Tajný život stromů (obrazové vydání)

Tajný život stromů (obrazové vydání) https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415361/bmid_tajny-zivot-stromu-obrazove-vydani-qXK-415361.jpg 5 962 313

Procházka lesem s jedinečnými fotografiemi a poutavými příběhy. Vyznání lásky k lesu – výpravná obrazová publikace, která přímo vyzývá k tomu, abychom se ponořili do hlubin lesů. V plném znění původního vydání. Les je pro mnohé z nás vytouženým místem odpočinku. Je synonymem ticha a nedotčené přírody. Renomovaný lesník Peter Wohlleben nám dává nahlédnout do skrytého života stromů a odhaluje nečekané skutečnosti: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky, láskyplně se starají o svoje potomstvo a pečují dokonce i o své staré a nemocné sousedy. Neuvěřitelné? Ale pravdivé! Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem komunikují prostřednictvím vonných látek. V okamžiku, kdy je některý ze stromů napaden hmyzem, vysílá vůně jako signály a všechny stromy v okolí upozorní na nebezpečí. Dotisk r. 2022... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata Přírodní vědy
Vydáno: , Kazda

Das geheime Leben der Bäume , 2015

Dorrinka
28.01.2018 3 z 5

Kniha mne oslovila, v mnohém obohatila, četli jsme si ji s manželem společně a příjemně se nad ní diskutovalo. Nedokážu ovšem říct, že by si vydobyla místo v mém pomyslném panteonu, že by byla tak výjimečná, abych se k ní chtěla soustavněji vracet, v tomto ohledu jde bohužel o typický bestseller, který neurazí, nenadchne, avšak potěší spíše povrchně a rychle. Žádnou další knihu autora už jsem nedočetla - šlo podle mne o naprosté "vaření z vody" a ždímání úspěchu prvotiny, což je podle mého názoru od každého autora, kterému se podaří takový průlom, poměrně sebeponižující, protože tím devalvuje myšlenku knihy, která mu vynesla úspěch tím, že se ji snaží co nejvíce "podojit". U knihy, která je o porozumění přírodě a souznění s živými bytostmi je to, myslím, trapné fiasko.

Ita
20.01.2018 5 z 5

Tato kniha stojí rozhodně za přečtení. Na les se teď budu dívat novýma očima...

Jarrimund
19.01.2018 3 z 5

Kniha nepostrádá zajímavé myšlenky, byť jde občas o spekulace. Zajímavé jsou například detaily sukcese středoevropského lesa, nebo různorodá koexistence stromů s houbami. Celkový dojem kazí místy neobratný překlad a autorovy nepříliš povedené výlety do jiných oborů. Závěrečná agitka knize rovněž nepřidá.

Blanchidlo
17.01.2018 3 z 5

Nádherné a zajímavé myšlenky, nicméně buď mi nesedl překlad nebo autorův styl, ale často jsem odkládala a knihu tak četla přes tři měsíce.

Vlk.kh
31.12.2017 5 z 5

Naivně jsem si myslel, že co se naši přírody týče, vím už vcelku dost a hlavně ohledně stromů mě nemůže nic moc zaujmout a přinést nové informace, které by mi otevřely oči a naučili vnímat les ještě trochu jinak, než doposud. Tato kniha mě vyvedla z omylu. Dozvěděl jsem se mnoho nového a ještě jsem jí doslova zhltnul, protože je psaná velmi srozumitelným jazykem a nenudí.

Kluvo
30.12.2017 5 z 5

Naozaj to zmení váš pohľad na les. Normálne mám chuť poprechádzať sa po tých našich východoslovenských pralesoch, aby som zažil to skutočné zelené prítmie pod stáročnými bukmi.

PavlínaAlžběta
12.12.2017 5 z 5

Nikdy jsem nečetla knihu tak krásně napsanou, spjatou se stromy a láskou a jakým si tajemnem. Stromy zbožňuji, ať jsou jakékoliv, věřím, i v jejich léčebnou sílu a tuto knihu jsem dostala na čtení do nemocnice. Kniha není vymyšlená fantazie, napsal ji autor, který má k přírodě a k lesu velmi blízko. Dozvíte se tolik zajímavého, co by člověka ani nenapadlo a přesto porozumíte každému slovu. Po přečtení knihy vás něco tajemného do lesa potáhne a stromy se stanou z vašeho pohledu nejen obyčejnými stromy. Já knihu hltala jedním dechem, protože mám ke stromům a celkové lesu velmi blízko...není totiž krásnějšího mystičtějšího místa než v přírodě v lese.

Olous1
09.12.2017 5 z 5

Velice pěkná kniha,po přečtení se dívám na les a okolní přírodu jinak.Doporučuji přečíst.

milan3144
05.12.2017 4 z 5

Zajímavá kniha ve které jsem se dozvěděl některé pro mě neznámé věci. Ale přeci jen jsem čekal trošku něco víc a trošku jinak podaného. Přesto určitě doporučuji všem co se zajímají o přírodu a všem co se dokáží na les dívat i jinak, než jako seskupení dřeva určeného ke zpracování.

Klárai
09.11.2017 5 z 5

Myslím, že tuhle knihu by si měl přečíst každý člověk a hlavně ti, co se dívají na stromy jako na neživé předměty. Pak by se k nim chovali s větší úctou a respektem. Určitě doporučuju k přečtení! Stojí za to.

Marbo
18.10.2017 4 z 5

Velmi milé překvapení. Nažhaven zdejším kladným přijetím, měl jsem knihu v hledáčku, načež mi ji přítelkyně zakoupila.
Kniha samotná je napsána s ohledem na laickou veřejnost, autor nezabíhá do přílišných detailů, přičemž však dokáže předat své názory a poznatky stravitelnou formou. O mnohém jsem neměl ani tušení.
Závěrem si dovolím snad kacířskou myšlenku - Tajný život stromů je za určitých okolností nebezpečná publikace. Dočkáme se organizací na ochranu práv stromů ? Zákazu nehumáních způsobů těžby dřeva ?

Hedvika85
17.10.2017 4 z 5

Kniha, ke které se budu vracet.

Godvind
13.10.2017 5 z 5

Naprosto úžasná knížka, kterou jsem přečetl jedním dechem a budu se k ní rád vracet. Obsahuje řadu cenných informací, ale rozhodně není strohou učebnicí. Autor vás formou příběhů provede lesem, který evidentně zná a miluje. Čtivou a pro lajka srozumitelnou formou vám ho představí tak, jak ho pravděpodobně ještě neznáte.

MartyManCZ
12.10.2017 5 z 5

Jako když Vám někdo rozsvítí v tmavé místnosti. Takový to má efekt. Kniha je naprosto boží a hned je vidno, jak se na škole o stromech dozvíte maximálně to že jsou listnaté a jehličnaté. V téhle knize se ale dozvíte věci, které opravdu chcete o stromech vědět. Není to psáno jako nudná učebnice, ale jako by jste se znalcem přímo lesem procházeli a on Vám o tom povídal. Je to srozumitelné i pro laika a asi proto to má takový úspěch. Odpouštím tomu i lehce greenpeace závěr. Prostě bomba! Pokud nejste úplně konzervy, tak do toho jděte!

pavelvon
25.09.2017 5 z 5

Tak jsem rád, že někdo sepsal ucelený pohled na život stromů. Měla by to být povinná literatura klidně už na druhém stupni základní školy :-). Čtivé to je a témat k diskuzi to produkuje mraky. Možná pak někomu dojde, že člověk pro zbytek přírody může představovat škodnou. Jde jen o úhel pohledu :-).

VlaďkaJ
22.08.2017 5 z 5

Touto knihou a hlavně jejím obsahem jsem nadšená. Samozřejmě tyto informace můžete najít i z jiných zdrojů, ale mě se líbí, že tady je to všechno v jednom a čtivě napsané :-). Od chvíle, co jsem se do této knihy zakousla už se dívám na les jinýma očima. Už to není jen krásná zelená pastva pro oči a relaxaci, ale zároveň vidím to, co jsem dřív neviděla, protože jsem o tom prostě nevěděla. Takže děkuji, že jsou lidé, kteří o těchto tématech píší :-)...

LordSnape
19.08.2017 5 z 5

Pozor, tohle NENÍ další EZO!
Určitě bych neřekl, že je to nějak převratné či fenomenální, páč podobně zaměřené výzkumy dělají i na ČZU, to se ale k obyčejnému čtenáři stejně nedostane. Na knize je určitě výborné, že je prostě kouzelná a její láska ke stromům z ní čiší na každém paloučku, mýtině i zalesněné ploše. Na druhou stranu se autor místy dost opakuje, což by nebylo někdy tak na škodu, ale prostě je tu onen nešvar, že neumí moc psát. Tím nechci říct, že by Tajný život stromů byla špatná kniha, ale jde o to, že se mi těžko četla, nemá vůbec drive a je místy i docela kostrbatá, což čtenáře prostě jen unaví. Kapitoly jsou naštěstí krátké a věcné, tudíž se nestane, že by téma Wohlleben okecával podobně jako třeba Taleb. Vůbec nejzajímavější jsou příběhy o těžkém životě semenáčků a empatii mezi stromy v rámci příbuzenstva. Za tématiku a krásně kouzelné poodhalení závoje stromů v lesích dávám určitě čtyři vzrostlé lípy z pěti, ale tu poslední si přeci jen nechám za tu formu.

MOu598
15.08.2017 5 z 5

Lesník napsal o lese. Styl je trochu kostrbatý, ale obsah supr. O všem možném, hodně odkazů na různé výzkumy. Autor se dotýká i otázky duše a "myšlení" stromů - tady si myslím, že toho člověk moc neví, jak to vlastně je. Spíš je to na každém, jak to cítí.
Knížku jsem měla půjčenou, nakonec jsem si jí koupila.
Považuji jí za super.

ditul
09.08.2017 5 z 5

Jedním slovem - úžasná knížka ;)

cérka
07.08.2017 4 z 5

Narodila jsem se a celý svůj život žiji na vesnici, blízko lesa, v přírodě a snad mohu říci, že i s přírodou. Nepoužívám žádnou chemii, zalévám dešťovkou i bez dotačních titulů (pokud aspoň trochu prší), s plevelem zápasím pouze motykou a rýčem.... Zároveň, ale nejsem vegetarián a k topení používám dřevo z vlastního lesa. Smíšeného lesa, který založili na orné půdě mí praprarodiče. 90% informaci pro mne tudíž nebylo novinkou , jen jsem si vlastně uvědomila jak moc jsem od malička vnímala své blízké a chápala jejich práci. Problém dnešního lesa vidím v touze jeho mnohdy novodobích vlastníků co nejrychleji zbohatnout a zároveň se nenadřít. Proto prodávají lesy po hektarech, používají těžkou techniku, která zničí vše živé včetně studánek. Prostě po nás potopa.
Jsem moc ráda, že takové knihy vznikají. Domnívám se jen, že náš kladný vztah k přírodě a vlastně k sobě samým by neměl být jen módním trendem, ale samozřejmostí!