Tampa

Tampa https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195800/bmid_tampa-N2R-195800.jpg 3 301 95

Celeste je šestadvacetiletá středoškolská učitelka. Její zálibou jsou nezletilí studenti. Při výběru ideálního kandidáta má určitá kriteria: Nesmí být moc sebevědomý. Nesmí mít vysportovanou postavu. Nesmí mít akné. A brzy se její představy splní… Kritika román ohodnotila termínem „sexuálně explicitní“, autorka dopodrobna popisuje všechny sexuální scény. Zároveň nastoluje jízlivou otázku: Kdo by v patnácti dokázal odolat svodům atraktivní učitelky?... celý text

Literatura světová Romány Erotika
Vydáno: , Odeon

Tampa , 2013

Radka_p
23.08.2017 3 z 5

Toto bola ťažká káva, motív knih yopakujúci sa v lolite no s výmenou rolí, kedy sa do role pedofila dostáva 26 ročná žena, ktorá mi svojím správaním evokovala skôr niekoho násťročného. Obeťou sa stávajú chlapcí, ktorí ešte nedosiahli 15 rokov. Veľmi konkrétne popisy pohlavného styku sa prelínajú celou knihou a koniec knihy nekončí víťazstvom dobra nad zlom aj keď je dosť polemické čo je v tejto knihe dobro a čo zlo. Chýbal mi náhľad do detstva hlavnej postavy aby som lepšie porozumela ako sa z nej stal pedofil a sociopat.

wonika25
19.06.2017 5 z 5

Kniha se velmi dobře četla, a bavila mě od začátku až dokonce. Určitě se ke knize ještě vrátím.

Andrée
22.05.2017 3 z 5

Celeste je mladá narušená úča, která má zálibu v ještě mladších "rachitických" koloušcích. Pokud jim nedej Bůh začne rašit strniště nebo se na jejich těle objeví chloupek, přestávají být středem jejího zájmu. Prostě čím mladší, tím lepší. Jo a velkou výhodou jsou zkušenosti nula, neboť to se potom Celeste cítí jako královna.

Zajímavá sonda do hlavy sociopatky, jen doufám, že takových tady moc nepobíhá. Závěr knihy mohl být dle mého napsán mnohem dramatičtěji.

tweed
05.05.2017 1 z 5

Mladá krásná učitelka dělá ve svém životě tři věci:
1. masturbuje
2. myslí na sex
3. má sex

Všechno v životě dělá jen a pouze proto, aby mohla ošukávat nevyzrále chlapečky.
Pokud se vám nelíbí slovo šukat, tak to nečtěte.

Celá knížka je tedy o uspokojování libida mladé krásné učitelky a v podstatě nečtete nic jiného než to, jak si šahá (jak jí někdo šahá/jak by chtěla, ať jí někdo šahá) na klitoris.
Po přečtení prvních dvou kapitol, se můžete začít omezovat na čtení přímé řeči a nic zásadního vám neuteče. Takto můžete pokračovat do posledních pár kapitol, kdy se hlavní postava musí začít soustředit i na jiné věci než je koupání ve spermatu.

Asi tak pět minut jsem zvažovala, že tomu dám hvězdičky dvě,
ale jak to tady píšu, došlo mi, že kdybych celou dobu četla i každou její výplňkovou představu o sexu, tak se nejpozději v půlce zabiju.
Tudíž: při vynechávání zbytečností, to je tak na dvě hvězdičky.

Knížku doporučuji každému, kdo chce číst porno a 50 odstínů šedi považuje za čtení pod svou úroveň.
Nebo každému, komu bylo líto, že v Lolitě nebyl dostatek análu.

Jo a Lolita se mi kdysi taky nelíbila, takže asi neumím tyhle pedověci dostatečně ocenit. Nedávno se mi však líbilo All the Ugly and Wonderful Things, tak nevím.

Mimochodem - snad poprvé jsem u Odeonu vyloženě nesnášela doslov.

VerčaFF
04.05.2017 4 z 5

Souhlasím s ostatními komentáři, že tady nejde jen o popis sexuálních scén učitelky s chlapečky, ale je to dost dobrá studie jedné psychopatky, které podřídila celý svůj život své (společensky odsuzované) sexuální zálibě. Na dobře naplánované cestě za uspokojením neváhá zneužít ani ty studenty (ona je nemiluje, jen s nimi spí, a jakmile jim začnou rašit první vousy, tak už jsou pro ni nepřitažliví), ani manžela, kolegy apod. Sexuálních scén je tam dost, ale nemám pocit, že by byly nějak šokující, pokud odhlédnete od faktu, že jsou to její žáci. Vždyť kolik čtrnáctiletých kluků i holek má dneska už zkušenost se sexem...

elenai
27.04.2017 4 z 5

Celeste je jako zmijovec titánský - krásná na pohled, ale uvnitř pořádná žumpa. Potkat tuto osobu v reálu, odsoudila bych ji k doživotnímu uspokojování chlupatých řidičů náklaďáků. Takovou zrůdu ve světe literatury jsem snad nezažila. Ovšem poklona autorce, jak skvěle dokázala popsat Celestinu „nádhernou“ osobnost. Doufám, že nevychází z nějakých vlastních zkušeností. A doslov byl vážně divný. :-/

MakiMel
18.04.2017 3 z 5

Zas až tak příliš perverzní to není, podle komentářů jsem čekala něco daleko víc "za hranou". Ale hodnotím tak nějak průměrně. Asi by se v tom dala najít hlubší psychologie a perverzní zvrácenost hlavní postavy, ale je to až tak přebité sexuálními motivy, že hlubší myšlenka mi asi nějak unikla.

Rumplestiltskin
18.03.2017 4 z 5

Tampa je kniha, která se snažila šokovat.
Pro čtenáře, kteří nejsou tak zběhlí v dané problematice (nečtou knihy zaměřené na pedofilii či sexuální akt), mohla být kniha velmi šokující. Hlavní postava totiž není jenom pedofilní učitelka, ale zároveň sociopatka bez duše. Jejím životem se stalo zdokonalování sebe samé a mentorování nezletilých chlapců v oblasti sexu.
Je jasné, že v době po 50 shades už je téměř vše dovoleno (ač běžný čtenář zapomíná třeba na Lady Fuckingham nebo 120 dní Sodomy, které jsou mnohem více šokující) a je velmi těžké čtenáře šokovat. A mně se to stejně líbilo, i když byl průběh intimních kontaktů zaznamenáván poměrně detailně. Bylo zajímavé nahlížet na tento akt z pohledu někoho, kdo přímo lační po sexuálním uspokojení.
Výjimečný je i doslov, který se zabývá otázkami, které vyplynuly ze závěru knihy, ale i z celkového kontextu.

KaiShun
15.03.2017 odpad!

Hodnoceni mluvi za vse

koolsavage
14.03.2017 3 z 5

Dobře napsaná sonda do hlavy sociopatky se zálibou v nezletilcích. Musím říct, že ač téma je poměrně znepokojivé, kniha se četla skvěle, vzhledem ke stylu a jazyku, který autorka zvolila. Upřímně mě fascinovalo, jak popsala Celestu a celý její šílený svět (představy, neschopnost udržet pozornost, drogování manžela i sebe...) a kam až je schopna ve své sebestřednosti zajít... A v neposlední řadě, podle mého názoru, dáva prostor se zamyslet; což není málo.

rybizka
21.02.2017 5 z 5

Výborně napsaná a hodně zvláštní kniha. Mile mě překvapilo,že to není jen erotika,ale parádní psychologický román na nevšední téma. Spisovatelka mi umožnila náhled do mysli zvrácené Celesty a právě to bylo pro mě velice zajímavé. Při i dlouho po dočtení jsem nad knihou přemýšlela,což asi bylo cílem. Je naivní myslet si,že takový,nebo Celestě podobní lidé neexistují. Těším se na další skvělé knihy od autorky.

Ajvy
24.01.2017 4 z 5

Je pro mě velmi těžké Tampu zhodnotit. Myslím, že je to smělý a dobře promyšlený debut, inspirovaný skutečnými příběhy, které Alissa Nutting přenesla na papír do pevné vazby. Líbil se mi námět, prostý "tah na branku" co se stylu psaní týče a to, jak moc jsem nenáviděla hlavní hrdinku. Jen mi připadá, že autorka příliš tlačila na pilu, aby postavu Celeste vykreslila chladně a bezcitně. Pokud však jejím záměrem bylo mimo jiné ukázat, že nejen muži jsou těmi sexuálními predátory, ale i ženy dokáží být pěkná monstra, povedlo se. V jedné recenzi jsem četla, že hlavní hrdinka svým chováním připomíná Hannibala Lectera. Já v její osobnosti vidím i kousek Amy ze Zmizelé - jednoduše geniálně podlá ženská. Byla jsem přímo rozhořčena tím, jak jí vše prochází a zákon se jí netýká jen proto, že je ta "pravá od Mattela." Nicméně amorálnost bývá vzrušující, pravda krutá a Celeste si Komenského stezku v pouti rozkoše náležitě užívá. Za mě dobrý! (y)

FemmeFragile
09.01.2017 4 z 5

Tampa je velice svérázné dílo... Těžko o ní povědět něco konstruktivního a objektivního, protože na poli pokroucené morálky je každý krok jakýmkoliv směrem jaksi riskantní. Zkráceně: dílo mě oslovilo už při zběžném listování po Vánocích zlevněnými knihami, když jsem ho náhodně rozklikla - přiznám se, že zcela náhodné to vlastně nebylo, zaujala mě totiž obálka, která je mi svou designovou úpravou povědomá z knihy nedávno čtené, Baby Jane, knihy ze stejné odeonovské edice Světová knihovna. Protože mě Baby Jane uchvátila, vsadila jsem na to, že by další knížky z této řady mohly být přinejmenším stejně dobré, už jen proto, že Odeon bývá zárukou kvality, a nemýlila jsem se (pro jistotu jsem Tampu rovnou objednala - a za dva večery přečetla -, stejně jako na jedno z děl od M. Cunninghama, které na přečtení ještě čeká).

Co se týče tématu, z hlediska morálky dílo zkrátka hodnotit nemůžeme (už jen proto, že sto lidí by na ni mělo sto různých názorů, a v téhle oblasti je až příliš snadné odsoudit něčí názor). Co je ale více než dobře hodnotitelné, je perfektní vytříbený jazyk, který autorka pro svůj román zvolila, jak dobře a s lehkostí dokázala podat dějové (zejména sexuální) scény, které díky tomuto čtenáře nepobuřují, ale umožňují mu se do situace vcítit a snad prožít i trochu vzrušení, ale také myšlenkové pochody. Leckdo by mohl říct, že ho hlavní hrdinka pobouřila a znechucovala, na druhou stranu podle mého nejvíce moralizují ti, kteří z jejího jednání pociťují sami jakési zvrácené potěšení, a snad by v skrytu duše i po něčem takovém zatoužili - samozřejmě nemyslím přímo styk s nezletilými, ale ruku na srdce, kdo z nás někdy nepocítil touhu udělat něco, po čem prahne, bez ohledu na prospěch jiný než vlastní? Bez ohledu na to, komu všemu by takové jednání mohlo ublížit? Člověk je tvor sobecký, a Tampa to ukazuje se syrovostí sobě vlastní. Možná to je právě to, co čtenáře tak pobuřuje...

O jedinou vadu na kráse se snad zasloužil pan Richard Olehla, jehož doslov mě nejenže nenadchl, ba přímo "urazil" svým prvoplánovitým a dost zevrubným výkladem díla, který zasahuje pod povrch textu jen velice zběžně, ač je Olehla jinak ve všeobecném povědomí relativně uznávaným autorem doslovů a pracuje hned v několika institucích zabývajících se - ne nedobrou - literaturou. Zde mě však jeho doslov neoslovil a předčasně ukrátil chvíli, kdy ve mně právě přečtené dílo doznívá. Už vím, proč občas trpím k doslovům lehkou averzí a do jejich čtení se pouštím jen z toho důvodu, že nesnáším knihy nedočtené do úplně poslední stránky.

Prey
06.01.2017 3 z 5

Kniha ze žebříčku nejhůře hodnocených? Ale no ták! Strážců mravnosti bych se zeptal, jestli nezaměňují odpor k tématu a odpor k dílu. Za mě fajn tabu námět (a ty kluky, které zdejší matky nepřímo ochraňují, sex sakra bavil), fajn napsané. Jen směr, jakým to graduje, mi přišel až příliš vyhrocený. Ne ve smyslu uvěřitelnosti, stát by se to tak mohlo, ale víc mě bavila intimnost začátku, to „zvrhlé“ plánování... Uneslo by to i čtyři hvězdičky, ale nechám si rezervu, protože námět mohl posloužit i rozsáhlejšímu románu, studii podobné hlavní postavy. Zajímavé mi přijde, v kolika komentářích je vyjádřeno zhnusení z chladnosti a vypočítavosti hrdinky, ale u jiných knih se tleská třeba ženám, které předstírají vlastní vraždu, aby z manžela udělaly vraha. :-) (Čteno v překladu Martina Pokorného.)

dameo
02.01.2017 1 z 5

Hrozná nuda. K jakštakš zajímavému konci se jeden musí prokousat hromadou balastu. Na to, jak je ta knížka tenká, jsem ji četl velmi dlouho. Hlavní hrdinka je nesympatická vypočítavá mrcha neschopná jakéhokoli citu, Robot co si jde za svým.

Beatnice
10.12.2016 odpad!

Naprosto odporna knizka. Nejsem zadna puritanka, ale hlavni hrdinka je nechutna a perverzni a podava podrobny navod, jak zneuzit nezletileho s minimalnim rizikem.

Matty
23.11.2016 4 z 5

Která tabu z oblasti lidské sexuality ještě přetrvávají? Sex s nezletilými. Dejme tomu, ale před šedesáti lety už tady byla Lolita. Co takhle učinit sexuálním predátorem ženu a při popisu erotických scén být stejně explicitní, jako kdyby šlo o sex dvou dospělých… takhle nějak mohl hypoteticky vypadat myšlenkový proces Alissy Nutting během uvažování, čemu se věnovat ve své první knize, aby vzbudila dostatečný rozruch (ve skutečnosti bylo pořadí jednotlivých rozhodnutí zřejmě jiné, neboť autorce za inspiraci posloužil skutečný případ Debry Lafave, kterou její právník obhajoval tím, že je moc pěkná na to, aby skončila ve vězení).

Pozdvižení kniha úspěšně vzbudila, některá knihkupectví ji odmítla prodávat (reklama zdarma), provokatér Harmony Korine podle ní chce natočit film. Přesto si nemyslím, že by pohoršení útlocitnějších čtenářů bylo jediným autorčiným cílem. V Tampě je dost nadhledu, ironie a černého humoru (vycházejícího z hrdinčina zvráceného vidění světa) na to, aby šlo o brakové čtivo a při vulgárních popisech rozličných sexuálních praktik je z volby slov a vytvářených kontrastů většinou zřejmé, že autorka píše tímto způsobem, protože umí psát dobře, nikoliv z toho důvodu, že by neuměla psát lépe.

Barvité líčení bezpočtu pohlavních sblížení Celeste a jejích obětí čtenáře zároveň situuje do nonkonformní pozice, neboť věk aktérů přestává hrát roli a jde prostě o vzrušující text (čehož by bylo pravděpodobně nemožné dosáhnout, kdyby byl vypravěčem muž). Díky převrácení obvyklého vzorce, který činí muže lovcem a nezletilé dívky oběťmi, není Tampa knihou pouze o sexu s nezletilými, ale také o dvojím metru společnosti, pokud jde o posuzování lidské sexuality. Ženy jsou obvykle chápány jako pasivní oběti své krásy, nikoliv jako agresoři, čehož nadprůměrně inteligentní Celeste dokáže náležitě zneužít (podobně jako hrdinky knih Gillian Flynn).

Tampa vás možná naštve nebo urazí, ale taky vás donutí přemýšlet, což je rozhodně víc, než byste očekávali od knihy s vaginou na obálce.

Ali88
19.10.2016 3 z 5

První půlka knihy mi dala zabrat... moc mě to nebavilo a knihu jsem každou chvilku odkládala... Druhá půlka byla dějově zajímavější, svižnější. Takže žádná mega pecka, ale rozhodně ani nic hroznýho ... ;)

cace
04.10.2016 2 z 5

Tak to není pro mě. Napsané čtivým jazykem, ale jako matka dospívajícího syna a zároveň učitelka - mně to přišlo jako porno pro pedofily. Promiňte.

DriftBooks
29.09.2016 3 z 5

O této knize mluví recenzenti jako o Nabokovovi naruby. A jeho Lolita přeci patří do kulturního dědictví světové literatury, ne? Tak proč bych se měl stydět, že se kulturně vzdělávám? Ne – toto není žádné pedofilní porno. Je to, „na rozdíl od Padesáti odstínů šedi, kniha o morálce a citu.“ Jsem si přečetl na jednom knižně-kulturním webu…

Schválně jsem juknul i na další recenze a zjistil jednu věc. Když jde o knihu, která se svou otevřenou sexualitou blíží pornu, tak se recenzenti (jakoby) cudně zaměří na uměleckou stránku věci. Kniha je šokující, nastavuje zrcadlo, je o morálce a citu (?) a podobné žvásty. Je tomu úplně stejné jako s tím Jamesem Joycem. Ješitný Intelektuál nepřizná, že tomu nerozumí. A málokdo asi přizná, že si knihu přečetl jen kvůli peprným erotickým scénám. No, já jí kvůli tomu samozřejmě také nečetl. Já mám v sobě jen touhu se vzdělávat. A když řeknou „jako Nabokov“, tak je to přeci skoro povinnost, ne? :_) Tampu jsem koupil v akci za dvacet korun v Levných knihách. Zcela náhodou, neplánovaně. Zaujala mě anotace… Myslím ta zmínka o Nabokovovi. Ne to, že tam učitelka przní čtrnáctileté mladíky.

Ovšem kniha s poklidnou atmosférou a rafinovaným erotickým napětím Lolity nemá nic společného. Autorka Tampy se s tím nemaže. Rafinovanost je tady zcela v úplně jiné podobě. Je v poměrně fascinujícím pohledu na ženskou sexualitu. Na chtíč a vášeň a ukojení v takových nuancích, které známe spíše v obráceném gardu. Ovšem samotnou hlavní hrdinku si neoblíbíte. Je to kudlanka. Jde si tvrdě za svým a to doslova přes mrtvoly. A když je potřeba schová se za masku slabé, naivní křehké ženy. Manipuluje, ovládá, zneužívá, využívá, vysaje, odhodí. Svého muže, své oběti, a nakonec i soudce a porotu, když všechno praskne. Na druhou stranu hranice mezi tím kdo je využíván a kdo využívá je zde velmi tenká a nejednoznačná. Pokud se tedy (poučeni recenzí) těšíte na potrestání zla a na knihu o morálce a citu – nic z toho tady nenajdete. V tom je příběh až nehezky realistický. Kniha má ale i překvapivě humornou stránku a to v případě pohledu na učitelský sbor a na jejich věčný souboj se studentstvem.

Takže resumé… Pokud máte v ložnici rádi experiment a originalitu a nejste úzkoprsí, je to zajímavý pohled na věc. Pokud jste zvyklí na misionářskou polohu, potmě, oblečení a ještě pod dekou tak to raději nečtěte…