušky sci-fi a vůbec každého, kdo má jen trochu fantazie, jako stvořený. Výjimečně mne potěšil i závěr, ačkoli jsem něco podobného očekávala. Kroutíte-li hlavou nad zápletkou a její nerealističností (nebo naopak), doporučuji videa prof. Donalda Hoffmana na youtube nebo TEDu.

gonga
20.07.2022 1 z 5

Jiné téma než slibuje název a o kvalitě obsahu se nedá ani mluvit, úroveň laciného paperbacku pro cestu vlakem, místní hodnocení je úplně mimo. 279,- Kč, které jsem dal za e knihu, jsou úplně vyhozené peníze. Úrovni knihy by odpovídalo max 100,-Kc či půjčení v knihovně.

Dani25
18.07.2022 3 z 5

Úprimne - veľmi som sa tešila na knihu, ale bola som sklamaná. Čakala som podľa anotacie aj podľa hodnotení, že to bude jedna z tých, z ktorej “padnem na zadok” :) Myšlienka výborná, ale slabo využitá. Aj štýl písania mi prišiel dosť jednoduchý. “Život neoklameš. Človek musí žiť so svojimi rozhodnutiami a poučiť sa z nich. Tento systém nemožno obísť.”

katerina6763
24.06.2022 4 z 5

Zajímavý náhled na možnost existence multidimenzionality. Nejsem v tomto oboru příliš zasvěcená, ale celý problém byl podán velmi čtivě a přiměřeně složitě. Je zajímavé přemýšlet o tom, kolik by mohlo existovat dalších světů, jejichž počet neustále roste s každým rozhodnutím, které uděláme. Kniha byla zajímavá, i když závěr mě trochu zklamal. Ale i tak určitě stojí za přečtení. Už jen kvůli vhledu do celé problematiky temné hmoty.

jirimatejka
20.06.2022 5 z 5

Velmi dobré, určitě lepší než byl Zhroucený čas od téhož autora. Zprvu se zdálo, že tam bude moc dějových linií a bude těžké to usledovat, ale nakonec to vykrystalizovalo v jednu a stálo to za to. Zajímavé zamyšlení nad tím jak člověk žije svůj život a jestli by jiný nebyl lepší. Malinké překvapení ze samotného konce, ten mi nepřišel úplně skvělý, ale kniha jako celek výborná.

JerryDexter
14.05.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetl za den. Druhá půlka byla tedy solidní jízda. Možná jsem čekal malinko jiný konec, ale ve finále jsem spokojen. Tenhle příběh doporučuju všem milovníkům cestování mezi světy, tady si ho užijete dostatek.

nechapacka84
08.03.2022 3 z 5

V sci fi mátě knihy ktoré, si daju záležať na tom aby ich svet pokial čo možno najviac držal prírodných zákonov, tak ako ich poznáme. (Miese Saturn) Potom tam máte knihy ktoré si s vedou nelámu hlavu ale tie nezmysli maju celkom pekne vymyslené. (Hyperion) No a bohužiaľ máte i knyhy ako temná hmota, u ktorých nielen že ste nútení HLAVNĚ NEPREMÝŠLAŤ O TOM JAK TO ŽE SI KOCKU NIKTO V INYCH REALITÁCH NIKDY NIKTO NEVŠIMOL.. ale tiež si vlastne kladiete otázku. PREČO JE TO VLASTNE SCIFI?? *2,5/5
Zaujmavé komentáre: Werkrider, Lenza

samkko
06.03.2022 4 z 5

Když přehlédnu hlavní zápletku, která je neuvěřitelně nereálná, dostanu brilantně napsanou knihu u které se budu bavit.

Biba_with_Book
24.02.2022 4 z 5

Zajimave..a svym zpusobem desive. Chapu poselstvi knihy, ale priznam se, ze by me zajimalo videt verze sama sebe; kam by se muj zivot ubiral v ruznych zivotnich etapach a po ruznych rozhodnutich.

Rassmussen
17.02.2022 5 z 5

Jsem naprosto ohromený! Od autora mojí oblíbené knižní i seriálové trilogie Městečko Wayward Pines jsem očekával hodně a přesně toho jsem se i dočkal. Temná hmota je po vypravěčské stránce dovedena k absolutní brilantnosti! Děj nádherně graduje a nemáte čas se ani na minutu nudit. Byla to fenomenální jízda na literární horské dráze. Ukázkově napsané inteligentní sci-fi! Vícero z Vás kritizuje závěr knihy. Podle mě ale ne tak docela oprávněně. Konec byl logickým vyvrcholením celého příběhu a jinak to snad ani nemohlo dopadnout. Takže tuto knížku Vám všem důrazně doporučuji! :-)

Arcisit
14.02.2022 3 z 5

Nevím proč, ale pro mě předvídatelná kniha, od začátku jsem odhadl co se děje a bohužel tím se to i celé dost táhlo. Konec zbytečně rádoby dramatický. Asi bych měl přiznat, že jsem to četl po Bobiverzu tato scifi je o dva řády výše a možná proto na mě tahle kniha velký dojem neudělala, vyloženě špatná není, ale bůhví co také ne...

Pert
28.01.2022 4 z 5

Hodně dobrá kniha. Konec mi přišel trochu podivný, proto 4 hvězdy.

Dandy1
27.01.2022 4 z 5

Výborně zpracované téma. Všichni jsme tam kde máme být. A nepřemýšlejme co by, kdyby...

Zzuzzka
15.01.2022 5 z 5

Dobrá kniha...nemá veľa strán, prečítala som za 1 deň, len ku koncu poradím vypnúť logiku a veľmi sa nezamýšľať. Nepíšem prečo, aby som nespoilerovala.
Zaujímavý námet, tak ma to vtiahlo do deja, že pri čítaní som mala pocit, akoby som sledovala film

jarynek
31.12.2021 4 z 5

Ačkoliv se základním motivem nejedná o úplně originální motiv, kniha mne rychle vtáhla do děje a první půlka mne hodně bavila. Vyprávění má spád, pořád se něco děje a ani jsme nenarazil na něco, co by mne v logice příběhu nějak zvlášť bouchlo do očí. Ale druhá půlka se začala trochu zadrhávat a ke konci toho na krátkém rozsahu chtěl autor stihnout nějak moc a začal až příliš kombinovat, což bohužel úplně z mého pohledu neukočíroval. Zase tady platí, že někdy méně je více.

parxel
23.12.2021 3 z 5

Jak je u Blaka Crouche obvyklé, je i tato kniha chytlavá a má rychlý spád. Zároveň má ovšem hodně logických chyb. Jednak název vůbec nedává smysl. Téma totiž mnohem více souvisí s kvantovou fyzikou a s teorií paralelních světů a nikoliv s představou temné hmoty. Tohle je ovšem jenom takový kosmetický detail.

Nemohu se ovšem ubránit dojmu, že se hlavní hrdina od počátku chová značně paranoidně. Místo toho, aby jednal chytře a zpočátku tak trochu "našlapoval", než zjistí co se ve skutečnosti děje, tak se hned vrhne po hlavě do akce. Zkrátka v tomhle mi příběh moc neseděl.

Podle mého názoru je Temná hmota průměrná kniha, která je sice čtivá, ale v některých místech logika příběhu trochu drhne. Chápu, že tohle je autorův styl, ale já bych zkrátka čekal více nápaditosti. Dávám tři hvězdy.

Hellrampage
17.12.2021 4 z 5

Veľmi dobrá kniha o paralelných svetoch a cestovaní medzi realitami. Už od začiatku to má spád, kniha sa veľmi dobre číta a aj keď rieši tak komplikovanú otázku multivermírov, zostáva jednoduchá a ľahko pochopiteľná. Výborná na zamyslenie, čo keby som sa v živote rozhodol ísť inou cestou. Túto otázku si takisto kladiem skoro stále. Do absolútneho hodnotenia mi tam chýbal lepší záver ale knihu by som odporučil každému, koho zaujíma multiverse. 90%

pavel.2
08.12.2021 2 z 5

Příjemné počtení, děj běží rychle...
SF zápletka, ze které se klube akčně-romantický román. Že to zní jako něco, co v důsledku v paměti zrovna neuvízne? Ano, je to tak...
Co jsem očekával, bylo něco ve stylu Proud času od M. Crichtona (ten má prosím nižší hodnocení než toto, i když já bych Proud času jednoznačně hodnotil řádově výš. Nebo kdybych chtěl emočně strhující romantiku, zhltnu Sophiinu volbu - opět špičkové počtení). Zde se vychází z nekonečného množství paralelních světů, ale vše je už tak nějak hotovo, jedinou záhadou k vyřešení je jak se dostat domů za svou láskou.