Tajuplný ostrov

Tajuplný ostrov https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119257/tajuplny-ostrov-119257.jpg 5 1503 1503

Cyrus Smith, Gedeon Spilett, Pencroff, Herbert, Nab a pes Top - uletěli z obklíčeného Richmondu balonem a zkončili na "tajuplném " ostrově.

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Návrat

L'ile mystérieuse , 1874

Kmotr99
05.02.2014 5 z 5

Asi se shodneme na tom, že Tajuplný ostrov patří k tomu nejlepšímu, co Verne kdy napsal. Není tam tolik vědeckých dialogů, jako ve 20 000 mil pod mořem a navzdory délce to lépe plyne. Děsně mě bavilo číst o tom, jak se trosečníci postupně zabydlovávali a podařilo se jim ostrov skvěle přizpůsobit pro život. Škoda, že to skončilo tak, jak to končilo (ano, doteď mě to mrzí!)... ale přečtěte si sami.

Subjektiv
27.01.2014 5 z 5

V jistém ohledu považuji Tajuplný Ostrov za esenci Verneova vidění světa. Hlavní hrdinové bez bázně a hany jsou vrženi vstříc nebezpečenství nejdříve v balónu zmítaném bouří, později na pustém ostrově. Ovšem nedostatek bázně a hany ještě Verneova hrdinu nedělá, ještě se musí přidat znalosti a dovednosti. Právě ty umožňují přežít dětem ve Dvou letech prázdnin, skupince doprovázené zeměpiscem Paganelem v v Dětech kapitána Granta a konečně umožní vybudovat z ničeho technickou civilizaci skupince vedené Cyrusem Smithem právě v Tajuplném ostrově. Na konci (SPOILER) mohou tak směle stát tváří v tvář kapitánu Nemovi, onomu technickému state-of-the-art jejich doby, jako rovný s rovným. (KONEC SPOILERU)
Člověk by možná mohl chtít vyčítat Verneovi, že nehledí hrdinům do duše a nenechává je trápit se příliš touhou po domově, ženách a strachem, co se děje ve vlasti donedávna zmítané válkou. Ale k čertu s tím, když čtete dobrodružný román, nezajímají vás nějaké fňukny a když jste malý a možná i trochu větší kluk, nechápete, co je na těch holkách tak skvělého, že by někomu mohly chybět. Z některých románů je navíc cítit, že tohle Verne příliš zprostředkovat neuměl. Ale asi znal svá silná místa dobře, protože do nešikovných pokusů o zprostředkování velkých citů se pouští jen opatrně a jen tam, kde je to nezbytně nutné pro děj.

HotDogMan26
03.01.2014 4 z 5

Knihu "Tajuplný ostrov" jsem si půjčil v knihovně, aniž bych věděl, co bych mohl od Julese Verna čekat. Byl jsem příjemně překvapen.
Tajuplný ostrov je román a žánr je vědecko-fantastický, patří do Vernovy edice Podivuhodné cesty a originál je napsán ve francouzštině. Původně se román jmenoval "Strýček robinson". Hlavní hrdinkou byla jistá paní Cliftonová, její 4 děti a její manžel Harry. Rukopis se nezachoval, ale po deseti letech se autor k motivu vrátil, pana Cliftona přeměnil v Cyruse Smithe a jeho děti v členy posádky. Sama paní Cliftonová z knihy zmizela (zdroj: "Tajuplný ostrov" přeložený Ondřejem Neffem)
Příběh se odehrává na konci války Severu proti Jihu. Skupina pěti seveřanů prchá z Jižanského zajetí balonem, ovšem po dlouhé cestě ztroskotají na "opuštěném ostrově". Trosečníci pod vedením Inženýra Cyruse Smitha zkoumají a kolonizují ostrov, při čemž jim pomáhá i tajuplný "duch ostrova".
Kniha se mi velice líbila, škoda jen, že na můj vkus jsou některé věci poněkud nesmyslné. Přesto ji ale vřele doporučuji každému čtenáři.

jules verne014
15.11.2013 5 z 5

Nádherny príbeh!!!

Beruskazelena
10.11.2013 5 z 5

Výborný, čtivý a napínavý příběh! Tato kniha je součástí trlogie Děti kapitána Granta, Dvacet tisíc mil pod mořem a Tajuplný ostrov a myslím, že z celé trilogie je toto dílo nejvydařenější.

RysOstrovid
27.08.2013 5 z 5

Jeden z nejlepších počinů J. Verna, nemám slov...

Eigis
22.08.2013 5 z 5

Když jsem se po dlouhé době vrátil k Verneovkám, byla tato první po které jsem sáhnul. Jedná se o nepřímé pokračováni hnih Dvacet tisíc mil pod mořem a Děti kapitána Granta. Je to typicky Verneovská robinsonáda, ve které hraje ústřední roli schopný vědec.

Cyanine
28.06.2013 5 z 5

Tito mistři rozjíždějí průmysl, Robinson rozbíjí kokosové ořechy.

Hedwik
29.05.2013 5 z 5

Prvni kniha, kterou jsem od tohoto spisovatele cetl a hned si me ziskal. Knihu jsem cetl, kdyz mi bylo 15 let a stale se k Vernemu vracim, stale ctu jeho knihy a doufam, ze jeste dlouho budu cist.

simuiv
24.03.2013

Nejoblíbenější knížka mého dětství, přečtená několikrát. Z mého pohledu Verneova nejlepší kniha.

zahadum
07.01.2013 5 z 5

Tajomný ostrov som prečítal ako decko snáď 10 x a vždy ma fascinovala oná tajomná a záhadná atmosféra ktorou bol obklopený ostrov na ktorom uviazlo našich päť nešťastníkov. Nevzdávali sa a svojou šikovnosťou a chuťou prežiť si zriadili skutočný sen mladých chlapcov..vlastný sebestačný ostrov. Aby som neklamal..hoci boli šikovný a vynaliezavý ( Cyrus Smith ) veľmi im pomohla prítomnosť tajomnej bytosti ktorá im sprvu nenápadne ale časom razantne zasiahla do životov. Povedzte mi kto na konci knihy neoplakal majstra Jupa ?

a Alix tebou kritizované " chyby " v letopočte nie sú chybami ale je to výplod nekonečnej fantázie majstra technickej fantastiky ktorý brať vážne nepatrí k tomu čo hľadáme v knihách tohoto žánru.Iste,že je to kniha ktorá sa moc faktov nedrží a je tam chaos vo faune a flóre nehovoriac o geológii. Nie je to učebnica dejepisu ani botaniky či geológie..je to snívanie o tom čo je asi za skriňou alebo pod posteľou ... zavri oči a pridaj sa aj ty....je to ako odsúdiť šach za to,že figúrka " kôň " je nerealistická lebo skutočný kôň predsa neskáče do L.

Yalka
02.01.2013 5 z 5

Cyrus Smith for president!

CruSoe_028
13.11.2012 4 z 5

V této knize je velmi zajímavě popsán osud samostatného trosečníka na ostrově Tabor. Je zajímavé sledovat rozdíl ve vývoji jeho psychiky oproti Robinsonovi Crusoe.

corvo
13.11.2012 4 z 5

Příběh skvělý, provedení uchvacující a velmi tajuplné. V dětství moje první a nejmilejší verneovka. Ale 5 hvězd už nedám, protože Jules Verne (ač skvělý v technických záležitostech, jimž ani za mák nerozumím) zde velmi fantazíroval v popisu fauny, flóry a klimatu malého neobydleného ostrůvku v jižním Pacifiku, ležícím přibližně na 35° j. š. Jako by sám pánbůh namíchal koktejl zvířat (jaguár, orangutan s dlouhým ocasem) a rostlin z celého světa a všechny vypustil na tento malý ostrůvek s teplejším oceánským klimatem, kde je zima plná sněhu a panují tam téměř arktické mrazy.

Selinute
04.11.2012 5 z 5

Super knížka. Opravdu jedna z nejlepších. Škoda, že dnešní děti mají už úplně jiné hrdiny.

Dera
29.08.2012 5 z 5

I Robinson Crusoe by záviděl... :-) Jedna z nejlepších verneovek!

abogarth
17.07.2012

od detstvi jsem to miloval ,jako dite jsem chtel byt v tom pribehu,ani po 30ceti letech se muj nazor nezmenil , chtel bych tam byt

vitavita
05.04.2012 4 z 5

Dobré počtení a dá se číst několikrát i v pokročilém věku ...

RimmerCZ
17.02.2012 5 z 5

Když jsem se pouštěl do čtení, myslel jsem, že takovou bichli snad nikdy nezdolám, ale až příliš brzy jsem si přál, aby kniha byla nejméně ještě jednou tak tlustší.
S pedantskou a vědeckou přesností líčí Verne postupy trosečníků, kteří pod vedením téměr poloboha Cyruse Smitha utvářejí divoký a záhadný ostrov k obrazu svému. Postavit si telegraf! To mě podržte. Kapitán Nemo mě jako neznalce verneovek velmi překvapil a celou dobu jsem netušil, kdo je tím tajemným ochráncem.
Tohle by měla být knížka každého správného dítěte.

dalimoni
22.12.2011 5 z 5

Klasika, výborné čtení, hlavně pro mládež.