Tatínku, má ďábel oči jako maminka?

Tatínku, má ďábel oči jako maminka? https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137177/bmid_tatinku-ma-dabel-oci-jako-maminka-65b3b0d09f511.jpg 3 13 7

Jednotlivé neradostné příběhy souboru vypovídají především o vážně narušených kontaktech mezi rodiči a zdeformovaných vztazích matek k dětem, které si pak do života nadlouho nebo navždy odnášejí určitou citovou plochost, pocit trvalé ztráty a úzkosti. Současné hektické, povrchní a neuspořádané vztahy mezi dospělými jsou v šestadvaceti povídkách často reflektovány očima dítěte nejrůznějšího věku, trpícího pocitem nejistoty a marně hledajícího bezpečí, které v harmonických rodinách zajišťují oba rodiče. Psychologicky výrazně zaměřená kniha povídek známého autora je kritickou sondou do pokřivených mezilidských a především rodinných vztahů a na základě skutečných lidských příběhů vypráví o prostých, ale nesplnitelných snech dětí.... celý text

Pavlina50
26.07.2021 3 z 5

Je to kniha povídek o rozchodech, rozvodech, o dysfunkčních rodinných vztazích a především o dopadech toho všeho na děti. Nosné téma – upozornění na tyto v dnešní době určitě docela časté situace, je určitě správné, ovšem ze zpracování jsem trošku rozpačitá. Mám pocit, že autor snad sesbíral všechny absolutně nejsmutnější příběhy a nahustil je do jedné knihy, takže vzniká pocit, že svět je plný jen nešťastných dětí, manželů a manželek utápějících se v depresích a sebelítosti. Jednotlivé povídky mě přišly dost šablonovité, kdy jeden je jasný viník a druhý nevinný ublížený, který s pokorou přijímá svůj osud a beze snahy se jakkoliv vzepřít. To, co mi na knize asi nejvíc vadilo, je nejen totální absence jakéhokoliv optimismu, ale především nulová snaha rvát se za správnou věc a bojovat s nespravedlností často ve jménu štěstí vlastních dětí. Hlavní (dospělí) hrdinové se často staví až téměř do mučednické polohy. Autor tak dost tlačí na pilu a sentiment, který z povídek plyne, mi připadal často až hodně násilný a prvoplánovitý. Taková cílená klasická citová ždímačka. Prostě trochu mi vadil tento jednostranný a zjednodušený pohled na vztahy, které v běžném životě nejsou tak černo-bílé a myslím si, že někdy je rozchod i pozitivním řešením.
Všechny povídky jsou opravdu tíživé, těžké a smutné – první pocit po přečtení knihy byl totální deprese a absolutní absence jakékoliv radosti a štěstí….ale pak, když se rozhlédla kolem sebe, jsem viděla, že tomu naštěstí tak zas tak úplně není. Rozhodně nedoporučuju číst, těm, kteří aktuálně řeší složité rodinné vztahy.

Beta.Vulgaris
06.01.2021 2 z 5

Celkem by to bylo zajímavé téma, ale bohužel je to zpracované nudným stylem. Na jedno brdo.

Havrnka
15.01.2020 2 z 5

Také jsem si tuto knihu vybrala do čtenářské výzvy na letošní rok. Trochu smutné vyprávění, které čtenáře nutí k zamyšlení.

ManitraM
02.01.2020 4 z 5

Tato kniha mi sedí do Čtenářské výzvy 2020 a splňuje hned několik témat - 6., 10., 12., 15. a 18. Nakonec jsem zvolila zařazení k tématu 12. Kniha, která je na Databázi knih v době čtení méně než 20x v Přečtených - momentálně 9x, což by ke konci roku třeba už nemusela splňovat...
Abych ale ohodnotila i knihu... Pro mě dost smutné a neuvěřitelné příběhy. Ačkoliv autor v doslovu tvrdí, že příběhy psal po rozhovorech s rodiči, dětmi, psychology, sociálními pracovníky atd., přesto je většina příběhů jako z jiného světa. Možná časem, až se mi to více rozleží v hlavě, budou pro mě uvěřitelnější, ale teď čerstvě po přečtení ne. Tolik smutku, zla a neštěstí přece nemůže být. Takhle nešťastné děti snad nejsou. A přece... Když se člověk zamyslí, tak to asi všude kolem sebe vidí... Jak se lidé k sobě chovají nehezky. Není ale vidět, jak to asi děti cítí, a to je naznačeno v těchto příbězích, velmi smutných příbězích...

maličkán
17.12.2017 2 z 5

Takové oddechové povídky, knihu jsem četla hodně dlouho, jen při cestách do práce ve vlaku, pro večerní čtení by to pro mě byla ztráta času.

twigxi
20.10.2017 1 z 5

Jsem rozpačitá z tak vysokého hodnocení. Kniha sice byla docela čtivá - krátké povídky se četly svižně, ale napsaná velice jednoduchým, naivním způsobem. Postavy v každém příběhu byly příliš černobílé, než aby působily věrohodně. Poslední příběhy se mi už ani nechtělo číst, všechny si byly totiž dost podobné.

Clairka
04.12.2013 3 z 5

ale jo dalo se to číst :-) A docela i dobře... jen bych na konci už pár povídek zkrátila :)

Kniha Tatínku, má ďábel oči jako maminka? je v